Autor Tema: Pčelinjak Šugić  (Pročitano 61104 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Pčelinjak Šugić
« poslato: Jun 17, 2014, 17:14:18 »
Drage kolege pčelari,pošto sam u nedelju naselio  svojih 10 RV nukleusa vreme je da vam predstavim i svoj pčelinjak.Pčelinjak se nalazi u dvorištu porodične kuće u Kikindi.

Van mreže Vladan Nešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
  • Nema veće mudrosti nego ćutanjem reci sve
  • Lokacija pčelinjaka: Kolari 94m.nv
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #1 poslato: Jun 17, 2014, 17:47:52 »
Lepo ukompovane boje kosnica sa okolinom.Veoma lep pcelinjak.Svako dobro i pozdrav :)
Za nekoga je rad strašno jednostavan a za nekoga jednostavno strašan

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #2 poslato: Jun 17, 2014, 19:24:01 »
Свака част колега. Врло уредно и педантно.
Нека је са срећом и медно.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #3 poslato: Jun 18, 2014, 00:16:27 »
Браво Мирославе!
Желим ти срећан почетак пријатељу...

Поздрав за комшије...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #4 poslato: Jun 18, 2014, 09:18:48 »
 
 
                   Ove slike pcelinjaka podsecaju na razglednicu. Ne zna se sta je pedantnije i lepse sredjeno - travnjak , postolja,kosnice. Ipak bi rekao da je sve skupa perfektno ukomponavano. Bice tu milina raditi. Srecno i medno za pcelinjak Sugic.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #5 poslato: Jun 18, 2014, 11:00:50 »
Колега Мирославе,
Нека ти је срећно и берићетно. Пчелињак ти је прелеп!
Поздрав из Мале Моштанице

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #6 poslato: Jun 18, 2014, 20:23:21 »
Kolega , ljepsi travnjak kod tebe nego u brazilu
pcelinjak je kao sa razglednice
super je
pozzz iz Brckog

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #7 poslato: Jun 18, 2014, 20:43:07 »
Hvala vam drugari na lepim rečima,trudio sam se da pčelinjak bude lep i funkcionalan.Danas dva dana posle dodavanja ramova sa SO izvršio pregled.Grade saće.Svaki dan hranim sa po pola litre sirupa 1:1,sve odnesu.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #8 poslato: Jun 23, 2014, 17:02:30 »
Kolege,i pored mog truda da im napravim lepa postolja za pojilice i da im ih približim košnici za proteklih sedam dana ni jedna pčela nije sletela na pojilicu sa vodom.Počele su da posećuju česmu u blizini kuće iz koje se posle korišćenja izlije samo koja kap,i baš natih nekoliko kapi navale.Onda sam im postavio ove viseće sa teglama i krpom i odmah su navalile na njih.Te krpe čak i nisu jako mokre,vlažne su u obliku malo rose,ali to im izgleda prija,čuo sam da pčela obožava rosu.Pošto se ovi plastični baloni na pojilicama koje su na travi od vakuma svi iskrive a još ih ni ne posećuju verovatno ću ih izbaciti sa pčelinjaka.   Pozdrav iz Kikinde.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #9 poslato: Jun 24, 2014, 08:21:51 »
                   Miroslave ovo sto si nam pokazao je prelepo.Pravi raj i za tebe i za pcele.
Vrlo pedantan pcelinjak. Svaka cast.


                                 Pozdrav od Voje i medno.


Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #10 poslato: Jun 25, 2014, 18:47:19 »
Ево, коначно дођох до мало времена да бацим поглед на форум, кад имам шта и да видим. Лепо урађено, свака част. Посебно ми се допало означавање кошница бројевима на поклопцу. Надам се да се нећеш љутити ако прихватим ову твоју идеју, пошто ме јако мрзи да куцам бројве на наставке док су пчеле у њима. :)

Ја код себе имам такве појилице и врло сам задовољан њима. Пошто ти пчеле вуку саће, не би било лоше да им даш једну или две додатне такве појилице са мало соли у води. Својим пчелама дајем 2,5 промила односно 0,25% соли у води (то дође 25 грама на 10 литара воде или приближно 5 грама на теглу од 3 литре воде - једна кафена кашичица соли) и на њих кидишу као луде када граде саће. Бар је било тако овог пролећа.

Поздрав и медно ти било.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #11 poslato: Jun 25, 2014, 21:15:00 »
Hvala vam na lepim rečima,srećno i medno i vama i svim članovima ovog našeg foruma.Vojo,što bi rekao naš profesor:san svakog pčelinjaka je da bude natkriven ::) ::) ::) (ne znam da li sam baš tačno citirao)e pa moj će biti natkriven vinovom lozom(samo još malo da ojača)ja bih dodao tim rečima :i da bude uredan i pokošen. :D :D :D                                                                                                              Nikola:slučajno sam pogodio pa sam u one gornje tegle sipao po kašikicu kuhinjske soli,ali one više posećuju one sa čistom vodom.Pojilice sa balonima koje su na zemlji sam izbacio pošto za desetak dana ni jedna pčela nije sletela na njih,samo pojim komšijske mačke.Za pet dana su izgradile dve dodate SO i matica ih je zalegla pa sam šesti dan dodao još dva rama sa SO.Kako su Nikola njihovi vršnjaci koji su kod tebe,kako oni napreduju.                                                                                             Pozdrav svima iz Kikinde....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #12 poslato: Avgust 02, 2014, 20:46:15 »
Posle dužeg vremena evo nađoh malo vremena da podelim iskustva sa vama.Uz dodavanje ramova sa SO pokraj legla pčele su do 02.07 izgradile sve dodate osnove i matice su proširile leglo na po 7 ,u nekima i 6 ramova.I tog 02.07 dodajem drugi nastavak.Iz prvog dižem tri sa leglom gore i uz njih dodajem po dve osnove sastrane(po onom Vojinom uputstvu),posle 6-7 dana pošto su ih izgradile dodajem još tri osnove pored legla.I sve to tako fino ide dok 18.07 ne otvorih košnice i imam šta da vidim.Na svim ramovima sa leglom ogromne medne kape već većinom poklopljene koje pčele proširuju i na mesto izašlog legle tako da je maticama ostalo skoro nimalo mesta za leglo.Svih dvadeset ramova krcati medom....E šta ću sad...zovi Voju,Voja u gužvi,na brzinu mi daje savet....i tako 19.07 traži maticu,ograniči je u prvi nastavak,iz prvog vadim pet ramova sa medom dižem u novi drugi a bivši drugi dižem na treće mesto.U prvi umesto onih 5 sa medom dodajem po dve SO pored legla i jednu u sredinu(od tih pet matice su uspele da zalegu samo tri,ostale dve su pčele napunile bistrim nektarom)pored onih pet dignuti u sadašnji drugi stavljam ped SO,mada nisam bio siguran stavljam ih sa strane onih pet(nisam stigao da pitam a bilo me posle sramota da "davim"čoveka)mada vidim da slabije grade te u drugom nastavku.One u prvom su uradile za nekoliko dana.Sve je sad lako pisati ali te noći nisam mogao da spavam,ko će sad među onoliko hiljada pčela naći maticu a da je nikad uživo nisam ni video.I tako "zasučem"ja rukave(lažem stavio sam i rukavice)i udri,ram po ram i za jedan dan je sav posao bio obavljen.Tako su sad treći nastavci većinom već poklopljeni medom u drugom oni središni poklopljeni napunjeno i ono saće gde je u međuvremenu izašlo leglo i u prvom pet ,šest u nekim i sedam ramova sa leglom sa bogatim mednim kapama.Da zaboravih da kažem,u 9.koja je u početku bila najjača posle dve nedelje ustanovim da 4-5 dana posle prethodnog pregleda nemam pologenih jaja i da na 4.ramu imam otvorene matičnjake.Verovatno zbog greške pčelara je došlo do gnječenja matice...Zovi profesora...nista ne diraj i pusti je.......dobićeš mlado leglo u drugu nedelju....u drugu nedelju otvorih košnicu kad ono legla veličine kokošijeg jajeta a svi ostali ramovi puni meda.Proširih i nju i već za dva dana izgrađeni novo dodani ramovi i matica zalegla jedan,ali onaj gornji pored ona tri dignuta iz prvog nastavka.Pre neki dan kad sam je otvorio ustanovio sam da je leglo na pet ramova u gornjem a u donje pun meda.Spustio sam ramove sa leglom dole a one sa medom digao gore.Ne znam da li sam to ispravno uradio.I dalje pčelice lete u pravcu atara,polen i med unosa(vidim na nekom parcelama se još žuti)i sve izgleda dobro.01.08 sam počeo da ih tretiram sa Brstivarom i  današnjom kontrolom videh u proseku 4-5 otpalih u jednoj 2.da li je još rano za opadanje ili ih nije mnogo ni bilo.Nakapavao sam 8 kapi na po pola listića.Planiram 7 tretmana na svaka 3 dana pa će mo videti.........Pozdrav iz Kikinde i medno i berićetno vam bilo....

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #13 poslato: Avgust 02, 2014, 23:04:38 »
Svaka cast Miroslave
Pozdrav iz Sanada ,medno

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #14 poslato: Avgust 02, 2014, 23:30:50 »
Свака част колега Мирославе!
Што се тиче Брстивара, само напред. Боље је 10 капи и на два дана третман. Тако уништиш сву вароу.
Поздрав и медно и на даље!  :)