Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128318 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #555 poslato: April 07, 2022, 08:20:16 »



Богами овде има песничког дара . Пролеће чини чуда од природе а и људи.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #556 poslato: April 07, 2022, 09:19:12 »
Tu samo nedostaje još melodija i dva tri akorda... :)
Bravo!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #557 poslato: April 07, 2022, 21:43:25 »
Па да, слушам и читам ових дана шта се све ради и планира а пчеле нико не пита како им је... и шта оне желе...
Онда је мелодија из једне домаће серије пробудила моја "нежна осећања"...

Душане, ти ћеш разумети пошто си искусни рокер...
Да ли би могао овај ритам да се "утка" у текст:

https://youtu.be/jtfW_sEBARI


Све нешто размишљам да није можда исувише брз? Некако као да нам је ту близу, испред врата а опет није исувише близак.
Помало изазива страх.... Као код младе на свадби... зна шта ће бити али опет... 😃... џаба и торта и поклони и коверте и од Кума телевизор... на крају дође  прва ноћ...
Јесте мало архаичан, помало источњачки...
У мом крају западни ветрови доносе кишу, обично јалову, Северац је ладан и реже до кости, јужни ветрови су топли али обично доносе спарину а после ледених дана се аутобуске станице испуне умрлицама.... Па ипак најгори су источни ветрови, ладни, језиви, фијукави а понекад као канонада.... Кад постану дуготрајни једва чекамо да оду... најгоре су Карпатке, олује које кад пребаце вршачки брег донесу лед и пропаст....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Смедерево граде од давнина...
« Odgovor #558 poslato: April 08, 2022, 22:50:09 »
Одлична је серенада, Зоране, брижљиво биране речи и занимљива порука. Размотри да је пошаљеш редакцији Српског пчелара.
За музичку пратњу можеш да питаш неког гуслара, па да окачите на јутјуб.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #559 poslato: April 09, 2022, 17:05:17 »
Хвала Рајко. Гусле су за срце и душу и неке друге песме где се славе јунаци и храбри младићи чија су јуначка дела стубови овог нашег народа.

Не читам пчелар али имам представу да се у тој новини штампају озбиљни текстови и научна истраживања где њихови корисници могу да кроз практичне примере могу да постану бољи пчелари и бољи људи.

У петак мало бацио поглед у кошнице. Нисам претерано чачкао јер је дувао ветрић. Погледао сам само најгорње наставке и само сам померао рам са пергом и до легла стављао рам са храном. Ти рамови са пергом имају и меда који има укус цвета шљиве. Пробао сам тако што сам загребао и захватио и пергу и мед и саће.
Нисам гледао да ли су се матице спустиле у доње наставке.
Пчеле активне а процветале брескве, крушке, шљиве, вишње и понека трешња.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #560 poslato: April 16, 2022, 18:08:20 »
Колико год да се неки пчелари боре против разниразних  неприродних ствари у околини кошница од кошења траве до земље, тоталисање, бацање креча и пепела, растеривања птица пчеларица постављањем мрежа и страшила и чега год још... сматрам да све треба да буде природно.
Тако и овај пар зелембаћа обитава око кошница. Мислим да је ово женка а ту се негде мува и мужјак који је крупнији. Сад колико они поједу пчела и да ли их хватају живе или само једу угинуле није ни важно.
Важно је да се успостави колико толико природно окружење.
Мислим да то прија и пчелама али и читавој микролокацији која се састоји од дела комшијске њиве која је у шибљу и великом дрвећу од воћњака, од каналића са водом од култивисаниг дела градине па све до обале Дунава.
Има ту и домаћих и дивљих животиња срна, дивљих свиња, шакала, лисица...
Посебну" захвалност" дугујем зекама који ми сваке године униште две трешње које никако не могу да се скроз развију. Сав пораст ове године зеке униште за време зиме и трешње стално крећу из почетка.
Али то је драж природног узгајања воћа и поврћа у дивљој територији коју смо нарушили нашим присуством.


Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #561 poslato: April 29, 2022, 08:00:30 »

Карађорђе није убио оца, а ни брата.

Прича о томе да је Карађорђе убио оца и брата је послужила да Карађорђе буде оцрњен у народу на радост аутошовиниста. Зато пишем овај текст јер те тврдње нису тачне....

Карађорђе није убио оца а ни брата
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #562 poslato: Maj 06, 2022, 08:58:30 »
7530. година од постанка света. Слава Роду! Слава Светом Георгију Победоносцу! (спајамо (не)спојиво)?

Мучило ме неколико дана... Парковско дрво... посађено поред робовласничких фабрика... још није процветало а нападају га пчеле. Горски или бели јавор.

После видим има га свуда...




Чини ми се да се лако размножава... семенкама... пробаћу иако немам места.

Једна РВ направила матичњаке... разројио и направио неколико ројева... Проклета почетничка радозналост... јуче погледао један где су била два матичњака - један прогризен један празан... Не дирам више до јуна... (док ме не савлада радозналост)... Пчеларство учи стрпљењу таман колико и Пост.
Рој у мају - златна медаља? Видећемо... Пчеле брује и помало су агресивне.

Има неког уноса... процветало жуто цвеће а мислили су да су га прошле године уништили багером... нека врста репице... успео сам да одговорим комшију да не прска тоталом... површина са мртвом копривом и разноразним цветићима... сад морам да покосим још 5 ари површине. Није ми жао.

У граду багрем пасуља. Крај Дунава неће још...

За викенд гостујем у околини Деспотовца...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #563 poslato: Maj 06, 2022, 10:27:25 »
Kad je u pitanju strpljenje...jedan stari pčelar je pričao:
Najefikasnije sparivanje matica sam imao, kad formiram oplodnjake, postavim matičnjake - i odem sa ženom na odmor. ;) :D

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #564 poslato: Maj 06, 2022, 14:02:33 »


У праву си Душане... али ја самом себи могу да опростим... (понекад)... то нестрпљење и беспотребно узнемиравање. Докле год се сматрам почетником и хобистом могу да брљам и грешим.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #565 poslato: Maj 18, 2022, 13:10:30 »
С обзиром да је топло време убрзало процветавање багрема а да га је топло време и ветар пратило све време цветања није да нисам задовољан. Јер код мене багрема нема осим оних пар дрвета па како је убзо цвет почео да жути пчеле нису губиле много вемена на њему. Ионако нисам рачунао на багрем.
Жуто поље горчице је и ове године унишетено баш као прошле годинеи то баш кад је било у пуном цвету. Остала четвртина поља. Није ми јасно коме смета па шаље багер да га поравна.
Почео је свиб да цвета а процветала је и дивља жалфија.
Багремац је стидљиво почео да отвара цветиће у доњем делу цвасти. Понека га пчела посећује и узима полен.

Да ли се жалим или хвалим?
Скупиле су подоста рамова само још нису почеле да затварају ћелије. Али бели се восак на рамовима када се погледа одозго. На крају видећемо шта ће бурнце да каже.
У медишним наставцима у еко воји држим девет рамова. Лакше је за премештање.

Пчеле вентилирају. И агресивне су.

Две еко воје су у ренсон ситему и планирам да сачекам багремац да донесу још полена. А нисам баш задовољан како су донеле полен у тај први наставак. Мада сам га и одавно прегледао.
Две родне воје су разројене једна је ушла у ројев нагон и са превише матичњака а та матица ми се свиђа иако су јој мало љуће пчеле. Али штанца опасно.
Две родне воје мало касне једна више једна мање. Прво сам једну користио као помоћно друштво. Та слабија је сада на осам рамова легла и биће ускоро спремна за оганичавање.
Из ове јаче сам узимао и појачавао ројеве и она је ограничена. Можда утиче и место где се налази. Лето јој гледа у север и док је огреје сунце прође пола дана. Али скупља. 

Видећемо како ће ићи са оплодњом матица.
Немам више кровова. Мораћу да направим да бих имао за сваки случај јер мислим да ће бити још ројева. Имам једну подњачу у резерви. И не треба ми више...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #566 poslato: Maj 19, 2022, 20:36:51 »


Као што написах мало раније... багремац је почео да се отвара. Имам ту у близини пар ари а за остало ће пчелице морати да се потруде...




Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #567 poslato: Maj 20, 2022, 20:34:50 »

Чек да се и ја мало похвалим....



Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #568 poslato: Maj 20, 2022, 23:13:19 »
Devet ramova u medištu?!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #569 poslato: Maj 21, 2022, 06:43:57 »

Јесте Душане, то си одлично приметио. У медиштима Еко воје држим девет рамова. Лакше је за манипулацију.
У плодишту држим свих десет.
Нека нам живот буде сладак као мед!