Autor Tema: Izrada dimnog topa  (Pročitano 59976 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #30 poslato: Avgust 13, 2011, 11:17:36 »
http://spos.info/forum/index.php?topic=2505.msg124670#msg124670

Na ovom linku mozete procitati tekst o prepravci varo topa ulikiko budete imali problema s njim kao sto sam ja imao, a sada cu i ovde postaviti jos vise slika radi jasnijeg razumevanja, mislim da uz komentar i slike, svako sebi moze da popravi varo top i da ga sluzi dugotrajno, ali uz odredzeno odrzavanje. Nije samo iztretirati pcele i baciti varo top u kesu i odloziti da do sledece sezone, on se mora i ocistiti da bi i sledece sezone bio u funkciji.

Pozdrav

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #31 poslato: Februar 15, 2012, 14:44:24 »
Kolege, koji ste pravili sami ovaj top, zanima me koja se cevcica koristi predpostavljam bakarna, koji promer, i koliko dugacka cev, mislim od pumpice do izlaza u kosnicu, takodje da li je bitan broj navoja presetnova mislim zbog isparavanja, ili sta je vec sve bitno za samogradnju, pri cemu bi ja poput Boze stavio na mali brener koji vec imam i zakacio za plinsku bocu jer mi je pcelinjak blizu da ne kupujem onaj mali, hvala unapred na savetima, i pozdrav

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #32 poslato: Februar 15, 2012, 23:02:39 »
Bakarna cev od 5mm( za kocione sisteme na autu) trebalo bi da ima 14-15 navoja....

Van mreže Spomenko Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
  • no problemo
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #33 poslato: Februar 20, 2012, 19:52:08 »
evo tri verzije,ona sa rastavljivom spiralom,dobra
ona sa bakrenim rezervoarom,mnogo bolja,ali nezgodna za ćišćenje(lakše od spirale)
e ova donja sa pocinkovanom cevi,to je idealno i neprevaziđeno,sekunda za ćišćenje,a sastav bakar dolazna tanka cev a odvod dima 10 mm na kraju spljoštena ,nema kapljica
a može i kao mitraljez

Van mreže Spomenko Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
  • no problemo
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #34 poslato: Februar 20, 2012, 19:58:09 »
ups dupla slika

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #35 poslato: Februar 21, 2012, 03:13:53 »
Dragi moj Spomenko, lepo je što si nam predstavio ova tvoja rešenja.

Meni se najbolje pokazalo ovo rešenje bez spiralne cevi. Mislim da je to taj top na poslednjoj fotografiji.

Kada je izlazna cev 10 mm top se veoma lako i brzo čisti. Čak ni ne zatvaram plin na breneru samo malo tankom žicom pročačkam za par sekundi i nastavljam dalji rad.

Vitini topovi su mi bili dobri, samo sam ih morao malo češće čistiti, jer sam radio sa vekikim brojem košnica a to mi je oduzimalo dosta vremena, ali ovo tvoje rešenje je daleko, daleko bolje.

Hvala ti za ovo odlično rešenje kojim sam se služio duže od pola protekle sezone.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #36 poslato: Februar 21, 2012, 15:16:41 »
Spomenko, moze li malo detaljnije i opis i fotografije tog novog usavrsenog topa, hvala pozdrav

Van mreže Spomenko Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
  • no problemo
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #37 poslato: Februar 21, 2012, 18:28:58 »
ovo su stare slike,za skorije vreme bit će nove treba da završim neke stvari kasnim,pa ću napraviti i koji top pa ću redom slikati pa poslati.

Van mreže Spomenko Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
  • no problemo
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #38 poslato: Mart 02, 2012, 16:00:18 »
evo slike

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #39 poslato: Mart 02, 2012, 16:53:04 »
Još da su slike većeg formata...

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #40 poslato: Mart 02, 2012, 18:46:39 »
Do izlaska novih slika, evo malo pomoći

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Spomenko Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
  • no problemo
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #41 poslato: Mart 02, 2012, 20:24:21 »
Pogrešno sam postavio,tj nisam objasnio na slikama se vidi samo kako odrediti min i max kolićinu tećnosti u obićnoj mazalici.
Suština tj kako napraviti probat ću da vam pojasnim.
U rashladnoj tehnici(frižideri i zamrzivaći i drugi rashladni uređaji) postoji tzv sušači ili filteri koji služe za zaustavljanje nećistoća i vlage u sistemu.
Rashladni uređaji imaju kompresor koji rashladno sredstvo tera kroz sistem.Da ne držim predavanja kako radi frižider.
Sušać ima dva sita tj dolazno i odlazno,dolazno je rjetko dok je odlazno mnogo gusto.Veoma sitna mrežica koja je od ćvrstog materijala.
E sad da se vratimo na top,tećnost kojom dimimo,sa mazalicom za ulje doziramo kolićinom koja je minimalna, kao na slici, ona dolazi u cilindar baš na ono mesto sa koje se strane greje,i kako tećnost ekspandira tj. dolazi do naglog grejanja naglo se širi i prelazi u agregatno stanje iz tećnog u gasovito.
Sad zbog burne reakcije postoje sita da bi otklonila formiranje kapljica koje se razbijaju već na prvom situ,a na drugom situ ,koje je tu radi sigurnosti da ako šta prođe u tećnom stanju slućajno ne prođe tako da kombinujući malu kolićinu doziranja slabiju vatru na breneru i sita imamo komotan uređaj u kome može da se tećnost pretvori u nama poznati dim do zadnje kapi.
Tanka cevćica kojom dovodim tećnost do cilindra je rešila kolićinu pritiska koji se stvori prilikom promene agregatnog stanja tećnosti,i koji bi se vratio preko cevi do mazalice i ko zna šta uradio,a dešavalo sve svašta kod drugih.
Eto tako to radi

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #42 poslato: Mart 02, 2012, 21:41:17 »
Spomenko, da li nije problem jos malo pojasnjenja za nas koji se ne razumemo bas toliko, koji sui sastavni delovi kako se i gde greje tecnost i pretvara u paru, ako ima slika rasklopljenog topa bilo bi idealno da shavtimo bolje, hvala i pozdrav

Van mreže Zoran Indjic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Krnule kod Vladimiraca
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #43 poslato: April 02, 2012, 22:41:55 »
I ja bih molio za vise detalja oko pravljenja topa.Proslog leta sam pokusao da napravim,ali sam imao probalem:Izbacivao mi malo dima, desavalo se da izbaci tecnost oa se ona zapali, nekada izbaci i plamen.Svasta sam pokusava i na kraju odustao. Pa bih po Vasim instrukcijama krenuo sve ispocetka. Koristio sam brener sto se spaja sa bocom.
Hvala

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #44 poslato: April 02, 2012, 22:50:03 »
Kolege da li je neko pravio ovaj poslednji opisani model topa da nam malo bolje pojasni jer ne razumem bas najbolje sta kako funkcionise sta se greje i kako dovodi tecnost, malo detaljnije i malo preciznije da se malo razume, hvala i pozdrav svima