Autor Tema: Српски часопис Пчелар  (Pročitano 16607 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4402
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Српски часопис Пчелар
« poslato: Decembar 26, 2017, 05:48:18 »
Нисмо имали овакву тему на форуму па хајде да је отворимо...  8)

Добих и ја један примерак часописа Српски Пчелар од СПОСа за јануар 2018 године...

Шта рећи...

Неко се можда и радује а ја ни најмање...

Нису ме ни мало обрадовали...


Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #1 poslato: Decembar 26, 2017, 07:46:08 »
Kakav forum takav casopis.

Van mreže Milan Đorđević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Jasenica
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #2 poslato: Decembar 26, 2017, 13:00:15 »
Haha, a ja mislio da se uskoro učlanim ovde u neko udruženje samo zbog časopisa ali kad čujem mišljenja pojedinih vrsnih pčelara, ne učlanjuje mi se uopšte. Možda budem jedan od retkih pčelara koji nisu članovi nigde.  :)
Ali znam da neću koristiti ni amitraz ni pogače i samo ću REV forsirati.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #3 poslato: Decembar 26, 2017, 13:35:55 »
Gde u casopisu da procitam ono sto pisu iskusne kolege ovde i ono sto mi pcele pokazu u kosnici..Ko nadje, neka mi javi i postajem odmah pretplatnik..Cujem da je i pretplata poskupela i rapidno opada broj clanova SPOS.

Milane, druze, opet te savetujem i necu vise...Za pocetak uzmi samo RV, nju dobro savladaj i kada dodje vreme, sama kosnica ce ti reci kada si spreman za REV, nemoj bespotrebno da komplikujes, ovoj kosnici nisu potrebni polunastavci..

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #4 poslato: Decembar 26, 2017, 13:39:26 »
Gde u casopisu da procitam ono sto pisu iskusne kolege ovde i ono sto mi pcele pokazu u kosnici..Ko nadje, neka mi javi i postajem odmah pretplatnik..Cujem da je i pretplata poskupela i rapidno opada broj clanova SPOS.

Milane, druze, opet te savetujem i necu vise...Za pocetak uzmi samo RV, nju dobro savladaj i kada dodje vreme, sama kosnica ce ti reci kada si spreman za REV, nemoj bespotrebno da komplikujes, ovoj kosnici nisu potrebni polunastavci..


Мајкане ова ти је права - подписујем.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #5 poslato: Decembar 26, 2017, 18:03:24 »
REV je nekako širok pojam po meni jer nudi mnoštvo mogućih konfiguracija i varijacija od kojih vjerovatno sve nisu još ni isprobane u praksi.

Ako sam dobro upamtio Voja je negdje pisao da je za REV optimalna kombinacija dva RV plodišna nastavka i resto EV nastavaka za medišta već prema potrebi.
Uz upotrebu matične rešetke u pogodnom trenutku ograničava se matica na jedan RV nastavak a poslije svih medobranja se košnica zazimljava na dva RV nastavka što mu dođe nešto kao rad sa RV košnicom, dok sa druge strane se dobiju neke pogodnosti plitkih medišnih ramova kao što je sortni med i brže zaklapanje tj. vrcanje i sl. To može biti korisno kod oskudnih paša kakve su na žalost učestale.

Sa druge strane se smanjuje fleksibilnost jer nije lako manipulisati ramovima između RV i EV nastavaka i komplikuje se sa opremom, različiti nastavci, ramovi, osnove...

Citat
ovoj kosnici nisu potrebni polunastavci..

Dal bi se Voja složio da su EV nastavci u stvari polunastavci?  ::)

Van mreže Milan Đorđević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Jasenica
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #6 poslato: Decembar 26, 2017, 19:26:49 »
Bojane, sve si objasnio za REV (2RV+EV...), meni se to najviše sviđa baš zbog toga što je plodište odvojeno od medišta i zbog pogodnosti plitkih nastavaka u medištu ali i zbog mog utiska LR teretane, ne treba mi to...  :) Ja mislim da je ova REV kombinacija budućnost za naše pašne uslove. A inače REV ima kombinacija kao loto.  :) Pozdrav svim kolegama!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #7 poslato: Decembar 26, 2017, 20:18:27 »
Majkane, pratim ja Milana na nekom drugom mestu i znam da mu je vodilja LR i otuda moja konstatacija da RV nisu potebni polunastavci.Da je sama za sebe, sa svojom dimenzijom rama, dovoljna...Po meni EV nije osmisljena da bi bila polunastavak...Evo Voje pa neka me ispravi..On je EV kosnicu osmislio za neku drugu filozofiju pcelarstva, mnogo blizu prirodi, bez upotrebe cak i SO  itd. Nismo mi, bar vecina, jos spremni za nju...Ja znam par kolega, koji su probali i uvideli to, i sta da rade, morali da iskoriste te nastavke i dosli do ove kombinacije i totalno nespremni, nisu se bas najbolje snasli...

Van mreže Milan Đorđević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Jasenica
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #8 poslato: Decembar 26, 2017, 21:30:34 »
Majkane, pratim ja Milana na nekom drugom mestu i znam da mu je vodilja LR i otuda moja konstatacija da RV nisu potebni polunastavci.Da je sama za sebe, sa svojom dimenzijom rama, dovoljna...Po meni EV nije osmisljena da bi bila polunastavak...Evo Voje pa neka me ispravi..On je EV kosnicu osmislio za neku drugu filozofiju pcelarstva, mnogo blizu prirodi, bez upotrebe cak i SO  itd. Nismo mi, bar vecina, jos spremni za nju...Ja znam par kolega, koji su probali i uvideli to, i sta da rade, morali da iskoriste te nastavke i dosli do ove kombinacije i totalno nespremni, nisu se bas najbolje snasli...
Zoki, moram samo pobeći od lr-a nekako. :)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #9 poslato: Decembar 26, 2017, 22:07:28 »
Ma shvatam i postujem majkane, imas mentora koji ima RV, koliko sam shvatio da on gresi u prolecnom razvoju, ali polako, ti sam donosi zakljucke i pitaj ovde iskusnije....

Van mreže Milan Đorđević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Jasenica
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #10 poslato: Decembar 26, 2017, 23:07:26 »
Naravno Zoki, zato sam i ovde da pokupim fore vas iskusnih, mnogo mi znači forum.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4402
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #11 poslato: Decembar 27, 2017, 00:39:58 »
Бојан:
"Dal bi se Voja složio da su EV nastavci u stvari polunastavci?  ::) "

Majkane, pratim ja Milana na nekom drugom mestu i znam da mu je vodilja LR i otuda moja konstatacija da RV nisu potebni polunastavci.Da je sama za sebe, sa svojom dimenzijom rama, dovoljna...Po meni EV nije osmisljena da bi bila polunastavak...Evo Voje pa neka me ispravi..On je EV kosnicu osmislio za neku drugu filozofiju pcelarstva, mnogo blizu prirodi, bez upotrebe cak i SO  itd. Nismo mi, bar vecina, jos spremni za nju...Ja znam par kolega, koji su probali i uvideli to, i sta da rade, morali da iskoriste te nastavke i dosli do ove kombinacije i totalno nespremni, nisu se bas najbolje snasli...

Браво Зоко пријатељу...

ЕВ кошница је осмишљена за производњу меда у саћу и зато ЕВ рам носи око 1 килограм меда. Осмишљена је за еколошко пчеларење без употребе сатних основа, итд.

Она је једна целина и није предвиђена за комбинацију са РВ кошницама.
Такође и РВ је једна целина и нису јој потребни ЕВ наставци.
Ипак за старије пчеларе који имају на пример преко 70 година као и за жене и децу може се искористити (компатибилност-не волим ову страну реч-видите како и колико је компликована и за изговорити) сличност или усклађеност ових кошница и стварати разне комбинације.

Тако добисмо и могућност стварања РЕВ кошнице и добијања меда у саћу у ЕВ рамовима који прихватају око 1 килограм меда  (што је одговарајуће за тржиште)  са на пример 3-4 таква ЕВ десеторамна наставка или са 30-40 таквих ЕВ рамова у медишту + два плодишна РВ наставка, од којих је један током паше ограничен матичном решетком а други служи за обезбеђење квалитетне хране за зимски период.

Вредело би ово све написати у Српском Часопису Пчелар али то као што видимо већ више од деценије никога од редакције или уредника часописа не интересује.

Њима је интересантно све што је туђе и што долази из иностранства а домаћа решења они скривају од очију српских пчелара.

Зато волим да кажем овај данашњи Српски часопис Пчелар са овом редакцијом и уредницима као и уредницима и редакцијом за задњих десетак петнаест година више личе на било чији него на српски часопис Пчелар ...
У српском часопису Пчелар је објављено стотине текстова о америчким ЛР, ДБ и ФР кошницама ( као и полошкама и свим другим кошницама)  али за задњих више од 12 година ни један текст о Српским домаћим Родна Воја или РЕВ кошницама.
 Стога волим да кажем да имамо или да и сам лично примам амерички часопис у српском  ћириличном издању.


[/color]Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Krstic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: D.Lomnica - Svodje
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #12 poslato: Decembar 27, 2017, 07:18:18 »
Ovde na forumu su dosta pcelara koji pcelare RV i EV kosnicama pa ne bi bilo lose da neko napise o ovim kosnicama.
Moje licno misljenje je da je kosnica dobro osmisljena sa dobrim merama za pcele i pcelara i bas bi probao da naselim neku, a da sve menjam mi malo kasno.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #13 poslato: Decembar 27, 2017, 08:00:28 »
Zorane lako je da neko napise ali nema ko da objavi,ovi tvoji su zavidni jer nisu oni odnosno neko od njih tu kosnicu patentiro i prosirio je po okolnim zemljama i na svaki nacin ignorisu uspeh iste.U prilog tome ide i ne objavljivanja tekstova o istoj.Kako se odlucuju koji tekstovi idu vidi se po sadrzaju casopisa i broju pretplatnika za isti.

Van mreže Milan Đorđević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Jasenica
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #14 poslato: Decembar 27, 2017, 10:51:19 »
Vojo, pisaće u časopisu za koju godinu kada Rodna pretekne sve ostale košnice po brojčanosti a hoće sigurno, iako o tome niko ne govori, RV postaje najpopularnija.   :)