Autor Tema: EVROPSKA TRULEZ  (Pročitano 8150 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
EVROPSKA TRULEZ
« poslato: Avgust 21, 2017, 21:49:12 »
Kako nisam mogao da nadjem na ovom forumu ovu tremu, eto otvaram je.
Pocetkom jula meseca, jedna pcelinja zajednica mi je nekako ostala bez matice(desetak dana bez legla). Normalno, usledilo je, dva tri rama raznog legla iz drugih kosnica, povukla je maticnjake, izvela se matica, pronela i posle desetak dana, jer je kao drustvo oslabilo, prehranjujuci je primetio sam da teze povlaci sirup iz hranilice. Pri pregledu sam ustanovio da je leglo malo cudno, kao da im dosta trutovskog a osetio sam i odredjenu smrad iz kosnice. Posle par dana pri ponovnom pregledu isto. Razgovarao sam sa par iskusnih pcelara i nakon kosultovanja sa burazerom vetrinarom i njegovom preporukom obratim se katedri na veterinarskom fakultetu za zarazne bolesti i bolesti pcela u Bgd-u. Odesem uzorak, prof.dr. Dragan Bacic(Rodom iz V.Plane) me korektno primi, obradi ga i dijagfnostikuje EVROPSKU TRULEZ. Pitam za terapiju, pedlozi mi da ostalo leglo iz kosnice neutralisem potapanjem tih ramova u vrelu vodu a pcelama u kosnici dodam cetiri-pet ramova legla iz drugih kosnic i to bi bilo sve.
 Do sada nisam imao iskustva sa izlozenim, pa predlazem da ako ga neko od kolega ima iznese, da prodiskutujemo i budemo za iskustvo bogatiji.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: EVROPSKA TRULEZ
« Odgovor #1 poslato: Avgust 22, 2017, 08:46:09 »
Da, za njega kazu da je manje opasno i i zlecivo u odnosu na  ATL, sto i nije cudno, od njih nista dobro....Verovatno ces sanirati problem na predlozeni nacin... Ja bi uradio sl. odneo tu kosnicu van pcelinjaka u neki karantin i probao zbog sebe da je izlecim ili postupio kao kod Americke, sve spalio, tudjice, grabez i trutovi mogu da prenesu bolest na ceo pcelinjak i onda prolem... U svakom slucaju, nije joj mesto u pcelinjaku..

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: EVROPSKA TRULEZ
« Odgovor #2 poslato: Decembar 30, 2020, 11:53:58 »

Istraživanje ruskih naučnika: Uticaj belog luka na bolesti pčela

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: EVROPSKA TRULEZ
« Odgovor #3 poslato: Decembar 30, 2020, 15:38:24 »
Ако се не отклоне узроци појаве болести ништа неће бити од велике користи. Не треба се заносити „пречицама“.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).