Autor Tema: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ  (Pročitano 74232 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #105 poslato: Decembar 15, 2023, 17:41:50 »
Данас одгледах клип на Јутјубу о размножавању матица, који ми се допао. Подсетио ме је на Пеллетов систем, само што то није  ;)
Наиме, наш колега Драган Ђорђевић који је поставио клип, изнад првог наставка поставља МР, а у други наставак поставља рамове са матичњацима извађеним из стартера. На раму има тридесетак матичњака и ово друштво му служи као билдер.
Било ми је јако занимљиво за гледање, толико да сам одгледао 2х  :)


https://youtu.be/DMnS-6pA2Cg?si=F-1TT_wuLdUXq1fw
https://youtu.be/IaLREun7JMk?si=TmXl1_SMDaep8jm-
https://youtu.be/HVZjdcBePP4?si=zHGRtsIH70KbXgB-

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #106 poslato: Decembar 15, 2023, 21:43:39 »
Данас одгледах клип на Јутјубу о размножавању матица, који ми се допао. Подсетио ме је на Пеллетов систем, само што то није  ;)
Наиме, наш колега Драган Ђорђевић који је поставио клип, изнад првог наставка поставља МР, а у други наставак поставља рамове са матичњацима извађеним из стартера. На раму има тридесетак матичњака и ово друштво му служи као билдер.
Било ми је јако занимљиво за гледање, толико да сам одгледао 2х  :)
 

Мало је 2х погледати :). Како ја видим ви сматрате да су матичњаци (њих тридесетак) пребачени у одгајивачко друштво (пишем овако јер не знам шта је билдер...можда новинар таблоида Bild  :) ).

У трећем снимку (04:00 минут) Драган каже да стартер не може да одгаји све оне матичњаке. Такође у другом делу каже д стартер не може да буде одгајивачко друштво (06:00 минут) и још додаје да одгајивачка друштва могу (лако) да одгаје 5-6 одличних матичњака.

Значи да не иде како сте ви написали „тридесетак матичњака и ово му служи као билдер“ (не знам шта сте мислили али тако сте написали и разумео сам да мислите да свих 30 иде у одгајивачко друштво).

Тако да мислим да треба да погледате још који пут... :)

ПС

А на знам како вас је ово подсетило на Пелет систем. Обично одгајивачко друштво које је као и свако друго производно друштво (у смислу производње меда). Тако се то и ради јер има неких који усложњавају и тај део одгоја матичњака...што би оно рекли – компликују. С тим да ја не бих никада користио неки наставак који раздваја одељак са матицом и матичњацима (колико сам „на брзака“ видео) Драган користи полунаставак између два наставка...а то је непотребно; мада за 5-6 матичњака може, али ни за толико матичњака не бих убацио то полумедише између. Ја тако не бих никада направио распоред за одгој матичњака како он ради.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).