Autor Tema: Потрошња хране у зимском периоду у РВ кошницама по месецима  (Pročitano 30542 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Nemam iskustva sa potrošnjom hrane u RV košnicama ali generalno o potrošnji hrane imam sledeći komentar:

Da bi pčelinje društvo prezimilo i uspešno se razvilo do rane prolećne paše potrebna je količina hrane od 17-20 kg. U periodu od 1. oktobra do 31. marta pčele u proseku potroše manje od 9 kg hrane i u svakom trenutku ( pa i 31. marta ) u košnici treba da ima najmanje 8 kg zaliha hrane. Sabravši sve to dobijamo minimum 17 kg za dobro prezimljavanje.
Doktor profesor mašinstva pokojni Milan Ćirović, po meni jedan od najboljih predavača od kojih sam u životu slušao, je u Pčelaru broj 1/2004 objavio članak “Zimska pogača neophodna ili štetna”  Citiraću prvi pasos: “Za uspešno prezimljavanje i ubrzan prolećni razvoj, jednom pčelinjem društvu, pored 2-3 rama perge, treba ostaviti u jesen još najmanje 16-18 kg meda. Od tih zaliha meda pčele će tokom zime pojesti manje od 6-8 kg, a ostatak veći od 10 – 12 kg sasvim je dovoljan za normalan prolećni razvoj.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Ovo potvdjuje  sto mi je onaj stari pcelar rekao za vikend.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Lično mislim da količina hrane u mnogome zavisi pre svega od mest gde je pčelinjak, zatim tipa košnice i još po nešto... Obe god već krajem marta unos je bip veći od potrošnje.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
li ovde ima opet malo mitologije, ili sam ja zaista u velikom problemu...

Dva tri rama perge? Moji rojevi nisu ni blizu. Da li su vama, kolege, rojevi iz 2016. napunili 2 do 3 rama perge? Ako jesu, u šta strpaju onih 19 do 25 kg meda?

Možda stvarno nisam u mogućnosti da razumem, ali nikako mi nije jasno zašto PZ, koja potroši od oktobra do kraja marta npr. 8 kg hrane, mora da ima još 9, 10, ili 12 kg hrane?
Mislim - donji nastavak prazan ( ili su zazimljene na jednom ), u gornjem 9 ramova ( jedan izvadjen zbog budjanja), od toga 3 sa pergom. U centralnim ramovima, nakon poslednjeg legla ostalo praznih čelija...
Ma nema šanse ni blizu te količine meda, o kojoj se priča, da bude.

Šta se dešavalo sa društvima, kojima je posle zimovanja ostalo samo kilo, dva hrane, u momentu, kada je počeo prolećni unos?

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Što se perge u košnici tiče ona je poklopljena medom i mi posmatranjem ne možemo utvrditi koliko je ima. Perga je smeštena na mestima gde će je pčele trošiti kad krene leglo jer odrasle pčele ne troše pergu odnosno cvetni prah. Što se pak meda tiče pčele na osnovu zaliha donose neke odluke kao razvoj legla ( intenzivnost hranjenja matice i količina snesenih jaja ) kao i štednja u ishrani broju obroka. Manji unos hrane ima za posledicu štednju hrane od strane pčela. Štednja se sastoji u smanjenju broja položenih jaja što utiče na slabiji razvoj društva, kao i smanjenje broja obroka pri hranjenju larvi, što utiče na kvalitet pčela. Leženjem pčela lošeg kvaliteta znači i slabiji razvoj žlezda pčela što će se direktno odraziti na hranjenje budućeg legla. Imajuću u vidu da često unos nektara i polena u proleće nemože da zadovolji potrebe pčelinjeg društva za dobar prolećni razvoj, nepohodno je da deo zimskih zaliha ostane za prolećni razvoj i tako nadoknadi manjak unosa a i početni razvoj pre početka unosa umnogome zavisi od količine zaliha hrane. Veća zaliha hrane ima za posledicu kvalitetnije i dugovečnije pčele.  Ruska istraživanja ( Rjamova i Bilaš ) su utvrdili da u proleće treba da bude u košnici najmanje 10-12 kg poklopljenog meda i najmanje dva rama sa pergom. Naš uvaženi predsednik SPOSa  Dr. Rodoljub Živadinović na predavanju u Kumanovu 13. decembra 2014.godine ( predavanje na sajtu SPOSa ), kaže da se tu radi o srednjo ruskoj pčeli a da za našu kranjsku važi nešto niža količina odnosno minimum zaliha hrane, ne bi trebalo da je ispod 7,6 kg.  Znači ako pčele troše do 9 kg i minim 8 kg onda im treba za zimu obezbediti 17 kg. Ako nema iz prirode onda treba blagovremeno dodati iz džaka. Pčele neće ni gram potrošiti više nego što im treba pa pčelar neće ništa izgubiti a biće oslobodjen briga oko prezimljavanja i imaće jača društva

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Hvala Miljko.
Možda sam i malo paranoičan, odnosno bezrazložno zabrinut...
Pregledom 01.10, ustanovio sam da mi 1/3 PZ (jedno "najjače" društvo) ima na 3 rama (LR)zatvorenog legla kao u najboljim danima (krcato), a da perge i meda nema baš u preporučenim količinama.
Ovo poslednje ipak malo umiruje...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                   На једном другом форуму малочас прочитах да је прекјуче у суботу вага била у плусу 600 грама а јуче у недељу 400.грама. За данас и сутра најављују још лепше време па ако се настави овај тренд ... можда би се и наслов теме могао кориговати.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Ja sam prilikom jucerasnjeg pregleda primetio svez unos u svim kosnicama,ako unose sok od zrelih malina,malo me zabrinjava..Nacnu ose maline i pcele idu na zreo plod,doduse ima korova po njivama i nesto maslacka.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Ima i maslačka i astera i palamide i divlje bele deteline i plave mrtve koprive i cikorije i one žute divlje zevalice...
Dakle, pčele bez polena, što sam juče gledao kako doleću, su ipak nešto radile...  ;)

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Kod mene su u ponedeljak bas donosile polen.
Pozdrav iz Sumadije

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Da li je 15tak kg dovoljno da RV zimuje?Kakva je bese statistika od prethodnih godina ?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





             
Da li je 15tak kg dovoljno da RV zimuje?Kakva je bese statistika od prethodnih godina ?


                    Сасвим довољно Дарко. Ако си  зазимио са том количином немаш бриге и мирно чекај пролеће. Претпостављам да је та храна правилно распоређена.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Iskren da budem prvi put sam pcele ostavio da je same rasporede ono sto sam ja uradio bilo je samo da radi neke kakve-takve procene premerim nastavak I i nastavak II,naravno 2/3 su smestile u II a ostatak manji deo u I..Koliko sam bacio pogled vide se lepe medne kape u centru II nastavka.Opet kazem nisam im redom vadio ramove vec "odokativnom metodom"

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                 На више места сам прочитао а и чуо од колега да је потрошња хране у фебруару месецу знатно скочила и износила 3. па и више килограма. До душе ради се о другим типовима кошница а не о РВ или ЕВ. Има ли некога на форуму који може да каже нешто више о РВ или ЕВ кошницама по овом питању ?

Van mreže janko bizic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vrdnik
Pozdrav Gorane ,i normalno pozdrav svima ostalim kolegama a povodom ove teme .Kod mene u kosnici ispod koje je vaga za februar je potrosnja 1.2kg .Naravno radi se o RV kosnici sa prosecnim drustvom tj drustvom koje ima šest ulica pcela.Legla ima pred tri dana na jednom ramu za velicinu šake uglavnom zatvoreno.