Autor Tema: Zimski gubici 2015/2016  (Pročitano 32358 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Zimski gubici 2015/2016
« poslato: Decembar 24, 2015, 22:54:43 »
Resio sam (nazalost) da ja pokrenem ovu temu!Naime juce pri obilasku pcelinjaka i sredivanju resih da otvorim par kosnica radi provere hrane!i kosnice koja je radjena oksalna 6.12 bila ziva nije nesto preterano jaka na 4 ulice,a juce svega pcela za saku zivih i puna podnjaca mrtvih!na podnjaci sam nasao i leptira mrtvacka glava dal bi on mozda mogao biti uzrocnik uginuca!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #1 poslato: Decembar 25, 2015, 18:18:33 »
Ne znam šta da kažem.. Uzroka može biti više pa i taj leptir ako ih je uznemiravao  jesenas dok su pčele bile u klubetu...
Slabija zajednica može biti iscrpljena i othranjivanjem legla u jesenjem periodu pa da strada u ovom periodu.

Takođe i varoa može da bude uzrok a ona je najčešći uzrok stradanja pčela u ovom periodu.. 

Koliko imaš zazimljenih zajednica prijatelju Dejane?

Pozdrav dragim prijateljima..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #2 poslato: Decembar 25, 2015, 20:12:56 »
Ne znam šta da kažem.. Uzroka može biti više pa i taj leptir ako ih je uznemiravao  jesenas dok su pčele bile u klubetu...
Slabija zajednica može biti iscrpljena i othranjivanjem legla u jesenjem periodu pa da strada u ovom periodu.

Takođe i varoa može da bude uzrok a ona je najčešći uzrok stradanja pčela u ovom periodu.. 

Koliko imaš zazimljenih zajednica prijatelju Dejane?

Pozdrav dragim prijateljima..
sad sam ostao na baksuznom broju 13 ;)
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #3 poslato: Decembar 25, 2015, 22:17:35 »





                           Мани се Дејане срећних и баксузних бројева. Знаш како се каже . " Свршеном послу мане нема " . Шта је било било је то више не може да се поправи. Гледај ти шта ћеш са овим што је остало. То причувај.
                           Колико чујем ниси једини са сличним проблемима. Код многих , посебно оних који су почели да трпају погаче још од почетка новембра легло се изгледа није ни прекидало и сада се жале , кукају. Раде то полуприватно , крију ,срамота их је да признају и питају за савет и срљају даље у пропаст. У нашем крају селу између твог Ракинца и мог Радовања страдало неколико целих пчелињака и то код старих пчелара који пчеларе преко 20 - 30 година. Није за утеху али тако је. Један од њих ми рече да му није јасно о чему се ради јер Боже мој он исто ради већ двадесет година и сад му се то десило. Прећутао сам да га не повредим али чича заборавио да су се за то време промениле три државе у којима живи а он и даље ради онако како га је његов деда научио пре 20.година. За све то време није нашао за сходно ни де се посаветује са неким а акмо ли да нешто прочита ,промени у свом раду или унапреди. Сачувај ме Боже. Срећом ( уколоко је то уопште срећа ) длеко су од мене. У целом селу страдали пчелињаци сви ћуте као заливени.
                          Јавиће се ваљда неко да ти помогне. Замоли Шошића и дај му пуне информације. Он је мајстор и теорије и пчеларског заната па ако он не буде имао решење не знам ко ће. Поздрав.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #4 poslato: Decembar 25, 2015, 23:14:27 »
Gorane u pravu si potpuno sto se tice gubitaka ima ih nazalost
poprilicno a mnogi cute,mozda si mislio na kupusinu,a danas se
cuo sa tecom i on ima gubitak samo kod njega nema pcela uopste
i npr to sto neko radi kao pre 50 g i to si u pravu neshvatajuci  da moramo
 da pratimo vremenske promene a slican jee i moj teca
pa nam se stavovi mnogo razlikuju!Evo on je stavio danas
i drugu pogacu :: ???
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #5 poslato: Decembar 26, 2015, 07:56:24 »
Mislim da nikada bolje i na vreme nisam izvršio pripreme za zimu. Od 23 društva još u novembru sam opazio jedno slabo koje je u oktobru bilo u top formi sa više nego dovoljno meda. Ostalo nešto malo pčela na dva rama (kao jedan db plodišni). Spojio sam ga. Pre par dana nađem jednu koja je uginula. Neznam razlog. Ima od 15 do 18 kg meda. U okruženju vidim da ima oko 30% gubitaka i da su  u celini društva znatno slabija nego što bi trebalo. I kod mene ima još dva društva koja su sunjiva. Radio sam u zadnjih 20 dana par puta tretman nozevojem. Ja šta sam mogao i znao uradio sam. Šta im Bod da.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #6 poslato: Decembar 26, 2015, 23:22:58 »
Масовних губитака има на све стране, а ћути се, ту сте у праву. Чујем се заиста са много наших колега широм земље.
Људима су страдали цели пчелињаци, десетине заједница, а некима и више стотина ...
Ко се током године ослањао само на третмане амитразом, тај је сада у грдним проблемима. Углавном су сва та страдања код пчелара којима је ово "средство", основно у борби против варое.
Мада лично мислим да ту има још узрока, пре свега у начину рада са пчелама. У сваком случају, то свакако није нормално да се пчеларима дешава у том обиму, жао ми је колега. Читам по форумима да се управо ових пар дана док је лепо време, поломише пчелари са стављањем погача у своје кошнице, оне предходне погаче, пчеле су већ однеле.
Нека им је са срећом.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #7 poslato: Decembar 27, 2015, 11:35:33 »
Ja sam juce obilazeci pcelinjak primetio grabez na jednoj LR koja je po mom verovanju ostala bez matice,a vreme lepo pa se samo trazi zrtva za pljacku.Ramove sa medom koji su preostali jer nisu svi ispraznjeni ,valjda sam stigao na vreme ,podelih drugim zajednicama ,a ramove sa leglom preventive radi danas pretapam danas.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #8 poslato: Decembar 27, 2015, 18:35:19 »
Danas lep dan... Tretiranje nozevojem za svaki slučaj. Malo preventive ne škodi. Ovaj preparat se odlično pokazao. Moja greška je što ga nisam dodao u sirup kada sam prihranjivao u drugoj polovini avgusta. Za sada izgleda sve u redu. Hrane dovoljno.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #9 poslato: Decembar 27, 2015, 20:49:32 »
Поздрав  момци.
Ево да се и ја јавим на овој теми.
Данас сам извршио спајање једног друштва  које је знатније ослабило у периоду од зазимљавања па до третмана оксалном киселином.
У том друштву сам нашао свега три улице пчела у првом наставку које су, када сам их истресао у кошницу, стале на један рам. На централном раму око којег се формирало клубе сам нашао овогодишњу обележену матицу како залеже легло. Легла је било за једно пола длана у свим стадијумима на обе стране рама. Венци меда на тим рамовима у првом наставку су потрошени и пчеле су дошле до сатоноша, али неотклопљеног меда има у задњем делу рама. Оне су се везале за легло и ту су тавориле. Шачица пчела је прешла у други наставак.
Стање са пергом је солидно. Мед у горњем наставку нетакнут. Легло изгледа нормално и густо залежено. Ради се о радиличком леглу. Варое на подњачи у нешто мањем броју након третмана оксалном киселином. Очигледних трагова грабежи нема (већи број мртвих пчела, оштећено саће, разбацан восак и прополис по кошници и испред, цурење меда...). Трагова болести, хвала Богу, такође нема.
Сумњам на слабији кавлитет матице, пошто ми се није показала сјајно ни у току године.
Стање у кошници поред са којом сам спајао друштво је превише добро за ово доба године. У свим друштвима имам око 6 улица пчела. У овом има 9.
Данас око поднева сам обезматичио друштво које сам расформирао, а око пола 6 вечерас сам рам са пчелама и леглом додао јаком друштву поред.
Необично ми је, а то сам прокоментарисао у теми о свом пчелињаку, је то да ми делује као да је део пчела једноставно прешао у друштво поред.
Напомињем, погаче не дајем својим пчелама, ни као подстицај у пролеће ни за сваки случај у јесен, а ни пошто као нужду зими.
Ето код мене је биланс једна мање од 10. Остала друштва су, хвала Богу, добра.
Поздрав свима.

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #10 poslato: Decembar 31, 2015, 20:22:40 »
O ovoj temi mogu reči da pčelar mora imati ˝oštre škare*,u pol sezone izvaditi leglo, napraviti nukleuse, tretirati dok je bez legla, ako treba nuk. vratiti u kušnice i sl.  Ovo sa pogačama je bez veze, zapravo bi trebalo ih zakonski zabraniti, jer se troši novac da se čini šteta.
                                                                                                            Pozdrav i sretna Nova Godina!
                                                                                                                                               
                                                                                                                                                     Brzi

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #11 poslato: Februar 03, 2016, 20:09:51 »
Ovo sa pogačama je bez veze, zapravo bi trebalo ih zakonski zabraniti, jer se troši novac da se čini šteta.                                                                                                 

Кад стегне зима и започне легло на централном раму, а око њега по 2 рама без хране, што се врло често дешава у ЛР систему, пчеле, ако нема погаче, угину од глади, иако горе има 10 рамова са по 2 килогрма меда.

Меда може да има и у крајњим рамовима у наставку где је легло, али до њега, због хладноће, не могу да дођу. Овако, погача им је одмах изнад легла.

Погаче је 130 динара, а пакетни рој 25 евра.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #12 poslato: Februar 03, 2016, 20:13:41 »
Читам по форумима да се управо ових пар дана док је лепо време, поломише пчелари са стављањем погача у своје кошнице, оне предходне погаче, пчеле су већ однеле.
Нека им је са срећом.

Ја сам прве погаче ставио 16 јануара.

Већина друштава је стидњиво направила по неки мали крућић, а  пар друштава је појело скоро половину.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #13 poslato: Februar 03, 2016, 21:59:15 »
Ovo sa pogačama je bez veze, zapravo bi trebalo ih zakonski zabraniti, jer se troši novac da se čini šteta.                                                                                                 

Кад стегне зима и започне легло на централном раму, а око њега по 2 рама без хране, што се врло често дешава у ЛР систему, пчеле, ако нема погаче, угину од глади, иако горе има 10 рамова са по 2 килогрма меда.

Меда може да има и у крајњим рамовима у наставку где је легло, али до њега, због хладноће, не могу да дођу. Овако, погача им је одмах изнад легла.

Погаче је 130 динара, а пакетни рој 25 евра.


Па шта ће им погача поред толиког меда?!

Где се уопште ставља погача у оваквој „конфгурацији“...на збег?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #14 poslato: Februar 03, 2016, 23:24:09 »
Поздрав  момци.
Ево да се и ја јавим на овој теми.
Данас сам извршио спајање једног друштва  које је знатније ослабило у периоду од зазимљавања па до третмана оксалном киселином.
У том друштву сам нашао свега три улице пчела у првом наставку које су, када сам их истресао у кошницу, стале на један рам. На централном раму око којег се формирало клубе сам нашао овогодишњу обележену матицу како залеже легло. Легла је било за једно пола длана у свим стадијумима на обе стране рама. Венци меда на тим рамовима у првом наставку су потрошени и пчеле су дошле до сатоноша, али неотклопљеног меда има у задњем делу рама. Оне су се везале за легло и ту су тавориле. Шачица пчела је прешла у други наставак.
Стање са пергом је солидно. Мед у горњем наставку нетакнут. Легло изгледа нормално и густо залежено. Ради се о радиличком леглу. Варое на подњачи у нешто мањем броју након третмана оксалном киселином. Очигледних трагова грабежи нема (већи број мртвих пчела, оштећено саће, разбацан восак и прополис по кошници и испред, цурење меда...). Трагова болести, хвала Богу, такође нема.
Сумњам на слабији кавлитет матице, пошто ми се није показала сјајно ни у току године.
Стање у кошници поред са којом сам спајао друштво је превише добро за ово доба године. У свим друштвима имам око 6 улица пчела. У овом има 9.
Данас око поднева сам обезматичио друштво које сам расформирао, а око пола 6 вечерас сам рам са пчелама и леглом додао јаком друштву поред.
Необично ми је, а то сам прокоментарисао у теми о свом пчелињаку, је то да ми делује као да је део пчела једноставно прешао у друштво поред.
Напомињем, погаче не дајем својим пчелама, ни као подстицај у пролеће ни за сваки случај у јесен, а ни пошто као нужду зими.
Ето код мене је биланс једна мање од 10. Остала друштва су, хвала Богу, добра.
Поздрав свима.
Nikola hvala na preciznom izvještaju,baš lijepo opisano i dat detaljan uvid u stanje!
Vjerujem da si dobro uradio što se matice tiče, a također nije ni nelogično da je dio pčela sam ponio med i prešao u drugu košnicu.
Što se pogača tiče skoro se u potpunosti slažem. Košnica Rodna Voja to ne treba, vjerovatno zbog vrhunski odabranih dimenzija i ..... mednog puta ......
Ima o tome riječi u postovima ispod, od poštovanih kolega Vojka i Dragana. Ne vidim u tvom profilu, ali vjerujem, a vezano za tvoj odgovor da i ti pčelariš sa RV?
Što se zimovanja tiče Rodna Voja je ''kraljica'' košnica!
Pozdrav i sretan nastavak!