Autor Tema: Hranilica i krov  (Pročitano 16856 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #15 poslato: Mart 24, 2018, 22:54:54 »
Та покретна мрежа и мени никада није била јасна. И никада ми се није указала потреба за таквим решењем. ПОдизање због пуњења хранилице вероватно треба код хранилица где пчеле не могу ући. У ове које користим, пчеле улазе и оне их одржавају и чисте.

Поклопна је површине да покрива наставак по спољној мери. Наравно да иде поклопна па збег. Поклопну је боље користити лети него зими. Када су јаке врућине, пчеле беже из горњих наставака кошнице, колико могу. Ја сматрам да поклопна треба да буде преко целе године на кошници и зато није лоше ако се уради добра и дуготрајна поклопна.

Када се сели и наиђе олуја, ко штити пчеле ако одлете кровови (уз заштиту од прегревања). Зато и кажем да је лексан најгоре могуће решење. Ако одлети кров добије се леп топионик воска.

Никакв прорез за вентилацију немам и не треба. Па улога отвора и збег су у то функцији. Трeба и те прорезе да им чистим...


Пластичних посуда има разних. Може се прилагодити висини збега. Пазити да се купује еластична пластика.



ПС

Грешиш синак: никада народ није добио рат. Али то можемо а укратко у слободној теми и имаш времена да размислиш.

Иначе, у вези тих заперака у збегу..и то може послужити нечему. Ако је паша таква а нема наставака, тада онома које немају места подигнем поклопну изнад збега и добије се леп простор за унос.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #16 poslato: Mart 24, 2018, 23:13:05 »
Надам се да ће за пар дана бити решен проблем око постављања слика на форуму па онда сликај то што урадите и постави да видимо како то изгледа.

Поздрав и срећан рад.
Pozdrav Vojo, samo da kažem da slike mogu da se postavljaju.
Citat
Нису ми јасни вентилациони отвори 2мм на на врху бочне стране крова.



Nadam se da je jasnije sad.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #17 poslato: Mart 24, 2018, 23:35:51 »
Добро, јасно ми је за прорезе на крову...нажалост за мој начин неупотребљиво.

Како теби кров належе на кошницу. Делује ми да приближно „кнап зајаше“ збег. То може бити неугодно ако пчелињак није наткривен и ако имаш она постоља чије си слике си поставио.

Мада и ти отвори нису неопходни. Мoгу само допринети да ти лепе мреже прополисом ако немаш некакво решење за то. Како си замислио њихову намену.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #18 poslato: Mart 25, 2018, 00:12:54 »
Надам се да ће за пар дана бити решен проблем око постављања слика на форуму па онда сликај то што урадите и постави да видимо како то изгледа.

Поздрав и срећан рад.
Pozdrav Vojo, samo da kažem da slike mogu da se postavljaju.

Milane griješiš.
Slike se istina mogu postavljati na način kako ti to radiš ali te slike su na drugom serveru pa ti samo postavljaš link na njih a to ne preporučujem jer kada ta slika nestane sa tog servera poruka ostaje osakaćena. A nestaće vjerovatno jer većina tih "free image hosting" servera nakon nekog vremena briše slike.

ПС
Грешиш синак: никада народ није добио рат. Али то можемо а укратко у слободној теми и имаш времена да размислиш.

Može biti da griješim ali znam da sa pleća jadnog i napaćenog seljaka sve počinje i na tim plećima se sve završava. I te tenkove su stvorile ruke seljaka kojeg je revolucija natjerala da ostavi ralo i selo kako bi radio u fabrikama. Čiji sinovi su upravljali tim tenkovima? Opet seljak... Sve zavisi od gledišta.
Ni u Srbiji nije bilo ništa drugačije kroz istoriju ratova jer uvjek je seljaku o ramenu puška visila a ko se perjem kitio to je druga priča...ali da ne trujemo temu. Ako imaš vremena slobodna tema je otvorena non stop. ;)

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #19 poslato: Mart 25, 2018, 08:39:14 »
Како теби кров належе на кошницу. Делује ми да приближно „кнап зајаше“ збег. То може бити неугодно ако пчелињак није наткривен и ако имаш она постоља чије си слике си поставио.

Мада и ти отвори нису неопходни. Мoгу само допринети да ти лепе мреже прополисом ако немаш некакво решење за то. Како си замислио њихову намену.

imaće nekog lufta, ali ne velikog. Zašto može biti neugodno?

Inače, nemam mrežu uopšte, ide puna poklona daska (u ponedeljak će biti gotova pa ću slikati) i bočne stranice visoke da stane plastična hranilica. I na te stranice naleže krov visinom 4cm, a u prsten krova je ostavljeno plus 2,5cm prostor za stiropor/dur koji ću malo iseći na mestima gde naleže na one otvore.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #20 poslato: Mart 25, 2018, 15:53:31 »
Недавно је неко ставио на форум слике где су пале кошнице због снега. Има где су и попадале све са постоља. Такође, мислим да сам писао да није добро да је кров предубок и да захвата наставак управо због тога. Боље је да има луфта и да спадне само кров. Поклопна даска штити пчеле док пчелар не стигне.

То би била та неугодност.

Написао сам: лепиле би много прополиса на мрежу. Ако немаш мрежу, онда неће лепити по мрежи :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #21 poslato: Mart 25, 2018, 17:23:40 »
Ok, u svakom slučaju hvala na prepisci.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #22 poslato: Mart 25, 2018, 23:11:23 »
Zdravo Šole.
Prošle godine sam napravio nekoliko poklopnih dasaka (za LR) od leksana, uokvirene. I meni se to dopalo...
Sad pravim još jedan kontejner 32RV. Planiram da napravim 32 poklopne daske (za sve pare  :D ). Preko pd planiram stirodur.
Aj sad, molim te ponovi zašto to ne valja?(tako sam te razumeo?)

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #23 poslato: Mart 25, 2018, 23:27:26 »
Milane, a čemu služe ventilacioni otvori na krovu, s obzirom da nemaš mrežicu na zbegu već punu poklopnu dasku?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #24 poslato: Mart 25, 2018, 23:43:40 »
Уоквирене: да (да, али само за контејнерили нешто слично). Ако нису уоквирене постану мравињак или се легу разни инсекти.

За контејнер да (условно, ако имаш крила која штите од Сунца – мислим не ти него контејнер :) ).

На отвореном, проблем је ако ветар скине кров (то сам и написао). Зато их ја скидам када селим, а навикао сам да увек имам поклопну, нарочито на терену.

Што значи и овде зависи од услова где и како се користи. Мој коментар се односио на одређеног лика који утовара кошнице (мада можда оставља увезане палете, али је порука осталим лоша и могу се „упецати“ да направе нешто што може бити јако опасно.).

Опет понављам за бежалице нема бољег материјала. Само малко дубљи рам (чини ми се да је мој стриц направио рам висине 20 мм).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #25 poslato: Mart 25, 2018, 23:53:02 »
Za poklopnu dasku može poslužiti ambalažna tabla od laminata.. Dimenzije 120*80 a cena 250 dinara. Ima raznih debljina od 7-10mm...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #26 poslato: Mart 25, 2018, 23:55:20 »
Е, ако су то оне плаве...где има, али да не нестане брзо док се сетим да их позовем :)

Треба ми за преграде код оних малих оплодњака (можда и понека поклопна за њих јер су углавном код куће).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #27 poslato: Mart 26, 2018, 04:41:45 »
Milane, a čemu služe ventilacioni otvori na krovu, s obzirom da nemaš mrežicu na zbegu već punu poklopnu dasku?
Na poklopnoj će biti prorez za dve manje plastične hranilice, koje će biti otvorene.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #28 poslato: Mart 29, 2018, 19:06:00 »
Надам се да ће за пар дана бити решен проблем око постављања слика на форуму па онда сликај то што урадите и постави да видимо како то изгледа.

Поздрав и срећан рад.
Evo kako izgleda sada...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #29 poslato: Mart 29, 2018, 19:21:34 »
nastavak...