Autor Tema: Zadruge pčelara Srbije, privredna delatnost Saveza i javna rasprava  (Pročitano 6161 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Ne mogu reći da sam nešto puno upućen u to šta značu privredna delatnost i čemu to dalje vodi. Međutim, imam fotografiju iz obrenovačkog lista „Palež“ (Palež je inače stari naziv Obrenovca, da ne pomisli neko da je u funkciji izazivanja požara :D). Tu su neki problemi (a ovaj list je pisao i ranije o tome) poslovanja zadruge pčelara (i koliko je opšte zadruga pčelara Obrenovca ili privatna firma).

U diskusiji na forumu SPOS-a je bilo reči o nečem sličnom i moj stav je da to trebalo da bude u vlasništvu pčelara Srbije. S druge strane, imali smo često „javljanje“ predsednika Saveza, koji smatra da su potrebne „donacije“. Jeste da tako nešto puno košta, ali problem „donacija“ je odakle su, ko ih daje i šta očekuje zauzvrat. Pročitajte tekst iz obrenovačkih novina i videćete da tu ima nekih, najblaže rečeno „nejasnih“ radnji.

Malo me zabrinjava da ne postoji neka stavka u dnevnom redu predstojeće skupštine SPOS-a, koja bi se ozbiljno bavila ovim momentom (privredna delatnost i mogućnost da pčelari Srbije imaju svoj pogon za otkup meda i da mogu upravljati poslom).

Imamo u dnevnom redu Predlog programa rada Saveza za 2013. i naravno, postoji i tačka Razno. Možda su društva pčelara dobila jasan plan i predlog šta i kako dalje, čime će biti potpuna javna rasprava. Ja to ne znam. Ali ako bude po onom sistemu da sadašnji predavač na simpozijumu (ima viševekovno iskustvo u pčelarenju i seobi kontejnerima) ripi i kaže:“ ’Ajde da glasamo, nema potrebe da didkutujemo“, plašim se mogućnosti da uzak krug ljudi preuzme „privrednu delatnost“ pčlara Srbije.

Možda postoje neki zaključci sa skupštine 2012, ali Savez je registrovan za privrednu delatnost negde u avgustu 2012-te godine.

Ostaje nam da sačekamo rezultate jasnog i nedvosmislenog, šireg društvenog dogovora (i isto takvog interesa) ili će biti brate-brate. U svakom slučaju pročitajte tekst na slici.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: Zadruge pčelara Srbije, privredna delatnost Saveza i javna rasprava
« Odgovor #1 poslato: Januar 27, 2013, 18:47:40 »
Svuda privatnici i mutivode , nema tu ni ,,Z" od zadruge . To ime je samo šminka - lep pano koji maskira mutnu vodu i prevaru - . Zadruga je prefiks reči za združivanje više istomišljenika koji imaju jednaku ili sličnu potrebu , koji združeni imaju veću šansu za trgovinom stečenim ličnim radom . Ovde jeste reč o ,,Zadruzi" ali drugih ljudi i profila , samo ne radnika i proizvođača ( nakupca , prekupca , otkupljivača , zakupljivač i ..... ) pozdrav Živorad .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zadruge pčelara Srbije, privredna delatnost Saveza i javna rasprava
« Odgovor #2 poslato: Januar 27, 2013, 22:16:08 »
Upravo se za te „mutne“ radnje koristi sujeta nekih ljudi. Ali se koristi i propaganda i omalovažavanje potencijalnih kritičara, koje se ne ustručavaju da upute kritiku, tamo gde je to potrebno. Poslednji primer je dobra „memorija“ predsednika koja se tiče Dejana Stepanovića. Klasičan primer agitpropa (gde li je samo to naučio).

Zato nam se i dešavaju ovako „čudne“ stvari i zadruge za koje se u javnosti iznosi priča kako su ih osnovali pčelari. Jesu pčelari, ali je pitanje koliko je to pod upravom društva pčelara.

Na osnovu toga što fiktivno učestvuju članovi društva, obezbeđuje se i pomoć opštine (ne prava pomoć, nego ona sumnjiva u kojoj učestvuju oni koji će kasnije učestvovati u biznisu). Opština Obrenovac (sasvim slučajno sam to video na internetu) daje subvencije po košnici, ali to uslovljava time da je pčelar član društva. Nisam primetio da je onima koji su u nekim drugim delatnostima uslovljena subvencija nekakvom pripadnošću. Npr. kada je dodeljivan timol pčelarima, nisam dobio ni gram timola, jer sam ja član Društva pčelara Beograd. Obrenovačko udruženje sam napustio upravo zbog ambicija pojedinaca da mutljaju. Nisam hteo da u tome učestvujem.

Inače novac namenjen za subvencije je izgleda uplaćen na račun te zadruge pčelara. Izgleda da bi Vučić trebao da svrati do Obrenovca (ili sličnih opština koje imaju ovakve poduhvate od „opštedruštvenog“ značaja).

Mada bi bilo neugodno da se nešto slično desi na nivou saveza. A ima šansi i to dobrih. „Artiljerijska“ priprema je tu. To su mediji (npr. forum, pa i šire). Nekako, kao grom iz vedra neba je započelo bavljenje Dejanom Stepanovićem, kao da je najljući neprijatelj. Činjenica je da je on jedan od onoh koji su znali da upute vrlo oštru kritiku i treba ga „poraziti“ na svaki način.

U toj akciji su učešće najžešće poneli oni koji imaju neku korist (ili je očekuju): tri urednika (od toga dva polupismena). Naravno, tu je i pravnik, koji je vešt u kvarnim spletkama, a kada je trebalo upozoriti kolege da ne objavljuju nešto što ih može ugroziti ili da se uzdrže komentara (u toku trajanja postupka povodom tužbe jedne privatne firme protiv Saveza). Biće tu neki „biznis“ brate-brate.

Zanimljivo je tumačenje o „povlašćenosti“ pojedinaca koji „pljuju“ nekoga. Isto je bilo upućivano i meni, i to u temi koja se tiče baš tehnike pčelarenja (Utopljavanje pčelinjih društava). Čim se nađe u nebranom grožđu ili neznanju preЩednik koristi poznate fraze (videti poslednji pasus linkovane poruke). Da, kad već spomenuh, „grožđe“ je uzeo učešće u delu teme koja ima za cilj da ukloni svaku smetnju tj. kritiku. To je uhodan tim.

Čekamo izveštaj sa skupštine i plan za svetlu budućnost.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zadruge pčelara Srbije, privredna delatnost Saveza i javna rasprava
« Odgovor #3 poslato: Februar 03, 2013, 21:06:19 »
Dodela subvencija po košnici je želja pčelara u Srbiji. Važnu ulogu u dodeli (i raspodeli) subvencija bi trebalo da ima SPOS. To u stvari i jeste tako: predsednik SPOS-a tvrdi da je Savez najzaslužniji. Slažem se da treba da postoji jaka celina koja objedinjuje pčelare i koju treba pitati kako i kome i na koji način raspodeliti subvencije.

Međutim, po onome što ja lično zaključujem je to da se predsednik bori za što jaču „papirnu“ a ne kvalitetnu organizaciju. Da mu ne zamere što je smanjio broj članova. Jak razlog. Pohvalno. Ne treba „valjati“ i uvaljivati fore tipa: da nije SPOS-a ne bi bilo ni subvencija ni foruma ni...ni naroda ne bi bilo (valjda smo klonirani iz SPOS-a). Da nije bilo vidova uspešne organizacije, ne bi bilo npr. ni rimske imperije. Ne treba pri tome zaboraviti da je sled događaja takav i da su oni stvorili svoju imperiju po ugledu na Etrurce. U stvari Rimljani su „preuzeli“ etrursku organizaciju. Postoji neki prirodni sled događaja i ja sam ubeđen da nije SPOS osmislio internet i forume. I besplatni pregledi na razne bolesti pčelinjih društava su interes države. Ne umanjujem ničim zasluge Saveza u ostvarenju ovoga, ali treba imati mere u samoreklamiranju.

Jeste dobra krilatica: daj da bi dobio. Ali ako nekome daš „donaciju“ da bi smanjio članarinu, šta se dobija time? Koliko taj, kome je „doplaćena“ članarina zreo da shvati da time što je manje platio članarinu ne dobija ništa. A dobija ako ima zdravu zadrugu u kojoj je zadrugar sa svim pravima ( obavezama). Tada njemu ide profit. I zadruga je jača. Na tome treba raditi. Na snažnom obrazovnju (ne edukaciji) članstva: šta dobijaju udruživanjem, odnosno zadrugarstvom. Ali da to ne budu zadruge koje će im neko preoteti. Kvalitativni pomak je da se ljudi nauče (i uvere) da se podsete potisnutog (zbog prisilnog teranja u zadruge), da to donosi prednosti i koje su to prednosti.
Smanjenje članarine na osnovu privredne delatnosti može biti i populistički potez. Ali način „privlačenja“ članova sitnim ustupcima ne može biti strategija. Kolika se sredstva mogu ostvariti tom privrednom delatnošću i mogu li se staviti na štednju npr. i na taj način imati bar deo novca da se ostvare bitniji ciljevi.

Čak sam ubeđen da predsednik naseda na provokacije tipa: koliko sada Savez ima članova i bori se da ima što više članova, koji služe kao „brojno stanje“ (to je stvar zrelosti). A treba stvarati članstvo koje razume svoje pozicije i šta MORA da uradi, da ga ne „deru“ drugi (ne uzimaju dobit).

Primer kako to rade u lokalnim samoupravama može biti način da se izgubi poverenje u organizaciju i zadruge. A to je rad u korist kapitala pojedinaca, a ne uvek na dobrobit zajednice. U prethodnoj poruci sam postavio tekst iz lokalnih novina u Obrenovcu. Postoje razne varijante, šta se tu sve dešavalo i ko je imao interes da se tako dešava. Ko je trebalo da uputi preporuku da se subvencije ne daju pravnim licima nego pčelarima. SPOS je trebalo da to predoči ministarstvu, a ovi da proslede dalje, na niže nivoe. A šta ako je predstavnik SPOS-a dao tu preporuku (kako sam rekao „došapnuo“) ili je jednostavno ćutao, nije dobro. Na slici se vidi da je opština Obrenovac donela odgovarajuću odluku, u kojoj piše da se sredstva dodeljuju (pravo na subvencije imaju...) pravnim subjektima, registrovanim pčelarskim društva. Daju li se  subvencije po pčelinjem društvu (po košnici) ili PČELARSKOM duštvu. Ipak je pčelarsko društvo, društvo administrativnog tipa, a znamo kako administracija arči pare na ništa. A uglavnom se potroše da bi neki funkcioner imao moralno zadovoljenje i svest o svojoj veličini. Ili na taj način neko smuva narodne pare.

Samo ima tu još nešto. I zadruga je registrovano pčelarsko društvo. Tako da su po pisanju u onom tekstu sa slike u prethodnoij poruci, izgleda BUDŽETSKA sredstva išla na njihov račun. O mogućnostima gde je ostatak se u tom tekstu može pročitati. A može se desiti da završi u privatnim džepovima.

Ne treba podsećati da je oko zadružne svojine (uopšte) neka jaka magla. Tu ima svojine i koju ustav ne poznaje: društvene. I pitanje je zašto se godinama ne donosi ZAKON o zadrugama koji bi bio jasan i koji bi onemogućio razne mutne radnje koje se mogu desiti oko zadruga. Kada pogledate na internetu, svake godine piše na proleće će se doneti zakon (samo što nije i tako 100 godina).

Ukoliko zaživi zalaganje našeg predsednika da bi dodela podsticajnih sredstava trebalo da važi za sve poljoprivrednike (moraju biti „članovi“) to je anahrono. Hoću da kažem da za razvijenim svetom kasnimo više od pola veka. Znamo ko je uguravao narod u zadruge, da bi im maznuo imovinu, da bi ih osiromašio i upravljao njima. Ako je neko nasledio takvo shvatanje, treba da se malo zamisli, koliko je to dobro. Usloviti nekome da bude negde „udružen“, a da pri tome nema zakona, je slab pregled igre. Kome bi otišao novac tada i u šta bi bio utrošen, kada je u ovoj državi zaboravljeno šta je PRAVO zadrugarstvo i koje PREDNOSTI donosi. Ako je to kao nakon četeres pete, u ovom trenutku može biti mažnjavanje love od strane zainteresovanih „registrovanih subjekata“. Rekoh da se tako neće steći poverenje u zadruge. Naprotiv, trebaće nam 100 godina da ponovo shvatimo prednosti zajedničkog nastupa u nekoj delatnosti. Kako reče Siniša Mirović, ne može se silom (a ni prevarom) da bude član udruženja ili saveza. Niti ga naterati da bude član zadruge, ako mu nije jasno (ili dok ne uvidi korist i sigurnost). Teranje silom je odlika posleratnih džabalebaroša da nekome maznu imovinu i da neko radi za njih. Ovako nešto može podržavati neko ko je dobio imanje. Onaj koji je izgubio nešto što su mu i pradedovi stvarali i sticali, je sumnjičav.

Podsticajna sredstva zadrugama nisu nepoželjna. Naprotiv, potrebna su u svakom pogledu. Samo je pitanje kontrole nad tim sredstvima. I samo bez „donacija" koje mogu udaljiti tu kontrolu od proizvođača i time ih demotivišu.


Inače ima i pitanja zašto nije bilo subvencija pre 10 godina. Odgovor je jednostavan, ako neko tako nešto pita, ja bih njemu postavio pitanje: zašto si kolega sve vreme podržavao one koji su došli da napune svoje džepove, a ne da stvore opšti boljitak. Jesi li partijski vernik?

Ako neko ne ume da prepozna prednosti koje su očigledne, neka propadane. To je jednostavna zakonitost poslovanja. A poznato je da je kapital kao voda i da uvek svoj put.

Ostaje pitanje kakva (i kolika) je uloga Saveza u ovakvom načinu raspodele budžetskih sredstava u jedinicama lokalne samouprave i dokle će nas to odvesti: u još jednu stranputicu i zabludu ili dovesti do opšteg procvata.
« Poslednja izmena: Februar 03, 2013, 21:17:30 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).