Autor Tema: Зимски губици 2018/2019  (Pročitano 14820 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #30 poslato: Februar 25, 2019, 16:52:29 »
Хвала ти, Драгане. Двоумио сам се око обмотавања. Да није кренуло легло и да нису 4 угинуле, не бих. Морао сам нешта да урадим, макар погрешно.
А остала ми ролна папира...

Сад не знам, да ли да одмах скинем тер папир или да сачекам да бар мало отопли?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #31 poslato: Februar 26, 2019, 13:41:56 »
Прво што би требало да урадиш, то је да утврдиш разлог зашто су ти те четири угинуле.

 Скини тај тер папир ових дана, док не рашире више легла које не могу одржати ако захлади. Само доступна храна и довољно пчела (јако друштво) омогућавају сигурно презимљавање. До сада није доказано да пчеле поправљају изолацију у циљу опстанка, већ настоје да донесу довољно хране у ту сврху.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #32 poslato: Februar 26, 2019, 21:01:47 »
imam par slabijih i razmišljam da ih prebacim u nukleus dok ne ojačaju

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #33 poslato: Februar 26, 2019, 21:09:34 »
Може тако, а може и Блиновљев начин...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Na mreži Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #34 poslato: Februar 28, 2019, 09:12:11 »
Da se i ja ukljucim ove godine, od 25 drustva, sve izimile zive i zdrave hvala gospodu. Neka drustva jaca neka slabija uglavnom sva ziva i zdrava, pozdrav za sve kolege i medna godina nam bila.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #35 poslato: Mart 08, 2019, 13:14:47 »
Imao sam 1 gubitak ove zime i to jedno od par najjačih društava nažalost.Razlog poljski miš koji je verovatno tokom decembra uspeo da nekako probije leto u uglu,jer je tu popustila podnjača od vlage i vremena i udje i prezimi u košnici u najdonjem EV polunastavku.Srećom bar nije gore napravio dar mar ali je uznemirio klube koje je verovatno u nevreme pokušalo da se reči uljeza i odvojilo se od meda.Većina pčela je bila na podu ili u zoni neposredno iznad ev polunastavka.Miš je tu napravio gnezdo i ugodno prezimeo grickajući i uništivši dobar deo tih ev poluramova.

Na ovo bih pridodao i 2 jesenja ,oktobarska gubitka zbog grabeži,2 srednje jaka društva.To je moja greška,jer nisam na vreme promenio dotrajale nastavke na njima i eto javiše se pozadi 2 rupe na spojevima medišta i plodišta i to je bilo dovoljno prostora za belaj. Ukupno znači 3 gubitka,računavši i ta 2 iz oktobra jer to jeste već nastupio period prestanka opštenja sa prirodom i zimovanja pčela.Opstalo 25 društava,uz malo sreće i dobrog vremena.pokušaću da ove godine oformim bar još 15 tak komada novih društava.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #36 poslato: Mart 09, 2019, 21:06:34 »
Ацо пријатељу,
То су сасвим нормални зимски губици . Ово око мишева се дешава хтели ми то или не.
Мени су претпрошле зиме тако избушили неколико подњача са страна или одоздо или изгризу лето. Имају целе зимске ноћи на располагању када ми не долазимо на пчелињаке. Вероватно прогризање ради цела мишија породица на смене све док не уђу у кошницу а када је пчелињак зазимљен негде у атару онда је ту више породица и напад на више кошница.

Прошле године током летњег и јесењег периода било је страшно пуно оса које су нападале пчелиње заједнице и не знам да има неко а да није имао тих јесењих губитака од оса. на неким пчелињацима их је било мање а на неким више и направиле су велике проблеме пчеларима. За задњих 24-25 година колико пчеларим у Банату никада није била толика најезда оса као прошле године.

Видим и сада их има пуно презимелих испод поклопаца кошница и ове године треба реаговати на време са замкама да нам се не деси година као прошла.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #37 poslato: Mart 10, 2019, 07:50:20 »
Јуче поставио замке за осе.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #38 poslato: Mart 10, 2019, 22:08:19 »
Јуче поставио замке за осе.

Јутрос када сам ово прочитао помислио сам да је још рано кад данас видим осу како лети испред неког празног нуклеуза припремљеног за пролећно насељавање.

Није рано, браво Зоране време је за постављање замки.

Што се тиче зимских губитака код мене су за сада само две заједнице остале без матица . Нисам још прегледао све заједнице и сигурно ће бити још губитака матица.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #39 poslato: Mart 11, 2019, 13:44:43 »
Замке за осе требају бити на пчелињаку преко целе године*.

Јуче поставио замке за осе.

Јутрос када сам ово прочитао помислио сам да је још рано кад данас видим осу како лети испред неког празног нуклеуза припремљеног за пролећно насељавање.

Није рано, браво Зоране време је за постављање замки.

 

Када је сушна јесен и блага зима, не треба размишљати него предузети „мере“ :). У тим условима преживи врло велики број оса.

 * Разлог задржавања замки је унитавање великог броја мува и разних мољаца. Да би муве улазиле потребно једаостане један тањи слој угинулих инсеката и да крене распадање њихових тела. Током хладнијих дана муве улазе јер их привлачи саржај боце и топлота унутар ње.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #40 poslato: Mart 11, 2019, 16:36:44 »
Шоле, код меме се нешто не поклапа са твојим писањем. Старе замке су биле поред кошница целу зиму. Пуне су мрвих оса и стршљенова. До овог тренутка, ни једна мува није ушла у њих. Постави сам нове замке и већ после два сата,у њима је биле неколико мува. Ових дана, око кошница био је већи број оса од мува.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #41 poslato: Mart 11, 2019, 17:13:36 »
Данас сам одмах после слања поруке отишао и сликао садржај у замкама за осе. Ова замка која има врло мало течности је јесенас два пута испражњена и мува је било скоро до  отвора који је иначе солидно високо постављен.

Ова где улази више мува је „обнављана“ повремено само обичном водом и задржано је нешто мртвих мува. Тај неугодни мирис привлачи муве више него она флаша где је садржај за лов на осе (има смисла, јер нису све муве дрозофиле :) ).

Нажалост, ови моји пчелари не ураде ништа ако им не кажем (10 пута :) ) и није досипана вода повремено тако да прилично мува може да изађе. Пре пар дана, када је био топло, флаша је кључала од мува.

Не сме се дозвилити да се садржај флаше „запусти“ односно осуши. Резултат је да се из те повољне подлоге излеже много мува.

На сликама се види разлика у броју мува (па и оса) у флашама „за муве“ и флашама за осе. Истог дан у новембру су истресане.



ПС

...и нешто мољаца је уловљено
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #42 poslato: Mart 11, 2019, 22:48:19 »
Браво Шоле! Право богатство информација...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #43 poslato: Mart 11, 2019, 23:07:19 »
И код мене је била иста ситуација, доста се мува ухватило, замке су биле активне преко целе зиме све до јуче. Кад прође захлађење поново се активирају...