Autor Tema: kako rasporediti nastavke nakon vrcanja kestena?  (Pročitano 4518 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
kako rasporediti nastavke nakon vrcanja kestena?
« poslato: Jul 14, 2013, 22:55:34 »
molim vas savjet....
izvrcali smo kesten, bila je jaka paša i izvrcani su skoro svi nastavci iznad plodišta ( koje je ograničeno MR na jedan nastavak).
na koji način da sada vratimo nastavke? još je rano da bi uklanjali matičnu rešetku, zar ne? dali da izvrcane nastavke jednostavno sve vratimo samo iznad MR i plodišta, ili da iz plodišta uzmemo najstarije leglo i dignemo ga u drugi nastavak a da matici damo po 2-3 izvrcana okvira da ima više mjesta da sad što više još proširi leglo?

hvala

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: kako rasporediti nastavke nakon vrcanja kestena?
« Odgovor #1 poslato: Jul 15, 2013, 11:59:32 »
zar nitko....dajte molim vas neka vaša iskustva...

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: kako rasporediti nastavke nakon vrcanja kestena?
« Odgovor #2 poslato: Jul 15, 2013, 18:37:46 »
Ja bih te nastavke stavio iznad matične rešetke jer još ima šta da se unese u košnice. Majčina dušica, vranilovka, sijeruša, različak i mnoge druge biljke su u punom cvatu, a možda bude i medljike. Ova godina me podseća na 2011. kada je bilo puno medljike. Pozdrav.

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: kako rasporediti nastavke nakon vrcanja kestena?
« Odgovor #3 poslato: Jul 15, 2013, 21:44:11 »
hvala puno, tako sam i sama razmišljala.....podigla sam po dva okvira sa najviše poklopljenog legala iz plodišta i umetnula po dva izvrcana okvira, a te sa leglom stavila u nastavak odmah iznad matične rešetke, onda sam vratila nastavke koji su vrcani i na vrh stavila nastavak koji nije bio na vrcanju. u njemu ima meda ali nije pokopljen. stavila sam ga na vrh jer koliko sam ovdje čitala u rodnoj voji pčele med stavljaju odozgora prema dolje pa sam mišljenja da će si onda za zimu najprije i najlakše pripremiti taj koji još nije zreo.

jesam li na dobrom putu ili smo negdje pogriješili.....

hvala

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: kako rasporediti nastavke nakon vrcanja kestena?
« Odgovor #4 poslato: Jul 17, 2013, 00:51:59 »
hvala puno, tako sam i sama razmišljala.....podigla sam po dva okvira sa najviše poklopljenog legala iz plodišta i umetnula po dva izvrcana okvira, a te sa leglom stavila u nastavak odmah iznad matične rešetke, onda sam vratila nastavke koji su vrcani i na vrh stavila nastavak koji nije bio na vrcanju. u njemu ima meda ali nije pokopljen. stavila sam ga na vrh jer koliko sam ovdje čitala u rodnoj voji pčele med stavljaju odozgora prema dolje pa sam mišljenja da će si onda za zimu najprije i najlakše pripremiti taj koji još nije zreo.

jesam li na dobrom putu ili smo negdje pogriješili.....

hvala


Monika, uradila si sve kako je trebalo i nema nikakve greške.
Treba samo malo pripaziti da se u plodište vrate isceđeni ramovi sa tamnijim saćem jer će pčele u svetlo saće doneti med i dodatno izblokirati maticu. Ukoliko se radi na terenu sa  nekom slabijom pašom a želi se iskoristiti med onda ni to nije greška. matici je sasvim dovoljno da na 6 RV ramova zaleže ili održi po oko 4000 radiličkih ćelija i da nam krajem jula i tokom avgusta iz tog legla izađe oko 24.000 mladih pčela što je oko 15-16 ramova mladih pčela a obzirom da ćemo od postojećih letnjih pčela u tom periodu imati još makar polovinu sadašnjih možemo doći do pravilne procene da ćemo u tom periodu opet imati oko 25-30 ramova pčela koje mogu po potrebi, i više nego odlično, iskoristiti neku eventualnu kasnu avgustovsku pašu.

Malo računice neće da smeta a može da pomogne.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: kako rasporediti nastavke nakon vrcanja kestena?
« Odgovor #5 poslato: Jul 17, 2013, 09:01:15 »
hvala puno na odgovoru. zanima me još samo jedna stvar.  ako sada do kraja 8. mjeseca ( augusta) nakupe meda, a vjerojatno hoće jer nije ni izvrcan sav, a ima još dosta vremena do tada, pretpostavljam da će biti možda i više od jednog nastavka meda. u tom slučaju ne treba jesensko prihranjivanje sirupom ili treba?
hvala

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: kako rasporediti nastavke nakon vrcanja kestena?
« Odgovor #6 poslato: Jul 17, 2013, 09:21:02 »
Ako pčele unesu medljiku u košnicu onda bi je trebalo izvaditi a dodati zamenu šećernim sirupom. 2011. godina je bila kod mene karakteristična, jer su pčele unele mnogo medljike (više od 20 kg po društvu). Ja sam očekivao da će naredna zima biti blaga i kratka pa nisam oduzimao medljiku, niti dodavao sirup. Znamo kakva je bila zima prošle godine. Meni je stradala trećina pčelinjaka zbog medljike. A na sve to se nadovezala i prošlogodišnja suša. Zbog takvih stvari potrebna je jesenja prihrana sirupom sa dodatkom čaja KAS-81 ili Nozevoja. Pozdrav.