Autor Tema: АМИТРАЗ - за и против -  (Pročitano 17685 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: АМИТРАЗ - за и против -
« Odgovor #15 poslato: Decembar 02, 2019, 12:15:45 »
Угрожен извоз српског меда у ЕУ

Један од највећих дистрибутера упозорава да инострани купци одбијају поруџбине из Србије јер наши пчелари користе недозвољене препарате на бази амитраза
Аутор: Јелица Антељ, Ивана Албуновић петак, 29.11.2019. у 20:00



Извоз домаћег меда на тржиште појединих држава Европске уније угрожен је због тога што пчелари у Србији користе један инсектицид које инострани купци не желе ни у најмањим количинама у пчелињим производима. На ово је упозорило предузеће „Медино” д. о. о. из Крњева, које се бави откупом и пласманом око половине српског меда у ЕУ.

У саопштењу објављеном на сајту Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) наводи се да је због употребе амитраза, широко коришћеног инсектицида код домаћих пчелара, угрожено 40 одсто српског пласмана меда.

– Амитраз је детектован у апсолутно свим врстама меда које се откупљују у Србији. Његова концентрација је у складу са регулативом, али и најмања пронађена количина означава мед који није потпуно чист – наглашава овај дистрибутер. У писму се истиче да многи препарати који се користе на домаћем тржишту садрже амитраз, који пчелари користе за сузбијање паразита вароа који угрожава пчеле. Сматра се је амитраз нестабилан и да се брзо разграђује у кошници. Међутим, његовом разградњом настаје низ метаболита, од којих су неки токсичнији од других и за људе и за пчеле. Истраживања су показала да је у пчелињем воску амитраз готово потпуно разграђен у року од једног дана, а у меду за десет. Међутим, откривено је да ДМФ (као главни производ разградње) остаје и у воску и у меду. Сматра се да је његова токсичност већа него код амитраза.

Како се наводи, од јануара 2018. године лабораторије у ЕУ примењује нове методе за контролу амитраза. Анализама се сада утврђују значајно веће вредности јер се испитују и појединачне вредности за три његова метаболита.

– Поједини инострани купци траже да ниво амитраза буде и десет пута нижи од важеће законске регулативе. То значи да поред законски регулисаног садржаја амитраза сада проверавају и његове остатке након разградње – наводи се у саопштењу ове фирме из Крњева.

Како истичу, амитраз је законски регулисан у ЕУ са максималним нивоом остатака (МРЛ) од 200 ппб (200 делова на милијарду делова меда).

– Иако је наш мед у оквиру законске регулативе, страни купци из Италије, Француске, Јапана и Немачке не желе овај пестицид ни у траговима. Практично, да уопште не буде детектован, односно да његова вредност буде мања од 10 ппб. Ово значи да у меду не сме бити ни амитраза, а ни продуката његове разградње – упозорава овај дистрибутер и додаје да је вредност амитраза у меду у текућој сезони у Србији била између 10 ппб и 60 ппб. Такав мед, кажу, не може се продати у овим земљама. Србија је у 2018. извезла 2.745 тона меда, од тога 717 тона у Италију, 360 у Немачку и 23 тоне у Француску. Према тврдњи представника „Медина”, то значи да је због употребе препарата угрожено око 40 одсто извозног тржишта из прошле године.

СПОС: купци све пробирљивији

У Савезу пчеларских организација Србије (СПОС) кажу да су купци меда све пробирљивији, иако оваква пробирљивост кад је реч о резидуу амитраза нема стручно оправдање, јер су то минималне дозе. Међутим, ипак је реч о противзаконитој примени амитраза, јер у Србији нема ниједног лека који је регистрован, а да је на бази овог састојка.

„Док је СПОС имао потписане уговоре са фирмама за пласман меда, имали смо увид у пристигле анализе. Само два пута за више година се десило да у узорцима меда нађемо амитраз, једном 20 ппб (20 делова амитраза на милијарду делова меда) а други пут 40 ппб. Иначе, прописима је дозвољено 200 ппб, што значи да никад нисмо нашли прекомерне дозе, нити су до данас икада нађене у српском меду”, наводи се у саопштењу СПОС-а.

http://www.politika.rs/scc/clanak/443042/Ugrozen-izvoz-sccpskog-meda-u-EU
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: АМИТРАЗ - за и против -
« Odgovor #16 poslato: Decembar 02, 2019, 12:31:31 »



             Богу хвала ово зло мом пчелињаку никада није ни пришло.
             Надам се да ће се пчелари алхемичари и љубитељи ХТЗ опреме сада када их осим по глави лупе и по џепу дозвати памети.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: АМИТРАЗ - за и против -
« Odgovor #17 poslato: Decembar 03, 2019, 16:39:05 »
Амитраз је мала мала маца за бојне оторве на летвицама, Хербе, Супер Стрипа, Чек мајта, Варотома и другим...

Треба донети закон о строгој забрани употребе свих отрова и антибиотика у пчеларству.


Али како када наши професори на многим предавањима саветују употребу ортова и на пример антибиотика фумагилина.

Отрови су званично регистровани за употребу у пчеларству!!!!  То је највећи проблем!!!!


На свим предавањима од свих предавача као и од свих наших стручњака, као и у часописима чућете савете и препоруке користите РЕГИСТРОВАНЕ препарате или другим речима користите РЕГИСТРОВАНЕ ОТРОВЕ!!!!
Регистровани су опасни бојни отрови и препарати на њиховој основи.. Уместо да најстроже буду забрањени.


А хоће да имају чист мед без отрова...  :o
То је проблем.

Наравно и све опасне киселине треба у наредном периоду забранити за употребу у пчеларству...

Поздрав драгим пријатељима....


Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: АМИТРАЗ - за и против -
« Odgovor #18 poslato: Decembar 06, 2019, 18:31:22 »
Protiv sam luđačke upotrebe amitraza, upotrebom topova. Dimljenje je manje štetno i korisno je kao dijagnostička metoda.Postoji način upotrebe amitraza koji nije štetan ili minimalnodjeluje na med i vosak.Malo ću vas ostaviti u neizvjesnosti, a možda se netko i dosijeti.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: АМИТРАЗ - за и против -
« Odgovor #19 poslato: Decembar 11, 2019, 12:00:25 »
Kao početnik sam nakon skidanja medišta dimio u par navrata u avgustu 2005 I 2006 godine,ali sam onda shvatio da je amitraz otrov koji škodi I pčelama I ljudima,pa sam batalio I prešao najpre na mravlju kiselinu,pa na timol,te Koraćeve štapiće,ali čim sam saznao za Vojin lekić protiv varoe na bazi bilja,primenio sam ga kod sebe.Zatim je tu bila I godina sa Api Gardom,pa Bee Hive Cleanom,ali čim je Voja izbacio Brstivar redovna sam mu mušterija godinama.Za promenu u par sezona sam dodatno išao sa limunadom ili limunskom kiselinom.Uz vise truda se biljnim sredstvima može uspešno dobiti bitka protiv varoe.U narednoj sezoni,naproleće ako Bog da idemo sa testom Vojvira,ali I sa Brstivarom,a I sa tretmanom na bazi limunske kiseline ili limunovog soka,šta bude dostupnije u tom momentu.Šta će drugi ne znam,ali ja sav svoj med lako prodam ovde po cenama od 900 din u boljim godinama,a 1000 din u godinama sa slabijim prinosom meda.Svi moji kupci su izuzetno zadovoljni I uvek traže još I ponovo.Moram istaći da je zadnje 3 godine stanje bilo vrlo skromno u smislu prinosa kod nas na stacionarnom pčelinjaku na Deli Jovanu u proseku po 100 kg godišnje od 25 društava.Znači moraće da krene selidba inače nema vajde,jer treba I dovoljan kvantitet,a toga kod nas nema kad bude slab ili nikakav bagrem.A amitraz ili bilo kakva hemija,kumafos I slično kod mene ne ulazi u košnice I to je to.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: АМИТРАЗ - за и против -
« Odgovor #20 poslato: Decembar 13, 2019, 12:52:54 »
Kao početnik sam nakon skidanja medišta dimio u par navrata u avgustu 2005 I 2006 godine,ali sam onda shvatio da je amitraz otrov koji škodi I pčelama I ljudima,pa sam batalio I prešao najpre na mravlju kiselinu,pa na timol,te Koraćeve štapiće,ali čim sam saznao za Vojin lekić protiv varoe na bazi bilja,primenio sam ga kod sebe.Zatim je tu bila I godina sa Api Gardom,pa Bee Hive Cleanom,ali čim je Voja izbacio Brstivar redovna sam mu mušterija godinama.Za promenu u par sezona sam dodatno išao sa limunadom ili limunskom kiselinom.Uz vise truda se biljnim sredstvima može uspešno dobiti bitka protiv varoe.U narednoj sezoni,naproleće ako Bog da idemo sa testom Vojvira,ali I sa Brstivarom,a I sa tretmanom na bazi limunske kiseline ili limunovog soka,šta bude dostupnije u tom momentu.Šta će drugi ne znam,ali ja sav svoj med lako prodam ovde po cenama od 900 din u boljim godinama,a 1000 din u godinama sa slabijim prinosom meda.Svi moji kupci su izuzetno zadovoljni I uvek traže još I ponovo.Moram istaći da je zadnje 3 godine stanje bilo vrlo skromno u smislu prinosa kod nas na stacionarnom pčelinjaku na Deli Jovanu u proseku po 100 kg godišnje od 25 društava.Znači moraće da krene selidba inače nema vajde,jer treba I dovoljan kvantitet,a toga kod nas nema kad bude slab ili nikakav bagrem.A amitraz ili bilo kakva hemija,kumafos I slično kod mene ne ulazi u košnice I to je to.

Браво Ацо!
Твој начин рада је за сваку похвалу.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.