Autor Tema: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar  (Pročitano 47067 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #15 poslato: Septembar 02, 2016, 11:06:23 »
Obavezno... ;)

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #16 poslato: Septembar 02, 2016, 17:17:56 »
Samo polako kolega i sve ce biti kako treba godine prolaze veoma brzo pcelinjaci se sire a ljubav prema pcelama iz dana u dan je sve veca i jednom kad udje pod kozu nema povratka mogu slobodno da kazem ljubav za ceo zivot...dobro dosao i neka ti je srecan pocetak rada sa RV kosnicama neces se pokajati, mene je Rakovac upoznao sa RV kosnicama kada mi je poklonio jednu i sada su one u ravnopravnom broju na mom pcelinjaku sa DB kosnicama a ubuduce planiram da predjem kompletno na rad sa RV ...Puno pozdrava
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #17 poslato: Februar 17, 2017, 08:35:45 »
Nisam odavno pisao u ovoj temi a ni na forumu uopšteno pa evo da napišem ponešto.

Ovih je dana izgleda proradila lijeska i još nešto pored nje pa su pčele počele da unose polen. Nije neka značajna količina ali me pomalo zabrinjava da priroda ne prevari pčele pa da ne prošire leglo prerano. S tim na umu ja sam skinuo papire koji su stojali na mrežicama zbjega tokom čitave zime kako bih dodatno rashladio košnice i nadam se usporio širenje legla. Valjda nisam pogriješio. Dnevne temperature idu do +15 stepeni a noćne padnu i na -5 tako da su oscilacije temperatura velike. Pčele su preko dana aktivne. Zbog obaveza još nisam stigao da otvorim koju košnicu i pogledam unutra šta se dešava.
Jesenas sam ih prihranio sirupom i Nozevojom a pogače još nisu vidjele. Kupio sam ih ali ih još nisam stavio. Možda ovih dana kada otvorim košnice i vidim stanje sa hranom dobiju i pogače.
Da kucnem u drvo za sada su sve žive i izgledaju zdravo. Zima nikako nije rekla sve što je imala tako da opreza nikad dosta.
RV i EV košnice su ofarbane :)
Ima još posla oko užičavanja ali biće i to nadam se uskoro.
Nadam se, ovog proljeća useljavam prve RV i EV košnice i proširujem svoj mali pčelinjak.

Pozdrav svima...

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #18 poslato: Februar 17, 2017, 08:48:51 »
                Puno pozdrava kolegaBojane.
Zivis u gradu koji ja najvise volim.Tu sam bio u vojsci i sve ce ti biti jasno kada ti kazem da je od dana mog izlaska iz kasarne do mog odlaska kuci za Beograd proslo 17 dana.Banjalucani su ljudi koji obozavaju vojsku i ja sam se osecao kao kod kuce. To je grad u kojem bi ja voleo da zivim.
                                                            Zelim ti da se na ovom NASEM forumu(koji je omogucio nas kolega i prijatelj Voja) osecas kao kod kuce i medju prijateljima.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #19 poslato: Februar 17, 2017, 13:48:43 »
... Ovih je dana izgleda proradila lijeska i još nešto pored nje pa su pčele počele da unose polen. Nije neka značajna količina ali me pomalo zabrinjava da priroda ne prevari pčele pa da ne prošire leglo prerano. S tim na umu ja sam skinuo papire koji su stojali na mrežicama zbjega tokom čitave zime kako bih dodatno rashladio košnice i nadam se usporio širenje legla. Valjda nisam pogriješio.
RV i EV košnice su ofarbane :) ... Nadam se, ovog proljeća useljavam prve RV i EV košnice i proširujem svoj mali pčelinjak.
Бојане,
Природа неће да "превари пчеле", да покрену легло "прерано". То ради искључиво пчелар својим начином рада, углавном погрешним. Ако су ти друштва здрава, са довољним количинама хране, не бој се легла у својим кошницама. Легла ће бити само онолико колико том друштву треба из неког разлога.
Битно је да пчелар не стимулише друштво на покретање легла својим радом са кошницом, када за то није време, а ако то пчеле саме одлуче да ураде, то неће бити проблем. Ни пчелама, ни њиховом пчелару.

Папир са мрежице збега, немој никада скидати. Сем ако селиш кошнице, у току транспорта.

Лепо изгледају оне твоје рв кошнице. Ако сам ја добро видео, у наставцима нема нити једног шрафа? То никако није добро! Оних пар кламерица што су постављене, ништа су, као да их и нема.
Обавезно тражи од мајстора да наставке спаја са по три шрафа. Са наставцима који су спојени обичним фалц спојем бићеш много задовољнији, него са тим цинкованим.

Поздрав и медно  :)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #20 poslato: Februar 17, 2017, 15:01:55 »
Bojane, pozdrav  od mene i da uzivas u radu sa RV kosnicama..

Ovo Draganovo izlaganje i konstatacije su zlata vredne , jedno od boljih objasnjenja u zadnje vreme na forumu...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #21 poslato: Februar 17, 2017, 21:26:07 »
Dragane,

Citat
Бојане,
Природа неће да "превари пчеле", да покрену легло "прерано". То ради искључиво пчелар својим начином рада, углавном погрешним. Ако су ти друштва здрава, са довољним количинама хране, не бој се легла у својим кошницама. Легла ће бити само онолико колико том друштву треба из неког разлога.
Битно је да пчелар не стимулише друштво на покретање легла својим радом са кошницом, када за то није време, а ако то пчеле саме одлуче да ураде, то неће бити проблем. Ни пчелама, ни њиховом пчелару.

Папир са мрежице збега, немој никада скидати. Сем ако селиш кошнице, у току транспорта.

Mi početnici smo valjda mnogo strašivi. :) Ništa, onda vraćam papire. Taman sam ih malko prosušio. ;)
Ma nije da se ja nešto bojim nego poslednjih godina često lijepo vrijeme u nedoba izmami vegetaciju pa krenu voćke fino da cvjetaju ali prerano i onda ih omlati mraz pa nema šljive ili jabuke ni za lijeka.
Ja se analogno tome vodim da i pčele mogu da prošire leglo vođene tim istim cvjetanjem voćki i kratkotrajnim toplim vremenom pa kad udari minus od tog legla nije neka vajda jer daleko je bagrem. Prije mi se čini da može biti šteta naročito kod slabijih zajednica a imam i takvih. Ali šta ja znam o čemu pčela razmišlja. :) Da je glupa davno je nebi ni bilo... ;)

Citat
Лепо изгледају оне твоје рв кошнице. Ако сам ја добро видео, у наставцима нема нити једног шрафа? То никако није добро! Оних пар кламерица што су постављене, ништа су, као да их и нема.
Обавезно тражи од мајстора да наставке спаја са по три шрафа. Са наставцима који су спојени обичним фалц спојем бићеш много задовољнији, него са тим цинкованим.

Sad su još ljepše. Uposlio sam matorog da ih ofarba ovih dana. On ih ušarenio kao za uskršnji karneval. :) Slikaću kad stignem.
Što se tiče šrafova imam par komada koje su i tako odrađene pa ćemo vidjeti koje se bolje drže. Sve LR su mi cinkovane i za sada nemam nekih zamjerki na spojeve.

Dragane hvala za ovo pisanije.

Voji i Zoranu takođe hvala za lijepe riječi.

Pozdrav svima.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #22 poslato: Mart 01, 2017, 14:39:51 »
Evo malo fotografija za dopunu ove teme...

Prvo RV i EV košnice koje su ofarbane i čekaju da budu useljene ako bude kako je planirano



A onda i malo fotografija po slobodnom izboru






U toku pregleda prošle nedjelje je je utvrđeno da je sa pčelama sve u redu a palo je i prvo obilježavanje matica.
Nisam imao namjeru ali kako sam naletio na dvije matice tokom pregleda nisam odolio da ih ne obilježim. Nisam od onih koji nađu matice kada god zatreba pa sam iskoristio priliku.  :)
Našao sam da je mnogo lakše i brže maticu blago pritisnuti sunđerom i obilježiti je na saću nego hvatati je u cilindar. Nije pravo vrijeme za obilježavanje svjestan sam rizika ali sve je prošlo bez problema.



Toliko za ovaj put.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #23 poslato: Mart 01, 2017, 18:09:28 »
Nisu prošle fotografije pa evo ih ponovo predviđenim redosledom...

EV i RV ofarbane...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #24 poslato: Mart 01, 2017, 18:10:47 »
Po izboru...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #25 poslato: Mart 01, 2017, 18:11:20 »
I matica...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #26 poslato: Mart 01, 2017, 18:22:22 »
U krupnom planu...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #27 poslato: Mart 01, 2017, 20:42:17 »
Druze ima ovde slika i za naslovnu stranu pcelara,ako ne pcelara onda za neku knjigu pcelarstva pogotovu ova u krupnom planu...

Puno pozdrava
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #28 poslato: Mart 01, 2017, 23:57:24 »
Hvala drug moj.
Pogodio se momenat i svjetlo.
Nisam neki majstor za fotografiju da se razumijemo...  ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #29 poslato: Mart 09, 2017, 21:46:43 »
Evo još malo fotografija da bude šareniji forum.

Danas je unos polena bio primarni cilj pčelica. Jedna je natovarena zastala na mojoj ruci da predahne pa smo se malo slikali nas dvoje. ;)