Autor Tema: Српски часопис Пчелар  (Pročitano 16606 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #30 poslato: Decembar 29, 2017, 05:08:23 »
Iskreno se nadam Kolege da ova ideja se ne zavrsava sa par komentara.....
Ako Vojo dozvoli otvorio bih temu na temu casopis SRPSKA KOSNICA......Pa da u njoj vidimo sta cemo i kako cemo......

s postovanjem
Dejan
Apatin

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #31 poslato: Decembar 30, 2017, 22:38:20 »
Iskreno se nadam Kolege da ova ideja se ne zavrsava sa par komentara.....
Ako Vojo dozvoli otvorio bih temu na temu casopis SRPSKA KOSNICA......Pa da u njoj vidimo sta cemo i kako cemo......

s postovanjem
Dejan
Apatin

Дејане пријатељу, немам ништа против да се отвори тема али идеја је одмах осуђена на неуспех...Дај Боже да нисам у праву..  8)
Часопис Српска Кошница код данашњих Срба би био промашена идеја.. Не због кошница већ због имена... Код нас наше ништа није добро дошло... 
Погледај како се само добро рекламира Свислајн Таково или како се већ зове када се ово "Swisslion-Takovo "   преведе на српски..  :D :D :D

Замисли само да се зове Српско Таково, одмах преполови интересовање за све производе такве фирме на домаћем тржишту ( за страна тржишта да и не говоримо)  у првој години ( новог назива) а сваке наредне године поново преполови и за неколико година  фирма може и да се угаси...   :D
Шалим се мало наравно али на нашем домаћем тржишту тешко да било шта српско пролази...
Доћи ће време па ће се све то променити али сада баш и није добро...

Срећа па СПОС нема велику конкуренцију што се тиче часописа па се овај назив Српски Пчелар још добро и држи...

Дејо пријатељу, не знам стварно да ли би било довољно интересаната за часопис Српска Кошница. Можда за неких 3-4-5 година, да ће стање бити мало боље али за сада револуција звана Српска Кошница за задњих 10-12 година је снажно уздрмана, од стране СПОСа, Форума СПОСа са уредницима ( угњетачима српских кошница и српског савременог пчеларства), Часописа Пчелар, па Српски Пчелар, маргинализована од стране скоро свих предавача на разним предавањима, од стране СПОВа, мноштва пчеларски удружења,  итд...

Свакако да ту револуцију нико не може зауставити али су је значајно успорили..

Верујем да није овог Форума све теме о РВ кошницама на СПОС форуму би одавно биле обрисане од стране уредника. Многе теме су унакажене, безброј порука исправљано ( све што им није одговарало је обрисано)  и створена ружна слика ( хаоса и мноштва неистина), то јест створена је слика  онаква какву су је желели уредници и разни опоненти Родне Воје и осталих домаћих решења попут Еко Воја кошница, Прелазних РВ и ЕВ наставака, Нозевоја и Брстивара...   

Ја ипак мислим да би нови будући часопис ( ако га дочекамо за неколико година- не верујем да то сада можемо) треба да обухвати већи број пчеларских тема а не само Српске Кошнице и по мени требао би да се зове Савремени Српски Пчелар, такав назив би некако и могао да прође...

Поздрав драгим пријатељима....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 388
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #32 poslato: Decembar 30, 2017, 23:57:10 »
Vojo,
mislim da se isuviše vezujemo za to SPOS 'nebo'. Na dobrom ste putu tako što ste napravili svoje 'nebo'. Ja nisam član tog SPOS foruma i mislim da nisam na gubitku.
Vama kao uspešnom pčelaru, a i sami ste toga svesni, ništa neće značiti ni da Vas hvale na tom njihovom forumu niti na ovom forumu. A ni da Vas kude. Naravno ako imate svoj pravac. Niko Vam nikada neće dati bilo kakvu satisfakciju u vidu bilo kakve nagrade ili priznanja a da to nešto znači u pčelarskom svetu. Razne plakete i ostale nagrade.... ništa je to. Vama treba priznanje od ovog naroda i države jer se napravili nacionalnu košnicu.... To nećete dobiti u ovoj državi.
Vi morate gledati u budućnost. Tamo će Vaša košnica živeti. Zato treba ostaviti traga za te buduće pčelare. Njima će trebati nešto u rukama jer neće moći da Vas pozovu....

Takođe veoma dobar posao radi i Zečević sa svojim forumom. Prisustvovao sam predavaju u Smederevu i video da veoma forsira svoj forum i da je imao par novih članova posle toga. Ako ništa drugo barem pčelari vide mogućnost da nije samo sposov forum jedini.

Treba i dalje razvijati i forsirati Vaš forum. Treba snimati Vaša predavanja i postavljati na internet. Slažem se tezom da pčelari sa manjim brojem košnica imaju veće mogućnost da menjaju način pčelarenja kao i to da treba 'forsirati' mlade pčelare.

Vaš poduhvat je pionirski. Vi sigurno ne možete da se bavite pčelarenjem i da forsirate forum i svoju košnicu po Srbiji i okolnim zemljama. To je fizički nemoguće. Treba praviti emisije sa iskusnim pčelarima koji pčelare sa RV i EV košnicama i onda to postavljati na youtube. Ima takvih na ovom forumu pa uz vaše prisustvo se može napraviti serija emisija sa načinima pčelarenja sa raznim tehnikama kao i savetima za početnike i iskusne, iz raznih delova Balkana.... da sve bude na jednom mestu... kratka forma da zagolica pčelarsku dušu...

Nisma čitao taj pčelarski časopis samo sam ga pregledao na internetu... Moje mišljenje je da je to za pčelarske penzionere. Da iskusni pčelar sedne i čita. Bez uvrede... Da vidi cvet i pčelu, da vidi pčelinjak tamo negde u nekom kraju i da pogleda ko se hvali sa prinosom... Da vidi koji je otrov danas dozvoljen i koliko košta kilo šećera...

Vi bi pre svega trebali da napišete knjigu koja bi bila osnova za neki pčelarski magazin. Da mlad pčelar koji poželi da krene sa pčelarstvom ima u rukama uputstvo. Ako upali telefon pored košnice da gleda forum napašće ga pčele...  :).

Zašto knjiga? Kad sam se zainteresovao za pčelarstvo i počeo da pretražujem prvo mi je zapala Vaša košnica.... imalo je smisla da je napravljena za pčelu koja živi na ovim prostorima... Ali nema literature. Onda sam pristupio forumu.

Dakle, jedna internet prezentacija koja ima ulogu predstavljanja košnica i koja vodi ka forumu, youtube kanal sa filmovima, knjiga-literatura i naravno pčelarski magazin ali ne kao klasične novine.

Možda iznad svega toga kao 'krov' udruženje građana ili neka vrsta biznis varijante gde bi udruženi težeći zaradi brže i lakše došli do ostvarivanja svega ovoga što sam naveo. Naravno sa jasno definisanim ciljevima koji bi ostvareni težili pored profitabilne note i... a što da ne i humanitarizmu, stipendiranju i zadužbinarstvu.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Čulić Đurđe

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Manđelos
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #33 poslato: Decembar 31, 2017, 00:14:20 »
Кад сам регистровао пчелињак код ветеринара он у регистру у опште нема да постоји Родна Воја већ их стави у рубрику под разно!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #34 poslato: Decembar 31, 2017, 10:42:54 »
I ja prihvatam, da treba nakon svih ovih god. postojanja kosnice pristupiti malo ozbiljnijem nacinu prezentacije rada sa njom. Nije dovoljno pisati samo na foumu Spos, imamo i ovaj forum , koji je i ujedno najbolji nacin da se neko upozna . Iskreno , pocetnik koji pristupi forumu, i treba da krene sa citanjem vema lako se izgubi u moru tema... Znam Vojo da imas velikih obaveza kada krene sezona ali po meni, davno je trebalo napraviti internet prezentaciju i ozbiljan serijal , pre svega kratkih priloga najduze od nekih 30 min. da bi se odrzala paznja, od prolecnog razvoja, pripreme za pasu do zazimljavanja. Hteli mi to ili ne, ipak je ovo najbrzi put da se kosnice priblize vecoj populaciji  mladih ljudi, spremnih na promene...  I na to se fokusirati. Budimo realni, tesko da ce neko sa vecim brojem drugih kosnica i zavidnim stazom u pcelarstvu, preko noci preci na RV, retki su ljudi poput naseg Duleta, koji prihvataju promene.. Znaci najbrzim nacinom i serijalom priloga, je pribliziti mladom coveku koji tek pocinje ili ima malo kosnica i hoce da uvede nasu kosnicu..

Van mreže Milan Đorđević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Jasenica
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #35 poslato: Decembar 31, 2017, 12:29:47 »
Da, ovo što Zoki kaže je prava stvar!
Snimiti nekoliko prezentacionih video tutorijala o rv i objaviti ih na youtubu. Naravno napraviti i sajt za rv.
Još kad bi Voja objavio knjigu o svom načinu pčelarenja, to bi bilo fantastično.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 306
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #36 poslato: Decembar 31, 2017, 15:38:49 »
"Дејане пријатељу, немам ништа против да се отвори тема али идеја је одмах осуђена на неуспех...Дај Боже да нисам у праву..  8)
Часопис Српска Кошница код данашњих Срба би био промашена идеја.. Не због кошница већ због имена... Код нас наше ништа није добро дошло... 
Погледај како се само добро рекламира Свислајн Таково или како се већ зове када се ово "Swisslion-Takovo "   преведе на српски..  :D :D :D

Замисли само да се зове Српско Таково, одмах преполови интересовање за све производе такве фирме на домаћем тржишту ( за страна тржишта да и не говоримо)  у првој години ( новог назива) а сваке наредне године поново преполови и за неколико година  фирма може и да се угаси...   :D
Шалим се мало наравно али на нашем домаћем тржишту тешко да било шта српско пролази...
Доћи ће време па ће се све то променити али сада баш и није добро..."

Војо, у праву си 100%. Одлично си анализирао психолошки профил наших потрошача и становника. Али моја девиза је купујмо здраво и домаће". Живео Војо !

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #37 poslato: Decembar 31, 2017, 16:30:01 »
Ljudi, pa Takovo je od uvek pravilo eurokrem po licenci, a ne kao svoj izum. Taj koji je "dao" licencu taj je kasnije i privatizovao fabriku i kako i zašto očekujete da se zove Srpsko Takovo kada je proizvod stran. Mislim da je poređenje loše. Uostalom zamislite da se Punto ne zove Punto nego Jugo ili Srba...pa ko bi to kupio.
Ono što je dobro iz Srbije ima itekako dobru "prođu" kad je u pitanju i Srbija i inostranstvo ali problem je što je malo toga što je kod nas dobro...jako malo.
 
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #38 poslato: Januar 01, 2018, 09:27:13 »
Читајући коментаре написане на овој теми не могу да се отмем утиску како ми само чезнемо за нечим новим а оном што имамо не подарујемо довољно пажње...
Е овако.....шта ће нама часопис чије штампање кошта,и питање је ко би га финансирао кад све то може да се оствари писањем на овом форуму...Питање је и да ли би имали довољно текста за такав часопис када на тему ове наше Родна Воја кошнице осим текстова који су раштркани по форуму и она брошура о раду са њом коју је написао колега Драган и која је нестала и веома мало је ико и спомиње више..Прича се већ годинама о Војиној књизи...али ње нема,макар да је написана и само једна врста брошуре па да почетник који планира да ради са њом има неку одредницу у ком правцу се кретати..
Што се тиче и тема на овом форуму оне су раштркане,затрпане и тешко је сналазити се у њему...
Мишљења сам да овом форуму требају озбиљне теме о раду са РВ кошницом,морам признати да има неколико које су веома корисне....Поред оне теме о удесетостручавању броја кошница и оне о развоје заједнице од роја до максимално развијене заједнице које су корисне почетнику и које су већ затрпане беспотребним коментарима и на којима се више и не пише нема тако конципираних тема ..
Мислим да је то велики Војин пропуст,на форуму је требало већ одавно да се нађу теме о раду са РВ кошницом сличне тим двема темама,где ће бити описан рад са овом нашом кошницом од роја на 4 рама легла па до зазимљавања максимално развијене заједнице са којом би следеће године ишли на све паше,од репице до сунцокрета и медљике покрај река и шума,и да та тема буде са Војине стране завршена са зазимљавањем те заједнице следеће године пошто смо искористили све паше на нашим теренима,али да се исто тако на њима пише о искуствима колега који су писали да почињу да раде са њом пре пет година и више од њих "ни трага ,ни гласа"стиче се утисак да су неславно завршили или да се нешто крије....до сад је већ светло дана требало да види књига о Родна Воја кошници(рекао сам да је могла да буде и брошура)која би коштала мало више од тог нашег часописа који би излазио можда месечно,а можда и ређе...значи ми нисмо у стању да оштампамо књигу(брошуру)а хоћемо да штампамо часопис....
Што се тиче "српске"па људи више колега раде у Хрватској и осталим републикама него у самој Србији....и за разлику од наших пчелара са дужим стажом сасвим лепо причају о њој,или је бар бесомучно не нападају и не вређају као наши појединци,рекао бих и већина оних који раде са осталим кошницама..и ако је Воја није на њеном настајању и почетцима назвао српском не треба ни сад потенцирати..
Она се зове Родна Воја и под тим именом је сви знају...и ако ништа друго заслужује за почетак књигу (брошуру)о раду са њом коју би и ми који смо полако уз помоћ овог форума нашли свој начин рада са њом волели да имамо у својим библиотекама..и заслужује озбиљну тему коју сам у овом коментару споменуо..
Може се о овој теми много писати али без Војиних конкретних потеза наше писање не вреди много..
Него,заборавио сам драги пријатењи да урадим ону најважнију ствар која се ради ових дана....
Срећна вам нова година,здравље,срећа и љубав вас пратиле..за остало ћете се снаћи...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #39 poslato: Januar 01, 2018, 14:33:38 »
Slazem se majkane, cini mi se da je Vojo previse energije i napora ulozio u odbranu i objasnjavanje tamo na forumu... Jedna izdata brosura i par gostovanja na nekoj od televizija, bi vise priblizila kosnicu od svih  odgovora i odbrane na onom forumu.... Pogledajte serijal kolege Tatomirova, Zazimljavanje Rodne Voje,  to je nacin da se ona priblizi pcelarima... To je najbolje prezentovan rad sa RV kosnicom koji sam ja do sada video...Ali i on je tek od ove god...Zamislite da je Vojo, pre deset god. odmah to uradio i napravio paralelno sa izdavanjem adekvatne bosure, koju bi nadogradjivao vremenom u saradnji sa kolegama.. Uz ovaj forum, bi drasticno uticalo na sirenje RV kosnice u regionu... Moj predlog Voji, zaboravi na bilo kakav casopis, imas materijla za ko zna koliko knjiga, izdaj jednu sveobuvatniju brosuru o radu sa kosnicom.. Dobrog snimatelja i od proleca prikazi korak po korak u nekom serijalu, tehniku pcelarenja i prednosti ove kosnice.. Pa ovi novi klinci cuda prave na internetu i mislim da nisu ni skupi, u krajnjem slucaju kompenzovati kroz par kosnica..Ajde Vojo, manje ces gubiti zivce tamo na forumu a napraviti neki novi pomak sa RV kosnicama..

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #40 poslato: Januar 01, 2018, 16:17:13 »
Управо тако мајкане,
Разумем да је у почетку постојања РВ кошнице то и било потребно...узбуркати воду и изазвати таласање да би се за њу уопште чуло.Сад је време за озбиљније представљање.Почињало се писати о њој и ко год је почео после две сезоне је прекидао.Како на овом форуму,тако и писање Игумана које је исто тако прекинуто...Исто тако и Војино обећање о издавању књиге,после обећања и недостатка времена све се некако утиша и упадне у меланхолију..
Значи Војо,ти си мозак ове операције,остали који раде са њом да те прате и да се најзад крене са некаквим писаним ,озбиљнијим траговима о раду са нашом РВ кошницом.Исто тако и снимљено на Јоутубе,од узимљавању,прол.развоју.припреми за паше појединачно за сваку по епизода и обавезно брошура....ова досадашња политика "пусти ме да те пустим "више не изгледа добро,време је да нешто писано и снимљено остаје за историју.....
А то сигурно није часопис......
Значи књига или бар брошура,снимци на којима се показује рад са њом.
Изговори о недостатку времена,чекању зиме и остало више не пију воду...
Зато Војо роде ,напред....оловку у руке,камермана на пчелињак и срећно..

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #41 poslato: Januar 01, 2018, 20:05:58 »
Miroslave, slažem se sa Vama 100%, ali ne mozemo ocekivati ni od Voje sve. Da bi nešto napredovalo moraju se svi angažovati. Malo je bezveze da Voja bude sam u tome ( iako je on konstruktor te kosnice). U smislu, da bi svi imali korist od toga moramo se svi i ukljuciti u tu pricu. Evo npr. Sasa Tatomirov sa snimcima o zazimljavanju, pa zatim g. Rakovac pise svoja iskustva o RV kosnici, g. Dragan Sosic o ponasanju i zivotu pcela. Nemojte me pogresno shvatiti, ali malo smo kako bih rekao gotovanski narod. Kukamo na sve, a nista nismo spremni ni kao pojedinci da menjamo. Iskreno ja cu prvi krenuti u promociju kosnice, kad steknem malo iskustva. Sto zbog sebe tako i zbog kolega koji rade sa istom. Pozdrav iz Panceva

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #42 poslato: Januar 01, 2018, 21:10:05 »
Pozdrav Veljane,
Možemo svi ovde da pišemo o svom načinu rada sa Rv košnicom ali jedino Voja ima pravo da je predstavi i detaljno objasni rad sa njom. Jeste da je dosta toga pisano na ovom forumu ali je to razbacano i zatrpano. Pisali su mnogi o radu sa ovom našom košnicom ali su svi posle jedne ili dve sezone prekidali i većina i ne posećuje forum više.
Što se tiče g. Saše on je ako se nevaram dva tri puta posećivao forum i to u svrhu reklamiranja prodaje rojeva. Goran počeo da piše temu i prekinuo, Nešković i još nekoliko kolega krenuli  i više se ne javljaju. Šole piše uopšteno o pčelarstvu,i ne pčelari sa Rv košnicom, možda se i varam, ako izuzmemo nas sa nekoliko godina iskustva od kojih se ne može, niti bi nam Voja dozvolio da pišemo i predstavljamo Rv košnicu, eventualno svoja iskustva sa njom u okviru tema o svojim pčelinjacima.Tako da ostaje isključivo Voja, koji isključivo može i ima prava da napiše knjigu o njoj... Što se tiče pisanja na forumu tu možemo malo i mi da dodajemo svoja iskustva ali u knjizi ili brošuri ne, niti bi mišljenja sam Voja to dozvolio...

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #43 poslato: Januar 02, 2018, 01:23:03 »
Miroslave. Sto se tice knjige si sto posto u pravu,da samo Voja ima prava da je predstavi, a sto se tice pisanja po forumu pa odustajanja, to svako ima svoj razlog zasto pise ili ne pise. Mislio sam uopsteno na promociju pcelarstva sa Rv kosnicom gde Voja cak i preporucuje da je predstavljamo. Misleci po drugim forumima, pcelarskim udruzenjima itd.  Gde svako ima pravo da promovise svoju kosnicu i rad sa istom. Pozdrav i svako dobro.

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Српски часопис Пчелар
« Odgovor #44 poslato: Januar 02, 2018, 10:02:17 »
postovanje Kolege,

Forum je jedna zamka, naime krene se pisati o nekoj temi i zavrsi ko zna gde. Napisu se desetine stranica uglavnom bezvrednog teksta(prepucavanja, promena teme....) i na kraju tema se ugasi. Posle nekog vremena neko pokrene novu temu sa istim interesovanjima i zavrsi kao i predhodna tema....... i tako u krug. Moje misljenje je da je forum nepregledan, i da se dosta vremena trosi u pronalazenju korisnih informacija......

Slazem se sa tim da Voja treba da bude pokretac svega, da iznese u knjizi ili brosuri kako je zamisljen rad sa RV EV kosnicama (kako se pravino radi sa njima). To bi trebala biti osnova, a sve ostalo su eksperimenti usavrsavanja i nadogradnje rada sa istim.
 
Prvo od svega da bi se uspelo Voja prvi nesme da pise tekstove kao dole napisane tipa osudjeno na propast , neuspeh i slicno. bez obzira kolika je to realnost ili ne. Zamislite da se pojavi neko ko bi zeleo u pcelarski svet uci i procita ovakve tekstove ( a spos ih je pun)

Znaci osnovati klub ljubitelja kosnice RV EV. Clanovi bi bili samo korisnici ovih kosnica. Zatim bi trebalo objaviti sto vise tekstova od Voje pa do svih pcelara koji koriste ove kosnice. (znaci klub da ima svoj sajt) bez mogucnosti ostavljanja komentara(za to postoji forum) Video snimci obavezno....... Sto vise to bolje........

Toliko za sada......
s postovanjem
Dejan