Autor Tema: Разна питања у вези РВ кошнице  (Pročitano 60779 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Разна питања у вези РВ кошнице
« poslato: Januar 18, 2014, 16:27:16 »
Поштоване колеге,
Питање је за Воју и за све остале колеге који пчеларе са РВ кошницама.
Сведоци смо једне врло не типичне зиме, са веома високим температурама за ово доба године. Оваква зима доноси доста непознаница и искуснијим колегама, а камо ли колегама који су тек почели са пчеларењем РВ.


Питање је следеће:
Када већ имамо овакву, специфичну зиму, да ли сматрате за згодно да отворимо нову тему под неким називом на пример, "Шта радити у условима топлих зима у РВ кошници". Досадашњи ток ове зиме, даје нам прегршт нових ситуација и одговора на постављена питања и неком сличном новом темом, спасили би ове значајне податке и одговоре искуснијих колега које раде са РВ кошницама, да се не изгубе у маси осталих текстова. Мислим да би нека таква, нова тема у оквиру форума о РВ, била јако корисна за све нас и за колеге које ће се тек одлучити за рад са РВ кошницом. Ако сте расположени, изнесите своје мишљење и предлоге.


Молба за Администратора форума.
Поштовани, ако сматрате да је ова тема у којој пишем сувишна у форуму о РВ кошници, без обзира да ли отворили нову тему коју сам предложио или не, после неког времена, слободно обришите ову тему.
Са Поштовањем, Драган


Поздрав свима  :)


Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #1 poslato: Januar 19, 2014, 00:47:22 »
Колега Драгане, не треба ништа посебно радити. Ипак су ноћи доста хладне и пчеле неће покренути легло ако их пчелар својим активностима на то не подстакне.
Потребно је само мало расхладити кошнице проширењем лета и вађењем материјала за утопљавање. наравно не треба да додајемо никакве погаче нити да пчеле прихрањујемо на било какав начин.
У овим топлим данима пчеле пребаце део хране тамо где им је најпотребнија а ми најчешће не требамо ништа да дирамо.

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ranko Mačinkovič

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nožičko i Ilićani opština Srbac
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #2 poslato: Januar 27, 2014, 23:17:07 »
Kолега Драгане мислим да је тема добро дошла за овај јануар, јер по мојим евиденцијама није овако дуго био са овако високим дневним температурама у мом крају. Због тога ја сам тек 15.01.2014.године ставио лимове на поњаче јер сам видио да пчеле носе доста полена и да иду на воду што је знак да у кошницама има легла.
Сад се поставља дилема дали је потребно расхлађивати кошницу како је то написао колега Војо у условима када има легла у кошници а наступају и хладнији дани.
Дакле, шта у оваквим условима радити?

Поздрав свима....

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #3 poslato: Februar 16, 2014, 19:06:30 »
Kolege pcelari ja imam jedno pitanje. Danas sam bio na pcelinjaku i video da su pcele izletale i donosile neki zuti prah kazu da je to divlji dren jer na visini od 900 m nista drugo od drveca i nije cvetalo. izletale su kao u maju mesecu.Posto imam samo jednu rvi 4 db,i u pripremi 2 rv i 2 ev. Otvarao sam i video da su pogace pojeli koje sam stavio pre 20 dana. Pre par dana sam razgovarao sa nekim pcelarima sta da im dodam, neki su mi rekli pogacu neki sirup a ja sam im dodao sirup sa medom. Dali je to dobro ili nij. Pregledao sam ih i nisu imale bas nesto mnogo hrana, a sirup su odnele vrlo brzo svs. Pozdrav iz Vrnjacke Banje.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #4 poslato: Februar 17, 2014, 00:04:03 »
Kolege pcelari ja imam jedno pitanje. Danas sam bio na pcelinjaku i video da su pcele izletale i donosile neki zuti prah kazu da je to divlji dren jer na visini od 900 m nista drugo od drveca i nije cvetalo. izletale su kao u maju mesecu.Posto imam samo jednu rvi 4 db,i u pripremi 2 rv i 2 ev. Otvarao sam i video da su pogace pojeli koje sam stavio pre 20 dana. Pre par dana sam razgovarao sa nekim pcelarima sta da im dodam, neki su mi rekli pogacu neki sirup a ja sam im dodao sirup sa medom. Dali je to dobro ili nij. Pregledao sam ih i nisu imale bas nesto mnogo hrana, a sirup su odnele vrlo brzo svs. Pozdrav iz Vrnjacke Banje.

Kolega Slavoljube, uslučaju nedostatka hrane može se u ovom periodu kada u nekim područjima gde je toplo vreme i gde ima dosta dobar unos polenovog praha, u nekoliko dana dodati po 1 litar gušćeg sirupa. Najbolje bi bila koncentracija 3:2 + Nozevoj. Sirup bi trebalo dodati svaki dan po jedan litar dok se ne obezbedi dovoljna i neophodna količina hrane koja će obezbediti pčelama hranu do kraja marta ili početka aprila meseca kada počinje značajniji unos nektara iz prirode.
Ne sme se dodavati redak sirup i nikako u manjim porcijama od 0,5l.
Prosečno i zdravo društvo sa lakoćom odnosi 1 litar sirupa na dan.
Sirup bi najolje bilo dodavati topao u jutarnjim satima kada se podiže temperatura, da bi ga pčele do većeri mogle odneti.
Dodavanje pogača u ovom periodu a u ove namene nije prihvatljivo jer pčele pogaču znatno sporije prerađuju a i sama pogača tako lagano prerađivana dodatno bi podsticala maticu za zaleganjem pa bi se moglo desiti da pčele sve što prerade potroše na novo leglo.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #5 poslato: Februar 17, 2014, 15:16:14 »
Puno hvala na ovom obavestenju i to iz prve ruke. jer ovim pcelarima mnogo i ne verujem. Pozdrav iz Vrnjacke Banje.

Van mreže Štimac Silvija

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Cosine Laze, Pozeska gora
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #6 poslato: Februar 20, 2014, 13:16:54 »
Sto treba ciniti sada, sa pcelinjim zajednicama, u RV kosnicama, obzirom na visoke vanjske temperature, unatoc tomu da je tek druga polovica veljace i sve vec cvate?

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #7 poslato: Februar 20, 2014, 16:54:55 »
Sto treba ciniti sada, sa pcelinjim zajednicama, u RV kosnicama, obzirom na visoke vanjske temperature, unatoc tomu da je tek druga polovica veljace i sve vec cvate?

Draga naša Silvijo,
najbolje bi bilo malo rashladiti košnice proširenjem leta(ako je to moguće) i u toplim danima na neki način onemogućiti direktan udar sunca na košnice opet ako je to moguće.
Ne treba dodavati nikakvu hranu a u ventilacionom prostoru ne treba dodavati nikakve papire osim onog presavijenog lista papira.
Nikakve najlone ne treba postavljati u košnice.
Pojila ni slučajno ne treba postavljati na pčelinjak.

U martu kada krene toplije vreme i obilnije cvetanje voća učinićemo sve da pokrenemo leglo u što većem obimu a do tada treba učiniti sve da usporimo razvoj legla.

Puno pozdrava svim članovima Foruma...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #8 poslato: Februar 20, 2014, 20:56:00 »
Moze li malo pojasnjenje oko pojila - zasto sad ne treba postavljati?

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #9 poslato: Februar 21, 2014, 00:58:50 »
Moze li malo pojasnjenje oko pojila - zasto sad ne treba postavljati?

Колега Миодраже,
Свако постављање појила помогло би пчелама да лакше дођу до воде  :D а тиме и да лакше проширују легло које нам у овом периоду уопште није потребно.  8)

Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Štimac Silvija

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Cosine Laze, Pozeska gora
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #10 poslato: Februar 21, 2014, 09:14:47 »
Hvala gospodine Vojo.
nece li pcele letjeti na barice sa vodom gdje moze biti svacega losega po njih, mislim na otopine umjetnog gnojiva na njivi i sl.
Uistinu vas odgovor mi je logican...

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #11 poslato: Februar 21, 2014, 09:20:03 »
Da, to mi je logicno (ovo zaleglo) ali sad jedno drugo pitanje vezano za to: ako bih hteo sto pre da izvucem sto vise rojeva dali bi bilo dobro (zvuci mi logicno) da u martu utoplim kosnice i sa ovakvom vremenskom situacijom i unosom polena prihranjujem svaki dan da izazovem sto vise legla sto ranije?

Posto ja ne stavljam SO pretpostavljam da ce u takvom "scenariju" da bude i dosta trutova zbog oplodnje matica vrlo rano - ili bar ranije nego proteklih godina?

Mozeli i odgovor u vezi kolicine RV kosnica koje se mogu napraviti u sopstvenoj reziji?

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #12 poslato: Februar 21, 2014, 10:32:20 »
Ako mi nećete zameriti...


Meni se ne čini logično da: "Svako postavljanje pojila izaziva pčele na povećanje legla"(ovo pod navodnicima je ipak samo parafraza).


Vojo, molim Te da to još malo pojasniš.


Svako dobro!

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #13 poslato: Februar 21, 2014, 10:39:37 »
Meni je bilo logicno - za leglo valjda treba med, polen i voda - meda mora da bude u kosnici, polena ima ko pleve pa ispada da mozemo po malo da regulisemo samo vodu...

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #14 poslato: Februar 21, 2014, 10:55:34 »
Teško je regulisati vodu. Ako je nema u blizini (pojilice) one će da je nađu. Nikome pčelinjak nije daleko od nekog izvora vode (ovde ne mislim bukvalno na izvor). U blizini je potok, reka, neka barica, štala sa osokom (koliko se god mi trudili da im obezbedimo čiste pojilice, ako je u blizini štala one odoše na đubre), , rosa, sneg koji se topi... Pčele se ne mogu obuzdati kada je voda u pitanju, moraju da je traže i nađu. Sad, što se klima ubrzano menja, mi to ne možemo da kontrolišemo. Vijo je u pravu, ne treba dodatno utopljavati košnice, stimulativno prihranjivati, ali one znaju kad i koliko im vode treba. Pozdrav.