Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653414 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Лазар Шимић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Угриновци
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #345 poslato: Decembar 30, 2020, 08:01:16 »
Волео би кад би и Воја написао како радити само са наставком .Поздрављам вас све.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #346 poslato: Decembar 30, 2020, 08:18:43 »
Ради ли ко само са наставком да напише своја искуства.Поздрављам вас све.

Ево поруке Ненада Пријића који је развио свој начин рада са ЕВ кошницама и ради само са наставцима:

Citat: Nenad Prijić

evo da se i ja malo ubacim...
dakle, pčelarim sa oko 170 Ev i 50 Rv košnica.
Ramove Ev obavezno žičim sa dve žice vodoravno, Satna osnova ide 8 cm x 32cm.
radim isključivo sa nastavcima, plodište držim na 3 nastavka te 4. dodajem između 3-ćeg i 2-gog. oko polovine aprila.
Za 3 dana rotiram tako da 3 i 4 nastavak idu na podnjaču pa matična rešetka pa 2 i 1 idu na njih pa matična rešetka pa medište.
Za 5 dana pogledam u kojem delu košnice ima mladog legla - tamo je i matica.(preko 85% pogodim da je matica u donjem delu košnice).
Ako su pčele prejake, oduzimam 1 nastavak sa pčelama i leglom i pojačavam neku slabiju.
krajem 6 mj. razrojavam tako da oduzmem 1 nastavak sa pčelama isto bez traženja matice. za 4-5 dana idem provjerit dal ima legla mladog i ako nema tj. povlače prisilne matičnjake  onda dodam zatvoren matičnjak(unaprijed pripremljen) starosti 15 dana. Unazad 2-3 godine čak i ne gledam dal ima mladog legla nego dimilicom duvam 3-4 mlaza i po uznemirenosti pčela prepoznajem situaciju.
Radni zahvati na EV košnici su oko 2-3 min.
Tehnologiju rada sam razvio u tom pogledu jer radim u firmi od 7-15 a od 16 pa nadalje sam na pčelinjacima i sam održavam oko 220 svojih i 100-njak košnica od drugara
« Poslednja izmena: Decembar 30, 2020, 08:40:09 od strane Zoran Vučković »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Лазар Шимић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Угриновци
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #347 poslato: Mart 06, 2021, 09:23:38 »
Ако Војо може да напише како би он радио само са наставком.Хвала вам свима.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #348 poslato: Mart 07, 2021, 10:37:49 »
Већ сам више пута на разним местима и разним темама на форуму описао тај рад колега Лазаре, нема везе ево и овде ћу да опишем начин рада у кратко, за једну сезону.
Пусти се заједница да се развије на око 4 ЕВ наставка легла до пред багремову пашу и онда се ограничава на један плодишни наставак.
Одмах након багремове паше око 20-25 маја подиже се решетка на други ЕВ наставак и пушта матица да шири легло кроз два наставка.
За сваку следећу пашу исто се ради.
На пример у липи не мора да се поново ограничава на први наставак али ако елимо да имамо више липовог меда и ако не елимо да идемо на сунцокретову пашу онда би било добро да на десетак дана пре липе то јест око 5 јуна поново ограничимо матицу на први плодишни наставак.

У пролећном развоју када заједница прошири легло на два наставка додаје се трећи наставак изнад ова два под условом да нема неке јаче нектарске паше а ако има онда се тај наставак са тамнијим плодишним рамовима по средини додаје између ова два наставка са леглом. да би се ово могло безбедно радити треба да је топло време и да је заједница довољно развијена да покрије сва три наставка и још да има довољно пчела за пашу. Све радове треба да пролагодимо временским условима, нази заједница и уносу полена и нектара у том периоду.

Касније на крају сезоне заједнице се зазимљавају на свим наставцима које смо користили током сезоне.
Два плодишна наставка са леглом се подижу на врх кошнице онако како су стајала на подњачи а остали наставци се постављају на подњачу.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Лазар Шимић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Угриновци
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #349 poslato: Novembar 07, 2021, 18:18:02 »
већ дуго нико ништа не пише поздрављам вас све,

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #350 poslato: Novembar 07, 2021, 21:42:48 »
Пре око недељу дана када смо задњи пут препрскали пчелиње заједнице Војвиром на ред су дошле и неке Еко Воја кошнице.

Подигао сам пети наставак па затим четврти па препрскао пчеле у трећем па у четвртом па у петом.  :D

Пчелиње клубе захвата три Еко Воја наставка. У овој кошници са пет ЕВ наставака имају више од двадесет килограма остављеног меда.
Ћера хоће да јој следеће године формирам пчелињак са 20 Еко Воја кошница.

Ове године сам из управо ове поменуте кошнице која је била у стационару на пчелињаку у Новом Бечеју извадио преко 30 килограма меда а пчелама сам оставио још око 18-20 килограма. 

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Лазар Шимић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Угриновци
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #351 poslato: Avgust 09, 2022, 09:12:35 »
Ради ли се са ЕВ или је тема напуштена

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #352 poslato: Jul 23, 2023, 21:55:11 »
Danas smo meruili ram EV napunjem medom pre i posle vrcanja ,nije bio bas 100% pun i ispada da je uzeto  malo vise od 1 kg meda .Pre vrcanja je bio tezak 1,285 gr .10 rama min 10 kg .

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #353 poslato: Jul 25, 2023, 16:34:07 »
Vodio sam razgovor  sa Cirom i Postarom. Bili kod mene kada sam vrcao bagrem,oni vole da kazu da su bili u kontrolu. Ram ev ove godine izgradjen sa medom 1.2 ioi 1.3 ne secam se tacno a prazan izvrcan 140 grama.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #354 poslato: Jul 25, 2023, 21:42:15 »
Od nekih rojeva ove godine dva ovakva nastavka  samo posle bagrema,a za vreme bagrema jos toliko.Da nisu zavidni i ljubomorni najmanje sto mogu je da RV i EV uvrste u standardnu kosnicu za nase prostore .Toliko se prosirila i na okolne zemlje da ona to zasluzuje .Ali ljubomora je cudo i uvek prisutna u nasem narodu .LR je nula posto imam i njihi rad  sa njuima unistava kicmu ,potencijalno si kandidat za bruh itd .Dakle nasa je mnogo efikasnija i bolja od sanduka za municiju ili pivo sta je vec nasao Lansron ka dje naselio pcele u nju ,a posle se svi utrkivali da objasne kako je to fantasticna kosnica  ha ha .

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #355 poslato: Avgust 04, 2023, 23:11:07 »
Вечерас измеримо два Еко Воја наставка напуњена медом и на ваги показује 31,8 килограма.
После ставимо два изврцана ЕВ наставка са рамовима и на ваги 8,3 килограма.
Укупно измерено 31,8-8,3=23,5 килограма. 😃
Један ЕВ наставак Бил је мало тежи а други мало лакши када смо их појединачно мерили.
Овај тежи је имао бруто 16,3 кг или нешто преко 12 кг меда.
Ти мали рамићи су веома интересантни. 😃
Поздрав драгим пријатељима.

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.