Autor Tema: Uljana repica 2018.  (Pročitano 15853 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #15 poslato: Februar 01, 2018, 14:55:02 »
Koliko znam repica se prska kada procveta 10 posto znaci u samom pocetku. Pa onda kada to odradi da sacekas neki dan pa da tada oteras. Ovako ako si tamo ti moras da bezis. Bolje je da ti javi kad prska pa onda teraj. Pozdrav

Van mreže knez zlatko

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #16 poslato: Februar 01, 2018, 15:10:01 »
Kolika je karenca toga sa cim se prska, i da li je to insekticid, ako jeste onda im je isti ..... (ocin) da li ce umreti oma, dok ih prska, ili posle na tenane, ili te specije nisu bas tako opasne za pcele.
U redu, jasno mi je da se treba konsultovati o vrsti otrova sa tim covom sto prska.
Sasa, ne bih da pametujem, znaci u principu treba sacekati koji dan posle prskanja pa nositi pcele, i sad jos jedno podpitanjce, koliko je to "neki dan" ?
Pozdrav.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #17 poslato: Februar 01, 2018, 16:03:23 »
Kolika je karenca toga sa cim se prska, i da li je to insekticid, ako jeste onda im je isti ..... (ocin) da li ce umreti oma, dok ih prska, ili posle na tenane, ili te specije nisu bas tako opasne za pcele.
U redu, jasno mi je da se treba konsultovati o vrsti otrova sa tim covom sto prska.
Sasa, ne bih da pametujem, znaci u principu treba sacekati koji dan posle prskanja pa nositi pcele, i sad jos jedno podpitanjce, koliko je to "neki dan" ?
Pozdrav.
"Nekid dan"=3 do 7dana.Ako saznaš kolika je karenca, onda ćeš znati i sam da odrediš...

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #18 poslato: Februar 01, 2018, 22:47:04 »
Ja sam u svojoj okolini imao nesto repice. E sad cuo sam da ne prskaju cele površine vec okolo parcele. Najbolje je posto znas coveka da ti kaze cime prska pa se raspitaj sta bi bilo dobro da se uradi. U svakom slucaju prvo prskanje pa teranje na repicu a ne obrnuto..

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #19 poslato: Februar 02, 2018, 08:25:17 »
Ja ove god. imam 20 ha na 500 m od stacionara, izgleda sam naj....., da izvinete....

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #20 poslato: Februar 02, 2018, 09:59:03 »
Једну годину сам имао посејану репицу на око 200 метара исперед зазимљених пчела а једну годину на само 5-6 метара. Замолио сам заштитаре да прскање инсектицидима раде предвече док се смањи рад пчела и ризиковао сам и нисам пчеле возио даље.

Био је лош пут а пчеле су биле у атару и било би проблема при превезу па сам одлучио да их све оставим па шта Бог да.Мислим да сам тада ( када су пчеле биле 5-6 метара од репице) имао преко 200 кошница испед парцеле уљане репице.

Ништа се није десило, уопште нисам имао никакви губитака и ако је прскање било на почетку цветања уљане репице.

Ја сам те године позвао заштитарку и јавио јој да у репици има пуно оних тврдих буба што нападају на цвет репице ( не могу да се сетим како се зову те бубе) она је изашла на парцелу и већ предвече су прскали репицу.

Не знам како и зашто, и да ли сам потпуно у праву али ми се чини да пчеле које су у стационару и које се не селе мало или нимало страдају од прскање репице. Да ли оне препознају разлику на биљкама које се прскају ли је случајност да сам тако имао среће за обе ове године које помињем да су ( задругари на Костићевим парцелама) радили са препаратима кратке каренце не знам.

Такође мислим да пчелињак који је удаљен километар два или три од парцела репице не треба селити и да на таквој удаљености пчеле неће излетати у хладнијем периоду и да је то боље и сигурније него када су близу паше. Имао сам прилику да гледам да када захлади мноштво пчела остаје смрзнуто на репици. Пчеле које су на киломатер, два или три од парцеле по хладнијем времену неће ни кренути на пашу. Тек када се подигне темепаратура изнад 15-16 степени онда снажно крећу...

Поздрав драгим пријатељима...     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #21 poslato: Februar 02, 2018, 10:20:45 »
...
Ја сам те године позвао заштитарку и јавио јој да у репици има пуно оних тврдих буба што нападају на цвет репице ( не могу да се сетим како се зову те бубе) она је изашла на парцелу и већ предвече су прскали репицу.
...

Rutava buba - cvetojed. Insekt koji voli da se zavuče u cvet i pojede tučak. Ne pomaže hemija. Pomažu plave posude koje se postave na obodima parcele i unutra se sipa voda u koju se stavi negro bombona ili se sipa malo sudomila. Rutava buba 'naleće' na plavu boju i onda se davi u vodi. Sudomil pomaže samo da se 'razbije' površinski napon vode kako bi buba lakše potonula.
Inače nema prirodnog nerijatelja mada sam načuo da je svraka voli ali nije provereno.
Prošlu zimu imago rutave bube je preživeo  tako da joj ni hladnoća ne smeta.

http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-rutavabuba/



Pišem iz iskustva... prošle godine imao sam jak napad i kasno postavio posude a i imao sam nedovoljan broj. Cela vegetacija je kasno počela pa je sve cvetalo u isto vreme. Buba nije stigla da ide na druge cvetove već je odmah krenula na voće. Obožava cvet maslačka. Ručno sam ih pobio na iljade. Izlazi samo u najtoplijem delu dana pa onda izgleda kao da je nema kada se proverava ujutru ili popodne.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #22 poslato: Februar 02, 2018, 12:47:55 »
Ove bube unistavaju i nasade aronije, takoder to efikasno rijesavamo sa plavim posudama.. kratak sam jer sam van teme.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #23 poslato: Februar 05, 2018, 19:19:29 »
Kada malo prosuši u ataru sa komšijom ću obići tri parcele pod uljanom repicom koje se nalaze na oko kilometar od kumovog salaša (gde bih postavio košnice - mogu svakog dana da ih obilazim jer ima maltene do salaša ''naftaških'' puteva). Dve su u privatnom vlasništvu a treća parcela je zadružna. Inače je i reka Tisa na kilometar i po od salaša.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #24 poslato: Februar 10, 2018, 19:37:33 »
Kod repice imate dva nametnika i dve vrste prskanja, repičin sjajnik i rutava buba. Repičin sjajnik se prska po celoj parceli insekticidom i u zavisnosti kad se pojavi, može da se prska i pre cvetanja, sačeka se da prođe karenca ili ako padne kiša posle prskanja može se seliti na repicu. Rutava buba se pojavljuje samo u fazi cvetanja i prska se samo po obodu parcela, skroz okolo, jer ona je aktivna samo u najtoplijem delu dana, recimo od 10.00 do 15.00, kada napada cvetove, dolazi spolja na ivični deo parcele, na sredini ih nema zato se i prska samo par metara okolo, i poslepodne napušta parcelu. Postoje i preparati koji nisu otrovni za pčele, možda su samo malo skuplji. Bolje je ići na jednu veliku parcelu nego na više malih, upravo zbog ovog prskanja protiv rutave bube.

Van mreže Gligorije Pizurica

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #25 poslato: April 11, 2018, 15:36:33 »
Repica u okolini Zrenjanina. Jedno pitanje za iskusnije kolege. Za koliko dana pocinje da cveta ova repica po vasoj proceni?
https://i.imgur.com/fm1AmZb.jpg
Uljana repica 2018.

https://i.imgur.com/VgkYctd.jpg
Uljana repica 2018.

Van mreže Čulić Đurđe

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Manđelos
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #26 poslato: April 21, 2018, 21:58:03 »
Данас вага у плусу кило и седамсто педесет грама!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #27 poslato: April 28, 2018, 07:19:40 »
Treba mi savet iskusnijih. Posto je ovo prvi put da pored stacionara imam dosta uljane repice, pcele je unose i ima prilicno svezeg nektara u ramovima, sta raditi.. Nije poklopljena, med kaplje prilikom pregleda i ako ostavim pomesace se sa bagremom, sto ne zelim.. Da li je izvcati, bez obzira sto nije med zreo..I kako ga sacuvati da ne uskisne...Muke sa tom repicom.

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #28 poslato: April 28, 2018, 21:47:49 »
U nasem ataru

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Uljana repica 2018.
« Odgovor #29 poslato: April 28, 2018, 22:42:49 »
Treba mi savet iskusnijih. Posto je ovo prvi put da pored stacionara imam dosta uljane repice, pcele je unose i ima prilicno svezeg nektara u ramovima, sta raditi.. Nije poklopljena, med kaplje prilikom pregleda i ako ostavim pomesace se sa bagremom, sto ne zelim.. Da li je izvcati, bez obzira sto nije med zreo..I kako ga sacuvati da ne uskisne...Muke sa tom repicom.
Zorane, izdvoj te (nedozrele) ramove i stavi ih nekom društvu na čuvanje (sazrevanje).