Autor Tema: Zimski gubici 2014/2015  (Pročitano 94386 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #120 poslato: Mart 09, 2015, 23:38:36 »
Ja sam u petak obišao moje 2 košnice drugi put ove zime.
Prvi put je bilo nakon topljenja izuzetno velikog snjega koji je pao kod mene.
Tada sam izvukao dasku iz podnice jer je bila vlažna na krajevima. Nije bilo gljivica. Pogledom pdozdo utvrdio sam 30-zak mrtvih pčela.
Na 2 nastavka sam pa ove ostale nisam čuo.

U taj petak sa početka priče bio je lijep sunčan, pa i topao dan. Međutim nakon podneva se digla jaka bura tako da kad sam došao pčele nisu letjele.
Bilo je još uvijek jako sunčano, ali kao štp rekoh Bura, jaka bura.
Zavirio sam odozdo i broj mrtvih pčela je bio neznatno veći.
Što mi je zapalo za oko tj. nos miris iz košnice je bio jako svjež i ugodan.
S obzirom na ovo mislim da su mi obje zajednice OK. Javim nastavak.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #121 poslato: Mart 10, 2015, 00:03:10 »


... ако пчелар ипак жели да следи неко (нечије) мишљење без икакве резерве и без да укључи и мало свој мозак, па онда је и добар део одговорности на том пчелару.

 Свако бира себи друштво, ко даје паре бира и музику, а коме се музика не свиђа, мења кафану.


Pametnom dosta. Ko je razumeo shvatice.


Pozdrav svima, lepo je procitati da se iz zime izlazi bez gubitaka na pcelinjacima, i kod mene je hvala Bogu sve za sada uredu, a prva mi je zima sa pcelama...


Kako trenutno stoje stvari sa prognozama vremenskih prilika, od 17. marta lepse vreme sa vise sunca a sto je najvaznije temperature jutarnje u plusu a dnevne od +10 do +15 celzijusa...


Prolece je pred vratima...jedva cekam beli behar u vocnjaku i uzivanje u prirodi i prolecu sa pcelicama....
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #122 poslato: Mart 10, 2015, 10:23:49 »
Tacno,bas tako,a ja sa ovom porukom zavrsavam ovu pricu!

Jeste da je forum njegov licno,al on uvek napominje da je forum "nas" a radi drugo,jos jedan primer egoizma i narcizma,uostalom davno pre mene neki ljudi su ga procenili .....
Iovaj forum Voja finansira pa ne radi ko on.....
Kazes da menjam drustvo,bas tako ja sam promenio,al on ne ostavlja da promenis,slede brdo pp poruka i poruke na mejl,a pre toga ste mu jasno dali do znanja da ste zavrsili sa njim.......
Ne mozemo da uticemo tamo,al mozemo iskazati misljenje ovde,naravno ako nam Voja dozvoli,jer bolje je upozoriti ljude,nego mazati ljude sa kim imaju posla!
pozdrav

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #123 poslato: Mart 10, 2015, 12:49:03 »
Драги мој пријатељу,
То да је форум "наш", важи док си на линији истомишљеника, а ако хоћеш да мислиш другачије, е онда је форум његов.
Свима нама је јасно шта се и зашто дешава та прича на том форуму. Зашто бих ја бринуо његову бригу?
Сасвим сам сигуран да су многе колеге крајње добронамерне према њему, а како он то све доживљава, па на то нико од нас не може да утиче, нити треба. Једноставно има људи који не трпе другачије мишљење и то ти је то.
Зато и кажем да нема потребе ту причу ширити ван његовог форума. На крају крајева тај форум је заиста добар, одлично је посећен и врло активан у пчеларском смислу. Штета је што домаћин нема слуха за различита мишљења и што дозволи себи да због тренутка сујете квари односе са колегама.
Што се тиче порука које добијаш, па једноставно их избришеш. Пре или после ће одустати.
Надам се да ће временом увидети да греши и да ће променити свој став према онима који нису његови истомишљеници. Тиме би показао своју људску величину, за коју верујем да је поседује. 


Наравно да овде можемо исказати своје мишљење о свему, па и о том дешавању. Ово је слободан пчеларски форум.
Наравно да Воја сам финансира овај форум и наравно да не ради ни као он, ни као многи други. Воја никоме не испира мозак сваки час чињеницом да он финансира овај форум, нити то своје финансирање овог форума користи (злоупотребљава) да би стално малтретирао и уцењивао колеге које другачије мисле од њега.
У томе и јесте разлика између Воје и тих, многих других и између овог форума и многих других.


Поздрав

Kiril Petkovski

  • Gost
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #124 poslato: Mart 11, 2015, 11:01:19 »
А сада да се вратим на тему. Волио бих да око тога пишемо и коментирамо.


Од једанаест зазимљених друштава, мислим да је једно отишло у аут. Почела туѓица да наваљује, па сам га затворио. Сутрадан ме снег затрпао (79-80 центиметара), па нисам могао да проверим. Меѓутим, друштво се није бранило, па и ако није угинуло, онда је сасвим слабо. Значи -1 за сада. Нек тако и остане...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #125 poslato: Mart 11, 2015, 21:17:56 »
Ako je društvo još uvek živo onda nije umrlo. To što slabije izlazi napolje ne znači da treba da izlazi i da nešto sa njim nije u redu.
Jeste li sigurni da je to tuđica? Koliko godina pčelarite kolega Kirile?
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #126 poslato: Mart 11, 2015, 21:27:24 »
По мени,штуре чињенице,за да се да бар неко мишљење,испричај како си зазимио,колико улица,хране... то друштво
дал је матица стара ,млада?

Kiril Petkovski

  • Gost
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #127 poslato: Mart 11, 2015, 21:31:07 »
Ako je društvo još uvek živo onda nije umrlo.
;D ;D ;D  Знам. Ако је живо, није умрло.   ;D ;D 

Ово ми је четврта година пчеларења. Али сам позвао искуснијег и он је ракао да је то грабеж у почетном стању. Затворили смо друштво, после пола сата смо полако пустили пчеле ван, пазеќи да нове не улазе. Сутрадан сам требао проверити дали је живо, али ухвати нас сибирска клима.

Kiril Petkovski

  • Gost
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #128 poslato: Mart 11, 2015, 21:34:56 »
По мени,штуре чињенице,за да се да бар неко мишљење,испричај како си зазимио,колико улица,хране... то друштво
дал је матица стара ,млада?
Матица је самосмена (ја не мењам па не знам дали је стара или млада). Остало тек кад видим право стање.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #129 poslato: Mart 11, 2015, 21:37:46 »
По мени,штуре чињенице,за да се да бар неко мишљење,испричај како си зазимио,колико улица,хране... то друштво
дал је матица стара ,млада?
Матица је самосмена (ја не мењам па не знам дали је стара или млада). Остало тек кад видим право стање.
А остала питања које сам ти поставио?
Колико улица пчела је друштво имало у Септембру?-конкретно!
Колико меда/хране,дал је та матица самосмена проњела,дал се извршила та тиха смена комплетно?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #130 poslato: Mart 11, 2015, 21:59:27 »
Ako je društvo još uvek živo onda nije umrlo.
;D ;D ;D  Знам. Ако је живо, није умрло.   ;D ;D 

Ово ми је четврта година пчеларења. Али сам позвао искуснијег и он је ракао да је то грабеж у почетном стању. Затворили смо друштво, после пола сата смо полако пустили пчеле ван, пазеќи да нове не улазе. Сутрадан сам требао проверити дали је живо, али ухвати нас сибирска клима.

Ako ste zaključili da je grabež, šta ta košnica i dalje radi na pčelinjaku.

Vidiš, tebalo je da pratiš teme koje se tiču pčelarstva i TEHNIKE PČELARENJA :). Opet se sve svodi na to. Pročitaj samo poslednju rečenicu Momine poruke i znaćeš koji je postupak (odnosno prava tehnika :) ) koja se preduzima u ovakvim slučajevima.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #131 poslato: Mart 11, 2015, 22:16:23 »
Danas, oko 13h, temperatura 14 st.c. pčele rade, donose vodu i polen. Na jednom društvu primećijem nešto veću živost(i ono donosi polen).
Dođem ponovo, predveče. Ono društvo i dalje aktivno- kod ostalih je aktivnost prestala.
Zaključujem: lopovsko društvo!
Šta preduzeti? (kod mene ne kradu a gde- ne znam). Šta preduzeti?
p.s.
Ranije mi se to dešavalo - pospem brašnom i pronađem ko i kome krade.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #132 poslato: Mart 11, 2015, 22:25:42 »
Obično kada pčele rade nema grabeži. Moguće je da je društvo jače od ostalih ili da nešto sa maticom nije u redu.  Mislim da bi se moglo prepoznati  i na letu ako nema matice. Pčele su uznemirene na letu i duže se zadrzavaju na letu i kada su ostale već sve u klubetu ili gnezdu (kada se potpuno smire).

Ako nose polen i kada ostale prestanu sa aktivnostima, po tome se vidi da sasvim normalno radi. Šta preduzeti? Pa ne vidim šta možeš peruzeti ako negde pljačkaju neku košnicu, osim opreza da ne krenu na neku na tvom pčelinjaku. Ako si potpuno siguran da vrše grabež negde, pripazi na to društvo zbog mogućeg unosa izazivača bolesti. To nije neki poseban postupak, već samo malo sačekaš sa proširenjem legla ili dodavanjem osnova.

Opasnost da sada bude grabeži je manja s obzirom da je pčelama važnije da unose polen.

I kada su pčele tokom jeseni ili zime vršile grabež, pojavom polena ili paše uopšte, grabež prestaje. Takvo ponašanje sam nazvao prečim poslom pčela.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #133 poslato: Mart 11, 2015, 22:58:30 »
Šole, da li sam to od tebe već čuo(?) da je grabež (kod pčela) ono što najviše pamte. Čak ni najbolju pašu ne pamte tako kao grabež?! Hvala.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #134 poslato: Mart 11, 2015, 23:19:31 »
Pčele pamte izvor hrane. Kada se pojavi ono što im više treba (u ovom slučaju polen) prelaze na taj izvor. Samo prestankom paše, ponovo bi našle košnicu koju su pljačkale. Zato kažem da je u proleće kada se cvetanje biljaka nadovezuje i ima više vrsta bilja u cvetu, grabež nepotrebna pčelama.

Najbolji primer koliko su pčele zainteresovane za hranu koja im je lako dostupna je dobro medenje bagrema. Može se staviti ram ili posuda sa medom i neće biti zainteresovanih pčela. Ali potrebno je baš obilnije medenje bez prekida (promene „ritma“ lučenja nektara kod promenljivog vremena).

Na suncokretu se npr. Može desiti da pčele napadnu ram koji je van košnice, ali baš kada je medenje promenljivo ili su na ramu mlade pčele koje su uzbuđene i odaju znake tuđicama da se radi o društvu sa poremećajem. Taj ram sa pčelama će pre napasti od rama sa nektarom ili medom koji je bez pčela.


PS

Kada je promenlivo vreme i poremeti ritam lučenja nektara, pčele su uznemirene, ljuće i daju se u potragu za hranom. Ali to ne znači da će napadati košnice. Ipak treba malo više „umeća“ pčelara da dođe do grabeži.


U jesen su više posvećene traženju nektara i zato je veća mogućnost pojave grabeži. Takođe, u jesen su mlade pčele potpuno posvećene zapovedi koju dobijaju od društva (starijih pčela pre svega) i svako otvaranje košnice odaje zvuk rasula (neorganizovanosti u košnici) što je motiv pčelam u potrazi za pašom. Da bi ovo bilo izraženije, potrebni su uslovi da se povremeno u prirodi pojavi nešto nektara. Tako da se pri uznemirenosti i lepezanju ili izbacivanju dima od dimilice širi i miris koji odaju neke minorne količine skoro unetog nektara.

Tokom zime, ako je već bilo grabeži i ima više toplijih dana, naći će košnice koje su pljačkale ili čak napasti i druge. Kako će se ponašati po ovom pitanju, postoje razlike po godišnjim dobima, ali i stanju paše ili postojanja grabeži u nekom prethodnom periodu. Ponavljam, da ako nisi imao grabež na svom pčelinjaku tokom jeseni ili zime, sada je mala verovatnoća da se javi, jer kreće unos polena koji je od životne važnosti pčelama.

 U dužem vremenu bespaše i izletnice prestaju da traže (zahtev društva je da se miruje i priprema za zimu), prestaje interesovanje za sakupljanjem nektara i manja je opasnost da dođe do grabeži. Ali je potrebno da se neki neophodni radovi izvode sa oprezom. Ne treba podsticati grabež.

Dobar primer je i prošla godina. Iako je bilo puno bespašnih dana, pčele su svaki izlet koristile da pre svega unesu polen. I bilo je praktično bezopasno po pitanju grabeži.

To su neke razlike u mogućoj pojavi grabeži u jesen i u proleće. Nemama naučne reference, sve sam izfilozofir'o.  :)
« Poslednja izmena: Mart 11, 2015, 23:41:57 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).