Autor Tema: Dvomatično pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 159635 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #195 poslato: Februar 12, 2013, 10:00:05 »
Pošto je ovde reč o dvomatičnoj ili bolje reći dvojnoj košnici izostavih da kažem da je sa 12 ramova.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #196 poslato: Februar 12, 2013, 13:52:05 »
Kolega Miroslave, pošto ti je jedna prazna, nju pripremi za dvomatično pčelarenje. U zavisnosti kakva je podnjača, prožlebi prednju i zadnju stranu za pregradnu dasku koja će odvajati društvo od društva. Ja bih ti savetovao da to društvo što imaš podeliš i staviš u novu pripremljenu košnicu, s tim da za drugu stranu kupiš novu maticu, ili imaš neku u rezervi. Naravno, morao bi da paziš da ti strane budu podjednake jačine. U tvojim pašnim uslovima, već polovinom aprila bi mogao da dodaš medište, a možda i ranije. Čim pčele počnu da rade u medištu vreme ti je da iz plodišta prevesiš po 2 do 3 rama sa zatvorenim leglom i staviš ih kroz dva medišta (ranije im pripremiš mesto). Prokić prevešene ramove stavlja na krajeve a između njih dođu medišni ramovi. Ako bagrem dobro zamedi moraćeš da dodaješ i treći nastavak, a možda i četvrti. Pozdrav.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #197 poslato: Februar 12, 2013, 15:01:17 »
Bagrema ima jer raste kao korov. Kad zamedi lako je. Hvala Sveto. Iz tvoji usta u božije uši za tri četri nastavka.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #198 poslato: Februar 12, 2013, 15:22:30 »
Ako tvoj imenjak Prokić može u "Ravnom" Makovištu, na 950 m n.v. da napuni 3  a ponekad i 4 medišta, a nema bagrema onda ćeš ti imati potrebe za 4 do 5 medišta. Jedino što ćeš morati malo više da radiš. Pošto si relativno mlad to za tebe neće biti nikakav problem. Moj ti je savet da pripremiš nekakve odgovarajuće merdevine za preko 3 nastavka. Pozdrav.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #199 poslato: Februar 12, 2013, 16:10:48 »
Kolega ima te dve Db i nekih 15lr. Nikad ništa od te dve stalno se izroje. Doduše on ih i nije nešto gledao i radio sa njima. Kaže nosi da ih nevidim. Imam nukleus pa bih već početkom aprila ili krajem marta mogao da ga prebacim u polovinu db.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Prokić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Makovište
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #200 poslato: Maj 06, 2013, 15:42:00 »
Pošto imam problema sa internet konekcijom, kao i sa veoma sporom konekcijom prilikom ulaska na ovaj sajt, deda Mire nije često u mogućnosti da odgovara. Ako neko ima neko pitanje u vezi sa dvomatičnim pčelarenjem DB košnicom, nek pošalje na moj e-mail: nadjadjokovic@gmail.com, tako će istog dana dobiti odgovor. Pozdrav, unuka.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #201 poslato: Maj 10, 2013, 10:36:58 »
Hvala Miroslavu što je preneo javnosti svoj način rada sa DB košnicom. Ja sam ovog proleća dobio na poklon jednu db sa pčelama. Imao sam u planu da je postavim u dvomatičnu formaciju posle bagrema. Hteo sam da iskoristim pašu i pokušao po metodi Radoslava Stupara. Kako nikada nisam radio sa Db načinio sam par greški. Pčele nisu htele u medište. Verovatno zagađeno saće. Dodao nove ramove sa so. Tek tada su stidljivo krenule da ga rade. Al su zato počinile čuda iza pregradne daske. Izradile brdo zaperaka. Nešto tu ne štima. Il ja neznam il metod ne odgovara rasi pčela i okruženju. Biće i jedno i drugo. E kad neće tako okrećemo list. Juče sam jee pregradio mrtvom pregradom 2*6 i "razrojio". Nisam tražio maticu samo sam podelio plodište i dodao nedostajuće ramove. Svaka strana ima svoju matičnu rešetku. Ostavio sam medište jer je bagrem u toku pa ako šta donesu donele su. Jedino što sam uradio na svoju ruku su okrugla leta u gornjoj zoni plodišta tj 7cm ispod poklopne daske. Desno leto u plavom kvadratu levo u roze trouglu. Nadam se da će uspešno izvesti maticu u delu gde je nema. Neprilazim joj mesec dana.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #202 poslato: Maj 11, 2013, 23:42:47 »
Ako su pčele spojene preko matične rešetke ili će se izrojiti ili će
nestati jedna matica. Jedino ako su odvojene  što kažu da dihtuje sve možeš se nadati nečemu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #203 poslato: Maj 13, 2013, 14:41:44 »
I ovako nešto je moguće. Pre oko 48 h ulovim jedan roj sa grane i to dobar. Naravno smestim ga u polovinu db 12 na već izgrađeno saće. Jutros razmislim imam par ramova sa medom pa da dodam jer je juče i danas kiša. Izvadim krajnji ram sa malo pčela te sledeći pomerim do zida i dodam sa medom. Otresem pčele al se nekoliko zakačilo pa neće pogledam malo bolje ono matica al jedva da je živa. U žurbi unesem onaj ram u predsoblje i malo pre slučajno u prolazu pogledam matica šeta po njemu. Odmah odnesem ram te ga spustim u prazan deo predviđen za drugu zajednicu. Zatim iz roja izvadim ram sa pčelama do zida i dodam uz onaj ram. Posluži me sreća te iz prve nađem maticu i taj ram maknem privremeno od gnezda te izvadim još dva rama sa pčelom i prebacim u drugi deo. Sredim malo stanje i dodam još po jedan ram sa medom iz rezerve i po dva prazna. Šta će biti biće. Očigledno da se radi o roju drugaku i da su matice koje su višak pobegle na krajnji ram. Meni su pak rekli da je već sutradan po naseljavanju roja drugaka stanje u košnici sređeno i da je ostala samo jedna matica. Al eto svako pravilo ima izuzetak.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #204 poslato: Maj 14, 2013, 08:07:29 »
Slika je malo mutna al koliko toliko vidi se.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže ivan stojicevic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: leskovac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #205 poslato: Oktobar 24, 2013, 21:52:07 »
Pozdrav svima.Mlad sam pcelar,pcelarim 2 godine.Imam 34 godine,i zivim u Leskovacu.Hteo bih da iduce godine napravim nekoliko dvomaticnih db 12.Ukapirao sam sve iz prethodnih postova,u vezi podnjaca,pregradne daske,dodavanja medista... Postavio bih nekoliko pitanja pcelarima koji poznaju dvomaticno pcelarenje.Ako je pregaradna daska bez mreze i drustva su fizicki odvojena,pri stavljanju H.R i jednog medista, kad za to dodje vreme, zar nece doci do borbe pcela u medistu,posto mirisi nisu pomesani,jer nije bilo mreze na pregradnoj dasci.Ili treba do dodavanja medista da imamo zamrezenu pregradnu dasku,a posle dodavanja je zatvoriti.I dali moze da se stavi uokvirena maticna resetka na obe polovine odvojenu,sa zajednickim letom iznad i malom poletaljkom.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #206 poslato: Oktobar 25, 2013, 07:12:16 »
Neće doći do borbe. Provereno.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #207 poslato: Novembar 14, 2013, 19:34:19 »
Ovo je moja

Kolega Savo, da li si naselio onu DB kao dvomatičnu? Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #208 poslato: Novembar 15, 2013, 07:30:48 »
Ovo je moja

Kolega Savo, da li si naselio onu DB kao dvomatičnu? Pozdrav.
Ove 2013. godine na temi dvomatičnih košnica nisam stigao da ništa radim.
Košnice stoje i dalje prazne.
Za 2014.  verujem da ću tokom leta naseliti neku DB dvomatičnu i zazimiti je kao takvu.

Hvala na podsećanje za nešto što nisam ove godine stigao da odradim.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #209 poslato: Mart 02, 2014, 20:54:58 »
Danas je na Skupštini Miroslav dobio diplomu Živanovića. On je počeo da pčelari 1957. godine, a član SPOSa je od 1960. godine. Usavršio je dvomatično pčelarenje sa DB-12 (14) i veoma uspešno pčelari sa tim sistemom na stacionarnom pčelinjaku u Makovištu na nadmorskoj visini oko 950 m. Nesebično se zalaže prilikom pomoći mlađim pčelarima jer ima veliko iskustvo i odlične rezultate. Diploma je došla u prave ruke. Čestitam deda Miroslave!