Autor Tema: Pčelarenje bez satne osnove  (Pročitano 32357 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže igor slavić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ilača
Pčelarenje bez satne osnove
« poslato: Januar 09, 2016, 12:55:31 »
Poštovani, jedno malo pitanjce...bio bih zahvalan na pomoći  :)
Pripremam za proljeće 50 RV rojevih društava...100 sanduka za ovu godinu je pripremljeno, kao i ostalo osim satnih osnova koje su dosta skupe. Nešto imam od prošle godine ali ne dovoljno. e sad... pitanje je mogu li ja kad uhvatim roj, roj ubaciti u jedan nastavak sa 10 praznih ramova, ne uvoskanih samo ožicanih...
Čitam po netu da netko je za to i da se može...drugi to nikad više ne bi radili imaju loše iskustvo sa ljepljenjem i spajanjem saća... znači, hoće li roj izgraditi saće i ima li kakvih caka kod ovakvog načina. Ima li netko iskustva sa ovakvim načinom rada da kaže kako se njemu pokazalo..
Hvala! pozzz :)

Van mreže igor slavić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ilača
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #1 poslato: Januar 09, 2016, 17:54:10 »
 ;D

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #2 poslato: Januar 09, 2016, 18:26:30 »
Igore,ako ubaciš sve prazne ramove gradiće ukoso i kako njima odgovara.Tako da tu ideju odbaci.Ja sam probao da stavim između dva sa  SO jedan prazan i sva tri su dobro izgradile.Mislim da kad bi stavio svaki drugi prazan između njih ramove sa osnovama da bi tako uspelo.Ram bez satne osnove malo sporije rade ali najbolje urade kad ima samo parče osnove od 3 cm zalepljene gore do prve žice.Takav su mi najbrže i najlepše uradile.Prošle godine sam koristio prazne ramove sa dva štapica vertikalno postavljena i na gornjoj satonoši tračicom voska nanetom sa špricem.Gradile su različito....verovatno u zavisnosti od položaja...a mislim da ću ove godine probati sa normalno užičanim ramom bez satne osnove sa trakom satne do prve žice...tako mi se najviše dopadalo prošle godine...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #3 poslato: Januar 09, 2016, 18:31:54 »
Nisam ti kažao da sam primetio da kada im se doda ovakav ram sa dva štapića da onda počnu da grade odozgo tri jezička koje šire i spuštaju i na njihovim sastavima se pojavljuju prelazne ćelije nepravilnog oblika...ne na svim ....a na onim sa žicama i trakom so su svećelije idealne...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #4 poslato: Januar 09, 2016, 18:50:54 »
Miroslave koje su po tebi prednosti drvenih štapića u odnosu na inox žicu?

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #5 poslato: Januar 09, 2016, 22:11:37 »
Anto,nikakve.Bolje su mi se pokazali ramovi sa inox žicom.Kod njih pčele kreću sa izgradnjom od sredine gornje satonoše i spuštaju i šire saće,ravnomerno, na dole i sastrane.Kod ramova sa štapicima kao što sam pisao dolazi na sastavima tri dela saća do pojave nepravilnih ćelija...i na nekim ramovima oko štapića ne završavaju saće,tako da više neću koristiti takve ramove sa štapićima nego isključivo ramove užičene sa tri reda žice.Samo ću im naneti traku voska sa špricem...videću na proleće kako će takve ramove graditi.. 

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #6 poslato: Januar 09, 2016, 22:54:46 »
Ja imam puno ramova bez so. Probao sam sve varijante, goli ramovi sa trakom na satonoši, sa stapićima i sa žicom. Najbolje mi se pokazalo sa žicom  i to vertikalno u obliku slova "M". Utisnem dve trakice na satonoši široke dva cm i duge tri četri. Stavim i trakicu na donju letvicu rama tako popune ceo ram. Najbolje izvlače prirodni rojevi. Nije greh staviti dva tri rama sa satnom osnovom da bi pravilnije gradile a kasnije ih izbaciti. Nije lako al isplati se. Ćelije su građene po meri pčele što je po meni veoma bitno. Nema rezidua iz satnih osnova. Ko prihvata Brndinu i Vojinu teoriju i praksu o ne menjanju saća miran je sa takvim ramom više od decenije! Takav ram zlata vredi.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže darko savic djuka

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Celinac
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #7 poslato: Januar 10, 2016, 10:15:56 »
Drage kolege,tema je odlicna,odavno me ovo zanimalo i od ove godine hocu da ubacujem ramove bez SO,kako vidim uzican ram je idealno resenje,meni prihvatljivo.Sta mene zanima,te ramove sto izgrade koliko ima celija radilickog a koliko trutovskog saca naravno u procentima.Dali ubacujete u plodiste ili samo u mediste,sve moram znati da znam kako cu ja poceti.I jos jedno pitanje,dali ste te ramove vrcali i kako su se pokazali,dali pucaju.lp

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #8 poslato: Januar 10, 2016, 14:19:54 »
Koliko će vući trutovskih ćelija zavisi od više faktora. Tek naseljen roj će povući neznatan broj trutovskih ćelija dok u vreme prolećnog razvoja vuku puno. Što se tiče čvrstine takvi ramovi su čvršći nego oni sa satnim osnovama.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Predrag Jovanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Petka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #9 poslato: Januar 11, 2016, 21:12:36 »
Ova tema me podstakla da uradim sledece:uselio bi paketni roj u rv nastavak gde bi svi ramovi imali horizontalnu traku od satne osnove,širine 3cm./do prve žice/celom dižinom rama uz satonošu.Ramovi će biti standardno ožičani sa tri reda žice.
Pitanje glasi:Da li će paketni roj izgraditi ramove kao da su sa celim satnim osnovama?
                     Da li ovaj postupak usporava razvoj paketnog roja?

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #10 poslato: Januar 12, 2016, 14:33:51 »
Predraže,neće dobro izgraditi.Sa obe strane takvog rama mora da ima ili ram sa izgrađenim saćem ili sa satnom osnovom.Znači svaki drugi može da bude takav.A kad ih izgrade onda možeš da izvadiš te sa satnom i staviš na njihovo mesto opet prazan ram.Ja sam roju dao takve prazne ramove sa trakicom satne do prve žice i dobro su izgradile.A kod društava čini mi se da malo sporije grade takve u odnosu na one sa s.o.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #11 poslato: Januar 12, 2016, 15:41:22 »
Ja sam prošle godine tako radio u polunastavcima (puni-prazni-puni-prazni) problem je što su mi u jakoj paši one izgrađene izgradili još više tako da su ušli u profil ovih neizgrađenih, pa ti sad budi pametan ??

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #12 poslato: Januar 12, 2016, 17:45:07 »
Isto mi se dešavalo i kod dodavanja rama sa satnom osnovom u jakoj paši.Ono izgrađeno saće su proširivale,punile medom i zatvarale.Ulazile su podosta u profil ovih sa S.O.
Verovatno im je u jakoj paši lakše a i brže da prošire već postojeće ćelije i napune ih nego da grade nove...Imao sam kod zazimljavanja nekoliko takvih ramova sa proširenim delovima saća i na proleće su ih sve "ispeglale"i nije se poznavalo koji su...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #13 poslato: Januar 12, 2016, 18:37:02 »
Ja sam svoje isjekao za med u saću...

Van mreže Predrag Jovanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Petka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #14 poslato: Januar 12, 2016, 19:28:26 »
Miroslave,zahvaljujem na korektnoj informaciji!
Rojevima da postavim svaki drugi prazan sa trakom,a društvima ramove sa celom sat.osn. da ih ne usporavam u gradnji.One prazne ramove što rojevi izgrade obeležim da ih ne pamtim.