Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 173986 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #330 poslato: Septembar 04, 2017, 07:04:43 »
Neso trebi varou koja je na pceli, a to je samo mali procenat, ona sto je u leglu ostaje, jedino da radimo sublimaciju, ili fajtanje na svaka tri dana u nekih 12 dana.... Zato je onaj moj kolega, izvadio svo zatvoreno leglo i formirao nukleuse sa maticnjacima, pre tretmana. U nukleusima zbog prestanka zaleganja lako resio varou brstivarom na truleksu...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #331 poslato: Septembar 04, 2017, 11:17:39 »
Citat
Neso trebi varou koja je na pceli, a to je samo mali procenat, ona sto je u leglu ostaje, jedino da radimo sublimaciju, ili fajtanje na svaka tri dana u nekih 12 dana....
Tako je!
Dokon pčelar sa malim brojem košnica može da sprejira svaki drugi dan...
Ako se ne varam, mali, crveni skot je počeo da uleće u ćelije nakon dva dana.
Onom sa velikim brojem košnica nije lako ni jednom godišnje i zato to i ne radi.

Da mi ne sublimujemo. Ne bih da radim oko pčela opremljen k'o ABHajac...
Ajde "klinci", šta je to ABHajac? :) :D ;D

Drugo, nije sublimacijamnogo brža od sprejiranja. Mislim....

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #332 poslato: Septembar 04, 2017, 12:36:21 »
U pravu si majkane, posle bagrema tretmani brstivarom na truleksu u jednom ili dva spojena tretmana i mnogo je bolje za prevenciju od oksalne, isparenja brstivara docekaju izlazecu varou i u junu imamo situaciju koja ne moze da ugrozi drustvo do recimo, herbe u avgustu i oksalne u novembru.. Jos da se osmelim i umesto Herbe ubacim mravlju.....

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #333 poslato: Septembar 04, 2017, 13:02:54 »
Odlično Aco, samo mala primedba. To nije 1% OK, obzirom da se radi o dihidratu ( dakle to što dodaješ nije 100% OK ) i da dodaješ na 1500ml, a ne na 1485.  :)
Loš sam matematičar, ali su mi neki bolji izračunali da je 9 g na litru vode 0,5%, a to je gornja granica koncentracije, koja nije škodljiva za pčelu, a varou "trebi" bar 95%.


Hvala kolega Nenade,kad malo razmislim u pravu ste,ali je i ta koncentracija u kombinaciji sa eukaliptusovim etericnim uljem zasigurno dobro presekla ekspanziju varoe.Naravno i brstivar koji je i ove godine isao 3 x po 10 do 15 ml na trakicama truleksa.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #334 poslato: Septembar 04, 2017, 13:12:24 »
Samo vas posmatram.  :)

Aco pitanje za tebe.
Koliko vremena efektivnog rada ti treba za tretman tih 29 društava na ovaj način?

Proces tretiranja na ovaj način nije baš nešto brz pretpostavljam ali za nas koji ne pretenduju da postanu "mega" pčelari je vjerovatno prihvatljiv sa aspekta utrošenog vremena.

Kolega Bojane,dobro pitanje.Nisam merio vreme efektivnog rada ali u principu od ujutro oko 8 h do popodne oko 19 h....bilo je tu i pauze za rucak,sok i slicno,ali dobar deo tog vremena je bio rad i da,bilo je dosta znoja,ali nema leba bez motike,kod nas kazu.Ali znam da zelim u svojim kosnicama samo sredstva na biljnoj bazi i ponekad oksalnu,ali bez secera i u manjoj koncentraciji 0,5 do 1 posto maksimalno.I ne zimi !

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #335 poslato: Septembar 04, 2017, 14:28:33 »
Citat
Kolega Bojane,dobro pitanje.Nisam merio vreme efektivnog rada ali u principu od ujutro oko 8 h do popodne oko 19 h....bilo je tu i pauze za rucak,sok i slicno,ali dobar deo tog vremena je bio rad i da,bilo je dosta znoja,ali nema leba bez motike,kod nas kazu.Ali znam da zelim u svojim kosnicama samo sredstva na biljnoj bazi i ponekad oksalnu,ali bez secera i u manjoj koncentraciji 0,5 do 1 posto maksimalno.I ne zimi !


Hvala Aco to me zanimalo.

Znači da je to cjelodnevni posao na taj broj košnica. Ako se tretman mora ponavljati na par dana kako bi se pokrio odgovarajući period onda to može biti problem. O velikim pčelinjacima da i ne pričamo.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #336 poslato: Septembar 04, 2017, 21:15:59 »
Kolega Bojane,da sam žurio,mogao sam na ovaj način odraditi još 10 do 20 komada komotno,ali to je to 30 do 50 komada na ovaj način jer valja pažljivo sklanjati medišta da ne dodje do grabeži,pa dok paćljivo izvučeš svaki ram iz plodišta....nije ovo za velike pčelinjake,oni moraju imati dimne topove pa udri sa Brstivarom i to je to.....ili taj sublimator za OK,ali sa njime moraju paziti,jer ako udahnu isparenja,to može biti fatalno,bez šale.Naravno i amitraz ko radi sa njime,ako rade bez gas maske,može laganica da izazove rak,nakon nekog vremena takve prakse.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #337 poslato: Novembar 19, 2017, 07:36:14 »
Juce odradjen tretman OK, pcele u rastresitom klubetu na 5/6 ulica....Da na pomenem da su to sve majski rojevi...E sada i jedno pitanje za iskusnije...Zazimljene su sa plodistem na vrhu i klube je kod vecine dole ispod mednih venaca a kod par komada su bile na sataonosama a hrane imaju sve isto tj dovoljno...Da li je problem to sto su bile gore...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #338 poslato: Novembar 19, 2017, 12:14:33 »
Zorane mislim da ti je temperatura bilja malo viša od 5 Celzijusa pa su se prošetale do tavana. Ja sam danas počistio uvlake i stavio bijele papire. Pogledao jedan 5 okvirni nukleus koji mi je najkritičniji i nema niti jedne pčele na satonošama mada su prije par dana bile kada je bilo toplije

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #339 poslato: Novembar 20, 2017, 10:52:48 »
Пре петнаестак дана погледао сам неке зазимљене заједнице и у једној сам нашао легло у свим стадијумима и записао сам негде у свеску када се може почети са оксалном. Мислим да још није време за почетак рада са оксалном и да свакако још нисмо дошли до тог записаног датума то јест 21 дан након тог дана прегледа, и до тог датума када не би требало да буде легла у кошницама.

Поздрав драгим пријатељима...
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #340 poslato: Novembar 20, 2017, 12:03:02 »
Ma i ja sam se lomio i odlucio da uradim...Racunam da otvorenog nema sigurno a posto oksalna deluje 12-15 dana ako je ima u zatvorenom , docekace je....

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #341 poslato: Novembar 20, 2017, 12:11:10 »
Ma i ja sam se lomio i odlucio da uradim...Racunam da otvorenog nema sigurno a posto oksalna deluje 12-15 dana ako je ima u zatvorenom , docekace je....

Зоко пријатељу,
пре бих рекао да пчелиње клубе испушта уништене варое у том неком временском интервалу али не и да оксалнна делује толико дуго.
Још нико није са сигурношћу утврдио начин деловања оксалне киселине.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #342 poslato: Novembar 25, 2017, 16:44:18 »
Ma i ja sam se lomio i odlucio da uradim...Racunam da otvorenog nema sigurno a posto oksalna deluje 12-15 dana ako je ima u zatvorenom , docekace je....

Зоко пријатељу,
пре бих рекао да пчелиње клубе испушта уништене варое у том неком временском интервалу али не и да оксалнна делује толико дуго.
Још нико није са сигурношћу утврдио начин деловања оксалне киселине.

Поздрав драгим пријатељима...
Војо ,подстакнут читањем овог твог коментара сетио сам се једне летошње недоумице.
Приликом третмана МК приметио сам да само први дан има пуно живе Варое,свих следећих дана је већином сва опала Вароа угинула и сува ,тек у по некој заједници по која жива.....да ли то није то о чему пишеш кад кажеш да пчеле испуштају угинулу вароу.Или је то вароа која се приликом пада са пчела задржала на сатоношама или саћу па је накнадно пчеле руше?
Приметио сам да је чак и она бледа,млада вароа сува приликом прегледа подњача..

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #343 poslato: Novembar 25, 2017, 22:18:27 »
Ma i ja sam se lomio i odlucio da uradim...Racunam da otvorenog nema sigurno a posto oksalna deluje 12-15 dana ako je ima u zatvorenom , docekace je....

Зоко пријатељу,
пре бих рекао да пчелиње клубе испушта уништене варое у том неком временском интервалу али не и да оксалнна делује толико дуго.
Још нико није са сигурношћу утврдио начин деловања оксалне киселине.

Поздрав драгим пријатељима...
Војо ,подстакнут читањем овог твог коментара сетио сам се једне летошње недоумице.
Приликом третмана МК приметио сам да само први дан има пуно живе Варое,свих следећих дана је већином сва опала Вароа угинула и сува ,тек у по некој заједници по која жива.....да ли то није то о чему пишеш кад кажеш да пчеле испуштају угинулу вароу.Или је то вароа која се приликом пада са пчела задржала на сатоношама или саћу па је накнадно пчеле руше?
Приметио сам да је чак и она бледа,млада вароа сува приликом прегледа подњача..


Да Миро. Оксална уништи вароу у првом дану а после у наредним данима како се клубе шири тако испушта вароу која је одавно већ уништена. Када је температура ниска и када се клубе додатно стеже онда је то испуштање варое спорије и наравно траје дуже.
Тада обично пчелари мисле да оксална траје данима и да вароа страда и опада постепено.
У суштини та уништена вароа и испуштена из клубета падне на наше укрштене рамове или у ћелије саћа које су под мало уздигнуте под неким мањим углом и ту остају док се не стекну услови да се клубе рашири или да се отпусти и да пчеле ту исту вароу не почисте из ћелија. Управо зато након неког периода можемо наћи суве варое које су се исушиле након много дана од страдања.

Поздрав драгим пријатељима....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #344 poslato: Decembar 06, 2017, 02:13:58 »
Данас, или сада већ можемо рећи јуче, пошто је прошло поноћ, 05. децембра на температури око 4 степена мој колега млади пчелар и ја урадили смо третман оксалном киселином на његових 23-24 кошнице то јест пчелиње заједнице.
најпре смо урадили третман код њега кући , на кућном пчелињаку а затим смо отишли на други пчелињак који је удаљен око 3 километра и где се налази и преосталих 12 кошница.

направио сам раствор сирупа 1:1 и то 0,5 килограма шећера + 0,5 литара воде. Добили смо око 0,82 литара сирупа. У такав сируп  додао сам кесицу са 35 грама оксалне киселине, што је мало јачи раствор од прошлогодишњег на 1лит сирупа 35 гр. оксалне..

Ишли смо по 25 милилитара по просечној заједници а код слабијих заједница сразмерно мање.

Интересантно је али у две кошнице на задњем-удаљеном пчелињаку нисмо нашли пчеле у кошницама а у једној само шака две пчела...
Још две три заједнице су слабе...

Питам човека чиме си радио третмане против варое ( видим да су летвице још ту испод хранилице) и каже ми супер стрипсом одмах након врцања 1. августа. Затим је током септембра радио још 5 пута митаком за 15 дана...

Ето, то се зове почетник, прави почетник са почетничким грешкама... И резултати су сасвим јасни, губитци пчелињих заједница још пре нове године или крајем јесени то јест што би се пчеларским речником рекло на самом почетку зиме.
Џаба сам га учио три године, он је опет радио по своме..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.