Autor Tema: Hranilica i krov  (Pročitano 16904 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #30 poslato: Mart 30, 2018, 17:43:22 »
Planirao sam da stavim dve plastične hranilice na otvor radi bolje rasporedjenosti pčela prilikom uzimanja sirupa, tj smanjivanje gužve. Ipak ove pl.hr. imaju veću širinu poklopca od širine posude, pa ne mogu na jedan prorez zato što ostaje šupljina izmedju njih. A one mi se svidjaju jer imaju ventilacione proreze na poklopcu što se odlično nadovezuje sa mojim prorezima na krovu.

Da li postoji takva pl hranilica, samo veće širine radi, za pčele, lakšeg pristupa do sirupa (u Arilju nema)?

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #31 poslato: April 01, 2018, 08:48:14 »
Има хранилица од 3 литре чији отвор одговара отвору оне мале од 0,7л.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #32 poslato: April 01, 2018, 12:52:46 »
Danas je Dan pčelarstva u Arilju, pa sam izmedju ostalog kupio i ovakve hranilice po 120din.https://pcelar.rs/shop/oprema-za-kosnice/0310-hranilica-za-pcele-2kg/

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #33 poslato: April 02, 2018, 08:27:09 »
Ја сам овако правио хранилице, стане две литре сирупа...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #34 poslato: April 02, 2018, 09:09:10 »
Teresantno!

Van mreže Vladimir VasicBor

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Negotin
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #35 poslato: Jun 22, 2018, 09:27:53 »
Има хранилица од 3 литре чији отвор одговара отвору оне мале од 0,7л.

Ovo jako lepo izgleda. Ako sam dobro shvatio, s obzirom da sam početnik, ovo su Milerove hranilice za RV košnice?

Meni počinju užasno da smetaju zbegovi koji po sredini imaju onaj deo gde pčele ulaze da bi se obskrbile sa sirupom. Smatram da to nije higijenski. Već je počela da mi se hvata buđ na uglovima hranilice gde se sipa sirup. Plus na to vabe se razni insekti da njuškaju po zbegu. Mravi su tu najopasniji.

Ovako lepo skinem plastičnu hranilicu operem je i vratim kad treba. Mislim da nije pametno da drvo bude stalno natapano sirupom iz godine u godinu.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #36 poslato: Jun 22, 2018, 12:34:41 »
Дрво парафинираш па не упија сируп... А и код мене се могу скинути пластике па опрати, а жица (мрежица) је прохромска...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Vladimir VasicBor

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Negotin
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #37 poslato: Jun 22, 2018, 13:31:37 »
Hvala ovo za parafin, primeniću to čim pre mogu. Ipak, ja bih zbeg sa plastičnom hranilicom.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #38 poslato: Jun 22, 2018, 14:32:16 »
Ово моје је "уради сам" варијанта... Много је једноставније купити пластичне... Кажу ми неки пчелари да су округле једне од најбољих хранилица...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #39 poslato: Jul 23, 2018, 12:01:44 »
Milane, a čemu služe ventilacioni otvori na krovu, s obzirom da nemaš mrežicu na zbegu već punu poklopnu dasku?
Puna podnjača (2cm) + puma poklopna daska (1cm) sa prorezom 10x1cm za plastičnu hranilicu. Plašio sam se da im ne bude vrućina, ali pčele lepe propolisom i one male ventilacione otvore na hranilici. Da li da im olakšam i zalepim te otvore lepljivom trakom?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #40 poslato: Jun 11, 2019, 20:34:53 »
Спремам нових пет кошница по сличном моделу као и првих пет (са пуном подњачом). Имао сам влаге у плодишту у рано пролеће, али то је можда зато јер сам им оставио уско лето преко целе зиме. Ипак морам мало да модификујем збег-хранилицу и кров (имају слике на претходној страници).

Финансије ми не дозвољавају да се играм као са почетном серијом, па ћу негде наручити стандардне РВ кровове (пуно дрво). Али збег-хранилицу ћу посебно радити, мада још увек не знам како.

Тачније биће слична оној коју сам радио: дно од 10мм пуног дрвета, странице високе 6цм да стане пвц хранилица, отвор (10цмх1цм) за исту ; е сад кад би остало тако - нема никакве вентилације јер би одозго налегао стандардни кров без икаквих прореза.

Пчеларим стационарно и не треба ми нека велика горња вентилација (нпр за време превоза), такође мислим да им у овим врелим данима више одговара да на последњи наставак належе пуно дрво него мрежа. Ипак током зиме је повећана влага, треба их мало расхладити ради каснијег покретања легла, а онда их утоплити када легло крене: због тога морам направити неку малу "монтажну" вентилацију на збег-хранилици која се може смањивати/појачавати зависно од потребе. Предлози?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #41 poslato: Jun 13, 2019, 20:35:35 »
После консултација са мајстором, дошли смо до решења:
а) дно збега = 8-10мм пуно дрво + један отвор (10х100мм за пвц хранилицу) + наспрам њега још један отвор* (замрежен са доње стране + дрвени поклопац којим регулишем ту горњу вентилацију по потреби).
б) бочне странице збега = висине 70мм + на једној од њих (најближој оном већем отвору*) замрежен отвор**.
 в) кров = стандардни обичан кров без икаквих прореза који прекрива (али не ремети функцију) вентилациони отвор на боку збега.

Још само да дефинишемо тачне димензије отвора на збегу, подсећам да кошнице не селим па не треба велика горња вентилација, али опет: подњача је пуна - па морају имати и мало промаје одозго. Е сад треба наћи приближно одговарајуће димензије тих отвора за повољну микроклиму...

Мој предлог је био *100х100мм и **30х30мм, има ли неко савет илити тачно решење? :)

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #42 poslato: Jun 14, 2019, 22:41:10 »
Ja zbegove više neću da naručujem već ću nastavak f17 da koristim kao zbeg, cena nastavka mi kao zbeg , samo što ću da pravim je okvir 2x1 cm sa žicom, okvir je u gabaritima nastavka.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #43 poslato: Jun 15, 2019, 06:33:45 »
Значи никакву пуну поклопну даску (која смањује врућину лети и чува топлоту зими)? Потпуно супротно од оног како ја радим...

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #44 poslato: Jun 15, 2019, 07:11:26 »
Stirodur od 1 cm ispod krova i foliju koristim od prošle godine ne skidam je cele godine. Da sam na tvom mestu ja bi pre pravio EV nastavke možeš da ih iskoristiš kad ti zatrebaju a poklopnu dasku možeš da imaš i dalje.