Autor Tema: Пчелињак - воћњак породице Маодуш  (Pročitano 92561 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #15 poslato: Mart 16, 2013, 16:50:36 »
Meni sve ovo odlično izgleda.
Kolega Nikola, niko od stolara u proizvodnji košnica ne koristi ČPČ dasku to jest dasku bez čvora.
Međutim ako neko želi košnice sa takvim materijalom onda bi košnice bile nešto skuplje(nešto oko 600-700 dinara više).

Е сад не знам да ли рамови треба да су комплет од липе или не. Код мене су бочне стране рама од липе, а сатоноша и доња летвица од јеловине.

Ramovi mogu da se rade i od jelovine ali da su bočne letvice od lipove daske.
Jelove satonoše i donje letvice to jest ramovi sa ovim jelovim elementima su kvalitetniji, čvršći i dugotrajniji. Međutim majstorima je lipova daska nešto jeftinija i lakša za obradu pa uglavnom sve sastavne delove rade od lipe.

Kolega Dragane cena košnica je 5.600 dinara ili protivvrednost od 50 evra. U komplet sa 4 nastavka dobija se i 40 skovanih ramova, podnjača, hranilica i poklopac sa limom.

 Nikola neka ti je sa srećom!

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dragan manasijevic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • 063-1659782
  • Lokacija pčelinjaka: reljan
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #16 poslato: Mart 16, 2013, 16:58:04 »
hvala kolega vojo na cenama u vezi kosnicama .
moje predstavljanje.

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #17 poslato: Mart 16, 2013, 17:52:40 »
Vidim kolega,pocele ozbiljne pripreme   ;)

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #18 poslato: Mart 16, 2013, 17:55:09 »
Хвала г. Војо.  :D

За рамове нисам знао како то треба да буде. Слушао сам да треба да су липови, али нико није говорио да ли треба да су комплет или овако комбиновани. Знам да липа има мање запреминске промене у зависности од садржаја влаге него што је то случај код јеловине, па претпостављам да је то разлог због којег се користе липови рамови (да не запињу када се ваде).

Што се тиче кошница, ја сам веома задовољан. Не бих да ме људи погрешно разумеју.
Не смета ми што има чворова (битно је да су они чврсто усидрени у дасци и да не испадају, а даске без чворова су битне код носивих елемената у грађевини), а сама израда кошница је одлична. Нема одступања димензија наставака и сви су у "винклу", ошмирглани и гитовани. Човек је чак и рамове шмирглао.
Кровови које сам спомињао су добри, само што сам ја пицајзла па бих волео да су лимови боље натегнути и што ћи морати понеки ћошак да доведем у ред јер је остало на једном или два места оштрих ивица, па да се не исечем.
Иначе све остало је одлично. Стварно немам замерку на кошнице г. Војо (Имам осећај да ме г. воја погрешно разумео па да нисам задовољан кошницама).

Што се тиче цене, овако, да не рекламирам, али наводим због других људи који почињу да знају на колике трошкове могу да рачунају:
  • Пуну подњачу са одвојивим летом и регулатором лета,
  • 4 наставка са скованим рамовима,
  • хранилицу по избору (опције су оригинална хранилица г. Воје или ова у коју иде пластична хранилица а која има и прорезе за сатоношу рама са медом)
  • Кров
Као што је г. Воја и рекао.
Чак сам добио 4 рама приде од мајстора, да ми се нађе.
Ја сам стварно задовољан и са ценом и са квалитетом (јесте да даске нису првокласне, али за ове потребе су сасвим одговарајуће).


Наручио сам још и оквире за матичну решетку са летом који су коштали 2€ по комаду, али ће стићи касније када мајстор буде израђивао те оквире.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #19 poslato: Mart 16, 2013, 17:57:08 »
Колега Зоране,
Шта да кажем... Почетнички елан или нешто друго, али у сваком случају ја сам врло срећан због тога. ;D
А волим и да се добро припремим за било какву ситуацију.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #20 poslato: Mart 27, 2013, 17:49:17 »

Ево да мало попуним тему са деловима опреме које сам купио док не буде слика са кошницама...
Данас су ми стигле опруге за учвршћивање кошница и виљушка од инокса за отклапање саћа од господина Тодосића из Ваљева.
Виљушка је првокласна. Када се узме у руку одмах се види да је квалитетне и стамене израде. Инокс је дебљине 2 милиметра, зупци су добро наоштрени, ширине 1 милиметар, осим крајњих који су 2 милиметра широки.
Ручка је израђена од буковог дрвета и добро лежи у руци.
Опруге су направљене од опружне жице дебљине 1 милиметар. Њих сам узео да учврстим наставке приликом транспорта, а и да не беже од ветра или ако нешто случајно удари у постоље.
Ко има намеру да купи ову виљушку за отклапање, неће пожалити јер стварно није скупа за тај квалитет. Опруге морам да тестирам пре него што ишта кажем, мада мислим да ће и оне бити одличне. :)

Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #21 poslato: Mart 27, 2013, 19:48:06 »
Sretno kolega Nikola pozdrav Živorad .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #22 poslato: Mart 27, 2013, 20:09:30 »
Хвала Колега. :)


Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #23 poslato: Mart 27, 2013, 22:44:46 »
Klaso, košnice ko bombonice...Tek sam sad video da si me nešto pitao pa da odgovorim: Provereno 10 kompletnih EV košnica ( duboka podnjača sa skupljačem polena, 7 nastavaka, okvir za MR,bežalica, zbeg hranilica, krov)staje u poliku i u keca sa TNG bocom i ostane mesta za dva suvozača...
Ako ti nije teško postavi sliku kako se postavlja ta šnala za učvršćivanje...

Pozdrav!

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #24 poslato: Mart 27, 2013, 22:58:08 »
Хвала класо.
Није 10, али биће их... ;)
Него...
Одлично се погодило да ти одабереш ЕВ а ја РВ, па можемо да размењујемо искуства... Ја свакако имам у виду и ЕВ након што стекнем искуство са РВ,а по препоруци нашег г. Воје.
Живо ме интересује како ћемо се ми као почетници снаћи. :)

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #25 poslato: Mart 28, 2013, 22:43:16 »
Данас сам ишао у набавку опреме у Миба Пункт у улици Илије Бирчанина у Новом Саду.
Новост је (барем за мене) да се радња сада зове Миба Апис д.о.о., према визит карти коју сам добио.
У продавницу сам отишао са намером да купим нешто опреме и прибора, али првенствено да купим матичне решетке за моје РВ кошнице, али ме је неко претекао и нешто пре мене купио матичне решетке које су биле у продавници. :)
Купио сам већину опреме која ми је недостајала, пчеларске блузе, бушач рамова, сатне основе, чешљеве (затвараче) за лета и затезач жице.
Занимљиво ми је да су сатне основе за РВ од Карољи Нектара из Новог Бечеја за које сам чуо да су квалитетне. Искрено, очекивао сам да буду од неког другог, локалног произвођача, тако да сам пријатно изненађен.
Руке ми још миришу на восак иако сам их прао више пута од задњег руковања сатним основама. :)  Или је то само мирис воска који ми се увукао у нос (који и није мали).  :)
Још ми недостају пластичне хранилице, да их убацим у збег па да кошнице буду комплетиране. По том пиању сам се чуо са произвођачем ових хранилица из Крагујевца и рекао ми је да могу да се купе у Евротому у Руми.
Мислим да им је цена око 300 динара, али ћу за ту информацију још да јавим накнадно.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #26 poslato: Mart 28, 2013, 23:28:22 »
Koja je cena SO i da li ih ima u EV dimenziji?

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #27 poslato: Mart 30, 2013, 10:54:26 »
Цена сатних основа је 750 динара по килограму.
За ЕВ се нисам распитивао.
« Poslednja izmena: Mart 30, 2013, 11:11:47 od strane Никола Маодуш »

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #28 poslato: April 14, 2013, 00:47:34 »
Данас сам ухватио мало овог лепог времена да фотографишем опрему за кошнице.


На прве две слике се види шаблон који сам направио за обележавање рупа за бушење рамова. Шаблон сам направио од тврдог картончића из неке чоколаде. :)
Бочну летвицу ми је дао мајстор столар код којег сам купио кошнице да имам узорак на ком растојању се буше рупе за провлачење жице. Мало је погрешио код средње јер се не налази на оси летвице, али битно је да знам растојања рупа од сатоноше и доње летвице.
Уколико се слабо види на слици растојање од бочне ивице до осе је 17,5 mm у горњем делу летвице, а у доњем делу летвице је 15 mm. растојање прве рупе од доње ивице сатоноше је 20 mm, средња је на нових 62 mm (мерено од прве рупе), и на нових 62 mm је трећа рупа (мерено од средње рупе). Трећа рупа је и на 30 mm мерено од горње ивице доње летвице.
Шаблон је краћи за уши на горњој страни да би се могао лепо прислонити уз сатоношу на закованом раму.
Поставио сам и слику увучене али незатегнуте жице у раму како се не би деформисале бочне летвице.


Трећа и четврта слика су слике матичне решетке. Нешто ми није јасно... Због чега је остављен овај простор до предње и задње стране наставка и да ли матица може да се провуче туда којим случајем?
Матичне решетке су димензија 392x373 mm са осним растојањем између жица нешто већим од 6 mm, а размак за пролаз између жица је нешто већи од 4mm (вероватно мала грешка при изради, ако сам добро разумео матична решетка за РВ треба да је димензија 394x374 mm).
Када се стави матична решетка (уколико сам је добро поставио,а мислим да јесам) онда следећи наставак не лежи добро и има мали зазор између наставака. Због овога сам и поручио оквир за матичну решетку јер сам претпоставио даће бити оваква ситуација.


На последње три слике се налази пластична хранилица од 3 kg која иде у збег. Рупа на дну збега је прављена баш за ту пластичну гранилицу која има око отвора кроз који пчеле улазе један зуб од пар милиметара који упадне у рупу збега.
Хранилице сам морао да поручим у Ролопласту из Крагујевца јер их нисам нашао у Новом Саду.
Цена хранилице је 250 динара.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Пчелињак - воћњак породице Маодуш
« Odgovor #29 poslato: April 14, 2013, 20:40:27 »
okvir za MR bi trebao da ti popuni SAV prostor koji ne pokriva MR... Kod LR košnica MR je potpuno obuhvaćena okvirom i ne može se iz njega izvaditi bez rastavljanja okvira (bar oni koje ja imam) a kod RV je  konstruktor nastojao da prazan prostor između nastavaka bude što manji pa se to odrazilo i na okvir za MR(ovo samo pretpostavljam). Kroz razmak koji kod tebe postoji matica se može provući jer je ništa ne sprečava da se uz spoljnju ivicu bočne daščice rama popne u drugi nastavak. E, sad da li ona ima običaj da se tuda penje to mora neko stariji da ti odgovori...


Hranilica mi se dopada, samo pazi da pčele ne mogu da podignu plastiku kojim je poklopljen ulaz u hranilicu (ako je pritiska krov  možeš biti u problemu kad kreneš da sipaš a one nagrnu i podignu tu plastiku i eto ih napolju) ja imam one obične pa mi se to dešavalo dok ih nisam zalepio selotejpom.


Pozdrav!