Autor Tema: Houpguard protiv varoe  (Pročitano 5220 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petar Lukic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
Houpguard protiv varoe
« poslato: Oktobar 20, 2011, 21:42:05 »


Citat:

HopGuard


HopGuard je novi pesticid dizajniran da ubije Varroa parazita. Iako ovaj proizvod jos nije registrovan kod Agencije za zastitu zivotne sredine (EPA), tri drzave su se udruzile u zahtjevu za Hitnim Izuzimanjem Sekcije 18, kako bi se proizvod koristio u kosnicama unutar granica tih drzava.Odjeli za agrikuluturu drzava Vasington, Ajdaho i Oregon, su podnijeli zahtjev EPAi 23.avgusta. Sa tri agencije radi i BetaTec Hop Products, proizvodjac HopGuard-a i filijala u punom vlasnistvu John I.Haas, Inc. Yakima.

Sekcija 18 Federalnog Clana o Insekticidima, Fungicidima i Rodenticidima (FIFRA) dozvoljava da se neregistrovan proizvod koristi u odredjenim regionima gdje postoji potreba za hitnim intrevenisanjem protiv parazita i gdje ne postoji drugi efikasan metod kontrole. Ove tri drzave tvrde da su sedam pesticida koji se trenutno koriste na Varroi u ovim regijama, neefikasni ili neprakticni za kontrolu parazita u komercijalnim kosnicama.   

Dakle sta je HopGuard? HopGuard je napravljen od jedne od organskih kiselina nadjenih u hmelju, Humulus lupulus. Organska kiselina je jednostavno jedinjenje koje sadrzi ugljenik sa kiselim karakteristikama. Neka od sadasnjih sredstava protiv Varroe takodje koriste organske kiseline, ukljucujuci ApiLIfe Var i ApiGuard, koje obe sadrze timol (iz majcine dusice) i MiteAway II, koji sadrzi mravlju kiselinu (slicnu onoj kod crvenih mrava).

Hmelj sadrzi dvije glavne organske kiseline, alfa kiseline- poznate pivarima kao odrednice ukusa- I beta kiseline, poznate kao arome. Upravo se za beta kiseline tvrdi da imaju anti-Varroa karakteristike.

Nova formula je 16% beta kiselina razmazana na listicima kartona, koja ce se koristiti na boksovima legla. Dva listica po boksu legla ce se koristiti do tri puta godisnje. Posto proizvod sadrzi samo  “opste prihvaceno kao sigurno” (GRAS) sastojke, prozvodjac vjeruje da se proizvod moze koristiti u kosnicama u bilo koje vrijeme- cak i u toku priliva meda.

Proizvodjac trazi registrovanje kao biopesticid (skraceno od biohemijski pesticide) sto je EPAin naziv za pesticid koji se prirodno nalazi u okruzenju.

Da li ce uspjeti? Po mom misljenju, organske kiseline su odlicni pesticidi, jer su sigurni i za pcele i za planetu. Medjutim u proslosti su tek umjereno prihvaceni u pcelarskoj zajednici- uglavnom zbog toga sto dnevne temperature i ciklusi rasplodjivanja legla moraju biti pomno praceni. Takodje, kosnice se obicno moraju pretvoriti u “komore za fumigaciju” da bi organske kiseline pravilno djelovale. Ovo zahtjeva puno vremena i tesko je za pcele.

Da li ce sa HopGuardom biti drugacije? Vrijeme ce pokazati. Po mom iskustvu, produkti timola su odlicno djelovali. Ali posto ja nisam komercijalni pcelar, imam vremena i sklonosti za isprobavanje pravih uslova za efikasnost ovih proizvoda. Da je HopGuard jednostavniji za upotrebu, mogao bi biti revolucija u kontroli parazita, ali presuda jos nije donesena. Potrebno je jos informacija.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Houpguard protiv varoe
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 21, 2011, 18:59:27 »
Ko bi rekao da su neke kiseline biopesticidi i da loše deluju na varou. Kolega Vojo, mene zanima da li u Brstivaru ima neki biopesticid? Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Houpguard protiv varoe
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 21, 2011, 19:26:52 »

Ko bi rekao da su neke kiseline biopesticidi i da loše deluju na varou. Kolega Vojo, mene zanima da li u Brstivaru ima neki biopesticid? Pozdrav.

Sveto, u Brstivar ne dodajemo nikave kiseline niti bilo kakve insekticide.
Ako kažemo da u paradajzu, paprici, krompiru kupusu i ostalom povrću imamo raznih kiselina onda možemo reći i da u Brstivaru imamo neke prirodne kiseline.
U svakom slučaju Brstivar nije toksičan za ljude i ne ostavlja nikakve rezidue u medu.

Pre neki dan sam čuo kako je majka, jednog doktora iz okoline Aranđelovca koji je kod mene letos bio u poseti, greškom popila oko 30 mililitara Brstivara i ništa joj se nije desilo.

Sa  30 mililitara Brstivara može se istretirati oko 30 pčelinjih zajednica.

Ovaj podatak ipak nešto govori.

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Oktobar 21, 2011, 19:35:12 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Houpguard protiv varoe
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 21, 2011, 19:43:25 »
Jasno je meni da nije toksičan, ili je toksičan koliko i paradajz (neprskani). Ovaj HopGuard mi deluje da bi mogao biti dobar preparat, samo mogu da zamislim kako će cena biti paprena. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Houpguard protiv varoe
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 21, 2011, 20:33:23 »
Videćemo za cenu dok dođe do nas.

Ovo mi je zapelo za oko:
" tri drzave su se udruzile u zahtjevu za Hitnim Izuzimanjem Sekcije 18, kako bi se proizvod koristio u kosnicama unutar granica tih drzava"

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Houpguard protiv varoe
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 21, 2011, 21:16:32 »
Biće teško izuzeti Sekciju 18, pa ma šta ona bila. Sve zavisi od silnika i moćnika hemijske industrije. A oni vedre i oblače po čitavom svetu. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Houpguard protiv varoe
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 24, 2011, 21:02:18 »
Još jedan prevod istog prevodioca. Pozdrav.