Autor Tema: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?  (Pročitano 21348 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« poslato: Jun 05, 2015, 13:32:46 »
Već neko vrijeme čitam forum pa evo i mog prvog problema...
Nedavno sam naselio dvije pa nešto kasnije još jednu LR košnicu prirodnim uhvaćenim rojevima od pčelara iz komšiluka.
Spremam se da napravim nekoliko EV ali on pčelari sa LR pa otud i ja ali o tom po tom...

Dvije košnice nemaju leglo a po okvirima ima dosta započetih matičnjaka. Evidentno je po meni da tu nema matica. Društva rade i sakupljaju nektar i polen ali nema legla.
Pošto ja nemam sposobnih društava za neke kombinacije sem ova tri početna roja pitam za savjet kako da spasim ova društva od propasti?
Da li da donesem od komšije po jedan ram sa otvorenim leglom i da pustim da same izvedu maticu ili nešto drugo?

Hvala za svaku pomoć unaprijed.

Pozdrav za sve na forumu od neukog prelaraskog pripravnika. :)

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #1 poslato: Jun 05, 2015, 15:52:07 »
Evo odgovor od isto neukog pčelara.
Mislim da ti je najbolje kupiti maticu i pomoću kaveza je dodati zajednici. Na taj način ćeš najbrže doći do legla.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #2 poslato: Jun 05, 2015, 22:09:48 »
Ако ти куповина матице није опција онда донеси од комшије рам легла, а најбоље ако има рам са матичњацима, а вероватно их има.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #3 poslato: Jun 05, 2015, 22:10:59 »
Ako ti je taj pčelar u susedstvu dobar prijatelj, bilo bi dobro da uzmeš mlado leglo i proveriš ima li matice u rojevima. Leglo možeš i da mu vratiš za par dana (kako se dogovorite).

S početka je teže procenjivati ima li matice, a kako se približava dan pronošenja matice, lakše je. Bilo bi šteta da kupiš matice i da ih pčele pobiju.

PS

Moguće je da svatri roja nemaju maticu, ali je malo verovatno i zato mislim da bi bilo dobro proveriti mladim leglom.

Gotovo istovremeno, ali mlađe snage brže delaju...i to dobro  :) Mali, sviđa mi se kako razmišljaš   :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #4 poslato: Jun 05, 2015, 22:17:42 »
Хвала Шоле. :)
Ипак ти, као и увек, даш бољи предлог или решење као прстом у пекмез... Нисам узео у обзир да матице још нису пронеле.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #5 poslato: Jun 05, 2015, 22:42:23 »
Iako ti je poznato da ja ne upućujem one poruke pohvala – svaka čast, bravo majstore itd, ali ovog puta mogu primetiti da si puno napredovao u razumevanju pčelinjeg društva. Pretpostavljam da dobro čitaš i još bolje gledaš u košnicu. Samo napred!


PS

Drago mi je da više mladih pčelara (mladih po stažu ili godinama) već ima prilično znanja.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #6 poslato: Jun 05, 2015, 22:54:26 »
Kupovina matica mi je komplikacija jer prvo nemam rezervisano a drugo nemam blizu mene nikoga ko ih uzgaja i prodaje. Kako su mi ovo prve tri košnice ideja o ramu sa leglom mi se činila pametnom jer druge alternative i nemam kako mi se čini.

Imao sam ja još nekih problemčića na početku mojeg početka pčelarenja.
Drugi dan bježanje roja iz prve košnice ali su se srećom uhvatile odmah na susjednu i tu su malo pokisle prije nego sam ih smjestio u treću. U onoj prvoj je sada najmlađi roj. Kako je bagrem već bio prošao kod mene, nisu baš imale mnogo šta da unesu a i bilo je dosta kišnih i prohladnih dana. Redovno ih prihranjujem sirupom a lipa bi trebala ubrzo pa će valjda nešto i da prikupe. Samo sve će biti uzaludno ako na vrijeme ne riješim ovu dilemu sa maticama.

To mi sada neda mira a ja sam radoznao i nestrpljiv pa stalno virkam kroz mrežu i gore i dolje kao da ću nešto pametno tako i vidjeti. :) Imam i fotografija koje bih podjelio sa vama ali su prevelike pa prvo moram da ih prilagodim tako da ću to kada stignem. Tek u nedjelju ću moći da se pozabavim sa košnicama pa ćemo vidjeti šta će da bude.

Imam ja u krvi pčelarskih gena jer mi je pradjed pčelario pa će valjda nešto i od mene da bude... ;)

P.S.
Jel zna neko šta je sa Vojom jer kako vidim nije već neko vrijeme aktivan na forumu?
Nadam se da su samo obaveze u pitanju...

Hvala vam na pomoći. Sretno i medno...


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #7 poslato: Jun 05, 2015, 23:03:45 »
Odlično, ako imaš pčelaskih gena i voliš pčele i tebe ćemo uskoro da hvalimo :) (ali malo kasnije :) :) )



Taj roj što je bežao, je verovatno neki drugak i bilo je malo „nesloge“ oko izbora matice. Zeto može doći do toga da pčele pobiju sve matice i vrate se na drvo jer ih privlači miris (ili samo mesto gde su ranije bile kao roj).

Ukoliko u međuvremenu bude nekog lošeg vremena sa padavinama, kada ih vratiš u košnicu ne izlaze, jer se več navikavaju na nju. Ali nemaš pozdan znak da li su bez matice. Zato je leglo dobar izbor. Neka odgaje same maticu i kasnije (kasno u jesen) spoj ako nema drugog izbora – jednostavnije rečeno: ako su slabi.


Naravno da bi najbolje bilo da nabaviš sparene matice.

PS

Za malo da zaboravim. Kažeš, pogledaš kroz mrežu...Roj mora imati poklopnu dasku (ili najlon da bi bilo jeftinije). U protivnom, može graditi saće od mreže zbega (ovo ne mora raditi odmah, ali će graditi kasnije, kada se pojavi leglo).

Ako koristiš najlon, a imaš krov sa pocinkovanim limom i tanjim materijalom (šper ploča), preko najlona stavi i neki karton ili lepenku, kako ga još nazivaju.

 Ako bude sreće da bude matica, slabiji roj teže održava povoljne uslove i svakako mu treba poklopna daska. Ranije sam na forumu SPOS-a pisao da roj treba "utopliti" i leti. To nije utopljavanje, nego pomoć u održavanju povoljnijih uslova u košnici - vlaznosti vazduha pre svega, jer je leti uglavnom tolo i vazduh suvlji.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #8 poslato: Jun 06, 2015, 07:52:45 »
Nemojte da me hvalite jer kad god me hvale ja se pokvarim.  ;D
Šala nikad nije na odmet... ;)

Oprostite na sledecem pitanju meni neukome ali, radilice će same da dislociraju jaja iz ćelija dodatog rama u izgradjene matičnjake?

Nije me sram da pitam ono što neznam i ako će se neki od vas vjerovatno slatko nasmijati.  8)
Bolje je pitati nego raditi pogrešno.

Pošto nemam poklopne daske nego mreže preko hranilica sa zbjegom a krov je od jelove colarice sa štamparskim alu limom, da li da preko mreže onda stavim novinski papir ili? Nekako mi se čini da će da bude previše vruće u košnicama jer je hladovina "tanka".
Inače prvi posao kada sam uselio pčele im je bio da izgrade saće na mreži. To sam porušio i prestale su.

Pozdrav i hvala na strpljenju.

 

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #9 poslato: Jun 06, 2015, 21:35:50 »
Neće radilce preneti jaja iz ćelija u matičnjake, nego će početi da grade matičnjake na ćelijama legla (prisilni matičnjaci). Najbolje je pogledati prvog dana sa kojih larvi su započeti matičnjaci i one sa krupnijim larvama čačkalicom ili nekom tankom grančcom uništiti. To ne znači da neće ponovo započeti da grade još matičnjaka na leglu. Ostavljaja se par matičnjaka koji su započeti na najsitnijim larvicama.

Kako si napisao, pretpostavljam da imaš hranilicu koja prekriva pola površine nastavka. I u tom slučaju je dobro prekriti onaj deo sa mrežom najlonom, ali ne iznad mreže nego iznad satonoša. Pčele će moći da dođu do hranilice. To što su prestale da grade saće na mreži kada si ga sklonio ne znači da kasnije neće ponovo graditi.

Suština nije samo da napraviš izolaciju ispod poklopca nego da prostor iznad satonoša bude tako sređen da pčele ne grade saće. Bilo bi dobro da napišeš kakve su te hranilice ili postaviš sliku.

U košnicama može biti jako vruće ako se oboje tamnim bojama.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #10 poslato: Jun 07, 2015, 23:27:42 »
Izvinjavam se što kasnim ali obaveze...

Dragane,

Da to me malo zbunilo jer sam pomislio šta kad prenesem ramove sa leglom, trebam li još nešto preduzeti. Sad je sve jasnije...

U prilogu je slika hranilice koja je jako slična mojoj s tim da moja ima odozgo pokretnu mrežicu na zasebnom okviru. Mrežica može da se skine i da se dođe do satonoše. Po meni zgodno za vizuelni pregled i za prihranu sirupom jer isti može da se sipa kroz mrežicu a kod postavljanja pogače samo se zadigne mrežica i pogača položi na satonoše. E sad skontao sam da je loša strana to što je prostor između satonoše i mrežice dovoljno dubok da pčele požele da ga popune saćem. Na to i ti potenciraš ako sam shvatio.

Ako sam shvatio tvoj prijedlog da stavim najlon je u stvari da prekrijem satonoše najlonom na onom dijelu koji nije prekriven posudom za sirup? Kao kada stavim pogaču za prihranu na satonoše?
Mora li baš najlon? Mislim nekako mi je to neprirodno.

Primjetio sam da za prvih vrućih dana pčele počinju mahanjem krila ispred leta da hlade košnicu. Po savjetu pčelara zadigao sam jednu stranu krova tako da se oslanja na hranilicu što otvara put ventilaciji kroz košnicu. Mahanja krilima više nema ali pitam se koliko je to dobro?
Potencira se koliko sam skontao da se košnica "utopli" a ja napravio promaju. Osim toga ostvara se mogućnost tihe grabeži kroz gornju mrežicu jer pčele iz vana mogu da se zavlače ispod krova.

Što se tiče kačenja slika, pomalo su previše rigorozna ograničenja ovdje na forumu. 200KB i nije nešto ako se želi zadržati kvalitet fotografija. Imam malo problema da smanjim fotografije sa 5MB na 200KB ali probaću...


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #11 poslato: Jun 07, 2015, 23:48:19 »
Ja nikada nisam ni pomišljao da koristim te poluzbegove. Mi koristimo zbeg sa mrežom preko cele površine nastavka (četiri letve, mreža i to je to - poklopna daska je vrlo poželjna i dobra stvar). Tu može da se stavi hranilica ili hranilice). Može i boca sa sirupom, ali ona za vina zapremine 0,7 l. Samo je malo za....no probušiti  :) :).

Ako nećeš najlon, stavi dasku. Mada i kada se stavlja pogača ona je u najlonu. Najlon sam naveo jer ne najjeftinje i najbrže rešenje.

Odizanje krovova ne smatram dobrim postupkom. I to ne radim, ne godinama, nego decenijama.

“Utopljavanje“ je u stvari izolacija koju pčelari uglavnom predlažu zimi. Ja smatram da je ispravnje suprotno: zimi nikako, a leti da. Logika to nameće.

Slika je jasna i pregledna, što se nerviraš...meni je jasno da takva poluhranilica (poluzbeg) nije dobra stvar :). Mnogo komplikovano i uglavnom nepraktično. To ti je sistem ruskog tenka T 34 (mislim na zbeg od one 4 letve). Nije nešto al' je bolji.

PS

Eto, sam si skontao da odizanje krova nije dobro jer se tu zavlače pčele i možeš imati grabež kad hoćeš (između ostalog).

Greška, nije ruski nego sovjetski tenk :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #12 poslato: Jun 08, 2015, 00:03:38 »
Kod mene je problem kao i kod svih pčelara početnika.
Kojem god pčelaru sa iskustvom da se obratiš on uvjek tvrdi suprotno od onog prethodnog. Svi se uglavnom slažu oko činjenice da je veoma poželjno imati iskusnog mentora da te uvede u tajne posla ali se isto tako svi kažu da se pčelari slažu samo oko jedne stvari, a to je da se košnici prilazi sa zadnje strane.  :D

Učim ja dosta na svojim greškama. Takav je život i tako sam navikao, ali polako doći će to na svoje. Moj mentor zadiže poklopce preko 40 godina i još uvjek uspješno pčelari. Ja se slažem sa tobom ali ne pada mi na pamet da njega ubjeđujem da nije u pravu i da radi pogrešno.  8)

Što se tiče najlona, pitam tek da znam. Istina sa pogačama i najlon ide u košnice ali je možda najbolje promjeniti hranilice ako nisu zadovoljavajuće. Nemam ja 50 košnica. Tek sam na 3 pa neće mnogo da me boli.  ;)

Mislio sam na slike mojih košnica jer sam slikao telefonom i velike su a kada ih smanjim očajan je kvalitet i bolje da ne kačim.
Ta slika hranilice je sa neta i već je bila tolika. :)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #13 poslato: Jun 08, 2015, 00:20:57 »
Nije  ni to tačno, da se košnici prilazi sa zadnje strane. Društva koja mi zimuju udvojeno, ponekada moram raditi sa prednje strane.

Kada ti neko nešto kaže, uvek razmisli šta je logično. Obično se trudim da pišem kako treba a ne kako ja ponekada radim sve i svašta i kako namičem ponekada. Jednostavne stvari su najbolje. Npr. poklopna daska je vrlo važan deo košnice. Kada se pčele odsele negde daleko i naiđe oluja koja odnese krovove, ona štiti društvo i to onoliko koliko je poklopna daska dobro urađena. Zatim, pčele ne lepe mrežu propolisom kada se koristi poklopna daska...itd (ima tu još dobrih stvari o poklopnoj dasci).

Činjenica jeste da mnogi uspešno pčelare...i stalno nešto leče pčele. Od upale krajnika verovatno...Ne treba njega da ubeđuješ, ali ako znaš da je pčelinjem gnezdu potreban određena vlažnost i ostalo, čemu odizanje krova. Jednom sam kao komentar napisao da je: „Poseta pojilici merilo nektarske paše“. To je bio komentar na bezvezno pisanije "regonalnog stručnjaka". Mnogo se potresao, ali je nešto naučio. U tom smislu razmišljaj: kada ima paše, pčele rade i ne planduju u bradi i "nema vrućine". Dešavalo mi se da napravim roj i ostane malo leto (6 cm) tokom sledeće godine do kraja. I bude puna košnica. Kažem, razmišljaj o onome šta ti savetuju.

Što se tiče zbega, bolje je raditi jednostavno. i manje košta i lakše se koristi. To važi i za ostale delove košnica. Onaj ko nema pojma o pčelarenju se bavi dubokim podnjačama kao ključnim elementom koji omogućava lakše prezimljavanje. Sve sa ciljem da odere košnicu i ostavi 2 kile meda za zimu. Australijanci npr. prave podnjaču od dve štafle i zakuju nešto između i cepaj Katalinski. Jeftino i brzo rešenje. Umiranje u lepoti (zakidanje na hrani pčelama - duboka podnjača i ostalo) nije rešenje. Ko neće da snabde društvo hranom, neka gaji cveće. Tu se samo sipa voda  :) (mada i pčelama se sipa  ponekada mora sipati "slatka voda" u hranilicu... ko će ga znati šta je dobro  :) :) )


PS

Slika je dobra, samo te zezam...malo  :)

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #14 poslato: Jun 08, 2015, 00:57:01 »
Kad si već kod podnjača i tu imam problem jer sam uzeo od lokalnog "majstora" antivarozne podnjače sa mrežicom koja se izvlači ali se i pčele uspješno izvlače sa zadnje strane i nalazim ih između mrežice i poda koji se isto izvlači. A redovno koriste tu šupljinu i kao leto. :) Ne stižem ovih dana da to sredim ali imam u planu.

Inače što se tiče dubokih podnjača moram priznati da sam se "primio" na neke tekstove o dubokim podnjačama.

Sa druge strane moj mentor koristi isključivo standardne pune podnjače. Kaže probao antivarozne ali nisu mu se svidjele.

Sad odosmo malo u off ali nema veze.
Ja bih lično probao EV, RV i REV  i išao bih u tom pravcu ali ne gade mi se ni ostale košnice. Svako ima svoju priču i treba lično kod sebe da proba šta mu više odgovara.
Kada sam pitao mentora sa kojim košnicama da počnem on mi izričito kaže samo LR. To je standard itd...
Nisam ni imao mnogo izbora jer ovdje može da se nađe oprema uglavnom za LR a za ostale mora malo više da se potrudi.
Kako bilo ja spremam za sušenje kubik daske pa kad budem stigao pakujem nekoliko komada EV za proljeće ali biće pitanja i o tome... :)