Autor Tema: Knjige o pčelarstvu  (Pročitano 119682 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #90 poslato: Decembar 14, 2016, 20:51:58 »
(i ja imam taj priručnik)
Edi, šta to "nisi uradio jesenas kod pčela"?
Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #91 poslato: Decembar 14, 2016, 23:13:23 »
Knjigu sam dobio, a dobio sam i na čitanje priručnik Popović Slavomira: Tehnologija pčelarenja LR-košnicom. Kako čitam priručnik tako vidim šta sve nisam jesenas uradio kod pčela.


Не мора баш све што пише у књигама и да заиста буде тако...
Некад нас књиге наведу на погрешне и непотребне поступке..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #92 poslato: Decembar 15, 2016, 08:26:04 »
Laziću, pitanje je šta sam uradio kako treba jer poduži je spisak onog što sam loše savetovan uradio.
Redom da krenemo:

kasno sam krenuo sa stimulisanjem matice tek oko 10-og avgusta;

prihranjivao sam sirupom 2:1 do 20-og septembra i nisam dovoljno sirupao, a svima sam jednako davao jer nisam znao kako da ocenim količinu hrane (kod Popovića je to napisano ako su 1,2,9,10-ti ram puni meda i perge to je ukupnooko  8-10kg, a ostali ramovi sa vencima punim meda 10-12cm dopunjavaju potrebne zalihe meda);

imao sam, prema evidenciji koju sam usporedio, ramove sa zatvorenim medom u donjem nastavku, koje je, prema Popoviću, trebalo da zagrebem na donjoj trećini i ubacim između dva rama sa leglom koja imaju slabu mednu kapu da bi pčele dopunile medne kape, a ja ramove sa zatvorenim medom, po preporuci, ostavio u donji nastavak;

kasno sam krenuo i sa tretiranjem protiv varoe (tamo oko 20-og avgusta sam postavio štapiće Herba-strip u plodište);

trebalo je da sužavam plodišni prostor pre dopunjavanja zalihama sirupa kod društava-rojeva sa 5-6-7 ulica pčela;

nisam siguran da li je maticu koju sam dobio na poklon (2-og juna) sa ramom tek zaleženih jaja, krajem avgusta imala je tri rama legla i 4-5 ulica pčela, trebalo da uklonim a društvo spojim sa srednje jakim, ili da je prebacim u šestoramni nukleus!?; nije mi jasno, kod Popovića piše, da mlade matice sa to malo legla u nastavku  postavljamo preko žičanog zbega na plodišni prostor jačeg društva da bi ga ovo grejalo- koje su to dimenzije zbega, kako stoji stvar sa ferominima matica i sl.

sam Bog zna kakve sam ramove stavljao u centralni plodišni prostor u gornjem nastavku , a trebalo je da u centralnom delu plodišnog prostora donjeg nastavka takođe ubacim lepo izvučeno saće u kojem je izleženo nekoliko generacija pčela;

etc

Usput, ovih dana sam dobio na čitanje i predavanja pokojnog Bugarskog na temu uzimljavanja pčela (posudio sam kolegi-veroučitelju takođe pčelaru na čitanje pa ne mogu sada tačno da navedem naslov). On navodi da je trebalo preko satonoša da stavim tri letvice od 7 mm a preko njih troslojni karton koji pokriva unutrašnje mere nastavka, pa preko kartona novine koje pokrivaju spoljne mere nastavka pa preko toga stiropor koji slobodno upada u zbeg (sistem prevrnute čaše ako sam dobro razumeo). Slabija društva ne spajaju već suze plodišni prostor i ubace kao pregradu karton i pokrivaju na isti način kao i jača društva. Da li je kasno da to sada uradim?! Počeo sam da sečem stiropor i karton.
Takođe, pošto su kod mene AV podnjače, trebalo je da ubacim karton u falc a letvicu da sklonim zbog ventilacije, a ja sam ubacio lim koji sam zašrafio za letvicu pa sada ne mogu da obezbedim ventilaciju a i lim , pretpostavljam ne skuplja vlagu kao karton te je loš izolacioni materijal.

ps Vojo, indikativno je to da sam pročitao sledeće: od 20-ak LR društava,npr., samo dva mogu da dostignu jačinu pred bagrem od 60-65.000 pčela; veći deo su srednja koja treba da ojačamo sa ramovima legla koja uzimamo od pomoćnih društava... Ima li tu ekonomičnosti?!
Da Vas podsetim na telefonski razgovor koji smo vodili kada ste spomenuli da Kranjska pčela ima gornji limit 50.000-ak hiljada pčela. Zašto onda da gubimo dopunjavanjem cele dva LR nastavka? O tome razmišljam. Dvojica iskusnih kolega pčelare sa LR nastavkom i polunastavkom 17cm.
 Probaću sa tri RV na proleće.
Pozdrav.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #93 poslato: Decembar 15, 2016, 13:53:46 »
Zdravo Edi,
(prvo sam pomislio da si iskusan pčelar-ovo shvati kao kompliment :D , onda sam malo pogledao tvoj profil...)
Pa nisi ti tu napravio neke velike greške, ili: pčele su tu da sve to(na sreću) isprave.
- Popović S. nije mogao znati kakve su klimacke i pašne prilike kod tebe, tako da te nije mogao savetovati po pitanju prihrane, količine hrane, rokova...Mnogo bi ti u tom smislu pomogla bar jedna vaga na pčelinjaku. Preporučujem.
- Nisi kasno krenuo sa tretiranjem protiv varoe. Još da si u proletnjo-letnjem periodu preduzeo neke korake (razrojavanje, ram-građevnjak, "Brstivar"...). Herba-strip je ove godine dobro rušio, mogu da potvrdim (a šta je u njemu-sam Bog će znati? :( )
- to sa sužavanjem prostora je preporučljivo.
- slaba društva obavezno spajati.
- taj zbeg koji razdaja društva - bilo bi dobro da ima žišani otvor odpr.15x15cm.
- u centralni deo plodišta obavezno treba staviti probrane, starije ramove ("kao jabuka rumene")


Očekujemo preporuku za predavanje Bugarskog.
Na proleće - RV ! Preporučujem.
Pozdrav. Svako dobro.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #94 poslato: Decembar 15, 2016, 19:13:32 »

- taj zbeg koji razdaja društva - bilo bi dobro da ima žišani otvor odpr.15x15cm.



može li malo detaljnije?!
Inače su me savetovali neki drugi a ne Popovićev priručnik- sada tek upoznajem isti i poredim sa onim što su mi drugi rekli-savetovali.
Hvala na komplimentu :)
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #95 poslato: Decembar 19, 2016, 08:31:14 »
Dakle, dobio sam na čitanje još dva Popovićeva priručnika; ''Planirano umnožavane pčelinjih društava'' i ''Langstrot-Rutova i Dadan-Blatova košnica''.
Pregledom priručnika vidim, da je ovaj drugi samo u vezi sa dimenzijama košnica.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #96 poslato: Decembar 19, 2016, 08:36:26 »
Citat
Pregledom priručnika vidim, da je ovaj drugi samo u vezi sa dimenzijama košnica.
Ih kolega, pa za to ti ne treba priručnik.
Odeš na Google i potražiš dimenzije NATO sanduka za municiju, kao i drvenih USA gajbi za jabuke...  :P

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #97 poslato: Decembar 19, 2016, 08:57:59 »
Iskreno si me nasmejao :D
Prelistavajući prethodne postove u ovoj temi vidim da je Đorđević Dragan postavio priručnik u el. obliku ali ne mogu da pristupim!?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #98 poslato: Decembar 24, 2016, 21:49:46 »
Због интересовања појединаца да виде и прочитају брошуру, поново постављам линк ка њој који ће трајати око 30 дана, док се не реши на неки други начин:
https://www.sendspace.com/file/qq2797
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #99 poslato: Decembar 24, 2016, 22:54:01 »
Dragane hvala.
Da li smem tvoju knjigu o Vojinoj košnici da podignem na svoj sajt?

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #100 poslato: Decembar 25, 2016, 09:48:15 »
Dragане хвала.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #101 poslato: Decembar 25, 2016, 10:06:51 »
Odlicno Dragane, hvala ti i ako imas vremena budi na forumu, zbog razmene misljenja...

Nego, kako ja da otvorim ovo... Ima li gde da se naruci ta brosura, tacno cu polomiti ovaj lap top...

Van mreže admin

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 252
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #102 poslato: Decembar 26, 2016, 01:42:12 »
Na osnovu informacija koje sam dobio od domaćina foruma i njegovog kontakta sa autorom brošure smanjio sam originalni dokument na svega 2MB.Autor gospodin Dragan Đorđević želi da je podeli sa svima i da trajno ostane na ovom forumu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #103 poslato: Decembar 26, 2016, 15:49:18 »
Dragane, da li se tvoj nacin rada promenio za vreme od kako je izdata ova brosura, tj. da li je doslo do korekcije u odnosu na ovde opisan nacin rada ?

Van mreže Branislav Spasić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: još je nema
Odg: Knjige o pčelarstvu
« Odgovor #104 poslato: Januar 22, 2017, 20:37:06 »
Pozdrav svima. Evo moje prve poruke  :)
Da li možda neko zna gde mogu da kupim knjigu Praktično pčelarstvo od Todorovića? Pretpostavljam da nema nigde jer je staro izdanje ali reko' ipak da probam :D
Hvala unapred.