Autor Tema: Багрем 2018  (Pročitano 47220 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #105 poslato: Maj 11, 2018, 19:51:39 »
Ima li neko prinos bagrema 30+ kg? U stacionaru bez selidbe...

Народе, свака техника је добра ако доноси мед. Питање је само шта може да се уради.

Не мора да има унос само друштво које има пуно легла. Тих 30 кг су ми унели изолатори (нажалост – изгледа да ја једино кукам када има уноса). Класичан „ефекат роја“ је у питању. Мало легла и смањена брига око легла доприноси бољој упослености око уноса и прераде меда.

Закаснио сам да „расклоним“ изолаторе (да их сведем на ниво слабијег ројћића) и онда сам морао да ставим решетку и наставак. То је допринело да су сав простор попунили медом и створили ми нови проблем.

Затим следе двоматична друштва. Када су раздвојена, вратила се пчела и унос у та друштва је био невероватан. Сада опет имам проблем: данас видим да на тим „ројевима“ висе браде. Треба то средити...Иначе није проблем сада, али када је багрем кренуо и двоматична друштва су ми била на по једном наставку. Да син није склонио доња плодишта, питње је шта бих урадио и шта би било (здравствени разлози су утицали да не могу постићи ни да само набацим полумедишта).

Тако да се сваки начин може користити ако се може физички постићи...Нажалост, не може увек и најбоље сам прошао са већим делом пчелињака где су само набацивана полумедишта (ЛР кошнице са полумедиштима су у питању). Ту практично и није било ни пролећног прегледа (никаквог) и рађено је само на основу процене стања пчела и услова.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #106 poslato: Maj 12, 2018, 02:45:20 »
Zaključak iz Šošićeve poruke. Smanjenje legla i brige oko legla u datom momentu. Još kad se radi dvomatično onda su puna medišta. Kako smanjiti leglo i brigu oko legla ima više načina. Najradikalniji je svakako Belčić. A i dvomatično može biti na nekoliko načina. Ne moraju zimovati dva društva u košnici. Mogu se spojiti i pred bagrem....  Za par dana znaćemo šta kombinacija ove dve tehnike može... Već sada mogu da tvrdim može mnogo!
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #107 poslato: Maj 12, 2018, 09:55:20 »
Juče 1,89kg. I pored jake kiše ipak su nešto radile. Pratimo stanje poslije kiše...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #108 poslato: Maj 12, 2018, 12:04:03 »
Od jutros posecuju pojilo, znaci kraj bagrema, sto se rezultata tice, sareno. Ali ja sam kriv, nisam promenio bele matice, koje su dosle sa paketnim rojevima a sumnjao sam da su lose, ustvari znao sam ali, tvrdoglav..Trebao sam uraditi lepo Djerzona na sve cetiri i gud baj Carli.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #109 poslato: Maj 12, 2018, 12:20:51 »
Sto se tice legla i blokade matice medom u plodistu kod mene je sledece u drustvima gde sam maticu ogranicio na nekih 7 dana pred bagrem tj sva drustva u RV sam ogranicio u tom periodu i imao sam blokadu medom u plodistu neka sam drustva oslovodio prevesavanjem ali konstantno su mi punile plodiste medom e sad na jedno drustvo sam odradio Belcica umesto maticne resetke stavio sam zicanu pregradu sa letom i podnjacu okrenuo na bocnu stranu i to drustvo je sada na 4 nastavka a plodiste je puno legla sa odlicnim mednim vencima i nije u rojevom nagonu bagrem jos nije zavrsio trajace jos nekih 7-8 dana jer na nekih 2 km je planina tako da ima neka produzena bagremova pasa..

Inace da sam drustva ogranicio na 15 dana pred bagrem blokade nebi bilo plus da sam odradio belcica na sva drustva bilo bi mnogo mnogo bolje ali godine su ispred mene samo da bog da zdravlja pa cemo lako...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #110 poslato: Maj 12, 2018, 12:38:26 »
Majkane, procitaj ti Belcica opet, plodiste ide na vrh, i onda nema okretanja, kako ih okrenuti u nizu, treba hektar zemljista.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #111 poslato: Maj 12, 2018, 16:31:14 »
Majkane, procitaj ti Belcica opet, plodiste ide na vrh, i onda nema okretanja, kako ih okrenuti u nizu, treba hektar zemljista.

ne mora plodište na vrh. Pokazalo se efikasnije da ostane na podnjači. Ipak pčelama više godina da med lageruju iznad plodošta. I sam Belčić kada je na svoje pološke dodavao nastavke ostavljao je maticu na podnjači.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #112 poslato: Maj 12, 2018, 19:39:26 »
Majkane, procitaj ti Belcica opet, plodiste ide na vrh, i onda nema okretanja, kako ih okrenuti u nizu, treba hektar zemljista.


Majkane nemoj da si tako krut. Nije Belčić sveto pismo pa da ne smije da se modifikuje. ;)
Ja sam isto kao Miloš uradio modifikaciju sa rotacijom podnjače za 90° i žicom ispod MR jer nisam imao uokvirenu mrežu. Plodište isto na podnjači. Postavio sam usmjeravajuću dasku jer se stvarala velika gužva na mjestu gdje je bilo donje leto.
Nije baš tema i pisaćemo o tome u temi o Belčiću kad je otvoriš ali kako bi se dotaklo ove teme reći ću da će biti bagrema za vrcanje od ovih društava a to su oni moji nukleusi iz stirodura i sa jednim EV nastavkom koji se nisu dovoljno razvili za bagrem. Dakle ima nešto u ovom Belčiću pa taman bio i modifikovan.

A sad o bagremu.
Danas unos osjetno slabiji. Sutra ujutro ćemo znati tačno kako je prošao dan ali mi se čini da neće prebaciti pola kilograma.

Maksimalni unos u minulih 9 dana je bio 3kg u 24h. Danas sam prevagao pčelinjak i za proteklih 9 dana prosječan unos je bio oko 16kg po proizvodnom društvu. Nije naročito mnogo ali kakav je bagrem bio nije ni loše. Mislim da je bar pola tog unosa došlo sa žestike koja je ove godine kod mene izdašno zamedila i izvukla situaciju. Možda još koji dan bude unosa jer ima bagrema po sjenovitim mjestima koji je kasnije otvorio ali onaj koji je prvi procvjetao je već dobrim dijelom opao.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #113 poslato: Maj 12, 2018, 21:13:18 »
Pa o tome i pricam majkane, nema usmeravajuce daske, ne treba razmak izmedju kosnica, nema okretanja u stranu a izletnica se vraca gde je i navikla, na donje leto. Probamo majkane, konsultujemo se, pogledaj na youtube priloge Semira Omerovica, i ja sam slucajno nasao juce, identicno tome sam i ja radio. Cinjenica, ovaj nacin , uvek donese med ali ima malo vise rada..

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #114 poslato: Maj 12, 2018, 22:33:04 »
Zaključak iz Šošićeve poruke. Smanjenje legla i brige oko legla u datom momentu. Još kad se radi dvomatično onda su puna medišta. Kako smanjiti leglo i brigu oko legla ima više načina. Najradikalniji je svakako Belčić. A i dvomatično može biti na nekoliko načina. Ne moraju zimovati dva društva u košnici. Mogu se spojiti i pred bagrem....  Za par dana znaćemo šta kombinacija ove dve tehnike može... Već sada mogu da tvrdim može mnogo!


Што се тиче смањивања легла, то је по мени огроман посао. Иначе, смањење количине легла у кошници се не може спровести без одузимања пчела увек безбедно.

У изолатирима ми смета огромна количина легла, јер ће се то излећи и затрпати нектаром изолатор чиме га избацује из посла. Легло сам склањао без пчела. То значи да није рађено у циљу повећања приноса (јак унос му овде дође као „колатерална штета“).

Мислим да је ипак боље да су друштва зазимљена једно на другом. Ако би се нешто спајало па раздвајало, онда је боље на самом почетку багремове паше (првог или другог дана уноса), склонити друштва и извршити налет пчела. Ако су почеле да носе нешто у полумедиште, то се лако премести на сабирачко друштво.

Друштва која се зазимљавају двојно су удвојена негде крајем сунцокрета (нису била на паши, него у то време). Формирам их баш од изолатора. Када део легла пребацим у други наставак, матицу ставим у кавез и подигнем у горње друштво на сатоноше. Матица је у кавезу који је затворен лепљивом траком и касније је ослобађам. Моменат ослобађања је када доња матица пронесе.

На овај начин добијам два друштва од једног. То се може урадити од било којег друштва, само да није нека „беда“ од друштва. Раздвајао сам и слабије и тек када сам раздвојио, покајао сам се. Било је то слабо. Требао сам да их спојим још у јануару, али су добро измила и развила се јако добро.

Када је кренуо багем, син је склонио доње плодиште (јер је већ било солидног уноса багрема и више се складишти у горњи наставак). Сада већ ројевима настаслим од пренесених плодишта двојног друштва стављам полумедишта, јер се већ појављују браде на лету.

Осим што је мањи посао пренети по једно плодиште, посао је много бржи и тиме и лакши. Преношење легла је ипак сложеније. Уз то, добије се одмах јак рој.



Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #115 poslato: Maj 13, 2018, 06:51:00 »
Jučerašnji unos je ipak bio solidan. Izvještaj kaže 2,5kg. Sa obzirom na vremenske prilike nisam očekivao više od 500g tako da je to odlično. Ako potraje još koji dan biće super.
Prilikom kontrolnog vaganja svih košnica pokazalo se da je košnica ispod koje je vaga malo jača od prosječnog unosa tako da je realan pokazatelj.
Inače ako nisam ranije pominjao radi se o EV košnici u Renson konfiguraciji.

Pozdrav svima...

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #116 poslato: Maj 13, 2018, 07:44:44 »
Moje selo je u rupi ,pored reke na oko 300mnv, a atar sela ,tj. imanje je na oko 350-400mnv.Bagrem i sve ostalo prvo procveta na visini,gde je prisojna strana, pa onda u selu i osojini. Tako da se prolongira cvetanje i do tri nedelje u normalnim godinama. Ove godine je sve galopiralo sa cvetanjem, npr.sljiva i jabuka su precvetale za 7 dana.....i tako ce biti i sa bagremom, ove godine zbog velike toplote bagrem je svuda otvorio u isto vreme.
Bagrema ima ali ne velika kolicina kao prema Negotinu, , Bracevac, Rgotina....i ne medi stalno,cesto je nocu hladno.Ove godine je bilo toplo.Prvi vrsni cvetovi na vecoj visini su se zabeleli i pre prvog maja, ali naglo je poceo da otvara 3-4.maja i tada krece osetniji unos. Onda je pala kisa ,posle tri nedelje, 7. maja,jedan dobar pljusak od 40 minuta pridvece, i onda krece zurka , 8,9, super dobar unos, pa  zahladjenje na 14C i opet kisa  ali ovaj put ko jesenja tiha od 20h uvece 9. Maja do 13 h sutradan.Pomislio sam da je sa bagremom gotovo,ali sam pogresio najzesci unos je bio bas posle te kise u petak ...juce popodne opet kisica.

Mislim da ce pasa potrajati jos tri-cetiri dana, tako da to je to. Desetak dana unosa sa tri-cetiri dana dobrog unosa. Jaca drustva po mojoj proceni imaju oko 15kg bagremovog meda, ostala srednja oko 8- 10kg,samo su mi dve podbacile, pa sam im uklonio maticne resetke. Izvadio sam 40kg vocnog meda  3. maja iz medista i ostalo je 38 ramova sa mednim vencima vocnog meda( prevesano leglo) koje cu vaditi posebno,ostalo je cist bagrem.Moja procena je da cu izvaditi oko 200 kg bagrema,ali videcemo kada ga zgusnu i poklope sta ce biti.
Od 20 kosnica , 10 ekstra dobro rade, 2 se zezaju , ostalih osam isto prave solidan visak.
Livada je vec pocela da otvara, tako da ce se pasa samo nastaviti,kod mene nema nikakvih naznaka da ce se neka rojiti.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #117 poslato: Maj 14, 2018, 07:58:29 »
Juče unos 1,5kg.
Jutro je bilo maglovito i magla se dugo zadržala a ko 14h je pala jaka kiša poslije čega pčele više skoro da nisu ni radile pa je s tim na umu unos ipak bio solidan. Bagrema mjestimično još ima pa ako vremenske prilike dozvole unos će još potrajati.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #118 poslato: Maj 14, 2018, 09:12:28 »
Od jutros kisa, prava jesenja i nece skoro prestajati. To je to sto se bagrema tice, neka ga poklapaju.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #119 poslato: Maj 14, 2018, 14:36:03 »
I kod mene opet kiša i to pljusak kao tuš. Šteta jer smo mogli da ušićarimo još koje kilo po košnici ali šta je tu je. Đavolu malo bilo... Što kaže majkan da ga poklope pa da vrcamo...