Autor Tema: brojnost varoe sezona 2013-2014  (Pročitano 4696 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aca peric

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
brojnost varoe sezona 2013-2014
« poslato: Avgust 04, 2013, 10:55:43 »
Polovinom aprila sam dimio Brstivarom par društava da testiram prisustvo varoe.Opalo je bilo 10tak komada po društvu tada.
Nakon toga sam formirao 10tak rojeva u koje sam izdvojio iz nekih i poklopljeno trutovsko leglo i odimio ga jednokratno Brstivarom bez provere,15 tak dana nakon formiranja,na društvima nisam radio baš ništa sve do 15 jula ove godine.Tada sam svima dodao u centar legla po 1 Argus Ras traku,a među ramove sa leglom još par sundjera sa po par kapi eukaliptusovog etarskog ulja uz dodatak i malo vode.U proseku oko 12 do 16 kapi ukupno etarskog ulja eukaliptusa po društvu.

Provera ujutro je na AV podnjačama pokazala opadanje varoe u broju 100 do 300 komada kod svih jakih zajednica,a kod prosečnih 50tak,dok kod rojeva je to opadanje bilo oko 20 tak do 30 komada.Kod jakih društava je i narednih dana opadalo dosta varoe,kad sam proveravao ujutro,narednih dana,tipa 30 tak do 50 tak i narednih par dana.

Ostavio sam Argus Ras i eukaliptus da deluje sve do sada,a sada se spremam da za par dana odradim na intervale od 2 do 3 dana nekoliko dimljenja Brstivarom,verovatno bar 5 do 7 dimljenja u narednom periodu tokom avgusta.

Ove godine kod nas nije bilo burnih paša,samo tiha paša sa povremenim zahladjenjima i bezpašnim periodima,a s druge strane bilo je sve vreme dosta unosa polena i dosta legla,koje se nije smanjivalo ni u jednom momentu,tako da su moja uglavnom LR plodišta,i par DB koja imam,sa maticama blokiranim u njima,sve vreme imala dosta legla,praktično puno plodište,u proseku 8 do 9 ramova legla non stop.

Bez obzira na stanje sa suncokretom,preporučljivo je svim kolegama koji nisu do sada ništa radili u ovoj sezoni,ili bar ne skoro protiv varoe,da je krajnje vreme da nešto krenu da preduzimaju,jer ova godina i stanje u prirodi,koje je rezultiralo sa dosta legla sve vreme,JESTE i te kako pogodovala prisustvu i brojnosti varoe.

Veliki pozdrav svim kolegama i čitaocima ovog foruma,s poštovanjem,Aca