Autor Tema: VRCALJKA URADI SAM  (Pročitano 35800 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
VRCALJKA URADI SAM
« poslato: Januar 20, 2012, 00:22:42 »
Otvorio sam ovu novu temu jer se radi o vrcaljki koju sam prepravio na el. pogon 12v.

Ako ima jos neko svoju prepravljenu vrcalku neka postavi slike pa kolegama koji se odluce da svoje vrcaljke preprave, mogu uz nasu pomoc sa nesto ulaganja sebi olaksati rad.

Najveca moja  investicija je bila elektronika kostala je 50 evra, ostalo sam imao,  a dodatnu prohromsku osovinu koja je potrebna, uradio sam sam.

Motor je od ventilatora hladnjaka Juga - keca ili slicna, a remenica od ves masine.

Na gornjem delu gde je stajal rucica sa reduktorom koju sam skinuo i stoji za nedaj Boza u rezervi, dogradio sam jedno kuciste sa lezajem u koje olazi gornji deo glavne osovine koja nosi mreze za ramove i ono je zasrafljeno za nosac s donje strane. Na dnu je s unutrasnje strane jedno bronzano i teflonsko kuciste, a sa spoljne stranwe aluminijumsko kusiste isto tako sa lezajem, oba su kucista spojena za bubanj vrcaljke i kroz njih prolazi prohromska osovina, Prohromska osovina je sa unutrasnje strana izbusena po sredini i u nju ulazi glavna osovina sa mrezama, znaci to je demontazno radi skidanja i lakseg ciscenja-pranja. S donje strasne fiksirana velika remenica od ves masine.
Prilikom montaze odgovarajuceg remen kajisa, voditi racuna sa se isti ne priteze preterano, jer motor od ventilatora nema radijalne kezajeve u sebi, vec biksne,  a biksne ne trpe radijalne sile.

Za sada toliko. Pa kolege dajte i vi vase ideje sa slikama da nam bude svima lakse.

Pozdrav

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #1 poslato: Januar 20, 2012, 07:10:01 »
Elektroniku  MOST-FET IMPULSNI REGULATOR za vrcaljku proizvodi Miroslav Tripkovic 013/362-151  i  013/642-478 Pancevo

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #2 poslato: Januar 26, 2012, 18:22:42 »
Ovo PS. mi mnogo znaci, a zbog cega.

Ako ti nije problem pogledaj slike koje sam postavio o vrcaljkki uradi sam, vidi se lepo akomulator i jedan poprilicno jak ispravljac, a imam i jaci, gojeg sam probao, medzutim na tom ispravljacu gde je grec 30A , a drugi selenski, nije mogao da pokrene motor od ventilatora juga- keca, nebitno,  isti su.

Pa me sada zivo interesuje, kako je kod tebe ta tehnika uspela, mogu nabaviti tog krsa na kile ali koje od napajanja da nabavim, ti si naveo neka od napajanja i lepo napisao boje zice, sto je najkorektnije, ali dali svi imaju iste boje.

Moracu da potrazim na hardu veceras o toj tehnici, ma ako treba i celu noc, znam da je negde imam taj fajl u nekom budzaku sacuvan.

Pozdrav
Prijatelju Božo,
Evo kako to izgleda kod moje centrifuge (na slikama).

Nije potrebna velika snaga za normalan pogon centrifuge. Zato mislim da kod tebe eventualni problem treba tražiti na 2 mesta.
1. Prezategnut remen (potrebno ga je podesiti tako da skoro proklizava)
2. Previše čvrsta veza osovine rotora u gornjem delu a rotor je gotovo uvek malo ekscentričan (ja sam umesto ležaja u gornju letvu montorao bronzanu biksnu, a donji deo osovine rotora se oslanja na pogonsko vratilo velike remenice)
Pokreni lagano rukom rotor i vidi koliko se lako okreće, tj. koliki otpor pruža.
« Poslednja izmena: Januar 26, 2012, 18:27:50 od strane Lazovic Zivojin »

Van mreže Ilkov Igor

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: S.Negorci Gevgelija r.Makedonija
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #3 poslato: Januar 27, 2012, 02:45:28 »
[quote author=Lazovic Zivojin link=topic=894.msg15462#msg15462 date=1327598562
Evo kako to izgleda kod moje centrifuge (na slikama).

na trecu fotografiju mislim da se vidi napajanje iz kompjutera?

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #4 poslato: Januar 27, 2012, 10:51:45 »
Zivojine zanima me gde ste nabavili onaj nosac za ramove koji je u centrifugi i od kog je materijala, posto i ja imam istu ideju da napravim vrcaljku slicnu vasoj, poazdrav

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #5 poslato: Januar 27, 2012, 11:44:46 »
Nešo, nosač za ramove (rotor) sam  kupio od firme Mineli i ne bih ti preporučio. Plastificiran, lošeg kvaliteta i skuuupo. Ja se bio zaleteo. Ima povoljnije kod drugih
Pozdrav

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #6 poslato: Januar 27, 2012, 14:36:56 »
Neka preporuka gde traziti taj kos i kakav kos preporucujete za ovakvu vrcaljku, pozdrav

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #7 poslato: Januar 27, 2012, 18:57:17 »
Neka preporuka gde traziti taj kos i kakav kos preporucujete za ovakvu vrcaljku, pozdrav

Nazovi EVROTOM iz Rume pa pitaj, oni ti mogu doneti i u BG.

022/479569

Mislim da je cetiri sasvim dovoljno i da trazis sa zicanom resetkom onaj univeerzalniji dubine 500mm. a sirine da stanu dva LR polunastavka to je 350mm. i da je hromiran.

Pozdrav

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #8 poslato: Jun 07, 2014, 17:35:34 »

na trecu fotografiju mislim da se vidi napajanje iz kompjutera?

Tačno je Igore. Napajanje od kompjutera koristim za pogon elektromotora.

Evo kako je  pruređena prethodna vrcaljka...
Postala je kasetna 8)
Malo lošiji snimak, načinjen mob. telefonom.

:-X

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #9 poslato: Jul 16, 2014, 22:39:20 »
Evo kako izgleda nakon konačne dorade (obrtanje u jednom ili u drugom smeru)


Van mreže Svetlana Damjanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Backa Palanka
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #10 poslato: Januar 22, 2017, 14:43:59 »
Svidela mi se ova prva vrcaljka zbog motora od hladnjaka jer je na 12v.Ima pitanje da li bi mogla da se napravi radijalna vrcaljka na 6 ramova na slican princip i sta mislite o tome ?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #11 poslato: Januar 22, 2017, 21:33:21 »
Kod mene u firmi kažu :


Tehnika može sve. Dogovorite se prvo šta tačno hoćete i drugo, ko će to da plati...


Naravno da može, samo je šteta praviti radijalnu za 6 ramova kad sa istim dimenzijama i utroškom materijala može da se napravi za bar 18 ramova...

Van mreže Svetlana Damjanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Backa Palanka
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #12 poslato: Januar 22, 2017, 23:27:05 »
Citala sam po forumu da radijalne umeju da kidaju ramove ili da bude problem ako je med gust,pa sad ne znam da li da se odlucim za tagancijalnu 4lr ili radijalnu 6-12.Neki savet ? Pomoc ?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #13 poslato: Januar 23, 2017, 12:50:54 »
ja imam tangencijalnu 6 ramova i mislim da je kod nje najpovoljniji odnos cena dobijeno. Radijalne su u prednosti samo ako imaš košnice sa plitkim medišnim ramovima (poluram i slično), jer njihov promer mora biti nešto veći da bi bile efikasne, a da ne bi srozavale saće na ramu prilikom vrcanja. Kakva ti je najbolja mislim da zavisi i od broja košnica na pčelinjaku. Važnije je da ima motorni pogon (ili da se on može lako ugraditi) kojem se može precizno odrediti brzina okretanja od toga da li ima 4 ili 6 ramova. Ako je med gust, smanji se brzina pa se ne lomi saće....

Van mreže Svetlana Damjanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Backa Palanka
Odg: VRCALJKA URADI SAM
« Odgovor #14 poslato: Januar 23, 2017, 14:58:58 »
Imamo momak i ja 10 drustava lr je u pitanju.Otac mi je elektricar i on kaze da bi mogao da mi ugradi motor bez problema.Sad je jedino problem za sta se odluciti.Jer oboje radimo u firmama i ovo nam je kao dodatni posao,tako da ne bi isli preko 40 drustava.Kod tagencijalne moraju da se okrecu ramovi pri vrcanju ?