Autor Tema: Varoa i testirani preparati za varou  (Pročitano 67587 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aca peric

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #75 poslato: Avgust 25, 2016, 12:43:49 »
Поштоване колеге,пре извесног времена у овој теми сам се укључио у расправу између двојице колеге.Приликом данашњег прегледа видех остатке трулекса и сетих се те расправе па да не би испало да сам без аргумената стао на страну једног од колега ево фотографије која је доказ......
Поздрав и медно....

Hvala puno kolega Miroslave,ja nemam trenutno cime da slikam ali upravo tako izgleda kod mene u bar 80 posto drustava,plus po neko je izbaci za par dana kroz  leto ,tj delimicno izgrizenu. Kad sve saberem i oduzmem moj zakljucak je da je bolje drzati se dimljenja Brstivarom svaki drugi dan uz zatvaranje leta na 5 minuta,plus naravno AV podnjaca.Nikako ne propustati dimljenje 3 dana zaredom kad dodje do prekida legla.To je sansa da se skoro sva varoa eliminise,mada neizostavno neki broj uvek opstane i krug se nastavlja jer se ona rapidno mnozi cim krene leglo.

Van mreže Dejan Đukić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
« Odgovor #76 poslato: Avgust 28, 2016, 00:14:20 »
Evo da se i ja kako treba "prikljucim" diskusiji,kolega Vladane kazete da ste testirali i probali brstivar na truleks trakicama i tvrdite da trakice pcele ne diraju,ja sam pocetnik ne znam koliko brstivar djeluje ne razumijem se jos dovoljno ali ono sto vidim jeste da vi niste ni probali da koristite brstivar,ili ste ga ubacili na jedan dan i poceli da izmisljate toplu vodu,posto tvrdite da pcele ne grickaju truleks krpice evo da vam pokazem kako moji mravi stesljenovi ili osenovi ili ne znam ti ni ja vise sta izgrickaju truleks trakicu :) posto po vasoj prici izgleda da samo vi imate pcele a svi mi ostali gore navedene zivotinjice ili ti insekte :)

Van mreže Igor Perić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
« Odgovor #77 poslato: Avgust 28, 2016, 15:09:30 »
kod mene isto uglavnom izgrizu trakicu...manje više...

Van mreže Ranđić Vladan

• Član foruma
« Odgovor #78 poslato: Avgust 28, 2016, 19:01:33 »
Drage kolege tema je otisla u pogresnom smeru, uopste nije bitno da li grickaju ili ne grickaju pcele truleks, vec da li brstivar nanet na truleks obara ili ne obara varou, ako dozirate po uputstvu proizvodjaca na truleks brstivar tvrdim da ne obara varou i da nije pouzdano sredstvo za zastitu od varoe!!!!
Posto ovo na truleksu ne radi posao za koji neko uzima novac, dobili smo objasnjenje da je ipak bolje dimiti tu kao ima bolje rezultate u borbi protiv varoe. E sak "kao cu da ocistim varou" znaci upotrebiti drugi pouzdan preparat, a ovo je samo jos jedna sarena laza na internetu.  Takodje iskustvo govori da svaki preparat ma koliko po prici dobar bio, treba posle upotrebe proveriti njegovo dejstvo upotrebom nekog drugo preparata a opadanje varoe ce pokazati da li nesto radi ili je promasaj, a sve u cilju da ocuvamo zdrave i jake pcelinje zajednice.  Ova godina je karakteristicna kao dobra za razvoj i najezdu varoe tako da se ne treba zamajavvati laznim i losim preparatima, time cete unistiti vas pcelinjak. Pozdrav

Van mreže Ranđić Vladan

• Član foruma
« Odgovor #79 poslato: Avgust 28, 2016, 19:11:09 »

Kolega Dejane, ove pcele sa slike bi izgleda pojele i masno ćebe a ne truleks krpu, stoga skuvajte malo sirupa i hranite da vam ne izgrzizu i drvo iznutra!
Evo da se i ja kako treba "prikljucim" diskusiji,kolega Vladane kazete da ste testirali i probali brstivar na truleks trakicama i tvrdite da trakice pcele ne diraju,ja sam pocetnik ne znam koliko brstivar djeluje ne razumijem se jos dovoljno ali ono sto vidim jeste da vi niste ni probali da koristite brstivar,ili ste ga ubacili na jedan dan i poceli da izmisljate toplu vodu,posto tvrdite da pcele ne grickaju truleks krpice evo da vam pokazem kako moji mravi stesljenovi ili osenovi ili ne znam ti ni ja vise sta izgrickaju truleks trakicu :) posto po vasoj prici izgleda da samo vi imate pcele a svi mi ostali gore navedene zivotinjice ili ti insekte :)

Van mreže Dejan Đukić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
« Odgovor #80 poslato: Avgust 28, 2016, 19:22:16 »
Ne brini prijatelju, imaju one sasvim dovoljno hrane, ovo je eko voja kosnica, ako si zainteresovan mozes dobiti i njihove slike posle zimovanja ovakve kakve jesu.:)

Van mreže Ranđić Vladan

• Član foruma
« Odgovor #81 poslato: Avgust 28, 2016, 19:46:15 »
Ne brini prijatelju, imaju one sasvim dovoljno hrane, ovo je eko voja kosnica, ako si zainteresovan mozes dobiti i njihove slike posle zimovanja ovakve kakve jesu.:)
Samo napred kolega

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #82 poslato: Avgust 28, 2016, 20:23:54 »
Десет вароа скинутих Брстиваром после багремове паше у другој половини месеца маја ( на пример 20.мајаа наравно може се поставити трулекс крпа са Брстиваром и првог маја или када год то пожелимо) је исто што и 300-400 вароа или још и више оборених Херба стрипсом, Супер стрипсом, Митаком или неким другим инсектицидним препаратом после сунцокретове паше на пример 1. августа до када се од ових десет вароа намножи до 300-400 или више вароа.

То је велика и неупоредива разлика и предност коју Брстивар има над свим другим препаратима који се не саветују за употребу за време паше или током лета.
Да се не помиње утицај поменутих препарата са бојним отровима на здравље пчелара.

Колико кошта пчеларево здравље и пчеларев ЖИВОТ нападнут неизлечивим канцером?

Молим?

Немојмо мешати и поредити нешто што се не може поредити по вредности...

Брстивар елиминише узрок то јест вароу у самом старту и могућност ширења варое а ови други инсектицидни опасни препарати елиминишу последице то јест већ намножену вароу и врло често већ пренамножену вароу..

То је велика и неупоредива разлика...

Поздрав драгим пријатељима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Anto Dankić

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
« Odgovor #83 poslato: Avgust 28, 2016, 21:00:43 »
Citat: Vojo Brstina
Десет вароа скинутих Брстиваром после багремове паше у другој половини месеца маја ( на пример 20.мајаа наравно може се поставити трулекс крпа са Брстиваром и првог маја или када год то пожелимо) је исто што и 300-400 вароа или још и више оборених Херба стрипсом, Супер стрипсом, Митаком или неким другим инсектицидним препаратом после сунцокретове паше на пример 1. августа до када се од ових десет вароа намножи до 300-400 или више вароа.
U potpunosti se slažem sa ovim u vezi proljetnog skidanja varoe. Doduše ja to ne radim Brstivarom već građevnjacima (na poluokvirima) pa onda poslje suncokreta udarim  sa letvicama. Vojo zanima me druga stvar, dali ste probali i nakon temeljite upotrebe Brstivara tokom cijele godine napraviti bar kontrolu na par košnica bilo kojim "jačim" sredstvom čisto da vam savjest bude mirna?

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #84 poslato: Avgust 29, 2016, 01:23:45 »
Да Анто, пробао сам и увек проверавам себе и дејство Брстивара и обзиром да не препуштам ништа случају и да живим од пчеларства у контроли користим више препарата и упоређујем их са дејством Брстивара.

Врло мало варое нађем у кошницама ако током маја и јуна поставим трулекс траке са по 20 милилитара Брстивара по заједници.
Битно је да се у тракицу након 7-8 дана дода још по 10мл Брстивара ако су температуре изнад 30 степени да би се поклопио циклус затвореног легла. Такође ако пчеле имају израженији нагон за чишћење и почну да грицкају трулекс тракице и ако су изгрицкале више од пола тракице треба да се дода нова тракица. Ако ово урадимо током јуна у августу имамо врло мало варое у кошницама. Контролно сам користио херба стрипс, супер стрипс па и митак.
Младим пчеларима обично кажем да после паше додају летвице херба стрипа у неколико контролних заједница или да ураде контролу митаком. Не волим да препоручујем ове опасне инсектициде али због инвазивних заједница и могућности грабежа у околним пчелињацима увек саветујем да се ради контрола са још макар једним препаратом да не би дошло до нежељених последица.

Осим тога контрола варое после употребе Брстивара на трукекс тракицама може се урадити и Брстиваром димним топом или електричном димилицом  са накапаним папирићима са по два листића по 10 капи по кошници. Тада кошницу треба затворити сунђером на 4-5 минута и тек након истека тог периода отворити кошницу.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

• Školovan pčelar sa uverenjem
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
« Odgovor #85 poslato: Avgust 29, 2016, 08:40:53 »
Dana 27.08.2016. u svaku košnicu sam stavio po dve štapić-trakice Herba Strip-a. Fotografije, koje prilažem su nakon 24h delovanja. Čuj - delovanja. :D Herba strip se oseća par metara u krug oko njih. Mravi, kojih je bilo izmedju 1 i 5 ispod podnjače su se razbežali - nema ni jednoga.

Inače, od sredine jula u košnice sam stavljao trulex trake natopljene brstivarom, a jednom sam čak i dimio istim sredstvom.

Voleo bih da neko iskusniji prokomentariše "stanje" na fotografijama. Po meni, ili Herba Strip ne funkcioniše, ili je Brstivar odradio šta je trebalo...  ;)

Pozdrav

Van mreže Miroslav Šugić

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
« Odgovor #86 poslato: Avgust 29, 2016, 21:03:38 »
Исти осећај сам ја прошле године имао.Или Херба Стрипс не ваља и није деловао или је Брстивар учинио своје... ;) Чак и са оксалном нисам био задовољан јер је и она оборила само по неколико Варое и то у малом броју друштава...

Van mreže zoran drpljanin

• Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #87 poslato: Avgust 29, 2016, 21:24:38 »
Herba funkcionise i to savrseno, ali u sl.situaciji. Ja sam svoje kosnice tretirao brstivarom u toku juna i jula,svo vreme i redovno na 10 dana.U subotu postavio herbu,dve preostale od pakovanja sam dao kolegi, pocetniku, koji nije radio brstivar. Nedalja,jutro, zove me zapanjen da dodjem i vidim more varoe na podnjaci,odemo kod mene i pregledom ustanovimo da je ima bas malo, logika kaze da je brstivar stvarno odradio svoje ali i da herba odmah po stavljanju obara sigurno..

Van mreže Branislav Tancic

• Napredni član foruma
  • Povratnik u delo pcelarenja
  • Lokacija pčelinjaka: Zaseok Lalesevac, selo Strelac, Babusnica
« Odgovor #88 poslato: Septembar 06, 2016, 12:34:13 »
Da se priključim i ja sa mojim iskustvom:
U julu sam stavio Herba strips, i popadalo je nešto varoe, mada nisam bio na pčelinjaku sve vreme, zadovoljan sam.
Vojo Brstina mi je pre desetak dana poslao Brstivar i stavio sam ga na truleks trakice i prezadovoljan sam. Nema mnogo opalih, ali su sve svetle, mlade, tako da radi odlično.
U novembru ili decembru ću odraditi i oksalnu radi kontrole pa ću dostaviti još podataka.
Sve u svemu sam Brstivarom prezadovoljan i nastavljam dalje!
Hvala Vojo.

Van mreže Krešo Lesan

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
« Odgovor #89 poslato: Septembar 07, 2016, 13:52:55 »
Да Анто, пробао сам и увек проверавам себе и дејство Брстивара и обзиром да не препуштам ништа случају и да живим од пчеларства у контроли користим више препарата и упоређујем их са дејством Брстивара.

Врло мало варое нађем у кошницама ако током маја и јуна поставим трулекс траке са по 20 милилитара Брстивара по заједници.
Битно је да се у тракицу након 7-8 дана дода још по 10мл Брстивара ако су температуре изнад 30 степени да би се поклопио циклус затвореног легла. Такође ако пчеле имају израженији нагон за чишћење и почну да грицкају трулекс тракице и ако су изгрицкале више од пола тракице треба да се дода нова тракица. Ако ово урадимо током јуна у августу имамо врло мало варое у кошницама. Контролно сам користио херба стрипс, супер стрипс па и митак.
Младим пчеларима обично кажем да после паше додају летвице херба стрипа у неколико контролних заједница или да ураде контролу митаком. Не волим да препоручујем ове опасне инсектициде али због инвазивних заједница и могућности грабежа у околним пчелињацима увек саветујем да се ради контрола са још макар једним препаратом да не би дошло до нежељених последица.

Осим тога контрола варое после употребе Брстивара на трукекс тракицама може се урадити и Брстиваром димним топом или електричном димилицом  са накапаним папирићима са по два листића по 10 капи по кошници. Тада кошницу треба затворити сунђером на 4-5 минута и тек након истека тог периода отворити кошницу.

Поздрав драгим пријатељима...

Vojo

Koristim Brstivar nakapan na listiće , nakapam 15 kapi svaka tri dana dimim dimilicom na baterije.
Prema  iskustvu Brstivar djeluje  i u prosjeku  opada od 40-60 varoa nakon tretmana, ima košnica gdje bude i preko 100kom također ima dosta mlade (svijetle) varoe.
Moje pitanje za sve koje koriste dimni top i Brstivar, od kojeg proizvođača nabavljaju dimne topove jer prema iskustvima kolega dimni top od  proizvođača Vita DM se začepi kada koriste Brstivar.
Do or do not, there is no try!