Autor Tema: Sakupljanje polena  (Pročitano 70835 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #60 poslato: Maj 29, 2012, 11:23:46 »
Koliko dugo držite hvatače unutra tj "aktivne" u jednom "cugu" (sati, dana...)?

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #61 poslato: Maj 29, 2012, 22:28:15 »
300gr. to je super ,razlika je zavisno od drustva i koliko koja kosnica ima legla ali je 300gr dosta, kod mene je otprilike upola dnevno.
Koje vi hvatace imate ima li slike ,limene,zicane ,plasticne ,jednostruke ili duple mreze?
Inace ja drzim vec danima i neskidam hvatace samo svaka dva dana sakupljam polen, kontroliso sam drustva sve je ok ima legla  dovoljno rade normalno znaci 24 i tako vec 12 dana,a nadam se jos mozda mesec dana.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #62 poslato: Maj 30, 2012, 07:56:05 »
Ja sam se plašio da držim tako dugo,pa sam držao od ujutru, pa do predveče. Razlog je zbog hladnog vremena i zbog straha da nebi ugrozio normalan razvoj društva.

Pravio sam pauzu od nekoliko dana,pa ponovo.

Pošto imam hvatače kao kolega Sveto,ja ih menjam bez podizanja nastavaka radi ubacivanja,odnosno izvlačenja.Napravio sam ih  malo u minusu u dimenzijama. Pri izvlačenju zajedno sa hvatačem se izvlači i jedan deo pčela,što one koje  su trenutno u hvataču ,što oko njega,pa je malo "uzbudlivo". Takođe se dešava da ponegde se izvuče i polen koji  se negde zadržao.

Radi lakšeg izvlačenja napravio sam sa prednje strane na oba kraja neke "ručke" tj. zašrafio sam delimično malo duže holšrafove koje povlačim i pri tome ide ceo umetak - hvatač.

Kod mene za sada unos je bio oko 100gr. u proseku.

Pozdrav svima.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #63 poslato: Maj 30, 2012, 15:02:40 »
 gos. Sirka nemojte gubiti vreme u izvlacenju hvataca, ako nista drzite 10 dana pa napravite pauzu mada je ja nepravim i da bi povecali unos ako vam je pcelinjak blizu pokusajte sa prihranom 150-200ml ujutru, kazu da je ujutru mnogo bolje nego uvece i videcete razliku u povecanju unosa (barem tako pise u literaturi stranoj).Meni je pcelinjak daleko tako da to nisam primenjivo da je blize pokuso bih da vidim razliku.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #64 poslato: Maj 30, 2012, 19:40:17 »
Hvala na savetu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #65 poslato: Maj 31, 2012, 20:28:40 »
http://img16.imageshack.us/img16/3995/fotografija0754.jpg
Sakupljanje polena


Uploaded with ImageShack.us
Ovako izgleda kad se malo popravi stanje.
Danas sam probao cuveni hvatac sa duplom zicom na razmaku od 6mm i rezultat je -10x od limenih.Da napomenem da je zica iz Arilja  inox pertlovan ne puktovana.
Razocaran sam moram potraziti dupli limeni da probam.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #66 poslato: Maj 31, 2012, 21:20:04 »
Kolege evo sad sam sa pcelinjaka i donio sam polen koji je skupljen od prekuce , interesantno je da je polen od bagremca skupljan danas da nema ni jedne zrnke druge boje osim crvene

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #67 poslato: Jun 02, 2012, 08:54:19 »
Možda mi je promaklo nešto, ali me interesuje na koji način čistite polen od mrava (raznih vrsta) i ostalih primesa (pokidanih nogica itd)?

Ja sam od nogica i od nekih drugih primesa za sada čistio mehanički ( prstima) kao i od krupnijih mrava koje nisu pobegle.
Od sitnih mrava koristio sam sito,gde su propadale sa sitnom polen prašinom. Da nebi bacio prašinu sipao sam u posudu i zalio vodom i sutradan pomešao  sa sirupom i davao  pčelama u nukleusu.

Možda ima bolje rešenje od ovoga što primenjujem, jer ovo takoreći radim bez iskustva.
Sa ventilatorom ( ili femom na hladno ) nisam probao,možda ću i tu mogućnost probati.
Za sada imam u skromnim količinama,pa mi nije veliki problem i ovako primitivno to odraditi.

Čisto da vidim  kako to i drugi rade.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #68 poslato: Jun 02, 2012, 19:19:15 »
Ja sam mislio da ce biti puno ostecenih , otkinutih krila nogica ali od svega toga najvise je mrava a cistim strogo rucno i to pinceta za tv mehanicare naocale i u akciju
 sa jednog kupljenja i ciscenja i vidi se na kamarici sto je skupljeno mrava itd

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #69 poslato: Jun 03, 2012, 06:26:27 »
Svaka čast kolega na strpljenju kod čišćenja,i ja kada sam napisao da čistim mehanički ( prstima ), nisam baš mislio da samo prstima,već da ne upotrbljavam neku "mehanizadiju".

Ako smem da vas pitam,dali u daljem postupku polen sušite (kako?),ili ga stavljate u zamrzivač (kakvo pakovanje?),ili možda ga mešate sa medom (koji odnos)?

Ja (za sada), ga mešam sa medom. U jednu teglu od kile meda, stavim oko 135gr.polena,pa ga zalijem medom otprilike malo više od pola tegle,zatim dobro izmešam i nakon toga dopunim sa medom i dobro zatvorim teglu.
Da nebi otvarao i mešao,povremeno okrećem tegle, čas dole,čas gore, dok se ne rastvori (bar pretežno),otprilike desetak dana.

Ps.ako i neko drugi želi da se uključi u razmenu iskustva - neka izvoli.

Puno pozdrava.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #70 poslato: Jun 03, 2012, 08:59:35 »
Kolega i ovo su moja prva skupljaja polena i za sada ga kao sirov stavljam u zamrzivac nemam aparat za susenje ali bit ce .
 pozdrav ...

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #71 poslato: Jun 03, 2012, 12:08:15 »
Ponekad kada čistim polen, dođe mi na um pomisao:kako to rade oni koji to rade naveliko,verovatno da nečiste sa pincetom?!
Možda treba malo više tražiti rešenje,koje sigurno postoji.Nismo mi prvi da to radimo,valjda će se neko naći da pomogne,ili ćemo doći do neke ideje da sebi olakšamo posao i da to ide malo lakše i brže.

Inače,hvala ti na učešću u razmeni iskustva i puno pozdrava.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #72 poslato: Jun 03, 2012, 14:23:10 »
Nemam veliku kolicinu polena za ciscenje pa ovako cistim a vjerovatno ima neki lakse nacin ...

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #73 poslato: Jun 03, 2012, 16:33:21 »
Nemam ni ja (za sada)...samo strpljenja...

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Sakupljanje polena
« Odgovor #74 poslato: Jun 03, 2012, 19:21:07 »
polen se osusi a kad je suv onda se izveje , nisam radio ali tako pise u literaturi