Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340833 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #855 poslato: Februar 28, 2019, 17:26:39 »
Данас сам мало прошетао по пчелињаку (наравно несигурним кораком :) ) и затекао – јавашлук. Срећа благе зиме па није било више губитака (осим оне једне без матице).


Ипак, тешко иде посао без сталног надзора пчелара (што би оно рекла моја мајка – вук по поруци месо не једе).

Пчеле као пчеле...раде лепо и чекамо џану која ће за пар дана.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Jakovljevic Dusan

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mirijevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #856 poslato: Mart 07, 2019, 16:27:38 »
Danas na pčelinjaku očišćene podnjače, pčele preprskane Nozevojem, dodate prve pogače gde je bilo neophodno. Od 180 košnica 2 stradale i ustanovljeno da 3 košnice nemaju maticu. Unos polena je solidan

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #857 poslato: Mart 07, 2019, 19:10:16 »
Danas na pčelinjaku očišćene podnjače, pčele preprskane Nozevojem, dodate prve pogače gde je bilo neophodno. Od 180 košnica 2 stradale i ustanovljeno da 3 košnice nemaju maticu. Unos polena je solidan
Браво Дуле. То је одлично стање.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #858 poslato: Mart 10, 2019, 21:50:41 »
Ево већ трећи дан како је кренула џанарика и пчеле већ 6-7 дана одлично раде. У кошницама за сада је доста унетог полена и пчеле су већ рашириле легло на око 4 рама.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #859 poslato: Mart 11, 2019, 05:20:14 »
Evo i ja da kažem koju. Kod nas u Pančevu nisam video još da je bilo šta procvetalo, ali pčele vuku veoma intenzivno odnekud polen (žućkasto-zelenkasti) . Takođe i pojilica je veoma posećena. Đzanarika će za koji dan po mojoj proceni, ako je ne uspori ovo loše vreme koje najavljuju jer je još uvek u fazi pupoljka. Što se pčela tiče, uradio sam brzi pregled pre neki dan (tačnije pre tri dana). Pčela dosta, legla na po 4-5-6 ramova. Deluju baš zdrava. E sad, po mom skromnom iskustvu rekao bih da ću morati da spremam još ambalaže (pored već isplanirane), jer mi se čini da će biti rojenja ko šaše, ako ovako nastave.  :) ::)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #860 poslato: Mart 11, 2019, 13:58:20 »
Ево већ трећи дан како је кренула џанарика и пчеле већ 6-7 дана одлично раде. У кошницама за сада је доста унетог полена и пчеле су већ рашириле легло на око 4 рама.

Поздрав драгим пријатељима...


Обично пре џанарике крену ране кајсије. Код мене  је стање исто као прошле године: најранија џана тек беласа.

Сматра се да  је воћка почела са цветњем када је отворено око 20% цветова и када крене унос полена (тако су мене учили када сам почињао да пчеларим :) и углавном јесте тако).

Сад ми је занимљиво Војо, колики је унос полена од џанарике ако су у цвету три дана. Да ли је у том делу где су ти кошнице толико топло да џана цвета или ти је неко јавио да је „цветало“ када је видео пар жбунова џане која је забеласала.

Ја сам јуче завиривао на лета и нисам видео ни трунку браон полена (са кајсије или џане – слични су по боји).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Дневни извештај са пчелињака
« Odgovor #861 poslato: Mart 11, 2019, 14:59:56 »
Рана кајсија почиње да цвета; скоро сваке године је омлати мраз па нове садим касне. Ринглов тек креће (то ми је лепше име од џенарика). Полен су ових дана доносиле са бреста и маслачка а нектар са јавора (ценим).

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #862 poslato: Mart 11, 2019, 15:03:55 »
Baš danas unosile braon tamni polen i pitam se od čega li je i evo Dragan mi rešio misteriju. Zato volim forume

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #863 poslato: Mart 11, 2019, 17:31:08 »
Baš danas unosile braon tamni polen i pitam se od čega li je i evo Dragan mi rešio misteriju. Zato volim forume


Џанарика или кајсија?


Рана кајсија почиње да цвета; скоро сваке године је омлати мраз па нове садим касне. Ринглов тек креће (то ми је лепше име од џенарика). Полен су ових дана доносиле са бреста и маслачка а нектар са јавора (ценим).

Добро, француски или ирански назив...код нас се одржао масовно ирански назив и познато је зашто :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #864 poslato: Mart 11, 2019, 18:32:50 »
Kod nas džanariku još zovu i zerdelija. Nažalost oko mog stacionara je nema nešto ali zato idu na vrbu i lijesku

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #865 poslato: Mart 11, 2019, 18:40:49 »
ЕППО база података има разне називе.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #866 poslato: Mart 11, 2019, 20:02:10 »
Kajsija rana Dragane, dzanarika napupila i posle ovog zahladjenja verovatno kreće, a to je od vikenda. Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #867 poslato: Mart 11, 2019, 21:49:26 »
Ево већ трећи дан како је кренула џанарика и пчеле већ 6-7 дана одлично раде. У кошницама за сада је доста унетог полена и пчеле су већ рашириле легло на око 4 рама.

Поздрав драгим пријатељима...


Обично пре џанарике крену ране кајсије. Код мене  је стање исто као прошле године: најранија џана тек беласа.

Сматра се да  је воћка почела са цветњем када је отворено око 20% цветова и када крене унос полена (тако су мене учили када сам почињао да пчеларим :) и углавном јесте тако).

Сад ми је занимљиво Војо, колики је унос полена од џанарике ако су у цвету три дана. Да ли је у том делу где су ти кошнице толико топло да џана цвета или ти је неко јавио да је „цветало“ када је видео пар жбунова џане која је забеласала.

Ја сам јуче завиривао на лета и нисам видео ни трунку браон полена (са кајсије или џане – слични су по боји).


Шоле, брат ми је био на његовом пчелињаку који је око 3 км удаљен од мог пчелињака а између нас на пола пута ваздушном линијом цветале су џанарике још од 7 марта а код мене на самом пчелињаку на метар од кошница расцветала се џанарика око 20-30% још јуче 10 марта а прекључе 9 марта су се расцветале џанарике на 20-30 метара даље од мојих првих кошница. Такође још пре неколико дана отворило се и трње на осунчаним странама. Много пчела долази и црвенкастих глава са мртве коприве.

Добро је што је мало захладнело јер има још пуно џанарике која није кренула и њу очекујем после овог захлађења . Наравно и у дољама где је хладније џанарике неће кренути још за око две недеље. Такав је терен и цветање џанарике траје око 20-25 дана.

Сада би могло бити опасно ако метеоролози погреше па ако настави захлађење.
Знате како оно кажу канађани, метеоролози су најавили двадесет центиметара снега за наредна два дана али су мало погрешили па је снег нападао још пола метра и сада га има 70 центиметара али проблем је што сада најављују још пола метра снега а сам Бог зна колико ће да напада.  :D

Срећом код нас не греше толико.  :D

За следећу седмицу најављују 22-23 степена па ако буде и 7-8 степени мање биће одлично а и не треба више.

Поздрав драгим пријатељима...

 

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #868 poslato: Mart 11, 2019, 22:46:23 »
Јуче сам "чистио" малине у мајици кратких рукава, а данас ме затекао снег који је забелио ливаде. За мој крај предвиђају хладније до суботе од када је најављен талас са 20+ степени. До сада су уносиле полен увелико, прво са леске, а последњих дана са дрена - то сам приметио, можда и са још нечега (има у даљини неког дрвећа оцветалог у бело), углавном полен који уносе је жуте боје (узгред речено: било би лепо кад би имали табелу- боја полена=биљка).

Прошле седмице сам поставио две појилице, па сам јуче уочио да пчеле узимају скоро дупло више благо засољену воду (равна кашичица (5грама) на литар и по) у односу на обичну. Такође јуче сам на брзину препрскао све кошнице (тј преко сатоноша горњих наставака) разблаженим нозевојем (100мл нозевој + 50мл воде).

Свако(м) добро...

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #869 poslato: Mart 11, 2019, 22:56:41 »
Da li je tačno, stručnija lica će potvrditi.