Autor Tema: Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom  (Pročitano 19014 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom
« poslato: Novembar 05, 2011, 00:46:19 »
31. 10. 2011. god sam postavio fotografije spajanja društava. Ima nešto zanimljivo kod društva koje je na slikama naslovljno kao: Društvo kojem se dodaju ramovi puni meda sa ostatkom pčele. Postaviću ponovo istu fotografiju, da se vidi prilična brojnost (snaga) pčela, a sutra ću proveriti da vidim šta se dalje dešava. Problem je u tome što se u ovom društvu pojavilo leglo. Tog dana kada sam gledao na jednom ramu je bila prilično velika površina zaleženih jaja, a na susednom nešto manja. Ne verujem da je jedino kod koga se ponovo pokreće leglo, jer je bilo više prilično toplih dana i bilo je unosa polena. Pčele su svakodnevno bile na pojilici. Najveći deo košnica je odavno bez legla, ali ostaje nepoznati u koliko njih će se ponovo pojaviti i šta će biti sa njim. U ponekom društvu ima nešto malo zatvorenog legla koje se izleže.

Zašto sam ovu temu izdvojio izvan teme o oksalnoj kiselini, a ona se pojavljuje u naslovu teme.
Prošle godine je bilo slično, ali sa još većim unosom polena i situacija je bila takva da je bilo prilično veliki broj košnica sa leglom. Kakvo će biti vreme za tretman oksalnom, može se samo nagađati. Tako da postoji mogućnost da varoa ponovo uđe u leglo. Može se desiti da uslovi za tretman budu nemogući (ili snežne vejavice ili jak vrlo vetar), a varoa ne miruje. Ne treba zaboraviti da je prošle godine leglo ponovo krenulo u trećoj dekadi decembra (četiri dana je bilo unosa polena).

Ne bi trebalo čekati i ako nije do sada izvršen tretman, trebalo bi ga uraditi. Inače, na mom pčelinjaku je bilo puno društava koja su bila bez legla početkom oktobra. Tretirali smo pčelinjak sa po dve kapi amitraza na listiću u poslednjih par dana oktobra. Slično preporučujem i ostalim pčelarima. Pri tretmanu ne više od dve kapi i leta se zatvaraju na minut-dva najlonskom folijom.

Ako je ostalo varoe, a kod mene ima društava gde je ostalo i oko 100 (u par košnica i više), može se desiti da pčele obnove leglo i da ta varoa ostane i posle tretmana oksalnom.

Ovo je najozbiljnija preporuka u godinama sa sličnim uslovima (tople jeseni), osim ako neko ne želi da koristi amitraz uopšte. S obzirom na njegovu masovnu i nažalost u dosta slučajeva i preteranu upotrebu, sa dve kapi se neće zagaditi košnica. Efekta će svakako biti, jer se ne ponašaju sve konice isto i u puno njih nema legla, ali koliko je to sigurno? I šta će se dalje dešavati i hoće li biti prilike za kvalitetan tretman?


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom
« Odgovor #1 poslato: Novembar 05, 2011, 12:23:59 »
Ja još nisam tretirao pčele oksalnom kiselinom. Ove godine (avgust-oktobar) malo sam posvetio pažnje pčelama, nekako sam bio previše zauzet drugim poslovima, a i ulenio sam se. Možda je to dobro za pčele. Zadnji put sam pogledao neko društvo pre desetak dana kada sam zazimljavao neka mala društvanca iznad jakih. Ta mala društvanca nisu imala nikakvog legla iako imaju mlade ovogodišnje matice. Sledeće nedelje odlazim u selo, pregledaću nekoliko jakih društava da vidim kakvo je stanje. Ovo društvo koje mi je na slici pregledano je 2. 10. kada je i slikano (tada sam skidao Bony uloške ), tada nije imalo nikakvog legla, pa pretpostavljam da ni druga nisu imala. Ali, ko zna, u međuvremenu je bilo veoma toplo pa su matice možda ponovo počinjale sa leglom. Bez obzira na sve, sledeće nedelje ću tretirati pčele nakapavanjem oksalnom kiselinom. Dejstvo oksalne, koliko se sećam nije kratkotrajno (negde na forumu SPOS-a Rodoljub je naveo neko duže vreme dejstva), pa ako ima legla (a ono ne može biti veliko), kiselina će u tom produženom dejstvu sačekati varou, i čim izađe iz legla dobiće svoje. Do ove godine sam uvek vadio jedan ram sa severne strane (kao ovaj na slici), a ove još nisam. Taj ram sam vadio i stavljao ga u nastavak ispod, a iz donjeg nastavka sam vadio 2 stara prazna rama koja koja sam pretapao. Možda je sad kasno za to, ali ako baš bude toplo onda neće biti problema. Pozdrav.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom
« Odgovor #2 poslato: Novembar 05, 2011, 15:31:55 »
Danas po lepom suncanom danu i temperaturi od 20 C pregledano pet kosnica i nigde nije bilo legla. Visoke temperature i susa jos ne dozvoljavaju upotrebu oksalne kiseline, cekamo zahladjenje i kisu pa moze tretman oksalnom.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom
« Odgovor #3 poslato: Novembar 05, 2011, 23:24:41 »
Današnji dan bi bilo steta sjediti kuci a ne otici na pcelinjak , otvarao sam par drustava i vidio da  nema legla nikako , a negdje nadju polen i unose ga . Pozdrav ...

Van mreže Milanov Aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 110
  • Pol: Muškarac
Odg: Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom
« Odgovor #4 poslato: Novembar 10, 2011, 21:25:19 »
Прошле године сам третирао оксалном киселином почетком децембра, сада пошто је прилично топло за ово доба године нисам размишљао да тетирам ОК у новембру али што каже Драган постоји велика вероватноћа да у појединим јаким друштвима са младом матицом  дође до залегања у ово доба јер има доста јесењег цвећа које цвета и пчеле у велико уносе полен. Сутра ћу погледати пар јаких друштава а ако настави овако топло време, изнад 12 степени, може се десити да почетком друге половине новембра извршим третирање оксалном киселином.

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom
« Odgovor #5 poslato: Novembar 10, 2011, 21:52:34 »
Ista dilema i kod mene, da li tretirati ili čekati,no kontrolnim pregledom nabrzaka, legla nema.
Uvidom u rokovnik, prošle godine tretirao 21.11., ali je bilo dosta hladnije i pogodno za tretman.
Ipak u subotu ako to vrijeme dozvoli (temperatura) tretiram.
Lijep pozdrav svima!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom
« Odgovor #6 poslato: Novembar 10, 2011, 21:57:42 »
Kod mene i dalje nema dileme.
Necu tretirati oksalnom kiselinom pre prve polovine decembra dok se ne stvore svi potrebni
preduslovi, bar za moje iskuistvo o dasadasnjem radu.
Temperatura, vlaznost vazduha  i stabilnost nizih temperatura.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom
« Odgovor #7 poslato: Novembar 17, 2013, 00:13:43 »
Tretiranje oksalnom može biti i malo preuranjeno i to zavisi od mesta gde se pčelinjak nalazi. U ovoj poruci sam napisao da smo radili, praktično završni tretman, jer legla nije bilo u najvećem broju košnica. Legla je bilo u vrlo malom broju košnica (možda oko 2-3 % društava). Imao sam problem sa pojilicama, jer su pčele prestale da ih koriste u to vreme. Poslednjih dana pčela ima na pojilicama. A i povećao se procenat društava sa leglom. Sada je to već više od 30% društava. Prošli vikend sam našao društvo koje je jako, ali zato ima dva rama legla i to vrlo velike površine, a na trećem oko10 cm² zatvorenog legla. Nekoliko ih ima legla samo na jednom ramu. Problem je što ima i mladog legla. I naravno, odmah se vide i pčele na pojilicama.

Treba biti siguran da u najvećem broju društava na pčelinjaku nema legla.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom
« Odgovor #8 poslato: Novembar 24, 2013, 17:24:21 »
Јуче урађен завршни третман против варое. Чекао сам да изађе сво легло али ми је код једног друштва ипак остало нешто поклопљеног.
Пошто сутра по прогнози стиже снијег, нисам више хтио одуговлачити. Имао сам начету боцу Би Витал Хај Клина још од прошле године (нисам га користио ове) па иако произвођач каже да је рок трајања отворене боце шест мјесеци ријешио сам да мало провјерим дејство.
Данас, двадесет осам сати послије третмана резултат на подњачи је 30-70 вароа.
Оно што ме изненадило је да сам код скоро сваке кошнице на улазу затекао просјечно по двадесетак мртвих или једва живих пчела. Након третмана оксалном к. прошле јесени овакав ефекат нисам видио.
Сјећам се да сам негдје прочитао да су истраживања показала да приликом касног јесењег третмана БВХК-ом здраве пчеле ужурбано избацују болесне и исцрпљене јединке напоље. Тако у клубету зимују само здраве пчеле. Нисам узимао за озбиљно али изгледа да је истина.
Ако би се такво дејство доказало можда би било оправдано користити ово доста скупо средство умјесто оксалне киселине. Потрошња по једном друштву је 15-20 мл а паковање од 0,5 л кошта око 15 евра. Излази да би цијена завршног третмана по друштву била око 0,5 евра.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Leglo u novembru i tretiranje sa oksalnom kiselinom
« Odgovor #9 poslato: Novembar 25, 2013, 00:02:14 »
Оксалну користим почетком јануара, сублимацијом. У октобру, кад је изнад 15 степени, вадим рамове и прскам пчеле млечном киселином, крај јула "апигард", између тога "брстивар". Ретко видим вароу на подњачи, никад нисам видео на пчели а доста их загледам, учим се.

(не препоручујем ово никоме, пишем тек онако; можда претерујем али сам практикант и не трпим да моји љубимци имају вашке или крпеље).

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Научници су утврдили да је сублимација најефикаснији начин борбе против варое,  уједно и најмање шкодљив за пчеле. Текст на енглеском  и  српском (приближан-гугл превод).