Autor Tema: Brstivarom protiv Varoe  (Pročitano 179052 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #165 poslato: Avgust 10, 2012, 11:50:28 »
Posle nakapavanja treba sacekati da se papirici osuse ,
   

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #166 poslato: Avgust 10, 2012, 12:20:42 »
Ja ih ostavljam da se suše oko sat do dva vremena.
Dragane to je sasvim dovoljno da bi posle normalno sagorevali.

Mislio sam da uradim eksperimente sa po dva-tri listića tako nakapana Brstivarom, da ih probijem čačkalicom i spustim između ramova sa leglom  i da pratim dejstvo jer verujem da bi ovo dalo veoma dobre rezultate, u nekom vremenskom periodu, međutim na žalost ili na sreću nemam nigde ni jedne varoe i onemogućen sam u ovom poduhvatu na svom pčelinjaku.

Neko se muči što ima varoe a mene muka muči kako nemam varoe dovoljno za neko normalno ispitivanje.


Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #167 poslato: Avgust 13, 2012, 20:52:50 »
Danas sam imao u planu da prebrojim opale varoe ali nisam mogao prebrojati jer ih nema , salim se ima ali samo 12 kom ,
 danas sam postavio kontrolne limove jos na 53 drustva nebili nasao koju varou ,
 u sredu javljam o stanju varoe ,
  pozdrav svima ...

Van mreže Bojan Jovanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Socanica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #168 poslato: Avgust 14, 2012, 12:32:43 »
Moze li neko postaviti sliku elektricne dimilice na baterije jer i ja koristim listice nakapane brstivarom pa me interesuje da bih lakse dimio drustva.Pozdrav i svako dobro.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #169 poslato: Avgust 14, 2012, 18:34:37 »
Vojo,malo pre sigao brstivar, upravo istretirana bruštva,sutra javljam rezultate.


Pozdrav iz Grkinje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #170 poslato: Avgust 15, 2012, 01:43:02 »
Moze li neko postaviti sliku elektricne dimilice na baterije jer i ja koristim listice nakapane brstivarom pa me interesuje da bih lakse dimio drustva.Pozdrav i svako dobro.

Bojane, evo teme o antivaroznim dimilicama http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=672.0 
ali ni ovde nemamo slike tih dimilica.

Ako neko ima slike bilo bi dobro da ih postavi.

 
Vojo,malo pre sigao brstivar, upravo istretirana bruštva,sutra javljam rezultate.


Pozdrav iz Grkinje

Nemanja,  nek ti je srećan rad! Želim ti što manje varoe.
Sad ćeš imati Brstivara za nekoliko godina i u narednim godinama kreni sa tretmanima još u maju.
To je ono što se kaže za svaki slučaj.
Kada bi svakih 10-15 dana koristili Brstivar u tom periodu i tako nastavili tokom juna i jula, u avgustu gotovo da je nebi ni imali.
Brstivar je upravo preparat koji pčelaru omogućava držanje varoe pod kontrolom u veoma malom broju koji ne može da ugrozi život pčela.

Od sutrašnjih rezultata i količine varoe zavisi na koliko dana je treba tretirati u narednom periodu.
Nisi nam rekao kako si tretirao?

Pozdrav svima iz Novog Miloševa.....
   
« Poslednja izmena: Avgust 15, 2012, 15:11:36 od strane Moderator 2 »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #171 poslato: Avgust 15, 2012, 14:26:25 »
Bojane danas cu da tretiram Brstivarom sa dimilicom na baterije pa cu postaviti slike na forum ...



Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #172 poslato: Avgust 15, 2012, 23:01:36 »
Moze li neko postaviti sliku elektricne dimilice na baterije jer i ja koristim listice nakapane brstivarom pa me interesuje da bih lakse dimio drustva.Pozdrav i svako dobro.

pogledaj ovde   http://www.varrojet.co.rs/varrojet.html

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #173 poslato: Avgust 16, 2012, 15:44:47 »
Juče sam pregledao uvlake,na jdenoj nije bila ni jedna,a na jednoj sam izbrojao 10, danas ponovo ni jedna. Verovatno mi mravi kvare statistiku posto ih ima u popriličnom broj.
Koristio sam obicnu dimilicu sa po 8 kapi na papiricima.


Da kažem samo da su to prirodni rojevi i da nisam ni očekivao mnogo varoe,a i ubacivao sam im i ljutu papriku u sirup i verujem da nisu mnogo zaražene.

Sad ćeš imati Brstivara za nekoliko godina i u narednim godinama kreni sa tretmanima još u maju.




Ja već razdelio oko 200ml komšijama pčelarima, javiće mi kako kod njih deluje preparat, pa cu pisati o tome. Mada su mnogo sumnjičavi.


Pozdrav iz Grkinje

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #174 poslato: Avgust 17, 2012, 13:08:29 »
Svi ste ponešto napisali o tretiranju brstivarom. Ja sam danas kod deda Nikole tretirao jednu njegovu košnicu sa brstivarom pomoću nakapavanja na papiriće (koriste se kod tretiranja amitrazom). Brstivar sam nasuo u malu bočicu (za propolis) iz velike flaše koju sam prethodno dobro promućkao. I bočicu pre upotrebe treba dobro promućkati da se izmeša preparat i parafinsko ulje. Nakapao sam na dva listića po 10 kapi. Na fotografijama se vidi postupak koji sam primenio. zapaljene listiće sam stavio ispod mrežaste podnjače na fioke (kod deda Nikole su fioke od kartona pa sam papiriće stavljao na dva mala komada štamparskog lima). Fioke se stavljaju sa zadnje strane podnjače. Ko ima pune podnjače listići se stavljaju spreda kroz leto. Rezultate će mi deda Nikola javiti večeras. Pozdrav.

PS.   Kod deda Nikole je dvomatična DB-12, zato sam stavio dva listića.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #175 poslato: Avgust 18, 2012, 00:46:49 »
Kolega Nemanja, veoma je važno da se oni upoznaju sa Brstivarom, da znaju da je to biološki preparat koji ne zagađuje med i da ga mogu koristiti u svako doba godine. Takođe je važno da znaju da ga mogu koristiti od 8-20 kapi po košnici i da preparat mogu po potrebi koristiti veoma često, na primer svaki drugi dan u trajanju ciklusa zatvorenog legla i da tim načinom mogu u potpunosti eliminisati varou iz košnica.
Potrebno im je takođe pojasniti da cena jednog tretmana košta manje od jednog dinara ili manje od 0,01 evra to jest da za jedan evro biološkim preparatom mogu istretirati preko 100 pčelinjih zajednica.
  Neka vam je svima sa srećom.  Čekamo rezultate.

Kolega Sveto, fotografije su dale više nego odličan prikaz upotrebe Brstivara.
Nadam se da pčele nisu izduvale mnogo dima napolje i da će tretman uspeti.
Mislim da je veoma dobro kada se tretman sa zapaljenim listićima radi malom antivaroznom dimilicom koja sav dim uduva u košnicu, gde se pravilno raširi po celoj unutrašnjosti i kada se pri tom na kratko leto zatvori sunđerom.

Čekamo rezultate....

Pozdrav svima.....

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #176 poslato: Avgust 18, 2012, 15:24:30 »
Nismo zatvarali ili smanjivali otvor leta, čak su i rupe na nastavku ostale otvorene. Ipak, na jednoj strani je palo 5 varoa a na drugoj 3. Deda Nikola nema fotoaparat pa nije slikao rezultate. Ostaje mi da mu poverujem. Sledeći put ćemo sigurno zatvoriti rupe i smanjiti ili zatvoriti leto na određenu veličinu. Zanima me da li na papirić može posle sušenja prvih kapi da se nakapa još 10, tako da bude tih 20 kapi? Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #177 poslato: Avgust 19, 2012, 00:03:44 »
Kolega Sveto, hvala na rezultatima.
Svih dvadeset kapi odjednom nakapam ovom kapaljkom koju imam. Ostavim da se prosuši satak dva vremena i krenem sa tretmanom.

Želim vam srećan i uspešan rad...  Pozdravite mi deda Nikolu...


Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #178 poslato: Avgust 20, 2012, 12:11:00 »
 I  danas sam izbrojao opale varoe i nasao sam svega 97kom na komplet pcelinjaku i   danas sam opet tretirao Brstivarom opet po 20 kapi i sledece tretiranje ce biti sa manjom dozom Brstivara ...

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #179 poslato: Avgust 26, 2012, 15:11:24 »
Od kako sam počeo da tretiram pčele brstivarom,primetio sam da u centralnim ramovima imam otvorene po 2 do 3 ćelije sa formiranim lutkama i na njima po nekoliko varoa.
Da li su to pčele otvarale leglo da bi izbacile varou ili šta već?
Inače tretman sa brstivarom završavam za 5 dana,još 3 tretiranja sa po 10 kapi. Varoe je sve manje.


Jedan komšija je tretirao mitakom i uradio kontrolni tretman brstivarom(jedva ga ubedih) i iznenadio se koliko su mu društva bila dapadnuta varoom. Sad nastavlja tretman sa njim.


Pozdrav svima