Autor Tema: Kuća domaćinska  (Pročitano 11345 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Kuća domaćinska
« poslato: Januar 06, 2012, 08:58:09 »
Vojo je negde napisao da je uzrok svakog problema kod pčele-pčelar. Zašto? Zato što je u ljudskoj prirodi da sve menja,pa čak i ono što ne treba. Pčelinja zajednica je odavno formirana onako kako treba,čovek je tu doneo izgleda više štete nego koristi. Ma koliko sad pravi ljubitelji prirode želeli da ih ne trpam u isti koš sa velikim proizvođačima meda , to je ipak neminovno jer smo svi zaigrali po njihovim pravilima u trci za što više materijalne koristi. U košnicama je napravljen haos, stalnim otvaranjem i remećenjem normalnog okruženja pčela. Vojo je to prvi shvatio. Njegova veličina je u tome što nije stao,već je nešto uradio. Napravio novu košnicu. Da diskusija ne bi bila preduga, predstaviću svoje viđenje pčelarenja EKO VOJOM, a sve sugestije,savete i kritike očekujem od svih dobronamernih. Dakle:
Cilj je dobijanje vrhunskog ekološkog meda i ostalih proizvoda. Kako? Tako što ćemo pčelu naseliti u EV,pustiti je da sama izgradi saće veličine kolko joj je potrebno. U ovoj fazi pomoći ćemo jej prihranom VOJOVIM lekovitim sirupom. Nakon izgradnje saća i početka proizvodnje meda je kraj svakoj budućoj prihrani,osim nedaj bože u slučaju nekog lečenja. Sve potrebne količine hrane koja joj treba pčela će sama skupiti i ostaviti tamo gde treba. Prolećna paša obavezno ostaje u košnici, kasnije kako se smenjuju livada i šuma treba vrcati viškove. Kod ograničavanja matice MR, iznosim mišljenje(nije stav) da je treba ograničiti na 1 nastavak za stalno i opet ostaviti pčelama ostatak organizacije. Ovako dobijen sortni med mora biti vrhunski , pa će se i prodati i lakše i bolje od onog proizvedenog po svaku cenu samo da ga ima što više. Probleme verntilacije,prevelike vlažnosti,vrućine ili hladnoće pčela će u EV sa lakoćom rešiti sama kako to i inače čini u prirodi. Tretiranje (kao preventivu nadam se) bi trebalo raditi VOJOVIM preparatima,opet zbog njihivog prirodnog sastava. Uzimljavanje i prezimljavanje od koga su mnogi pčelari napravili famu,je opet nešto najnormalnije za pčelu ,ako ste joj ostavili dovoljno kvalitetne hrane,tj,ako vam oči nisu bile gladne para. Jedan nastavak pun meda ispod plodišta i jedan do dva u zavisnosti od snage društva i zima može da bude kakva hoće i da traje koliko hoće, pčele će sve to podneti bez problema.
Sa ovakvim viđenjem ja krećem sa pčelarenjem,i to će biti moj način. Nijedan nije dovoljno dobar da ne bi mogao biti još bolji,rekao je neko na forumu, zato ću biti zahvalan svakom od Vas na dobronamernom odgovoru,sugestiji,kritici i ukazivanju na eventualne greške. Znanja nikad nije previše,zato se čovek i uči dok je živ. Želim svima srećan Božić i dobro zdravlje uz dobar med iz prelepe Srbije.

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Kuća domaćinska
« Odgovor #1 poslato: Januar 06, 2013, 03:27:45 »
predraze jesam dobronameran ali vas necu svetovati niti kritikovati zanima me kako je prosla godina od vaseg pisanja imam istu nameru da pokrenem EV drustvanca kakvi su vasa misljenja


Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Kuća domaćinska
« Odgovor #2 poslato: Januar 08, 2013, 10:00:25 »
Relativno dobro. Ono što sam pretpostavljao za ovu košnicu pokazalo se tačnim. Pčele se u njoj odlično osećaju. Zazimio sam ih na dva nastavka,uradio jedan vanredni pregled i sve je hvala bogu za sada dobro. Tretirao sam ih cele godine sa oba preparata(Brstivar i Nozevoj),i sa te strane je za sada ok. Meni ih je formirao pčelar 15-ak kilometra od sadašnje lokacije,i sa njim nisam bio zadovoljan. Verovatno je u pitanu neznanje a ne loša namera. Kada sam ih doneo kući za dvadesetak dana uz jaču prihranu čudo su napravile i zazimile koko treba. Videćemo kako će biti na proleće. Pozdrav.

Van mreže Slaviša Marinković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kamenica kod Kragujevca 465m; 060/3405421
Odg: Kuća domaćinska
« Odgovor #3 poslato: Jun 06, 2019, 18:36:21 »
Baš bih voleo da pročitam, kakvi su rezultati od 2013. šta ste postigli?
,,Колико знаш, толико зјаш"