Autor Tema: Багрем 2018  (Pročitano 47205 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #15 poslato: April 24, 2018, 21:32:26 »
Biće ranije nego što smo očekivali. Pitanje je šta je teže. Imati jaka društva kad bagrem omane ili imati dobar bagrem i nedovoljno razvijene košnice. PS. Slično dilemi oženjenog čoveka 😁😁😁

Зависи ко је шта очекивао...наш народ има неки нестваран оптимизам који проистиче од сна, а чињенице су често другачије.

Мислим да је 2016-те један стручњак на ТВ у некој емисији дао процену да нема проблема и да воће мирује. После 3-4 дана се чула друга прича. Прокоментарисао сам то негде на овом форуму у свом стилу, са подсмехом – јер је то ипак школовани стручњак.

Када је блага зима, нема двојбе – сокови у стаблу крећу, хтели ми то или не. Остаје проблемчић како ће багрем медити због тог удара са снегом и захлађењем крајем марта.

Biće ranije nego što smo očekivali. Pitanje je šta je teže. Imati jaka društva kad bagrem omane ili imati dobar bagrem i nedovoljno razvijene košnice. PS. Slično dilemi oženjenog čoveka 😁😁😁

Овде нема проблема. Имам још прилично кошница које су и даље на једном ЛР наставку (како су и зимовале). И не бринем много да се неће развити*. Више треба да се бринемо колико је оно захлађење са снегом утицало (не можемо то да променимо и нема разлога за бригу) и какво ће време бити (и на то не можемо да утичемо и опет нема разлога за бригу)...а пчеле ће се развити.

У овој поруци се види колико су пчеле способне да унесу када добро меди и то на воћној паши (сматра се да још нису довољно развијене :) ). Подсећам да је 2013-та била неповољна током зиме јер је једно време дувала она орканска кошава која је носила и земљу (када је нестало снега са тла).



*Легло је на 10 рамова код већине.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #16 poslato: April 25, 2018, 08:05:02 »



              Јуче сам обишао део Србије почев од Београда па аутопутем до Умчара , затим на Гроцку и покрај Дунава назад до Београда. Уз пут сам обратио пажњу на багрем и свуда је запасуљао што значи да ће се до викенда отворити.
              Јутрос на Душановцу неколико стабала самаца покрај саме фирме процветала. Значи кренуло је. Код мене у Радовању обично креће 5 - 7 дана након Београда. Поздрав свима и медно нам било.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #17 poslato: April 25, 2018, 21:42:02 »
Ako je ovo bagrem onda je krenuo iz Kraljeva preko Smedereva do....

U ovoj Srbiji kamen na kamenu ostati neće... a kamoli neko drvo... gde ćemo u hajduke ako šuma nema... :)
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #18 poslato: April 25, 2018, 21:47:04 »
Evo danas se napokon dokopah viših grana jednog bagrema u blizini koji gleda prema osunčanoj strani.
Dužina cvijetnih resica je 1,5-3cm.
Čitajući izvještaje zaključujem da kod mene bagrem malo kasni u odnosu na druge krajeve i mogao bi da potegne još 10-5 dana ali ostaje pitanje kada procvjeta dal će da zamiriše i da zamedi...


Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #19 poslato: April 25, 2018, 21:57:37 »
Da se nadovezem na Goranov izvestaj gde je bagrem krenuo: Danas sam primetio da je bagrem vec formirao cvetne grozdove i krenuo sa otvaranjem u Velikom Mokrom Lugu, Kumodrazu, Banjici, uz auto put prema Plavom Horizontu i uz  obrenovacki put prema Umci. Nisu samo stabla koja su izuzetci vec moze da se kaze da je Bagrem krenuo.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #20 poslato: April 25, 2018, 22:19:13 »
Требало би да буде добро што се тиче багрема. Друштва су углавном спремна јер не примећујем да иду у ројеви нагон.

И оне у једном ЛР наставку које ових дана тек добијају полумедиште немају назнака да ће се ројити иако је прилично пчела било „сабијено“ у један наставак. Разлог је смена нараштаја пчела и млађе пчеле лагано посатју излетнице.

Данас сам имао занимљив случај са једном „седмоцом“. Пили смо кафи и размишљао сам да погледам лета, јер их још пребацујемо у наставке за припрему оплодњака. Истог момента ми Биља каже да погледам ту „седмицу“ јер се „обесила“. Ја мислио да виси брада на лету, али је то била брадурина преко целог наставка: пчела је била распоређена целом ширином од крова и доле према лету се сужавало, све до тла.

Помислио сам да има бар 50 матичњака, јер је ту седам рамова легла у једном наставку. Међутим, иако је матица „бела“, није било ни једне залежене чауре. То јасно говори да је смена била изражена, али да има довољно пчела. Ако послужи време, биће и багрема – полако отвара и сутра ће већ бити неког ситнијег уноса.

Пчеле су „радно“ расположене...али ја више нисам :) – не могу ни да ходам од умора.


Evo danas se napokon dokopah viših grana jednog bagrema u blizini koji gleda prema osunčanoj strani.
Dužina cvijetnih resica je 1,5-3cm.


Сине, е тако се то ради...изабрао си добар...лењир :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #21 poslato: April 26, 2018, 08:42:32 »
[quote author=Dragan Šošić link=topic=2601.msg57047#msg57047 date=1524687553

Пчеле су „радно“ расположене...али ја више нисам :) – не могу ни да ходам од умора.



                    Некако ми је познат овај осећај . У суботу и недељу сам се толико изморио да сам једва довезао до Београда.
                    Две данашње слике багрема са Душановца који сам  помињао у јучерашњој поруци.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #22 poslato: April 26, 2018, 17:56:33 »
Nema par dana kako sam selio na repicu a vidi sad bagrema, nikad ranije. Izgleda da nas je Kamenko sve preveslao (pokoj mu duši). Biće red opet selit na bagrem pa kad popune polunastavak podbaciti drugi za bagremi koliko bude-bude. Problem je samo što nemam toliko izgrađenih ramova samo SO. Biće red tražiti i drugi bagrem da završimo priču...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #23 poslato: April 26, 2018, 19:19:47 »
Тек отвара и већ мирише, што значи да меди.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #24 poslato: April 26, 2018, 23:44:43 »

Evo danas se napokon dokopah viših grana jednog bagrema u blizini koji gleda prema osunčanoj strani.
Dužina cvijetnih resica je 1,5-3cm.


Сине, е тако се то ради...изабрао си добар...лењир :).


Lenjir je u colovima. :)

Nego ćale ako pogledaš prognozu u prilogu i prethdne slike sa lenjirom, pa da baciš pasulj i kažeš kolko još dana cijeniš da mu treba?  :D

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #25 poslato: April 27, 2018, 02:18:03 »
Zaboravih prognozu...  :)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #26 poslato: April 27, 2018, 19:03:48 »
За неких седам-осам дана...то је отприлике око 3 маја.

Извлачи га температура, али пре свега што је релативно рано кретао развој током топлог времена, још зимус.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #27 poslato: April 27, 2018, 19:39:15 »



            Ако се претходне две прогнозе - временска и Шошићева - покажу као тачне неће да ваља јер од трећег предвђају кишу . Е , та киша у неколико узастопних дана нам најмање треба. Зато не волим кад багрем порани али ко мене па нешто пита по том питању ?


П . С .


            Видим по посетама да се страшно много активирала тема Дневни унос багрема 2016. године. Далеко било и 2016 - е и те теме. Куцам у дрво и померам се са места. За сваки случај.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #28 poslato: April 27, 2018, 22:18:16 »
За неких седам-осам дана...то је отприлике око 3 маја.

Извлачи га температура, али пре свега што је релативно рано кретао развој током топлог времена, још зимус.

Hvala Šole ostaje da se vidi kako će da napreduje u narednim danima.



            Ако се претходне две прогнозе - временска и Шошићева - покажу као тачне неће да ваља јер од трећег предвђају кишу . Е , та киша у неколико узастопних дана нам најмање треба. Зато не волим кад багрем порани али ко мене па нешто пита по том питању ?

Gorane to je i meni zapelo za oko.
Meni stiže Sv. Georgije pa ako se okiša kuku mene ko će goste da dočeka ako ja budem visio po šljivama. :o

Mada i ove prognoze nisu vjerodostojne. Evo prilažem prognozu ponovo i vidi se da se situacija pomalo mijenja...
Da stvar bude gora nisam nešto ni spreman za rojeve jer nisam stigao da pripremim sve neophodno.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #29 poslato: April 29, 2018, 14:10:41 »
Juce u subotu i danas sam isao od Beograda do Paracina i nazad. Bagrem je procvetao celom duzinom auto-puta a koliko sam mogao da primetim iz automobila procvetalo je i u dubini sastojine. Pcelare sam primetio samo u okolini Umcara? Steta da se takav dar prirode ne iskoristi. Da li postoje podatci za bagrem: koju kolicinu nektara moze da da bagremova suma po npr. hektaru?