Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380237 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #15 poslato: Decembar 18, 2010, 20:29:34 »
Odlično Zorane, baš je prava sinfonija.

Vojo, Gledao sam filme o RV košnici i radu sa njim. Dali uvek stavljaš preko zime na gornju naklado papir.
Lp
Branko

Da Branko, papir je uvek potreban i leti i zimi. A u proleće kad leglo krene onda je najpotrebniji. ;)

Puno pozdrava....
« Poslednja izmena: Decembar 18, 2010, 20:42:18 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #16 poslato: Decembar 18, 2010, 20:31:33 »
Kolega Vrhosvki

Stiže pomoć prijatelja


Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #17 poslato: Decembar 23, 2010, 18:55:08 »
Evo dve slike kosnica Rodne voje sa alu folijom. Alu folije sam ove godine primenio kod nekoliko tipova kosnica na mom pčelinjaku.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #18 poslato: Decembar 23, 2010, 19:05:37 »
Kolega Savo,
može li se znati razlog postavljanja ovih folija preko satonoša?  :(

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #19 poslato: Decembar 23, 2010, 19:22:21 »
Kolega Žiko
Ove godine sam folije postavio na drvenom okviru da bi mogao bez otvaranja jkošnica da šsmatram brzinu razvoja razrojavanih društava i radi blagovremenog dodavanja narednog nastavka Rodne voje radi proširenja košnica. Imam košnica na kojima je postavljena folija bez drvenog rama. Prikazaću sliku jednog
društva u DB 12 kosnici.
Veći deo košnica mi je sa drvenim poklopnim daskama a za nadalje ću drvene poklopne daske zameniti
pločom od laminata na kojoj će po obodu sa jedne strane biti postavljene letvice 20 puta 7 mm.
Zasto ih koristim?
Pa na ta i druga pitanja mogu dati odgovore u narednim periodima kada steknem vise praktičnog iskustva
u radu sa folijama.
Evo slike i pozdrav iz Aleksinca.



Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #20 poslato: Decembar 23, 2010, 19:58:26 »
Iako je ovo tema "Pčelarenje Rodnom vojom", ovo što ću reće važi za sve tipve košnica.
Smatram da u ovo vreme držati foliju nije dobro!
Zašto?
Zbog kondenza koji će se stvarati s donje strane folije.
Tamo gde je vlaga u košnici, tu obično i nastaju problemi.
Da li ja koristim foliju?
Koristim, ali samo na normalno razvijenim zajednicama i to od prve dekade marta do početka bagremove paše.
Tada je upotreba folije opravdana iz par razloga:
 - da se bolje čuva toplota, da se manje troši hrana i da se zajednica brže razvija,
 - da pre svega za potrebe legla (ali i pčela) se obezbedi kondezna vlaga i u danima kada pčele ne mogu
    izlaziti iz košnice.
Kod slabijih ili oslabilih zajednica preko zime, tj. kod onih koji oko 01.03. imaju manje od 4 ulice pčela folije ne stavljam, jer bi kondenzna vlaga njima više štetila nego koristila.

Ja uopšte nemam poklopnu dasku kod LR košnica, a kod zazimljavanja samo preko satonoša stavim 4-5 lista novina. Te novine imaju dvostruku funkciju: termoizolacija i da upije viškove vlage u košnici.
Po pojavi novog legla, tj. negde u prvoj dekadi februara meseca po potrebi menjam ovlažene novine i povećavam sloj na 6-8 listova. Kada početkom marta postavljam foliju, onda novine idu preko folije.

Držanje folije u letnjem periodu je opravdano, pogotovu ako se primenjuje antivarozna podnjača.

Van mreže Nenad Prijić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Um je poput padobrana- funkcionira jedino otvoren
  • Lokacija pčelinjaka: Bilogora
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #21 poslato: Januar 03, 2011, 22:44:33 »
 Pozdrav svima!
Vojo , zamolio bi te da još jednom napišeš svoj stav a u vezi pune ili mrežaste podnjače.
znam da si već negdje na forumu iznio svoje mišljenje ali nemogu nikako naći.
hvala!
Neki problem se ne može riješiti istim načinom razmišljanja koji je i doveo do problema...

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #22 poslato: Januar 03, 2011, 22:55:05 »
Pozdrav svima!
Vojo , zamolio bi te da još jednom napišeš svoj stav a u vezi pune ili mrežaste podnjače.
...


...A za to da se otvori nova tema. ;)

   Pozdrav svima.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #23 poslato: Januar 04, 2011, 02:34:44 »
Pozdrav svima!
Vojo , zamolio bi te da još jednom napišeš svoj stav a u vezi pune ili mrežaste podnjače.
znam da si već negdje na forumu iznio svoje mišljenje ali nemogu nikako naći.
hvala!
Nenade, po mom mišljenju pune podnjače su mnogo bolje od žičanih antivaroznih podnjača.

Žičane podnjače sa lesonitom ili šper pločom smatram izvorom bolesti a žičane podnjače bez lesonita ili šper ploče smatram neprirodnim rešenjem gde dolazi do velikog gubitka toplote i vlažnosti vazduha.
One nam služe samo da bi mogli meriti stepen invadiranosti pčelinje zajednice i broj opalih varoa posle dejstva pčelara sa nekim sredstvom.
Takođe može da se vizuelno određuje položaj zimskog klubeta.

Žičanih podnjača pčelar treba da ima u dovoljnom broju da bi kontrolisao varou a to je po mom mišljenju oko 20%.

Mislim da se punim podnjačama podstiče pčelinja zajednica na higijensko ponašanje dok je kod žičanih upravo suprotno.

Ima tu još mnogo razloga zašto dajem prednost punoj podnjači a evo ovo je za sada dovoljno a kao što reče kolega Valon može se otvoriti nova tema pa ćemo tamo detaljnije pisati u novoj temi.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #24 poslato: Januar 10, 2011, 15:15:34 »
Ako neko od posetlaca Foruma cita postove o Rodnoj Voji, a nije upoznat kako izgleda ova lepotica (RV), evo nekoliko fotografija:

« Poslednja izmena: Januar 12, 2011, 17:19:40 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #25 poslato: Januar 10, 2011, 17:12:55 »
  Stvarno su lepotice ;)

  Pozdrav :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #26 poslato: Januar 10, 2011, 20:26:56 »
Jovo,ove je predivno.Napravi ovih dana više fotografija pa ih predstavi u temi.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #27 poslato: Januar 10, 2011, 21:41:07 »
Jovo,ove je predivno.Napravi ovih dana više fotografija pa ih predstavi u temi.
Postovani Prijatelju Momo, Hvala puno na komplimentima za moj pcelinjak. Vrlo rado cu napraviti nove snimke, ali trenutno sam udaljen 200km od pcelinjaka. Jedva cekam priliku da ih obidjem,Pozdrav svima

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #28 poslato: Januar 10, 2011, 21:55:12 »
Pošto je malo otoplilo iz znatiželje sam zavirio u RV košnice da vidim stanje sa hranom.
Nebih sada sve detalje,ali mi je nešto zapalo za oko i o čemu razmišljam sa nekim strahom.

Primetio sam da na nekim mestima pčele su u polodišnom nastavku pri vrhu gde imaju malu mednu kapu,iako ima sa strane ramovi sa medom.

Ono što mene brine je  medišni nastavak u kome ramovi nisu popunjeni do donje letvice sa medom,već negde možda do polovine visine.Znači:sada je poprilična razlika između mesta gde se nalaze pčele.tj pri vrhu donjeg nastavka (satonoša) i meda u medišnom nastavku tj možda 7-8cm
iznad pčela.
Ako uzmemo ukupnu  količinu meda možda ima sasvim dovoljno,ali me brine ovaj raspored tj razdaljina.

Nadam se da će pčele možda sada kada je lepo vreme da se presele gde ima više meda ili će možda da lageruju tj prebacuju med,ali šta ako bi potrajala jaka zima,dali bi one prešle tih 7-8cm razlike iako se radi o izgrađenim ramovima ?

Dali je i ovo "smrtni prostor"?

Ako jeste,znači da uvek mora biti zazimljen pun nastavak sa medom tj do donjih letvica da bi se smanjila razlika tj da nebi bio "smrtni prostor"?

Puno pozdrava svima

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #29 poslato: Januar 15, 2011, 15:57:13 »
Pavel, nemam iskustva sa RV, ali načelo to može biti problem, naročito ako ledeni dani traju dužei ako  su ti ramovi direktno iznad klubeta, pa isto nema dodir sa mednim vencem. Ja sam uverenja da će pčele ovaj prostor premostiti ako nije otpočelo leglo u donjem nastavku. Ako je leglo započeto u nastavku ispod (gde nema medne kape) pčele u najvećem broju slučajeva neće napustiti potomstvo i po cenu sopstvene smrti.
Rešenje: Bar dva rama sa zatvorenim medom u kojima je bar jednu godinu bilo leglo postaviti u predeo iznaad pčelinjeg klubeta, kad to već niste uradili u vreme pripreme za zimu na način kako se to lepo vidi na snimku kako Voja priprema RV za uzimljavanje.
Ako sam pomogao dobro je,aako nisam, važno je da ne šteti.
 Puno te pozdravljam.