Autor Tema: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?  (Pročitano 34784 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Mitrovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #15 poslato: Jun 13, 2011, 23:19:08 »
       Sa rupama na nastavcima oduzimanj mednih nastavaka je lako i brzo, sto bi se reklo gospodski, bez i jednog uboda od strane pcela.
Bojan Mitrovic Bojsi

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #16 poslato: Februar 07, 2012, 19:19:12 »
Ja imam rupe prečnika 20 mm.

Kada odvajam med za vrcanje, nastavak rotiram 180 stepeni, stavim okruglu žičanu bežalicu, a ispod nastavka sa medom štamparski lim.

Ukoliko nema legla, za 2 dana skoro sve pcele napuste medište. Ostane po neka, što je zanemarljivo.

Rupe su otvorene i za vreme paše. 8)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #17 poslato: Februar 07, 2012, 23:18:56 »
Vojko, da li okrugla leta prilikom okretanja tih nastavaka zatvaraš ili ih ostaviš otvorene?
Mislim da je za odstaranjivanje pčela sasvim dovoljno to što imaju bežalicu ispod mednog nastavka.


Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #18 poslato: Februar 09, 2012, 21:31:16 »
Kada odvajam med za vrcanje, nastavak rotiram 180 stepeni, stavim okruglu žičanu bežalicu, a ispod nastavka sa medom štamparski lim.

Pozdrav svima.

Van mreže Dejan Ikanovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #19 poslato: Mart 29, 2012, 00:14:03 »
Postovane kolege, da li je ko busio okrugla leta na RV nastavcima? kakva su iskustva i gde tacno ih buse-pri vrhu ili dnu nastavka.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #20 poslato: Mart 29, 2012, 21:01:34 »
Vojo zasto si odustao od rupa na nastvcima.
Uh, oprosti Predraže (ako još uvek posećuješ ovu temu) nisam vidio da mi je postavljeno pitanje u ovoj temi.

Nikakvih prednosti nisam primetio u košnicama koje su imale rupe na nastavcima u odnosu na košnice sa donjim letom i letom na matičnoj rešetki.
Ova dva leta omogućuju mi dobar prolazak pčela u pašnim prilikama kao i izlazak trutova iz gornjih nastavaka preko gornjeg leta na matičnoj rešetki koja leži na prvom nastavku.

Postovane kolege, da li je ko busio okrugla leta na RV nastavcima? kakva su iskustva i gde tacno ih buse-pri vrhu ili dnu nastavka.

Dejane, evo gore odgovora na prvo pitanje i deo odgovora na drugo pitanje.
Gde se buše, pri vrhu ili pri dnu nastavka?
ja sam ih bušio otprilike malo ispod sredine nastavaka, tamo gde dolazi do suženja na bočnim letvicama ramova. To je oko 80mm iznad donje ivice nastavka ili 120mm od vrha.
Koliko se sećam rupe su bile prečnika 25mm.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže nikolatodosic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
    • pcelarbnt
  • Lokacija pčelinjaka: Dračić,Valjevo
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #21 poslato: Mart 30, 2012, 08:34:17 »
Ja sam pristalica okruglih otvora i na 90% nastavaka su mi izbuseni otvori 25mm. Na svim otvorima imam korektore (regulatore) otvora koji imaju opcije otvaranja, zatvaranja i ventilacije otvora.
Opcijom "otvaranja" se koriste,a opcijom "zatvaranja" eliminisu nedostaci otvora.
Opcija "ventilacija" se koristi kod seobe, visokih temperatura i kod skladistenja (cuvanja) nastavaka sa ramovima u zimskom periodu.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #22 poslato: Mart 30, 2012, 10:28:51 »
Po principu Brnde, izbusio sam na svim Rv nastavcima rupe. Svi dobro znamo njegovu teoriju o okruglim letima, pa ne bih ovde da je ponavljam. Prvo sam se plasio ulazaka miseva, medjutim pokazalo mi se da sam nepotrebno brinuo. Dakle nikakvi cesljevi nisu potrebni. Na nukleusima (paketni rojevi u junu) klube je bilo odmah pored okruglog leta, i kretalo se od napred ka pozadi. Bilans ove zime od 20RV i 8DB, stradao jedan nukleus rv od nozeme. Treba napomenuti da ne treba busiti rupe na nastavcima koji stoje na toplo, jer na prvom ramu ce pcele napraviti rupu u sacu.Zato planiram da kad postavim pcele u poziciju za bagrem, prva dva nastavka ne ukrstam. Maticnu resetku sam i prosle godine stavljao bez rama i nisam primetio nikakve probleme.

pozzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #23 poslato: April 10, 2012, 00:19:24 »
Najpre sam bušio rupe na sredini nastavka, dijagonalni presek.

Kasnije sam to radio pri dnu nastavka, kao što se vidi na fotografiji.

Prečnik je 20mm.

Na telu koje je na podnjači, tj. koje je predviđeno da u konfiguraciji bude na podnjači, nemam rupu.

Pozdrav.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #24 poslato: Jun 22, 2012, 21:06:42 »
Po principu Brnde, izbusio sam na svim Rv nastavcima rupe. Svi dobro znamo njegovu teoriju o okruglim letima, pa ne bih ovde da je ponavljam. Prvo sam se plasio ulazaka miseva, medjutim pokazalo mi se da sam nepotrebno brinuo. Dakle nikakvi cesljevi nisu potrebni. Na nukleusima (paketni rojevi u junu) klube je bilo odmah pored okruglog leta, i kretalo se od napred ka pozadi. Bilans ove zime od 20RV i 8DB, stradao jedan nukleus rv od nozeme. Treba napomenuti da ne treba busiti rupe na nastavcima koji stoje na toplo, jer na prvom ramu ce pcele napraviti rupu u sacu.Zato planiram da kad postavim pcele u poziciju za bagrem, prva dva nastavka ne ukrstam. Maticnu resetku sam i prosle godine stavljao bez rama i nisam primetio nikakve probleme.

pozzz
Sad već imaš iskustva sa okruglim letima 35 mm na RV košnicama pa bih te zamolio da malo opišeš kako stoje stvari, u paši, proletos u razvoju, da li treba čistiti punu podnjaču ili sve to pčele same urade, na kojoj visini si ih bušio i da li ih imaš i na EV košnicama. Hvala unapred!

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #25 poslato: Jun 22, 2012, 21:56:00 »
Gosn Dragane, stvari stoje ovako. Rupe sam prvo busi na pola nastavaka na hladno a na pola na toplo, zbog ukrstanja. Medjutim brzo sam jos prosle godine video da sam pogresio. Jer kad se rupe buse na toplo sace na prvom ramu bude probuseno a taj ram neupotrebljiv. Zato sam resio da nadjem kompromis.Kad sam ogranicavao matice, i na drugom nastavku, iznad resetke, otvorio sam rupu. Maticne sam stavljao naravno bez rama. Taj nastavak drugi takodje sam tad stavljao na hladno kao i prvi a nastavke iznad sam ukrstao. Podnjace nisam cistio jer sam ostavio dva santimetra donje leto, koje je preko zime bilo zatvoreno, a u prolece sam ga otvorio. Same su ocistile podnjace. Ostavio sam jednu Rv sa donjim letom, na njoj sam koristio i ram za restku, i pravo da Vam kazem donela mi je mozda i najmanje meda.Naravno to ne mora da znaci da je zbog donjeg leta al eto cisto da kazem. Sa ev kosnicama sam se ove godine odusevio.Rupe su odprilike na sredini nastavka, sto se tice ev, a na Rv oko 5 cm od vrha. Imao sam na zalost samo dve ev (ove godine sam naselio preko 10 ev). Bolje mi je prezimela ona na kojoj je rupa bila na srednjem nastavku nego ona na kojoj je rupa bila na prvom. Koliko je to do toga ne znam ali to je cinjenica. Na rv sam   rupe ostavljao na plodistima koja su ostala na podnjaci, a sto se nukleusa tice plodiste je islo kao drugi nastavak, a u prvom je bilo par ramova izvucenih. Sve u svemu ove godine planiram da probam da prilikom zazimljavanja plodiste ide kao drugi nastavak a gornji sa medom da podbacim ispod.  To cu uraditi na nekoliko eksperimenta radi. Klube se krece od napred ka nazad, tako da ne postoji sansa da drustvo ma koliko je ugine od gladi.Tako da mi je samo jedan nukleus strado verovatno od nozeme. Pola rama u prolece je prazno a pola puno meda i perge. Razvoj mi je bio odlican.Skoro sve rv i ev su mi bile spremne za pasu jos 1 maja. Doduse i vecina DB mi je bila ok. Jedina greska mi je bila sto sam kasno ogranicio matice, samo par dana pre pocetka pase, bagrem me je kao i vecinu iznenadio.

pozzzzzzz

ova ev je bila rekorder,

Zaboravih da kazem da sam se plasio miseva al bez razloga. Na okrugle otvore misevi ne ulaze, provereno...
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Saša Mrkailo

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Prigrevica
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 11, 2012, 00:37:44 »
Da. Predlazem svakom da proba i da posmatra. Za pocetak, od kad sam stavio okrugle otvore primetio sam da nemam vise problema sa osama. Na redovnim letima ose utrce u kosnicu, cak i kod veoma jakih drustava. Sa okruglim letima to im je vrlo tesko. I da je to jedina prednost, dovoljno bi mi bilo. Ali nije, iz nekog razloga imam utisak da su mi drustva mnogo bolja, aktivnija sa okruglim letima. Naravno ovojej samo moj utisak i nemam empirijskih podataka sa kojima mogu ovo da potvrdim. Mislim da su okrugla leta u Brndinom stilu daleko, daleko bolja. Bar u mojim uslovima.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 11, 2012, 08:15:05 »
probaj Sasa da postavis pravougaono leto na istu visinu gde ti je otvor . Nemoj ni da to leto bude povrsinom vece od okruglog otvora..... Bez donjih leta ,samo to gornje i prati ima li velike razlike

Van mreže Saša Mrkailo

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Prigrevica
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 11, 2012, 09:12:52 »
Dobra ideja za eksperiment Savo, mada ne verujem nesto da cu u skoro vreme to pokusati. Ovako na brzinu bez nekog dubljeg razmisljanja rekao bih da je lakse napraviti okrugli otvor, i da ce pcele bolje braniti okrugli otvor. Jel ti imas na tvojim Najzerkama cetvrtaste takve otvore i kakvi su tvoji utisci? Pogotovu ako poredis sa redovnim letima? Ja ti moram iskreno reci da sam primetio veliku razliku, ove godine kako imam te okrugle otvore. Mada sa druge strane sto kazu naucnici, korelacija ne mora znaciti kauzalizaciju (uh kako to rogobatno zvuci). Znaci ako je tako kako izgleda mozda je neki drugi razlog u pitanju. Mozda je prosto takva godina. Ali moja intuiciji mi govori da tu ima zaista necega. Mislim da je Brnda sto se tice mikroklime potpuno u pravu. Ovo mi je potvrdilo i citanje knjige od Dr. Tautza, gde on govori o ogromnom znacaju mikroklime u drustvu. Ovo ide sve do toga da pcele cak temperaturom odredjuju inteligenciju pcele i njenu buducu ulogu u drustvu. Na primer pojma nisam imao da se samo oko 5% pcela specijalizuje za polenarice.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Rupe na nastavcima, DA ili NE ?
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 11, 2012, 14:34:34 »
imam i "rupe " na polovini najzera ..... ma sve je to meni isto ,sad kad je hladno ose ulaze ,cim ugreje eto pcela na poletaljci ..... sad koristim samo leto na podnjaci ,okrugla leta kotistim kad stavim MR (koristim todosiceve neuramljene) zbog izlaska trutova i koristim "rupe" kad formiram roj u vrsnom telu a pregradio sam samo najlonom....