Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118406 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #315 poslato: Oktobar 30, 2023, 21:12:26 »
Баш сад сам сабрао трошкове зазимљавања мојих 10 кошница: 73кг шећера + Војвир + Херба + Нозевој = 12,000дин
... што му изађе 1200дин (колико кошта 1кг меда код мене) по кошници.

Сасвим повољно . Срећно зимовање Милане, такође и свим другим колегама..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #316 poslato: Novembar 12, 2023, 11:46:32 »
Хвала Војо, исто желим свима и теби наравно... Налетех на неки чланак из 67' у коме се преносе информације у вези зимовања пчела из тадашњег СССР-а:
Citat
Obavljena su opsežna ispitivanja sa zimovanjem pčela u proširenim međuokvirnim ulicama (umesto 12 mm, širina ulice je bila 16 mm). Rezultati su bili pozitivni jer su pčele bolje zagrevale jedna drugu i za 30 % manje trošile hranu. Takođe, izumiranje starih pčela u ovakvom klubetu bilo je manje nego kod zimovanja sa standardnim ulicama. Dokazano je da pčele u zbijenom zimskom klubetu troše najmanje hrane. Da bi utrošile što manje hrane treba im obezbediti mir. Ovim se odlaže pojava ranog legla u društvu, koja izaziva prelaz pčela iz prividnog mirovanja u radno stanje, a time i do vodi do naglog povećavanja potrošnje hrane.
То би лако могло да се постигне вађењем једног (два) и равномерним распоредом осталих рамова... има ли мишљења у вези те тврдње?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #317 poslato: Novembar 13, 2023, 23:38:56 »
Мислим да је потрошња хране иста у оба случаја и да се ништа неће постићи вађењем једног рама осим додатног посла за пчелара.
Има то добре везе са влагом у кошницама са једним наставком и тада је влага већа и може доћи до ранијег покретања легла и веће потрошње хране услед тог покретања легла али код нас са РВ кошницама зазимљеним на три наставка где је доњи празан и ту је он важан за пријем влаге коју производи клубе. Свеукупно доприноси се мањем проценту влаге око клубета и каснијем покретању легла па је сасвим непотребно вадити рамове.
У сваком случају увек је добро да пчелар на свом пелињаку сам себи покаже и у пракси докаже шта је добро а шта није.

Поздрав свима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #318 poslato: Novembar 29, 2023, 18:27:38 »
Danas urađen tretman oksalnom kiselinom.Mislim da sledećih nekoliko dana neće moći ,jer će biti toplo

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #319 poslato: Januar 11, 2024, 13:55:22 »
Pčelari,forumaši ljubitelji pčela i Rodne Voje.Srećna Vam Nova godina i Božićni praznici.Vidim da se niko nije oglasio u 2024, pa rekoh mogli bi da nastavimo sa razmenom mišljenja i iskustava.Pozdrav