Autor Tema: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?  (Pročitano 19160 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #75 poslato: Januar 26, 2018, 13:07:11 »
Što se tiče okvira sa medom iznad satonoša, koristim ga redovito. Svi zbjegovi su mi prošlicani za ušice okvira. Tu mi idu što Šošić kaže prvenstveno okviri koji su za pretapanje (krajnji) . Ako ih ostavim poslije imam samo probleme. U njima ostane kristalizirani med koji se neda vrcati, ako ga i staviš u vrcaljku ili ti se razleti vrcaljka ili se pokida saće. Otkako sam uveo polunastavke ovaj problem puno lakše riješavam jer uvijek imam neku rezervu hrane u polunastavku. Stavljao sam kao Šošić kristalizirani med na satonoša pomiješan sa peludi što mi je preostala od prošle godine, ta društva su vidno napredovala. Dosta kolega mi je reklo da nije dobro da se pčelama vraća med u košnicu jer se prenosi bolest, kako onda ako vrcaš 50 ili 100 košnica da svakoj vratiš okvir iz njene košnice? Treba imati sva zdrava društva i gotovo.
Vidim da se dosta ljudi žali da m pčele stradavaju na suncokretu, ja do sada nisam imao taj slučaj. Navodno se krila na izletnicama oštete na cvijetu suncokreta. Vidio sam jedan dio uginulih pčela ispred leta ali to nije bilo dramatično. Damire gdje ti selišta na lipu? Dali Kalnik tako dobro medi lipom? Kod nas ima dosta lipe ali u samom gradu, jedino da postavim kontejner na kružni tok :)

P.S. Dragane bolje ti piši i naširoko nego da štrajkaš ;)

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #76 poslato: Januar 28, 2018, 15:59:38 »
Gospodine Dankić, pčele selim od Drave(proljetna i jesenska paša)prema Bilogori(lipa i brdski bagrem).Napodručju između Drave i Bilogore je nizinski bagrem.Za Kalnik neznam točno kakva je pašna situacija.Nisam tamo selio, ali se mogu raspitati. U mlađim danima obišao sam mnoga mjesta Hrvatske a i šire.Sad se držim kruga od nekih 30-tak km.                    S poštovanjem:                                                                               Brzi

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #77 poslato: Januar 28, 2018, 18:04:11 »
Danas dodao RV ram meda LR društvu, preko satonoša.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #78 poslato: Januar 28, 2018, 20:37:15 »
Citat: damir brzović
U mlađim danima obišao sam mnoga mjesta Hrvatske a i šire.Sad se držim kruga od nekih 30-tak km.
Pošto je gužva na kestenu postala katastrofalna, razmišljam o alternativnoj paši lipe... Kod nas ima lipe ali je nema mnogo na užem području

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #79 poslato: Januar 28, 2018, 21:07:20 »
D Sad pratim kad pojedu med dobiju još po jednu porciju a onda svima šećerno peludna pogača.


Da, i još jedna moja greška kod uzimljavanja RV: donji nastavak sam stavio na hladno a gornji na toplo, sad vidim da sam trebao obrnuto pa sam i okrenuo. Pčele su se nabile na prva da okvira do južne strane i teže bi prelazile prema nazad...

Poštovani, može li malo pojašnjenje oko polenske pogače a zatim i oko  pogrešnog zazimljavanja RV. Naime, rečeno mi je da prvi RV nastavak postavim kao kod LR-a, a drugi RV nastavak poprečno. Tako da uzimim.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #80 poslato: Januar 28, 2018, 21:12:19 »
Ne znam šta nije jasno oko pogača. Kad pojedu med kojima sam dao onda će dobiti pogaču. Oko RV mislim da je bolje donji RV nastavak (koji je obično bez pčela) postaviti na toplo (poprečno okviri) a gornji na hladno (uzdužno) jer se pčele lakše kreću duž ulica nego prebacuju iz ulice u ulicu kada zahladi

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #81 poslato: Januar 28, 2018, 21:39:23 »
Ne znam šta nije jasno oko pogača. Kad pojedu med kojima sam dao onda će dobiti pogaču. Oko RV mislim da je bolje donji RV nastavak (koji je obično bez pčela) postaviti na toplo (poprečno okviri) a gornji na hladno (uzdužno) jer se pčele lakše kreću duž ulica nego prebacuju iz ulice u ulicu kada zahladi
Ma jasno mi je da ćeš dodati polensku pogaču, ali da li je u februaru vreme za dodavanje polenske pogače i zbog čega?
I sam sam danas pregledajući društva došao do sličnog zapažanja u vezi sa kretanjem pčela, ali imaju još hrane u vencima, ali šta bi bilo da nemaju dovoljno? Verovatno, kao što je Šošić napisao za LR društva, rotirati ali kod RV za 90 stepeni?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #82 poslato: Januar 28, 2018, 21:48:50 »
Edi sve ovisi kakvi su pašni uvijeti kod tebe. Ja selim negdje 1.4. na repicu i tu su mi društva već na 6-7 okvira legla. Da bi došla do tog stanja moraš ih poticati. Normalno ako imam jako puno meda u okvirima onda im neću ništa dodavati. Koristim polunastavke i u njima ostane dosta neprenešene hrane koje će na repici i trnini koja je prije nje samo dopuniti. RV sam sada okrenuo za 90 stupnjeva jer sam pogriješio u jesen. Ako bi i okretao onda bi to bilo za 180

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #83 poslato: Januar 28, 2018, 21:51:36 »
Normalno ako imam jako puno meda u okvirima onda im neću ništa dodavati.
jasno
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #84 poslato: Januar 28, 2018, 21:59:25 »
При преради меда пчелама не треба социјална размена. Клубе је подељене на улице (опште позната чињеница) и то је довољна социјална размена која је потребна током зиме, а то је очување топлоте у оној мери која је потребна током зимовања. Социјална размена би била нужна када пчеле морају напусатати клубе да пренесу нешто хране. Ово могу радити углавном када су „изашле на сатоноше“ – односно када је храна изнад и око клубета потрошена тј. када је клубе одвојено од хране. Социјална размена је потребна за подизање температуре да пчеле ово могу обавити. Слаба друштва су углвном немоћна да подигну температуру до потребне мере и појединачне пчеле које крену да пренесу нешто хране страдају.


Negde sa prvom pčelarskom literaturom ''pokupio'' sam podatak da pčele jedne drugima ''dodaju'' hranu i tako prežive zimu. Dakle one po rubovima obezbeđuju hranu ali pčele se stalno premeštaju sa ruba prema sredini klubeta. Tako sam pročitao, ne znam da li kod Umeljića- ne sećam se tačno.



psDanas sam i odizao gornji nastavak, da proverim da li je klube u dva nastavka ali kod mene nije tako?!
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #85 poslato: Januar 29, 2018, 19:16:29 »
Можда се нисмо разумели најбоље (моја грешка). Ја сам подразумевао да се обично мисли социјалну размену која се дешава у оквиру целог друштва (направе се понеке нејасноће када се разматра више питања у једној поруци).

Што се тиче кристалисаног меда који се стави на сатоноше (само мед без икакве кесе хранилице и сл.), долази до „социјалне размене“. Много пчела се помери према том меду и преноси га у саће. Пчеле имају другачији однос према расутом меду. Према том меду иду пчеле из свих улица. Прерада је бржа но што се то мисли.

Ако се стави кристалисани мед у кеси, слично се понашају и појединачне улице – приближавају се том меду. Наравно, постоји измена пчела у клубету (теоријско сазнање, али и логично – нисам их обележавао или нешто слично). Пре ће мед из кесе узимати средишње улице, јер је обично ту венац тањи. Бочне много мање или уопште не.

При померању са руба ка средишту, осим хране, ја сам закључио да пчеле прикупе и нешто воде у виду веома ситних капљица. То је мој лични став и нисам га нашао у литератури. Пчеле се морају мењати, јер оне спољне су изложене нижим температурама и то их животно угрожава.

Нејасан је постскриптум: где је клубе?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #86 poslato: Januar 29, 2018, 20:47:59 »
U gornjem nastavku.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #87 poslato: Januar 29, 2018, 21:02:58 »
Па ако има довољно хране, то је добро. Шта ти је ту проблем...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #88 poslato: Januar 30, 2018, 07:16:25 »
Па ако има довољно хране, то је добро. Шта ти је ту проблем...
Gledam slike na SPOS-ovom forumu, pčele u dva nastavka. Mislio sam da je klube kod mene malo?!
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #89 poslato: Januar 30, 2018, 08:11:57 »
И код мене клубе је углавном у другом и захвата мало и трећи наставак...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"