Autor Tema: uzicavanje ramova  (Pročitano 52694 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #45 poslato: Septembar 14, 2015, 12:31:10 »
Preporučujem vertikalno žicanje "w"(kako reče Miroslav) i obavezno korišćenje nazubljenog žvrka iz predhodnog filma (ja radim sa šest vertikalnih žica). Za to je potrebno i malo veštine.
Za ono što sam video kod Vučić Dejana, ne treba ni veština  :D . On je napravio klešta sa "pačijim kljunom" koji je nazubljen. Sa ovim kleštima nisam radio, ali verujem da je vrlo jednostavno.
Pozdrav.

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #46 poslato: Septembar 14, 2015, 12:32:14 »
Probaj da žičiš vertikalno. Pokušaću da ti prikažem kako. WV > ovako nešto. Ja tako žičim i ram pološke (plodišni db) i nema problema. Taj prostor do donje letvice je potreban.
Svi mi govore da žičim vertikalno, ali ja sam tvrdoglav iz razloga što Vojo predlaže horizontalno žičenje.
Znači Vi predlažete ''vertikalno'' žičenje ali na koso sa 5 rupa gore i 3 dolje?
Zašto je potreban taj prostor do donje letvice kao prazan? Ako se dobro sjećam tu na forumu sam čitao da ima 6 mm prostora ispod te donje letvice na gornjem nastavku do gornje površine satonoše na donjem nastavku.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #47 poslato: Septembar 14, 2015, 21:08:54 »
Ram rodne voje je mali i nije problem učvrstiti satnu osnovu. Ja sam ramove na alpskim "žičio" i štapićima od roštilja. Malo je teže namestiti satnu osnovu ali je daleko čvršće nego sa žicom. Na kraju krajeva probaj više načina pa vidi i sam šta ti odgovara.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #48 poslato: Septembar 16, 2015, 14:56:13 »
Hvala Miroslave. Na žalost imam samo 2 košnice i probavanje mi je ''skupo''. Nadao sam se da je ta tema apsolvirana, ali očigledno nije.
Može li netko odgovoriti za RV košnicu i moje pitanje o neizgradnji saća do kraja sa donje strane?

Van mreže Josip Kollert

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Daruvar
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #49 poslato: Septembar 16, 2015, 19:26:49 »
Pozdrav
Evo mojeg pocetnickog misljenja. Uzeo sam dva roja 5.5. i kasnije podijelio, tako da sad imam cetiri drustva.
Meni se to nije desavalo, lijepile i gradile su sace do donje letvice.
Mozda si im dao previse satnih od jednom pa su gradile drugdije.
Misljenja sam da kad nemaju satnih za gradjenje onda dogradjuju i sire sace.
Mislim da ce to nagodinu u jacoj pasi sve popraviti a osobito u medistu.
Pisem sa moba pa nema kvacica i sl.
Lijep pozdrav svima iz Daruvara

Van mreže Ivica Kralj

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac, 124 mnv
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #50 poslato: Januar 13, 2017, 09:10:00 »
Pozdrav svima. Planiram se baviti pčelarstvom od ove godine i kupio sam 4 košnice. Kupio sam najprije 2 LR a onda sam otkrio RV košnicu, pa sam kupio i 2 RV-ejke. Mislim da ću zapčelariti sa obje  pa  ću viditi razliku.
 Sad, jedan kolega me je savjetovao da satne osnove ne utapam do satonoše već do donje letvice a pčele će već zalijepiti satnu osnovu za satonošu i tako će to biti čvršće. Molio bih iskusne pčelare za njihovo mišljenje o ovome. Unaprijed hvala.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #51 poslato: Januar 13, 2017, 11:40:51 »
Zdravo svima,

Utapanje od donje letvice nikako po mojem mišljenju.
Pčele uglavnom grade odozgo prema dolje pa će tako prije povezati satnu osnovu sa satonošom ako se satna osnova utopi do satonoše. Ne zove se bez razloga gornja letvica "satonoša". Ona nosi satnu osnovu i sav teret meda, voska, legla, polena i pčela. Mislim da se SO radi manja sa namjerom da se izbjegne deformacija satne osnove uslijed promjena temperature. Taj razmak je valjda dilatacioni prostor koji omogućava širenje SO.
Naknadno će pčele i taj prostor popuniti voskom tj. saćem ali tada su ćelije u gornoj zoni SO već izgrađene pa je saće ukrućeno i neće se lako deformisati uslijed dilatacije.

E sad pitanje je bilo zašto ne grade do kraja.
Ima iskusnijih koji će bolje znati ali mislim da pčele uglavnom racionalno iskorištavaju sav prostor u košnici tako da razlog može biti da imaju previše prostora gledano po snazi društva ili im se kako je neko već rekao dodaje više SO nego što one mogu da izgrade pa uglavnom rade na SO i ne stižu da povuku vosak u praznine ispod. Ne žuriti sa dodavanjem SO i ne dodavati ih previše od jednom. Pratiti razvoj situacije i dodavati SO prema potrebama i mogućnostima društva da iste kvalitetno izgradi.
Mislim da nije problem u dimenzijama SO jer da je tako onda pčele nikako nebi gradile saće gdje nema SO a znamo da ljudi stavljaju samo trakice od 2cm ili čak liniju voska i pčele izgrade pune okvire.

Kako je ovo moje prvo javljanje u ovoj gdini koristim priliku da svima poželim puno sreće, zdravlja i uspjeha u Novoj 2017. g.

Pozdrav.

Van mreže Ivica Kralj

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac, 124 mnv
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #52 poslato: Januar 13, 2017, 12:37:08 »
Hvala Bojane na brzom odgovoru. Čini mi se Vaša logika logičnija. Već sam  nešto satnih osnova utopio od  donje letvice al nema veze, bar ću iz prve ruke vidjeti razliku. Svakako ću paziti da ih ne preopteretim sa previše SO odjednom pa se nadam će to one popraviti.
  Lijep pozdrav..

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #53 poslato: Januar 13, 2017, 12:41:33 »
Slažem se s Bojanom. Ja svoje SO stavljam u utor na donjoj strani satonoše i na taj način dobijem ravnu satnu osnovu. Vertikalno žičim LR sa 6 žica i kad je dobra paša izgrade ju do donje letvice, kad je slaba onda mrljaju po cjeloj SO. Kada dodaješ SO po velikim vrućinama (suncokret) i staviš ih dosta da ih ne mogu brzo izgraditi satna osnova se zna dosta deformirati tako da ne dobiješ ni lijepo izgrađeno saće

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #54 poslato: Mart 06, 2017, 12:03:59 »
Eto stiglo je opet vrijeme žičenja ramova.
Možda su oni vrijedni taj posao već obavili ali ja ne spadam u te očigledno. :)

E sada na fonu te moje "lenjosti" ja uvjek tražim neke lakše načine da obavim neke zadatke pa sam njuškajući po internetu naišao na neka zanimljiva tehnička rješenja na ovu temu.

Ranije sam postavio slike bušilice koju sam pravio za LR ramove u ovoj temi
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2234.msg45262#msg45262

Sada sam tu istu bušilicu malo prilagodio i mogu da na njoj bušim RV ramove.
Tako sam se riješio dosadnog bušenja i utiskvanja nitni. Jako brzo i precizno u čas posla.

E sada, šta da radm sa žičenjem pitam se ja? Nema druge nego sjedi i zapni. :)

Tražeći po netu našao sam da Grci imaju neka zanimljiva pomagala. Grčki ne divanim naravno ali srećom svaki video govori sam za sebe pa možda i neki od vas dobiju ideje kako sebi da olakšaju i ubrzaju posao. Možda je već negdje i objavljeno ali nema veze da se podsjetimo.






Ta dva su zanimljivi ali ovaj treći mi je još interesantniji.


Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #55 poslato: Mart 22, 2018, 17:54:05 »
Kod horizontalnog užičavanja RV rama, jel' bi ovako trebao da izgleda raspored: prva rupa 2cm od satonoše, treća 3cm od donje letvice i druga naravno izmedju te dve?

Da koristim prohromsku ili pocinkovanu žicu?

I od kada nije prerano da užičavam i stavljam SO, ako će isti u košnicu krajem maja?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #56 poslato: Mart 22, 2018, 19:14:36 »
Kupi sada SO, da malo odleze i izgubi se jak miris iz njih, pocetkom maja uzicaj i utopi satne, za po jedan nstavak ili po 10 kom i kasnije kako grade tako spremaj za sledece nastavke.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #57 poslato: Jun 06, 2018, 20:38:44 »
Nisam zadovoljan kako je žica zategnuta, da li vredi preći ručnim zatezačom preko žica?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #58 poslato: Jun 06, 2018, 20:40:03 »
Sa ovim...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #59 poslato: Jun 06, 2018, 22:27:40 »
Svakako da vrijedi.
Ja obično zatežem žice da sviraju kao gitara a kada su malo opuštenije prođem sa tim "sokoćalom" svaku žicu i stvar je mnogo bolja.  ;)