Autor Tema: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?  (Pročitano 12077 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« poslato: Maj 22, 2013, 13:30:04 »
Molim savjet, bagrem je gotov, ali imam još dosta livade i u 7 mjesecu mi dolazi jak kesten. maticu smo ograničili MR na prvom nastavku, bagrem nije bio prejak pa nećemo vrcati još nekih 20 dana da iskoristim i ostatak livade. što onda nakon vrcanja? s obzirom da očekujem vrcanje i kestena dali ostavljam sve vrijeme MR iznad prvog nastavka, treba li i koliko često matici dodavati prazne okvire ili ona nese samo u one koji su u tom prvom nastavku, bez dodavanja novih?
iznad prvog nastavka i MR imamo po još tri nastavka negdje samo RV negdje kombinacija ERV i RV, proljetni razvoj je bio dobar pa je sve krcato pčelama.

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #1 poslato: Maj 24, 2013, 08:47:01 »
zar nema nitko sa nekim savjetom?

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #2 poslato: Maj 24, 2013, 09:14:24 »
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=66.0
pročitajte ovu temu imate napisano sve

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #3 poslato: Maj 24, 2013, 09:51:23 »
Ne mora biti rešetka na samo jednom nastavku. Niste napisali mesto na kojem su pčele (nije isto biti negde u posavini ili u Dalmaciji). Bitno je zbog količine polena, koji pčele unose. Npr. po umereno prohladnom vremenu je slabije medenje bagremca ali pčele unose jako puno polena. Tako da plodište bude pretrpano polenom i nema mesta za novo leglo. Tako društva odu u rojevi nagon.


Što se tiče postavljanja (i dugotrajnijeg držanja) matične rešetke na jednom telu, to zavisi od vas. Zavisi šta i kako radite. Ako možete češće podizati leglo iznad rešetke, imaćete manje problema sa smanjenjem količine legla. Ne zaboravite da je plodište RV košnice manje od npr. LR košnice. To znači da treba češće podizati leglo. Ja bih neko vreme uklonio rešetku. Kasnije postavljanje rešetke nije toliko problematično. Rešetka se postavi i nakon par dana proveri gde je matica proverom ima li jaja u ćelijama. Ovo se može zaključiti i pogledom na samo jedan ram, ponekada. Ako pogledate par ramova sa leglom i bez pažljivog pregleda se može zaključiti ima li matice u tom nastavku. Pčele "isušuju" ćelije u predelu legla, odnosno uklanjaju nektar odatle ako paša nije burna, tako da taj deo rama izgleda kao da je suv (zato sam i napisao "isušuju"). Tamo gde nema matice, prostor legla popunjavaju nektarom ili medom. Ako je iznad rešetke, više volim da je potražim nego da istresam pčele. U drugom nastavku se lako nađe matica. Pri tome bih podigao donji nastavak iznad rešetke. Tu nema venaca sa medom, ima legla i pčele rado skladište med iznad tog legla. Mada ne mora postojati ta izmena mesta nastavaka, jer je košnica RV sa telima umerene veličine i pčele lako koriste sav prostor.

Rešetka bi trebala biti samo na jednom nastavku. Ali treba biti oprezan. Kesten isto daje puno polena i moguće je da će trebati intervencija u stvaranju prostora za leglo. Ovo ne zavisi samo od tipa košnice, već od vremenskih uslova i onoga što pčele više unose (polen ili nektar).

Toliko, za sada na brzinu napisanog i ako ima pitanja, možemo nastaviti.


PS
Mislim da vam je to malo prostora, ako su društva dobro ojačala, kako kažete. Trebalo bi tu više nastavaka ili napraviti neki roj. Šteta bi bilo da se pčele izroje i rojevi odu negde.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #4 poslato: Maj 24, 2013, 12:03:51 »
zbunilo me to što sam ovdje na forumu pročitala pa sigurno 80% tema i rasprava, pa ima autora koji kažu da do 09. mj ne treba uopće gledati niti dirati prvi nastavak sa plodištem. nekako mi logika govori da bi trebalo svako toliko ipak podiči 2-3 okvira poklopljenog legla u drugi nastavak i dodati matici satnih osnova ili izgrađenih praznih okvira za održavanje zajednice. meni se čini da joj možda nije dovoljno da cijelo vrijeme leže u samo jednom nastavku. i opet brine me taj kesten.....ako ja izvrcam med oko 15.06. a kesten mi dolazi u 07 mjesecu, trebam li nekako pripremiti društva za kesten ili je dovoljno što će imati izvrcanih praznih nastavaka i okvira?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #5 poslato: Maj 24, 2013, 12:44:18 »
Pre svega, moram vam napomenuti da ja ne pčelarim RV košnicom. Uzimam u obzir uslove u kojima se pčelari i ponašanje pčela u određenim uslovima i u određenom prostoru. Ima godina kada bi moglo biti dovoljno jedno plodište. Može biti dovoljno i ako je matica jedva prosečna. Ja smatram da jedno plodište nije dovoljno. Pisao sam da je ponekada (u povoljnim uslovima) samo jedan dan zahlađenja razlog da društva uđu u rojevi nagon. Kod mene prošle godine je pretrpanost (time i obilna ishrana svih pčela) polenom bagremca držala u stalnom rojevom nagonu i društva koja nemaju matičnu rešetku, a plodište je bilo LR+polumedište. Jedino je odvajanje roja (i to pozamašnog) moglo pomoći. Takvi su bili pašni uslovi. Ove godine su pčele puno radile na voću, zatim na bagremu i nema rojevog nagona (za sada).

Bolje je odvojiti roj, koji se kasnije može pridružiti osnovnoj zajednici u kasnijem medoberu, kada je prirodno manje izražen rojevi nagon. Ako ne grešim kroz vaš grad protiču 4 reke (video na Vikipediji :D). Ima li kod vas bagremca? I da društvo ne uđe u rojevi nagon kada se plodišni prostor pretrpa polenom, društvo bi se sporije razvijalo za naredni period ili pašu.

I ja u polumedištu visine 162 mm svedem maticu samo na taj prostor (ako postignem), ali kada selim na suncokret. I dalje mi nije bitno da pomeram rešetku, a sklanjam ih kada stignem (ponekada i u oktobru). Ne treba zaboraviti da u dobroj suncokretovoj paši pčele ionako „zaustave“ svaku maticu u zanošenju. Tako da nema posledica. Ali sada ih može biti. I zato mislim da treba uticati na društvo, ili povremenim dodavanjem praznih ramova u plodište ili privremenim sklanjanjem matične rešetke. Prazne ramove ima smisla dodati na vreme. Ako društvo već uđe u rojevi nagon, može se desiti da ih ne koristi za leglo. Na suncokretu je unos polena vrlo slab, ako dobro medi. Tada pčele oslobode vrlo lako prostor matici. Pretrpanost polenom je trajnija blokada i o ovome treba voditi računa.

Satne osnove u plodište dodajete samo ako društvo nije već u rojevom nagonu. Ako jeste, neće ih graditi i društvo će se izrojiti.

Ovo o čemu govorimo je priprema za pašu kestena. S obzirom da ovu pašu poznajem samo teoretski, ne mogu vam reći treba li se staviti rešetka ili ne u samoj paši. Ako je stavljate, onda je to obavezno na prvom nastavku. Ali u slučaju unosa previše polena, i tada se mora preuređivati prostor plodišta (podizanje okvira sa polenom, a dodavanje praznih u plodište). Možda bude postojala samo potreba da se društva prihrane u slučaju lošeg vremena.

I morate paziti, da ako održite pčele snažnima, da može zatrebati puno više prostora na paši (nadamo se dobroj). Inače, mogu vam društva oslabiti i ući u zimu slaba, ako zakasnite sa oslobađanjem prostora (vrcanje i dodavanje ramova za leglo). Postoji izraz „samoubistvo pčelinje zajednice“ totalnom blokadom prostora (kada pčele napune plodište medom i poklope taj med i uz to popunjavaju prostor i polenom). Tada je procentualna zaraženost varoom prevelika i lako se izgube društva.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #6 poslato: Maj 24, 2013, 18:46:06 »
...Pčele uklanjaju nektar oko legla, ako paša nije burna, tako da taj deo rama izgleda kao da je suv...
Ово је одлично запажање. Израз "исушивање" са горњом дефиницијом додаћу у Пчеларски појмовник.

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #7 poslato: Maj 25, 2013, 11:51:28 »
Vezano za ovu temu moje iskustvo par godina sam stavio matićnu i ne dirao sve su mi se košnice izrojile prije il za vrijeme bagrema,ove godine svakih osam dana vadim dva okvira zatvorenog legla i stavljam po dvije satne u plodište,.Pošto nisam vrcao proljetni med sa ovim sad bagremovim imam po dva puna nastavka poklopljenog meda,ispod toga još po 1 ili 2 poluprazna ili prazna nastavka za medište ,matićna rešetka pa plodište.Nisam vrcao jer se nadam da će mi bagremac dati tamniju boju meda jer mi kupac hoće tamni med.Pitao bi jel ta kolićina meda možda smanjuje skupljanje nektara kod pčela pošto u košnicama imaju oko 35 kg meda .

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #8 poslato: Maj 25, 2013, 23:18:05 »
Može se reći da smanjuje. Ali ne zato što se radi o tolikoj količini meda u u košnicama, već zato što su se pčele izradile donoseći taj med. Kada ne bi imao slobodnog prostora za uneseni nektar, to bi imalo uticaja na unos nektara. Pčele bi popunile raspoloživi prostor i nakon toga u bradu na leto, dok ne naprave malo mesta. Tehnikom pčelarenja se može uticati da se nastavi unos, ako ima raspoloživog prostora.

Kada se radi sa dvojnim društvima, može se nastaviti dobar unos nektara, s obzirom da imaš još prostora na raspolaganju. Pod uslovom da vreme posluži (ali mislim da to ne treba posebno naglašavati-uticaj vremenskih uslova se uvek podrazumeva).

Mada se može desiti i da pčele neće više da skladište med iako je taj polunastavak podbačen. Upravo zbog slabljenja društva usled ranijih paša. Mogu unositi nektar samo u plodište, ako to nije neko jako medenje. Može se videti i da u ramovima tih podbačenih polumedišta ima „meda“ u ramovima. Ali ga bude samo u fazi prerade i kasnije ga premeste u plodište ili ako još ima mesta u te nastavke iznad (mada se ovo ne dešava, jer pčele ne vole baš da dodaju novi med u taj, da kažemo stariji ako uz to još imaju mesta i u plodištu). Može se desiti i da pojačavaju vence u plodištu (i uglavnom se dešava), a da dodati prostor ostaje praktično neupotrebljen.

Ipak sve zavisi od snage društava. Ali i od tipa košnice. Ranije sam čitao poruke nekih majstora, koji kratko (i kako ja ponekada kažem: kratko ali netačno) ’ladno saopšte kako tip košnice nema uticaja. Košnice manjih tela ne omogućavaju pčelama da taj med prenose u plodište. Jednostavno, društvo to ne dozvoljava, jer pravi prostor matici za leglo (reč je o obnovi društva nakon jačih paša i kada se unos sa druge paše nastavi – kao što je slučaj o kojem je reč). DB 12 npr. ima toliko plodište, da pčele imaju mesta da skladište prilično meda. Često se taj med ne može vrcati zbog različitih razloga. Npr. kod mene i u LR plodištima ima puno suncokreta u bočnim ramovima. Zatim, može biti i prilično sirupa „zarobljenog“ u poklopljenom medu. Ali ima majstora koji vrcaju i leglo, pa zašto ne bi vrcali i ovakav med. Naravno, nećemo o nečasnim radnjama.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #9 poslato: Maj 26, 2013, 06:53:43 »
kratko (i kako ja ponekada kažem: kratko ali netačno)
мислиш: "кратко, јасно и без смисла"

Имам питање: читао сам да је боље да пчеле конзумирају свеж мед а не прошлогодишњи. Како га најлакше обновити у плодишту?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #10 poslato: Maj 27, 2013, 09:45:43 »
kratko (i kako ja ponekada kažem: kratko ali netačno)
мислиш: "кратко, јасно и без смисла"

Pa nije baš bez smisla. Na osnovu poruka, koje po svojim obeležjima i značaju pre spadaju u spam, stiče se „zvanje“ i „ugled“. K po k - bunda, što bi rekle pivopije ispred prodavnice.

Имам питање: читао сам да је боље да пчеле конзумирају свеж мед а не прошлогодишњи. Како га најлакше обновити у плодишту?

Ne znam ima li nekih ispitivanja koja to potvrđuju ili je to neko pisao kao svoje zapažanje. Čak mislim da bi bilo vrlo teško to pratiti i ne znam na koji način bi se utvrdilo koji med je bolji za pčele: stari (prošlogodišnji) ili novi. Zato što puno toga u životu pčela zavisi od polena (količine i pre svega raznovrsnosti).

Ako je to što si čitao pisano na osnovu zapažanja onda to zapažanje može biti pogrešno. Reč je o štedljivosti pčela. Pčele neće otklapati stari med ako ima novog (ako ima paše i unosa nektara). Otklapaće i trošiti ono što im se nađe „na putu“ širenja legla. I to rade postupno i u skladu sa unosom nektara. Više će trošiti i otklapati starog meda pri slabom unosu, što je i normalno, jer su potrebe društva (potrošnja) veće.

Tako da stvarno može biti i pogrešan utisak da pčela radije troši novi med.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #11 poslato: Jun 18, 2013, 10:29:35 »
Molio bih gospodina Voju da da svoj komentar na ovu temu

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #12 poslato: Jun 19, 2013, 15:58:12 »
Molio bih gospodina Voju da da svoj komentar na ovu temu
A i redno je...

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: do kada ograničavati maticu na jednom nastavku MR-om?
« Odgovor #13 poslato: Jun 19, 2013, 20:44:35 »
kratko (i kako ja ponekada kažem: kratko ali netačno)
мислиш: "кратко, јасно и без смисла"

Имам питање: читао сам да је боље да пчеле конзумирају свеж мед а не прошлогодишњи. Како га најлакше обновити у плодишту?

Mislim da ova tvrdnja ima veze sa prisustvom HMF-a u medu i povećanjem vrednosti HMF-a u medu, tokom vremena. Med, čak i u košnici nekad trpi povišenu temperaturu (npr srozavanje saća) koja takođe utiče na povećanje HMF-a, pa uz starost meda, pogotovo ako u njemu ima i šećera, možda može doći do povećanih vrednosti HMF-a koje su opasne po pčele.