Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380233 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1710 poslato: Februar 03, 2017, 18:25:12 »
Данас су пчеле имале прочисни лет. Сва друштва су жива и здрава.

Van mreže Miro Baranasic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Medimurje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1711 poslato: Februar 04, 2017, 08:45:58 »
Zahvaljujem Vojo ucitelju  :)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1712 poslato: Februar 06, 2017, 13:52:31 »
Хвала другари..

Ево мало нових података са пчелинјака из Новог Милошева.

Данас смо отворили једну РВ кошницу и били изненађени јер смо у кошници нашли легло на једном раму величине пречника око 10цм.

Пчеле у овој кошници су биле под третманом оксалном киселином и верујем да су због оксалне киселине оштећене и да је то ПРВИ узрок покретања легла у овој кошници.

Такође  ове године пчеле су ушле у зиму са мањим бројем пчела и ослабљене због лоших временских услова у време отхрањивања зимског легла и формирања зимских пчела па је и то узрок слабљења заједница а свако слабљење заједница има за последицу раније покретање легла у заједницама и то је ДРУГИ узрок прераног покретања легла.

Након прегледа брат и ја смо уверени да је ово неуобичајено стање за наше услове пчеларења РВ кошницама у овим условима и да је покретање легла у ово време управо узроковано третманом оксалне киселине и узимљавањем слабијих заједница у овој години.

А био сам у стању да живот положим на то да пчеле овде и у РВ кошницама још нису кренуле са леглом. У овако хладној зими код нас пчеле никада пре краја фебруара не покрећу легло.

Ако нађем неког од пчелара који раде са РВ а да нису користили оксалну киселину погледаћу какво је стање код њих.

Ипак код свих пчелара пчеле су ове године у зиму ушле ослабљене и сасвим је нормално да ослабљене заједнице раније крећу са леглом..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1713 poslato: Februar 07, 2017, 21:04:41 »
Било је речи о свим кошницама али је акцент био на Родној Воји..

Предавање у Новом Бечеју које је трајало око 4,5 сати новинари су снимили у два дела по око 45 минута и вероватно нису више имали меморијских картица. Оба дела заједно чине нешто мало више од једне трећине одржаног Новобечејског предавања.

Па хајде да вам ипак пустим да имамо и на Форум...

Први део:

Други део:

После постављајте питања за све што вам није јасно..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1714 poslato: Februar 07, 2017, 21:12:01 »
Jedva smo ovo čekali veliko hvala!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1715 poslato: Februar 08, 2017, 10:31:19 »
Treći deo:



Hvala Voji i TV Novi Bečej
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1716 poslato: Februar 08, 2017, 18:53:56 »
Остаје још да видимо део или делове после паузе.

За постављене делове хвала.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1717 poslato: Februar 08, 2017, 19:14:47 »
Hvala dragi prijatelji.
Posle sam nastavio o procentu parenja matica i koliko se sećam nastavio sam o prirodnim rojevima, starosti saća u prirodi i njihovom izboru u odnosu na starost saća i nakon toga sam dao pauzu.

Posle pauze nastavio sam još oko 2 sata i petnaest minuta... ne znam da je taj drugi deo posle pauze za pušače uopšte snimljen.

Nisam znao ni za ovaj treći deo.

Napravio sam par lapsusa ali nije mnogo u odnosu na dužinu predavanja i u odnosu na to koliko se užim da bih pčelarima pojasnio na pravi način kako to pčele zaista rade.
NPR: kažem kroz središnje tamno saće gde nam se nalaze najveće količine polena matica će opet zalegati umesto da kažem kroz središnje tamno saće gde nam se nalaze najveće količine propolisa... Dobro, ništa strašno..

Pozdrav dragim prijateljima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1718 poslato: Februar 08, 2017, 20:45:04 »
Остаје још да видимо део или делове после паузе.

За постављене делове хвала.

Зоко пријатељу мислим да више нема снимака. Дај Боже да има, нисам знао ни за овај трећи снимак.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1719 poslato: Februar 08, 2017, 21:18:12 »
Hvala dragom prijatelju Voji. Biće još predavanja i snimanja, pa ćemo sve upotpuniti. Pozdrav.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1720 poslato: Februar 08, 2017, 21:26:48 »
Hvala dragom prijatelju Voji. Biće još predavanja i snimanja, pa ćemo sve upotpuniti. Pozdrav.

Чекам следеће предавање.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1721 poslato: Februar 08, 2017, 22:02:18 »
Htedoh da pitam TV Novi Bečej da li će biti još snimaka ali nemaju email adresu.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1722 poslato: Februar 08, 2017, 22:07:35 »
Ух, како сам само лупио приликом давања изјаве новинарима на представљању предавања, која грешка. Кажем Родну Воју сам објавио као ново патентно решење 2001 године а већ наредне године објавио сам патент у Женеви и то 2010-те године  >:( . Уместо да кажем трећег октобра 2002  ја кажем трећег октобра 2010-те године. Како ми се то десило...
Нешко и профа Еди сакрили ону кајсију и ето грешака колико нећеш. :D

Када сам говорио о себи и представљању својих препарата рекох за препарат против ноземозе и кречног легла да сам осмислио Нозевој али када сам причао о препарату против варое не рекох да је то Брстивар.  :D

Опет када сам причао о вршкарама рекох да се са њима ради већ 150 година па до данашњег дана..  :D :D :D

Тек кад видим како сам лупио на неколико места не могу да верујем да сам то ја.  :( :-[

Али добро, поправићемо на сладећим предавањима. Ово ми је било прво зимско предавање у овој години па док се мало уиграм биће боље...  :D

Поздрав драгим пријатељима...

Пчеларство на снимку после 4 и 50 секунди.

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1723 poslato: Februar 08, 2017, 22:23:36 »
Hvala dragom prijatelju Voji. Biće još predavanja i snimanja, pa ćemo sve upotpuniti. Pozdrav.
Хвала пријатељу Јано, биће предавања па ћемо део по део представљати пчеларима...
Hvala dragom prijatelju Voji. Biće još predavanja i snimanja, pa ćemo sve upotpuniti. Pozdrav.

Чекам следеће предавање.

Надам се Зоко пријатељу да ћемо имати још које предавање током овог зимског периода..

Htedoh da pitam TV Novi Bečej da li će biti još snimaka ali nemaju email adresu.

Хвала и нашем новом пријатељу Зорану Вучковићу..  Мислим да немају више снимака али никад се не зна..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miro Baranasic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Medimurje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1724 poslato: Februar 09, 2017, 01:56:38 »
Predavanja su super, steta da nije sve snimljeno. Nisam bas razumio onaj dio u vezi mijenjanja saca, kako to pcela u prirodi radi, kad je kolega spomenuo prosjek oplodnje nekih 75% a to dođe najdulje svake cetvrte godine da ne uspije oplodnja u nekome deblu pa bi time zavrsio razvitak i zivot te osnovne zajednice...