Autor Tema: Метода Зорана Севића  (Pročitano 41242 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #15 poslato: Januar 31, 2016, 16:18:53 »
razmišljam da li prirodni roj na grani ima kućne pčele i kako uspijeva opstati? Roj koji mi je prošle godine došao u voćnjak smjestio sam u košnicu na satne osnove,nisam imao izgrađenih ramova.Roj je uspio  izgraditi saće i donijeti meda,zazimio sam ga na 2  izgrađena LR nastavka sa velikim zalihama meda (20-ak kg).Trenutno najbolja košnica,klube na 9 ulica
Prilikom rojenja iz košnice izleću  i mlade,kućne,pčele.Svaka pčela nakon 4-5 dana starosti izleće iz košnice i vrši orjentacione letove,a u zavisnosti od stanja i potrebe društva,kao i od spoljnih uslova može postati izletnica.
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #16 poslato: Januar 31, 2016, 16:37:10 »
Не улазим значајно у начин рада Севића, али треба напоменути да и поједина објашњења нису баш добра.

Dakle teorija da prinos u bagremu zavisi od primateljica metoda Sevioca-Hunjadija  demantuje u praksi .
O značaju primateljica  u vreme paše  govorio je danas u Zaječaru predsednik SPOS-a Rodoljub Živadinović.On svoje zajednice priprema za pašu tako što što od slabih zajednica oduzima zatvorena legla i njime pojačava jače zajednice.Društva sa većim brojem primateljica donose više meda.Neki pčelari društva za pašu pojačavaju izletnicama tako da posle paše imaju nepovoljnu  starosnu strukturu pčela,tj.izletnice koje su posle završene paše nepotrebne.

Миломире Родољуб прича приче које је прочитао негде и то „просипа“ као неку добру теорију. Погледај снимак и уочићеш недоследност у његовом излагању. Време на снимку 30:55. Ту објашњава да не треба слабити друштва нагло. Одузимање поклопљеног легла је додатно и опасно слабљење слабих заједница у сваком погледу, ако се то ради у пролеће приликом развоја. Због таквих ствари сам то предавање окарактерисао као безначајно (или глупости у великом делу предавања), од ове поруке па надаље.


Није добро када „врсни предавач и познавалац праксе“ узима у обзир само одређене моменте. Приматељице имају улогу у врло јакој паши (штета што је увек нема). У просечним пашама и при просечним уносима, велику улогу имају баш излетнице.

Да ли је Родољуб на предавању објаснио како пре свега заустави ројеви нагон и како одржава друштво у радном стању ако багрем мало „помери“ цветање због временских услова (како се "договори" са врло јаким друштвима да се не изроје и сачекају багрем)?


Иначе, излетнице након јаке нектарске паше нису непотребне. Ко ће донети полен за наставак одгоја легла, односно за обнову друштва?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #17 poslato: Januar 31, 2016, 20:06:58 »
Puno se priča o ovom načinu pčelarenja. Iskustva su različita. Ja opet ne vidim neku bitnu razliku u odnosu na metod Vlade Hunjadija. Voleo bi da čujem Šošića šta misli o ovoj metodi. Dobre i loše strane. Šole ako nije problem molim za mišljenje.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #18 poslato: Januar 31, 2016, 22:08:49 »
Искуства су различита, тако кажеш. Ја их немама и не могу да се изјашњавам. Не радим на тај начин. Да бих нешто написао, морао бих да пажљиво проучим оба начина, потом да радим више година и имам јасан став.

Начини рада зависе и од услова где пчеле зимују нпр. Можда нема потребе да се ради у условима где се пчеле добро развију за багрем (често рад буде сувишан и узалудан). Када добро замеди и слаба друштва имају вишак за врцање.

Давно сам чуо да је Венер рекао да је најбоље радити са друштвима средње јачине (односило се пре свега на његов начин рада са двојним друштвима). Што може значити и да неке методе са мање рада могу бити напорне а да не говоримо о онима где треба превише рада.


ПС

Ја у суштини радим једноставно и једино ако су друштва двојна, раздвојим када треба. Остале средим и многе погледам тек после пар месеци. Радо бих гледао чешће, али ми посао око матица узме превише времена.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #19 poslato: Januar 31, 2016, 22:38:25 »
Jednostavna rešenja su i najbolja rešenja u svakom poslu. Hvala Šošiću
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Dragan Lojković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanjica, Brezova 850 nmv, Čepovo 1000 nmv
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #20 poslato: Februar 01, 2016, 12:27:52 »
Ko neguje leglo posle paše je zaista za razmatranje.Možda pčele u nuždi rade neku vrstu reorganizacije?Ono što sam imao priliku da vidim je osam ramova legla mesec dana posle vađenja svog legla.Snaga društva ne opada!Zašto, ne bih mogao da tvrdim.Sević je u svom izlaganju izneo da pčele koje su se izlegle u periodu polovina aprila pa do početka juna žive i sto dana!?

Van mreže Saša Đorđević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bela Palanka
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #21 poslato: Februar 01, 2016, 15:34:37 »
Zoran tvrdi da ako smo oduzeli svo leglo (ostavljamo samo dva rama sa najmanje legla) na pocetku bagremove pase,po zavrsetku bagremove pase imamo isto toliko zalegnutih ramova koliko smo oduzeli.

Van mreže Saša Đorđević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bela Palanka
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #22 poslato: Februar 01, 2016, 15:47:33 »
Gospodin Sevic ce odrzati predavanje u Kragujevcu pa ko je u prilici moze cuti i uzivo ovu metodu!
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1662671307328320&set=a.1404402676488519.1073741828.100007564001377&type=3&theater
Dejane dali postoji snimak predavanja Zorana Sevica koje je odrzao u Kragujevcu.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #23 poslato: Februar 01, 2016, 23:38:04 »
Koliko sam primetio mislim da nema,ali imarte na youtube iz predhodnuh godina!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Saša Đorđević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bela Palanka
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #24 poslato: Februar 02, 2016, 08:54:57 »
Hvala Dejane, odgledao sam ono predavanje iz 2012god.
Verujem da je Zoran svoju tehniku unapredio poslednjih godina.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #25 poslato: Februar 18, 2016, 12:46:22 »
Da li je jos neko od iskusnijih pcelara isprobao ovu metodu Zorana Sevica. Ja sam kao pocetnik odgledao predavanje i kako sam shvatio on pojacava ta drustva 20 dana pre bagrema to je ok, ali da li dodaje jos neki nastavak ili to ostaje na 2 lr nastavka. I ako ima samo jedno leto donje pa na prvi nastavak maticna resetka kako izlaze trutovi iz gornjih nastavaka

Van mreže Dragan Lojković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanjica, Brezova 850 nmv, Čepovo 1000 nmv
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #26 poslato: Februar 19, 2016, 21:08:53 »
Saša plodište je standardno dva nastavka i po ovoj metdi ide 6rl u donji nastavak i 6rl u gornji.Na to ide mr i nastavak kao medište.Po potrebi može i još jedan ukoliko se pojavi neka jača paša, npr voćna.To je po ranijem predavanju, čini mi se da je sad prešao na kofiguraciju 4-4-4.Ja sam išao na 6+6 i zadovoljan sam.Što se tiče mr i trutova do vađenja legla posle dvadeset dana mr je na drugom nastavku, tako da trutovi slobodno funkcionišu.Kad se leglo povadi mr ide na prvi nastavak.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #27 poslato: Februar 20, 2016, 13:15:13 »
Hvala Dragane na odgovoru. To mi je ostalo nejasno posto na snimku Zoran kaze da nema leto na MR pa me to zbunjuje. I mislio sam da Zoran ne dodaje treci nastavak uopste do bagrema vec sam mislio da on forsira drustva da ona udju u rojevi nagon pa monda vadi leglo i pravi konfiguraciju za medobranje. Dragane imam jos jedno pitanje za tebe da li si probao dvojno i dvomaticno po ovoj metodi  i kako se to pokazalo?

Van mreže Dragan Lojković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanjica, Brezova 850 nmv, Čepovo 1000 nmv
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #28 poslato: Februar 26, 2016, 12:10:10 »
Radio sam i radim dvojno pčelarenje.Kad kažem dvojno, mislim na dve matice u jednoj košnici razdvojene m.r. u periodu od izimljavanja pa do pripreme društva za glavnu pašu tj vađenja legla po ovoj tehnici.Dvojno je posebno prihvatljivo za ljude koji nemaju puno vremena da se bave forsiranjem društva da bi se što više razvilo za glavnu pašu.Najbitinije su dve stvari: da čovek preseče u glavi da će u pašu sa duplo manje društava nego što je izimio i da u košnici mora biti dovoljno hrane.Kad kažem dovoljno hrane, onda mislim da ta količina ne bi smela biti manja od 8 kg u svakom trenutku.Ovo je po meni najbolje i najlakše postići dodavanjem šećera u velikim obrocima krajem avgusta i početkom septembra.Svaka košnica (lr) bez krova bi trebala biti teška oko 40kg bez krova i onda neće biti problema.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #29 poslato: Februar 26, 2016, 13:51:36 »
Znaci ti dvojna drustva formiras nakon izimljavanja i to odmah sa MR , ne koristis snelgrovu dasku? Rojenje se pretpostavljam tesko javlja kod tih dvojnih drustava, i sta bi se desilo ako malo omanemo sa procenom od 20 dana a bagrem zakasni recimo 4, 5 dana?