Autor Tema: Prelazni RV nastavak  (Pročitano 40512 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Ilinčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #45 poslato: Maj 03, 2015, 22:37:45 »
Evo kako sam ja prešao sa LR na RV.
Nadam se da se može vidjeti sa slika. Ubcivao sam RV ramove sa satnim osnovama i izvučenim (ubačenim) saćem u LR ramove.
Ono što me fasciniralo to je mirnoća pčela, što se vidi na slici, lagano se kreću po mojoj ruci.
Još je rano za neke ozbiljnije zaključke.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #46 poslato: Maj 03, 2015, 23:54:40 »
Budi oprezan kada radiš u rukavicama. Pčele se ne penju uz rukavice (ili ruku) tek tako. Mislim da je u ovom slučaju med u pitanju i da ih je to navelo da se penju uz rukavicu.

Mada najviše kreću uz ruke kada se dodirne matica. Kada se radi u rukavicama, ne može se osetiti kada dodirneš pčele i tako pristisneš pčelu. Tako možeš pritisnuti i maticu koja može ponekada biti i na vencu meda. Kada se dimi, može i matica da uzima med koji je u tankom vencu do satonoše.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Ilinčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #47 poslato: Maj 04, 2015, 06:20:40 »
Hvala na savjetu! Korisne informacije.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #48 poslato: Maj 04, 2015, 10:28:10 »
Zorane, fino si ti to odradio.
A, šta ćeš sa LR-om?
Dragan ti je fino prokomentarisao rukavice, ja ću samo malo dodati: skini ih (osim ako si alergičan).

Pozdrav, svako dobro i sretno!

Van mreže Zoran Ilinčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #49 poslato: Maj 04, 2015, 11:02:08 »

A, šta ćeš sa LR-om?

Ja sam bukvalno prebacio iz LR u RV jer sam ispod RV nastavka stavio matičnu rešetku koju ću ukloniti kad izađe poslednje zatvoreno leglo iz još preostala dva rama u LR-u (danas ili sutra). LR ramove sa polenom i nektarom sam dodavao drugim LR društvima (ono što nisu prenijele u RV tijelo). Maticu sam digao u RV nastavak sa RV ramom (nakon što sam 4 RV rama drzao u LR-u) i onda postavio MR ispod, a ujedno je iskoristio da se ne savija plastika koju sam izrezao na dimenzije RV i prekrio višak u odnosu na LR.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #50 poslato: Maj 04, 2015, 12:51:52 »
Zorane, vidio sam ja to sve na slikama, a što nisam vidio, zamislio sam jer ja sa tim stalno deveram.

Kad sam pitao šta ćeš sa LR-om, mislio sam na to da li ćeš ga i dalje imati zajedno sa RV?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Zoran Ilinčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #51 poslato: Maj 04, 2015, 13:20:24 »
Ne planiram odustati od LR-a u potpunosti, bar ne za sada. Sve zavisi kako ću se snaći sa RV-om.
Pozdrav iz Doboja!

Van mreže marko stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kololeč
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #52 poslato: Avgust 23, 2015, 13:10:15 »
Pozdrav.Da li da prilikom zazimljavanja lr kosnice smem da poturim ispod prelazni rv nastavak?Ko ima iskustva sa ovom kombinacijom preko zime.

Van mreže Julijan Cordas

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kucura
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #53 poslato: Septembar 06, 2015, 22:52:02 »
U jednoj basti ima desetak napustenih poloski.Sve su u stanju raspadanja.5 ih je naseljeno pcelama.Da li je neko radio prebacivanje drustva iz poloski u rv i na koji nacin.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #54 poslato: Septembar 07, 2015, 12:00:12 »
     Napušteni pčelinjaci su moguć izvor bolesti.Sada se vrši uzimljavanje pčelinjih zajednica,kasno je za prelazak sa pološki na RV.Verovatno je moguće to učiniti istresanjem celokuonih pčelinjih zajednica iz pološki u već pripremljenu RV košnicu u kojoj ima dovoljno hrane za bezbedno zimovanje.Pčele koje su sada u pološkama neće dočekati proleće tako da sa prelaskom na RV biće kasno i u proleće,u vreme kada se  obično počinje sa prelaskom.
      U neposrednoj blizini mog pčelinjaka,nalazi se napušteni pčelinjak.Iz preventivnih razloga trebalo je još prošle godine da preselim svoj pčelinjak.Ovaj napušteni pčelinjak imao je početkom prošle godine 10 proizvodnih društava i 2 roja.Ove godine iz košnica ovog napuštenog pčelinjaka nije izletela ni jedna pčela.
       Teoretski je moguće da izvršiš prelazak,praktično je neizvodljivo.Moj ti je savet da ne čačkaš mečku po zvečku.
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Julijan Cordas

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kucura
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #55 poslato: Septembar 09, 2015, 10:37:06 »
Hvala za savet.Taj pcelinjak je napusten 10 tak godina asvake godine ima nekoliko aktivnih kosnica pa sam mislio da ne propadnu drustva.Sace su pojeli moljci ali su pcele izgradile novo sace koje je napunjeno medom,pa sam mislio da ce prezimiti.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #56 poslato: Septembar 09, 2015, 18:16:00 »
kolega možes probati isecanjem saća i ugrađivanjem u rv ramove pa kada to uradiš sa nekoliko ramova onda pomeri staru košnicu i na njeno mesto stavi novu pa pronađi maticu i nju stresi u novu košnicua i ostale pčele.staru košnicu bez pčela odnesi kući pa iseci resto saće iz ramova i ugradi u ramove rv, padodaj u novu rv košnicu, ali gledaj da imaju na tim ramovima meda. i onda počni da hraniš i to dobro. probaj ništa te ne košta osim truda.posle par dana ih preseli gde hoćer. pozdrav.

Van mreže Predrag Panić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #57 poslato: Februar 15, 2019, 18:26:55 »
Pozdrav svima. Iscitao sam ovu temu i čim vreme dozvoli krećem sa prebacivanjem iz LR u RV. Napravicu prelazni RV i probaću sa stavljanjem celog RV nastavka sa ovim rešenjem gde se letvicom zatvori razlika u dimenzijama.
Ono što čini mi se nije jasno navedeno je da li ramovi u RV nastavaku (prelaznom ili običnom) koji stavljam na LR idu poprečno u odnosu na LR ramove? Koja je varijanta bolja, na toplo ili hladno? Pitam jer ću podizati zalezene RV ramove, po Vojinoj preporuci, pa u smislu lakšeg negovanja legla čini mi se da je bolje da ramovi u RV budu postavljeni kao u LR. tj. na hladno.
Ili je svejedno kako cu ih okrenuti?
Hvala.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #58 poslato: Februar 15, 2019, 20:03:21 »
Предраже погледај пост 815 на http://spos.info/forum/index.php?topic=254.800

Срећно!

Van mreže Predrag Panić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #59 poslato: Februar 15, 2019, 23:06:25 »
Hvala.