Autor Tema: Багрем 2017.  (Pročitano 38478 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Багрем 2017.
« poslato: Mart 27, 2017, 09:53:04 »





                   За викенд сам обишао терен око Велике Плане. Све што може је букнуло и расцветало се. Посебну пажњу сам обратио на багрем јер нам је он све и свја у Поморављу. На терену око Велике Мораве на надморској висини од око 70. метара је кренуо - пустио изданке. Још увек скромно око 1.цм али кренуо је. Нешто даље према Шумадији у Радовању на надморској висини од 230. метара још увек мирује.
                   Литература каже да багрем процвета 39.дана након цветања кајсије. Ако је тако у Поморављу би процветао за Ђурђевдан , можда дан - два пре као што редовно у највећем броју година и чини. У Шумадији би то било 5 - 6 дана касније. Видећемо.
                   Надам се да ову тему отварам на време да његово величанство " багрем " дочекамо и испратимо како доликује.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #1 poslato: Mart 27, 2017, 20:09:15 »
Koliko će jutrošnji mraz oštetiti bagrem?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #2 poslato: Mart 27, 2017, 21:42:12 »
gotovo ništa...bar kod mene samo sat vremena je bio minus 1 stepen, pa ni iscvetalo voće nije oštećeno, a ne bagrem koji nije ni krenuo...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #3 poslato: Mart 28, 2017, 07:42:33 »
gotovo ništa...bar kod mene samo sat vremena je bio minus 1 stepen, pa ni iscvetalo voće nije oštećeno, a ne bagrem koji nije ni krenuo...
I jutros slab mraz, nadam se da kajsiji ne smeta baš kao i bagremu.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #4 poslato: Mart 28, 2017, 08:23:19 »





Koliko će jutrošnji mraz oštetiti bagrem?


                Апсолутно није. Са багремом би ове године требао бити пун погодак. Правило је да он добро замеди после оштрих и јаких зима. Зими леденица на пролеће меденица кажу стари. Додуше зима иако оштра није имала много снега па је земљиште остало доста суво. Но , то ће се све средити у априлу . Лично бих волео да мало закасни ове године али видећемо. Цела прича се сада своди на тих десетак дана цветања , дА У ТОМ ПЕРИОДУ ПОСЛУЖИ ВРЕМЕ. Код цветања багрема идеално је време са ноћним температурама око 17 - 18 степени и дневним око 27 - 28 степени. Ако при том нема ветра  и буде помало облачно нектар мирише и цури са цветова. То на жаласт не зависи од нас. Остаје нам само да гледамо у небо и помолимо се Свевишњем.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #5 poslato: Mart 28, 2017, 20:36:05 »
Moramo biti optimisti i verovati i nadati se jer Vera i nada su vodilje života, kod mene bagrem nece pre 15 maja drustva koja su izimila (imalo je i gubitaka) su šarena ali hvala bogu izasle su iz zime kakva takva za sada se lepo razvijaju ali da bi iskoristile bagrem morace se vrsiti pojacavanje sa leglom, ali iskreno ne jurim Bagrem i ove godine idem na prosirenje i formiranje pčelinjaka na kontejneru i zazimljavanje sto jacih drustava jer greske iz prosle godine nesmeju da se ponove, krenuo sam sa stimulativnom prihranom i intervencijama da ne dodje do blokade matice posto je unos u zadnjih nekoliko dana u vidnom porastu...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #6 poslato: April 04, 2017, 08:52:43 »



                       Код мене је багрем за викенд кренуо - пустио изданке . На младим стаблима приметно више али су кренула и старија стабла .

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #7 poslato: April 04, 2017, 13:02:01 »
                       Код мене је багрем за викенд кренуо - пустио изданке . На младим стаблима приметно више али су кренула и старија стабла .
Nekom na rados', a neko se živ ždere...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #8 poslato: April 11, 2017, 10:04:23 »





                          Видим да по другим темама има лицитирања са стањем багрема на разним теренима. Неки тврде да ће процветати крајем априла а има и оних који кажу да ће код њих каснити. Ово је ипак у Србији најиздашнија пчелиња паша па рачунам да би смо јој могли поклонити мало више пажње. Они који су стално на терену могли би приложити и по неку слику. Поздрав.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #9 poslato: April 11, 2017, 12:55:46 »
Slike nemam ali obilaskom terena na nizim nadmorskim visinama bagrem se ocekuje od 25 da krene ali neće početi da medi pre 01.05.2017 e sad mozda ce negde malo okasniti ali uporedjivao sam slike od prosle godine i primetio da je bagrem barem kod mene u istom stadijumu kao i prosle godine u ovo vreme i razlika u cvetanju moze biti svega + - 2-3 dana...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #10 poslato: April 11, 2017, 13:27:54 »



           
Slike nemam ali obilaskom terena na nizim nadmorskim visinama bagrem se ocekuje od 25 da krene ali neće početi da medi pre 01.05.2017 e sad mozda ce negde malo okasniti ali uporedjivao sam slike od prosle godine i primetio da je bagrem barem kod mene u istom stadijumu kao i prosle godine u ovo vreme i razlika u cvetanju moze biti svega + - 2-3 dana...


                   То неће ваљати. Не волим кад багрем порани. Боље је да касни неки дан али шта је ту је. Код мене је најбољи када процвета око Ђурђевдана. Остаје само да се молимо светом Георгију да он помогне.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #11 poslato: April 11, 2017, 23:48:27 »
Ja se nadam da ce dobaciti do 1 maja nekako,evo gorane kako izgleda u nasem kraju
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #12 poslato: April 12, 2017, 00:02:45 »
Dosta vam je mutan bagrem... ;D
Koliko su duge cvasti?

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #13 poslato: April 12, 2017, 00:07:49 »
Zamazan propilisom ;D  pa oko 2cm
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #14 poslato: April 17, 2017, 17:42:29 »
Malo se piše u ovoj temi a možda bi joj trebalo dati više značaja jer od bagrema zavisi većina pčelara u našim krajevima.
Ako se ponovi prošla godina ne piše se dobro.
Gledam prognozu i plašim se da ovaj minus koji najavljuju može skupo da nas košta.
Ako se obistini ovaj najavljeni mraz da li će bagrem da preživi prema vašem iskustvu?