Autor Tema: vodjenje evidencije pčelinjaka  (Pročitano 48118 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #30 poslato: Decembar 18, 2011, 21:57:07 »
Moguće je i mislim da to zavisi od programa koji se koristi. Ranije, dok sam ja imao 98-cu imao sam problema sa šiframa na 98 S u firmi i obrnuto.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #31 poslato: Decembar 20, 2011, 16:07:28 »
Kolega Dragane
Vodjenje evidencije kakvu ste nam prikazali, zahtevalo bi mnogo više dodatnih objašnjavanja,
tako da ne bih da vas maltretiram pitanjima odjednom.
Ukoliko ima zainteresovanih koji bi ovo rado primenili, mogli bi zatraže pojašnjenja.
Tada ću se i ja priključiti. Do tada ću posmatrati i čitati sa strane.
Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #32 poslato: Decembar 20, 2011, 19:44:37 »
Očekujem pitanja. Nije problem, odgovoriću i u vezi svakog detalja. Može i na pp ako nema puno zainteresovanih, pa da ne zamaramo ostale.

S obzirom da nema pitanja mogu samo reći da je npr. tabela za prihranjivanje prilagodljiva i da se može se koristiti i za različite količine sirupa (šećera). Samo što se nadalje koristi takva mera. Npr. ja koristim džezvu za kafu kojom mogu sipati 0.45 l sirupa. Ako neko koristi drugačiju mericu, može promeniti neke podatke i računaće prema njegovoj posudi koju koristi.

Računske operacije se nalaze na stranicama X;Y...(na slici uokvireno narandžasto). Ovo je zanimalo, Aleksandra Karakaša. Pitao je kako napraviti nešto slično. Računske operacije su jednostavne sabiranje i oduzimanje i nalaze se na stranicama X;Y, koje su u vezi sa svojim delovima (npr 1 deo je povezan sa X;Y1, drugi deo sa X;Y2 itd.). Boljim poznavaocima Exela je možda nešto drugo prihvatljivije.

 Ali ja sam došao do ovakvog načina jer su se tada koristili flopy-diskovi, pa je bilo potrebno da dokument ne bude preglomazan. Sada ništa ne menjam dalje, jer dobro funkcioniše.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #33 poslato: Decembar 21, 2011, 17:19:53 »
Kolega Dragane
Ja bih probao sa pokušajem da evidenciju ustrojim u skladu sa mojim potrebama i mogućnostima
koje elektronska obrada može da pruži.
Stoga bi bilo dobro mi na najjednostavniji način ponudite jednu tabelu smeštenoj na jednom
formatu A4 papira / kada se ta tabela odštampa / i kakve sve mogućnosti na toj tabeli mogu
biti iskorišćenene.
Bilo bi dobro da se pojasni koje podatke pčelar unosi na praznu tabelu koji ostaju kao baze,
koje podatke tokom godine dodaje, a koje podatke računar sam preračunava.
Ja imam umesto Exela instaliran Open ofice program.
To bi sve na jednoj tabeli usavršavao unos i korišćenje a kasnije se može proširivati.
Pokušaću da dve slike koje sam skinuo sa ekrana prenesem na Forum.
Hvala na poslatom savetu kako da ovo izvedem.

Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže Aleksandar Stanković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Pozdrav iz Šumadije
  • Lokacija pčelinjaka: selo Banja kod Aranđelovca, nadmorska visina 222m
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #34 poslato: Decembar 21, 2011, 20:37:05 »
"Očekujem pitanja. Nije problem, odgovoriću i u vezi svakog detalja. Može i na pp ako nema puno zainteresovanih, pa da ne zamaramo ostale."

Zaintersovan sam za ovu evidenciju, ali ću eventualno postaviti i neko pitanje detaljnijeg objašnjenja tek kada  pročitam sve do sada napisano.
Srdačan pozdrav,

AS

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #35 poslato: Decembar 23, 2011, 01:01:22 »
 
Stoga bi bilo dobro mi na najjednostavniji način ponudite jednu tabelu smeštenoj na jednom
formatu A4 papira / kada se ta tabela odštampa / i kakve sve mogućnosti na toj tabeli mogu
biti iskorišćenene.
Ne koristim tabele za pojedinačne košnice. Od toga sam odustao, jer to prelazi u prelistavanje i odvlačenje pažnje sa traženog podatka ili problema. Jedino što imam odštampano je plan sa rasporedom košnica koji stalno nosim u svesci koju koristim na pčelinjaku. Tu je upisan broj košnice, godište matice i ništa više.

Bilo bi dobro da se pojasni koje podatke pčelar unosi na praznu tabelu koji ostaju kao baze,
koje podatke tokom godine dodaje, a koje podatke računar sam preračunava.

E, na ovo mogu samo delimično odgovoriti.  Nema povećanja obima podataka, dok se ne upišu. Stalno unošenje podataka bi npr. bilo elektronsko očitavanje vrednosti vage. Podaci koje pčelar unosi su ono što se vidi pri pregledu košnice i što je bitno.Što se tiče onoga što računar obrađuje, toga nažalost nema. Nisam uspeo da nađem program koji bi mi odgovarao da SAMO JEDNIM POGLEDOM MOGU DA VIDIM, praktično ceo pčelinjak i šta bi od nekog redovnog posla trebalo da uradim i na kojoj košnici. Takođe vidim i neke neplanirane poslove i mogu videti šta treba tu uraditi. Inače štampač uopšte nemam i ne treba mi.
Kako nisam od onih koji puno bolje poznaju kompjutersku tehniku uspeo da dobijem savet koji bi program mogao da mi koristi, odlučio sam se za Ekscel. I tu niko ništa nije mogao da mi pokaže, već sam radio sam. A s obzirom da sam se relativno kasno upoznao sa kompjuterima, nije bilo jednostavno.

Inače, morao sam ponovo da pročitam sve moje poruke, koje sam napisao i nadam se da nisam nikoga doveo u zabludu da kompjuter može sam obrađivati neke podatke, kod ovog načina korišćenja kako ja to radim. Tu izuzimam neke računske operacije. Ne tvrdim da program nema takvih mogućnosti, već ih ja ne znam.

Ja imam umesto Exela instaliran Open ofice program.
Ne znam kako radi taj program.
To bi sve na jednoj tabeli usavršavao unos i korišćenje a kasnije se može proširivati.
Pokušaću da dve slike koje sam skinuo sa ekrana prenesem na Forum.
Ja nisam uspeo da na jednoj tabeli mogu da vidim ceo pčelinjak i svaki pojedinačni problem košnica. Bez “slike” mi to nebi ništa značilo. Kažem, to me vodi u prelistavnje i previd problema i posla. Na “slici” vidim i kako košnica izgleda, koje eventualne probleme ima, koja je boja košnice, gde se načlazi na pčelinjaku, koliko je nastavaka na toj košnici i ako ima problema čitam šta je u komentaru upisano. Ako nema nekih naznaka da nešto treba raditi, ništa i ne diram, niti obraćam pažnju.

Tokom sezone nestaje ono "šarenilo" i prikaz pčelinjaka je jednostavan. Vide se samo košnice (naravno skica). Jedno kratko vreme sam koristio i fotografije pčelinjaka pomoću Hiperlinka, ali je to "umiranje u lepoti" i nepotreban posao.
I što je takođe važno, mogu svi članovi porodice da lako vide sve to i ako od negde pozovem telefonom, mogu da urade nešto što je neodložan posao.

Hvala na poslatom savetu kako da ovo izvedem.
Nema na čemu. Skoro da ne postoji nešto što znam, a ne želim nekome da prenesem to znanje, tako da nema potrebe za zahvaljivanjem. Pitanje je samo koliko mi je kompjuter na raspolaganju van pčelarske sezone, kada ja imam prednost :D. Sada sam u “drugom planu”.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #36 poslato: Decembar 24, 2011, 10:53:06 »
Kolega Dragane

Evo nacrta rasporeda košnica na mom stacionarnom pčelinjaku predvidjenom za 2012.
godinu.

Na levoj strani slike prve dve kolone košnica imaće okrenuto leto na severoistočnoj strani
/ malo više prema istoku / i u te dve kolone može biti smešteno oko 34 košnica.

Košnice po pet u redu / ima ukupno mesta za 45 košnica / imaju okrenuta leta prema
istočnoj strani.

Trebam savet, koje promene mi savetujete da minimalno predvidim i da razmotrim kako
da te podatke unosim i lako kontrolišem.
Naprimer Broj ramova uzimljenih za svaku košnicu, kod prolećnih pregleda broj ramova pod
leglom, broj dodatih ramova izvučenih ili sa satnim osnovama, oduzimanje ramova sa leglom
godište matice i slične promene.
Za početak toliko

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #37 poslato: Decembar 24, 2011, 23:09:07 »
Nije dobro formatirano. Po pravilu se prvo odrede margine (Page Setup). Margine se svode na nulu (zato što se ne štampa - kada se štampa, obično štampači zahtevaju minimum npr. 5mm sa svih strana).

Selektuje se ceo dokument (Ctrl +A) i formatira Row npr:(12.75) i Column (2,5). Može i nešto malo više ili manje, zavisi od monitora – da bi bilo preglednije.

Ucrtaju se okviri kvadrata koji zahvataju 4 polja mreže (Savo, ti si zahvatio samo dva). To se radi zbog mogućnosti tipskog upisa odgovarajućih podataka u pojedinačnim delovima „nastavaka“.

Skida se mreža: Tools – Options – Gridlines (skine se naznaka – dečekira se - mreža zamara i pravi "gužvu").

Stranici se daje ime npr.: Raspored košnica 2012 (Upisao si samo Raspored košnica).

U radni meni se ubaci ikonica za komentare (opcija Customize- Commands - Insert. Pomoću klizača nađe se Comment i „prevuče“ mišem u radni meni) i opcija za iscrtavanje tabela i graničnih linija: Borders. Sa opcijom Borders ucrtavam npr duplu liniju koja predstavlja matičnu rešetku. Ili nešto deblja crvena, ako postoji mreža ili folija za skidanje propolisa itd.

Boje koje koristiš za prikazivanje boje nastavaka ne bi trebale da dreče, jer zamaraju vid. Npr. plava i zelena koje si ti iskoristio su baš te „loše“. Koriste se približne boje koje nisu napadne.

Broj ramova legla se upisuje u deo plodišta gde se upisuju opšti podaci. Na slici (SL 1) se to vidi na oznakama koje se kopiraju i ubacuju ispod košnice: J(aka), SR(srednja) itd. Prema toj gradaciji vidiš kakva su društva. To je uglavnom važno u proleće i u jesen (leti se društva ujednače). Ako si od košnice koja ima J (jaka je) uzimao pčele i legla, kopiraš oznaku (SR-) ili (SL+) i ubacuješ je na odgovarajuće mesto. Tako vidiš u kojoj klasi je to društvo.

Kod košnice br 6, nastavak je odvojen i to znači da je iznad poklopne daske, a nijansa plave boje pokazuje da ima meda u rezervi (vidi se u dokumentu 1 Pčelinjak 2012).

Onako, kako si ti uradio je pretrpano i ne vidi se „izgled“ košnice (broj nastavaka i neke druge stvari). Zato možeš prebaciti u drugi deo pored isprekidane linije, koja predstavlja drugu stranicu). Vodi računa da svaki deo pčelinjaka bude u okviru tih stranica, jer se onda bolje vidi na Print Preview, kada vidiš celu stranicu. ako „košnica seče granične linije stranice (isprekidanu liniju, videćeš samo delove nekih košnica.

Na dokumentu 2 Pčelinjak 2012 (preuzmi dokumente i Pčelinjak 2012 i 2 Pčelinjak 2012 - oni su ispod slika) je nešto što bi tebi približno odgovaralo. Ostavljaj svuda mesta za šesti nastavak (ili sedmi – to zavisi od tipa košnica, ako je npr „Farar“ ili neka druga sa niskim telima).

Uvek upisuj datum u plavi kvadratić na vrhu dokumenta, kada unosiš podatke.

Na SL 2 se vidi šta se unosi u koji odeljak nastavka (koji je praktično iz 4 dela i to se vidi kada postoji mreža).

PS onaj raspored sa po jednim telom, koristim u drugom dokumentu gde je pregled matica. Nije mi praktično da sve stavim u jedan dokument, jer kada radim na kompjuteru, koristim prečice npr. Ctrl+C i Ctrl+V za kopiranje i radim sa dve ruke, tako da mi je to brže, kada je na različitim dokumentima u jednom folderu za odgovarajuću godinu.
« Poslednja izmena: Decembar 24, 2011, 23:18:56 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #38 poslato: Decembar 25, 2011, 09:09:01 »
Kolega Dragane
Idem redom sa uskladjivanjem po primedbama.
Šematski ću prikazivati pčelinjak u dve tabele.
Prva će biti sa horizontalnim redovima a druga sa vertikalnim kolonama.
Na ovoj prvoj slici prikazaću deo pčelinjaka sa horizontalnim redovima.

Selektuje se ceo dokument (Ctrl +A) i formatira Row npr:(12.75) i Column (2,5). Može i nešto malo više ili manje, zavisi od monitora – da bi bilo preglednije.

Verovatno je dimenzija 12.75 greškom prikazana. Ja sam uneo 2.75 i tako je na slici.
Boje sam uklonio.

Nastavljam od ovog pasusa pa nadalje.

U radni meni se ubaci ikonica za komentare (opcija Customize- Commands - Insert. Pomoću klizača nađe se Comment i „prevuče“ mišem u radni meni) i opcija za iscrtavanje tabela i graničnih linija: Borders. Sa opcijom Borders ucrtavam npr duplu liniju koja predstavlja matičnu rešetku. Ili nešto deblja crvena, ako postoji mreža ili folija za skidanje propolisa itd.

Pitaću ako nešto dodatno treba.
Evo tabele

Pozdrav iz Aleksinca


Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #39 poslato: Decembar 25, 2011, 17:06:14 »
Kolega Dragane
Evo još jedne moje dileme.
U radni meni se ubaci ikonica za komentare (opcija Customize- Commands - Insert. Pomoću klizača nađe se Comment i „prevuče“ mišem u radni meni) i opcija za iscrtavanje tabela i graničnih linija: Borders.

Gde je radni meni?

Dalje, kada pokušam da idem dalje klizač mi ne pokazuje COMMENT, da bi odradio mišom.
Evo šta dobijam putem slika.
Možda moj Open office ima malu promenu, pa mi to zadaje muku.
Evo slika


Pozdrav iz Aleksinca
PS rekoh ja na početku da će biti muka, ali ako hoćete još da ih trpite, očekujem pomoć.

Pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #40 poslato: Decembar 25, 2011, 20:21:14 »
Određivanje dimenzija ćelija (Row 12,75 Column 2,5) je proizvoljno i to nije fiksno određeno. Zavisi šta si odlučio i koliko krupno ili sitno želiš da vidiš pojedinačne košnice. Ja to nisam ni mogao videti na onim tvojim slikama.

Radni meni se vidi na SL 1. Ja sam kriv za malu nepreciznost. Nemoj zameriti, imam temperaturu a i obrada slika i detalja mi odvuče pažnju. Pravilno je: traka sa alatima, znači ubacuješ Comment u traku sa alatima. Možda čak i nemaš opciju komentara. Na SL 2 se vidi šta se može uraditi u pojedinačnoj ćeliji. Tu se vidi ima li uopšte opcije Comment. Klikni desni klik miša i videćeš to.

Jesi li preuzeo dokument: 2 Pčelinjak iz moje prethodne poruke. Tu je približan predlog kako bi to kod tebe izgledalo.

I još nešto. Na SL 1 se vidi zaokruženo žutim krugom kako da predstavljaš nastavak košnice. Koristi samo spoljni okvir. Podela na 4 dela nastala formatiranjem je samo zato da bi se mogli u nositi komentari na 4 mesta u okviru nastavka.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #41 poslato: Decembar 26, 2011, 14:14:51 »
Kolega Dragane

Zbog zdravstvenih problema, ne morate da odmah odgovarate.
To što mi je bio problem, izgleda da je rešeno. Sada treba malo dalje vežbati i
proradjivati ostale detalje.
Popravljam moju tabelu, da bi na njoj mogao da savladam tehniku.

Evo kako izgleda dopuna, nije kompletna dopuna, ali,  idemo dalje.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #42 poslato: Decembar 26, 2011, 14:34:12 »
Ma nisam "teško" bolestan. Zeza me neki virus bar 10 dana, ja ne odležim dobro i vrati se ponovo. Zato se može desiti da kasne odgovori, pa čisto da znaš, da se ne ljutiš.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #43 poslato: Decembar 28, 2011, 16:38:59 »
Za kolegu Šošića

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #44 poslato: Januar 07, 2012, 23:20:10 »
Pozdrav Kolege,
Za sada ja vodim evidenciju u sveskama. Znaci na jednu svesku dva drustva....I evidencija o svemu, starosti matica, tretiranju protiv varoe, davanje sirupa, pogaca, kao i stanje posle svakog pregleda....
Vidim ovde dosta dobrih resenja u elektronskom formatu....Odlicno!!!
s postovanjem
Dejan