Autor Tema: Bagrem 2014.  (Pročitano 14869 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Jelisavac

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • How much is apple healthy
  • Lokacija pčelinjaka: Radomirovac
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #15 poslato: April 27, 2014, 16:41:31 »
Kod mene Bagrem izdo, nema grozdića i lišće mu podosta oštećeno od mraza.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #16 poslato: April 27, 2014, 20:18:00 »
U Novom Sadu bagrem je zabeleo. U Šumadiji će za koji dan, a vremenska prognoza ne obećava.
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #17 poslato: April 27, 2014, 21:18:17 »
Kod mene je prvi cvet mlađeg bagrema, koji je već otvorio, sav na travi. Sve cvetovi sa prvih cvasti su otpali.

Прошле године колико сам упратио, цвјетање се код тебе и мене у неколико поклопило.

Тренутно је код мене ситуација таква да нема гроздастих пупољака који су дужи од 4 цм. Задњих седам дана  пупољци скоро да стоје чак и на положајима изложеним сунцу. Главни разлог зашто је то тако свакако је количина падавина која константно расхлађује земљиште. Нисам стигао тачно измјерити јер је пар пута мензура која мјери до 40 мм била пуна до врха или се прељевала. Свеједно количина кише која је код мене пала у последњих четрнаест дана износи 150 до чак 170 л/ по метру квадратном. Киша је падала из дана у дан осим јуче. То је заиста много и позитивно ће утицати на водни биланс земљишта.

Иако температуре ваздуха које су релативно повољне и нису ниске, доста утичу на вегетацију, температура земљишта је ипак пресудна. По садашњој фенофази развоја не очекујем први багрем прије 5. маја, нарочито што је и за наредни десетодневни период прогнозирано кишовито вријеме чак и са нешто нижим температурама у односу на тренутне.

И ова година показује да је одређивање тренутка цвјетања багрема на основу времена цвјетања џанарике или било које друге биљке јако непоуздано и ирелевантно. Код мене је она цвјетала око 5. марта; до 5. маја биће пуних 60 дана, дакле много више од оних 40 како се обично тврди. Све зависи од микроклимата.


Temperatura zemljišta podrazumeva osunčanost tla. To je upravo ono što je nedostajalo: malo je bilo sunčanih dana.

Prve cvasti koje su dobro zabelele na mladom stablu bagrema su bile uočljive 20. aprila. U povoljnijim uslovima, ovi cvetovi otvaraju sutradan. Otvorili su tek za nekoliko dana (5-6 dana) i odmah otpali.

Ima nešto što je zanimljivo: zova obično cveta pri kraju cvetanja bagrema. Isto važi i za divlju ružu - šipak. Obe biljke su cvetale pre 5 dana. Uglavnom sam zapazio, da kada  šipak cveta u prvoj polovini cvetanja bagrema, medenja bagrema bude slabije.

Ovaj, relativno neuobičajeni raspored cvetanja nekih biljki upravo govori o ovome što pišeš: o tempreraturi tla, broju oblačnih i sunčanih dana. treba uzeti u obzirr, koliko neka biljka manje dobro ili dobro podnosi prohladno vreme. Prognoza za naredne dane (narednih 10 dana), ne deluje ohrabrujuće.

Procene prema cvetanju džanarike su prema mojim shvatanjima gatanje. Pre gledanja te vremenske „zakonitosti“ treba pratiti sve druge uslove, ali i stanje društava i u kojim uslovima se razvijaju.

PS

U skladu sa svim dosadašnjim uslovima, juče sam započeo PRVI prolećni pregled. Jedno društvo srdnje snage je na slikama. 7 ramova legla je sasvim dovoljno (zaleženi građevnjak je praktično osmi ram legla). Sada sam sakao leglo sa dva rama puna meda. Na slikama se može videti da pčele imaju zalihe hrane u uglovima zadnjim rama i po bokovima više.
« Poslednja izmena: April 27, 2014, 21:48:41 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #18 poslato: April 28, 2014, 16:20:33 »
Вода је стабилизатор температуре земљишта. Земљиште засићено водом се споро загријава а истовремено и нешто спорије хлади.
У контексту те приче је и један метод заштите воћа од мраза. Воћњаци гдје се земљиште пред почетак вегетације полива водом имаће одложено цвјетање за 7-10 дана, што може много значити.

Да, временска прогноза за наредни период у свјетлу искориштавања багремове паше никако није обећавајућа. Мислим да колеге који имају могућност да селе своја друштва првенствено требају рачунати са трећом пашом багрема у брдским регионима која долази у другој половини маја и све планове усмјерити у том правцу. Дугорочна прогноза, која наравно никада није поуздана, говори да праве стабилизације времена нема прије 15.маја.
Има ипак доста тога позитивног у великој количини падавина које су задесиле регион. За очекивати је да ће све наредне паше које долазе бити потенцијално добре, и липа, и кестен и ливада...
Блага зима је утицала да дође до пренамножења штеточина па је присуство лисних ушију већ сада примјетно изражено. То опет може потенцирати медљику. Наравно ако ишта остане од лишћара (првенствено храста) које је овог прољећа окупирао губар. Код мене су храстове шуме већ сада огољене а старији људи кажу да јачи напад губара није био од 60-тих година прошлог вијека. Срећом да губару бар багрем није интересантан јер се превенствено храни на крупнолисном дрвећу.

Код мене су такође ЛР друштва тренутно са 6-8 рамова легла, ДБ 5-7. Иако су друштва рано и јако кренула са развојем због обиља полена, каснији развој временске ситуације утицао је да дође до наглог успоравања темпа тако да је бројно стање легла скоро потпуно исто сада и прије мјесец дана. Нисам био у ситуацији да радим било какву подстицајну прихрану нити сам ишао са било каквим мјерама форсирања легла. Апсолутно ништа осим додавања угљенохидратних погача друштвима која су била без довољних резерви хране. Управо та друштва којима сам додавао погаче сада су  НАЈСЛАБИЈА. Иако сам вјеровао да се просјечна друштва неће довољно развити за багрем по садашњем стању испада да не би ни било добро да су јаче развијена.

У том свјетлу заиста се слажем са свиме што колега Шоле написа. Многима можда звучи чудно и немогуће да се први (додао бих ПРАВИ) прољетни преглед изврши (тек) 26.априла.

Услови природе диктирају све одговоре, а сви кораци које покушавамо урадити на силу обично се врате као бумеранг у виду неког проблема.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #19 poslato: Maj 01, 2014, 07:12:07 »
Jutros doselio na bagrem...Ovde (Tavankut) je u punom cvatu, miriše kako odavno nisam osetio...

Van mreže Саша Балаћ

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #20 poslato: Maj 02, 2014, 18:46:25 »
Данас сам обишао пчеле на багрему.Лепо мирише,пуно цвета,али унос безначајан (немам вагу процена је визуелна).Први цветови су почели са отварањем око 27.о4.Пчеле раде,али како сада ствари стоје,само за себе.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #21 poslato: Maj 03, 2014, 00:44:06 »
Ја сам у четвртак првог Маја бацио поглед код мене у кошнице пошто немам вагу.
Код нас је багрем, како већ вероватно и знате процветао за Васкрс (20.04.).
С обзиром на лоше време стање је како је колега Саша Балаћ навео, раде за себе. Има доста свежег нектара, али то нису количине за које би вредело прљати опрему за врцање.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #22 poslato: Maj 03, 2014, 13:40:39 »
Mršavo i kod mene.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Милан Делић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Коцељева
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #23 poslato: Maj 03, 2014, 19:43:40 »
   Данас три пута пада киша и вечерас
   много хладно.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #24 poslato: Maj 04, 2014, 12:37:18 »
Bagrem u Šarbanama i okolini je definitivno propao od kiše i od njega nema ništa. Danas isli malo u brda oko Mionice. Nadmorska visina oko 600m. Ovde neće početi da cveta ni za 7 dana. Sledeći vikend selimo.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #25 poslato: Maj 06, 2014, 20:35:06 »
Срећна крсна слава Свети Георгије свим домаћинима и домаћицама који данас славе. Да буде на здравље, спасење и изобиље.

Данас сам кратко свратио до пчелињака да провјерим ситуацију с багремом. Значајан проценат првог се почео отварати, мирише али још није кренуо са лучењем нектара . На цвјетовима ни једне пчеле, примијетио сам само бумбара. Температура у најтоплијем дијелу дана 20 степени. Још смо далеко од оних 25 и кусур оптималних за право медење. Још већи проблем су релативно ниске јутарње температуре које би се наредних дана требале кретати између +5 и +11. Јутрос је било само +3.

Багрем ће и код мене цвјетати у етапама. Има стабала гдје неће почети ни за десетак дана. Понавља се такође ситуација од прошле године, старија стабла нису богата цвјетним гроздовима за разлику од оних млађих. Исцрпљеност кроз пар сушних година, узрокована колебањима метео услова и вирусима учинила је своје.
Све у свему ипак сам оптимиста да ће ово бити једна просјечно добра паша, првенствено из разлога продуженог цвјетања и ако вријеме буде иоле стабилно.

Отворио сам двије кошнице, пчеле изразито љуте и увелико носе полен.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #26 poslato: Maj 06, 2014, 22:22:25 »
Ja sam danas bio na pčelinjaku, postavljao rešetke, i onako usput, da saopštim tim mojim pčelicama, da je bagrem procvetao i da ne donose više polen, ali slabo me slušaju.

Van mreže Sinisa Jelisavac

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • How much is apple healthy
  • Lokacija pčelinjaka: Radomirovac
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #27 poslato: Maj 10, 2014, 20:24:10 »
I kod mene bagrem cveta u etapama, ali i kiša će padati u etapama, danas je bilo nešto unosa a bagrema.


Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #28 poslato: Maj 10, 2014, 21:58:17 »
Bagrem skroz podbacio ,nema ni za njih,treba ih prehranjivati ,mada to nikad nisam radio.
Nikad nisam imao jaca drustva (doso sa repice ) sve kipi od pcela ali bagrem nepostoji ili nema cveta ili je redak sa cvetom ,nemirise,nemedi ,nema pcele na njemu.Nepamtim ovaku godinu da ovoliko omane bagrem,ajde prosle godine lipu obro gubar u okolini Donjeg Milanovca ,sad bagrem,a spremali smo se od jula sta dalje da li seliti na drugi i treci kad i tamo je bagrem redak ,povecavati troskove ili samo rojiti i sedeti u mesto barem neulaziti u veci minus.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Bagrem 2014.
« Odgovor #29 poslato: Maj 26, 2014, 20:10:09 »
Na periferiji Užica bagrem je u punom cvetu. Lepo miriše, ima pčela na njemu, ali ne mnogo (razlog je i taj što je većina pčelara odselila svoje pčelinjake na pašu na druga mesta). I vreme mu je bilo naklonjeno. Možda će pčelari koji ne sele imati neke vajde od njega. Ovo su slike od prošlog petka. Pozdrav.