Autor Tema: Varoa i testirani preparati za varou  (Pročitano 65357 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Varoa i testirani preparati za varou
« poslato: Jul 12, 2016, 12:58:30 »
Postovane kolege pcelari,
Ove godine sam radio uporedni test 3 preparata na pcelinjaku i to: 1. Herba Strip
2. Varolik
3. Brstivar
Rezultati su pokazali sledece:
1. Herba Strip , preparat koji sam prvi put koristio ove godine. Rezultati: veoma dobar preparat u borbi protiv varoe, lak za upotrebu, stave se plocice i unistava varou koja je na pcelama i onu koja izlazi iz legla, veoma efikasan, ocena ove godine 5 odlican
2. Varolik preparat koji je u upotrebi veoma dugo i koji efikasno uklanja varou. Prednosti: nakon svih ovih godina varoa nije postala rezistentna na njega.
Mane: obara samo varou koja je na pcelama, tretman mora da se ponavlja cesto zbog varoe koja izlazi iz legla, ocena 3,
3. Brstivar, preparat koji sam prvi put koristio ove godine, od 3 ponudjena nacina primene odabrao sam truleks krpu i 10ml leka, nakapao i stavio u kosnice. Rezultat: 0 opalih varoa, pomislih nema je u tih par odabranih pcelinjih zajednica, pa otvorim pogledam trutovsko leglo, i vidim na lutkama po 5-6 varoa u zatvorenom leglu. Ocena: 0 ne vrsi funkciju za koju je namenjen.



Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #1 poslato: Jul 12, 2016, 16:09:17 »
U subotu stavljam Herba Strip u zajednice u koje sam stavio brstivar, pa vas informisem o njegovom rezultatu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #2 poslato: Jul 12, 2016, 18:17:01 »
Vladane, meni je ovo jako zanimljivo...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #3 poslato: Jul 12, 2016, 18:53:04 »
Herbastrip nije na našem popisu verificiranih preparata. Prošle godine (poslije suncokreta) koristio Bayerove  CheckMite + i nije bilo značajnijeg pada varoe, u 9. mjesecu bacim kontrolni dim amitrazom - opet mali pad varoe, u 11. mjesecu oksalna kiselina pad varoe 100-180 - ipak malo previše. Ove godine ću koristiti pola košnica CheckMite+ a pola Herbastrip jer su mi neke moje kolege također rekle da bolje obara varou, u jesen opet kontrolno dimljenje amitrazom i zima standardno oksalna

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #4 poslato: Jul 12, 2016, 19:11:04 »
Poenta cele price je pronaci preparate koji vrse svoju funkciju, da se ne zanosimo praznim pricama ljudi koji bi da na lak nacin da dodju do novca prodajuci secernu vodicu, posto je posledica koriscenja laznih proizvoda propadanje pcelinjih zajednica sto treba spreciti i sto je cilj ovog clanka!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #5 poslato: Jul 12, 2016, 20:22:12 »
Vladane,ja kao pocetnik koristim brstivar od samog starta,ubacio paketne rojeve pocetkom juna,i sada ova Vasa tvrdnja.Prosto mi deluje nemoguce da nakon toliko pozitivnih ocena dugogodisnjih pcelara sa ovog foruma brstivar kvalifikujete kao secernu vodicu......
 Svako dobro.....

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #6 poslato: Jul 12, 2016, 20:28:22 »
Postovani, u subotu sam stavio brstivar u kosnice, kontrolisao posle sat, dva, tri, uvece zatvorio kosnice zbog seobe i u nedelju oko 10 ujutru je sledeca situacija, kosnice koje imaju herba strip na letu ispod zatvorenog ceslja gomila varoe koju guraju vani, otvorim limove na 8 kosnica na kojima testiram brstivar i nista ne pronadjem. I ja sam zaprepascen rezultatom, zato sam i otvorio temu.

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #7 poslato: Jul 12, 2016, 20:30:47 »
Inace da napomenem imam skromno pcelarsko iskustvo, jos malo pa 25 godina pcelarenja

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #8 poslato: Jul 12, 2016, 20:38:24 »
U subotu slikam limove posle 7 dana bez ciscenja varoe sa njih, pa cete se uveriti i sami, ne pisem postove da bi naskodio nekom, naprotiv, da se izvuku pouke i koriste samo dobre stvari, da bi imali jake pcele one moraju biti pre svega zdrave.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #9 poslato: Jul 12, 2016, 20:57:08 »
Vladane,nisam ja uputio komentar da bi Vas uvredio, postujem dugogodisnje iskustvo. Citajuci temu o brstivaru,nije bilo negativnih komentara,naprotiv. Zahvaljujuci ljudima sa ovog foruma sam i poceo sa RV kosnicom i sredstvima koji je prate, moram primetiti da iskusnih pcelara koji sa njom dugo pcelare gotovo da i nema vise da nas usmeravaju, cak se i Vojo ne oglasava na sopstvenom forumu. Sta je razlog ne znam,nadam se da mi pocetnici nismo dosadni. Meni licno da nije Gorana i Nikole ko zna kojim smerom a mozda i razocarenjem bi otisli moji pokusaji da propcelarim ovim tipom kosnice.
 Mozda brstivar ima produzeni dejstvo u odnosu na herbu....

Van mreže Branislav Tancic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
  • Povratnik u delo pcelarenja
  • Lokacija pčelinjaka: Zaseok Lalesevac, selo Strelac, Babusnica
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #10 poslato: Jul 12, 2016, 21:00:07 »
Gospodo,
ja u subotu postavljam herba stris i prijavljujem rezultate

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #11 poslato: Jul 12, 2016, 21:03:32 »
Kao sto vidite tema nije namenjena da se neko uvredi ili ponizi, vec da prezentuje nasa iskustva u pcelarenju po pitanju borbe protiv varoe, prezentujem rezultate koje su ova 3 preparata ostvarila u poslednjih 10-tak dana da bi i drugima pomogao da izaberu najbolje. Ne pokusavam i nije mi cilj da omalovazim niti da se dodvorim ikome, vec da prezentujem istinu i nista vise od istine, pozdrav

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #12 poslato: Jul 13, 2016, 13:33:57 »
Postovane kolege pcelari,
3. Brstivar, preparat koji sam prvi put koristio ove godine, od 3 ponudjena nacina primene odabrao sam truleks krpu i 10ml leka, nakapao i stavio u kosnice. Rezultat: 0 opalih varoa, pomislih nema je u tih par odabranih pcelinjih zajednica, pa otvorim pogledam trutovsko leglo, i vidim na lutkama po 5-6 varoa u zatvorenom leglu. Ocena: 0 ne vrsi funkciju za koju je namenjen.

Koliko sam razumeo, preporučena doza je 20 ml. Možda bi rezultat, pa i ocena, bila drugačija...

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #13 poslato: Jul 13, 2016, 13:37:27 »
Na uputstvu koje sam dobio uz lek pise 10ml i radio sam po uputstvu, da ne bi bilo da sam proizvoljno dozirao.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #14 poslato: Jul 13, 2016, 14:49:51 »
Da. Pobrkao sam broj kapi na samogorećoj trakici i količinu u ml na truleksu...

Prosto, čitam temu o primeni Brstivara i komentare, koje pišu ljudi, koji ga koriste i ne mogu da poverujem da je toliko pčelara u dosluhu sa pronalazačem, kako bi se on na brzinu obogatio...

Kao mlad pčelar, apsolutni početnik, nalazim sebe potpuno zbunjenog - ili nešto niste primenili kako treba, ili imamo oveću grupu hohštaplera željnih brze zarade jednoga čoveka...